دستگاه تصفیه آب

. . . . 1 2 . . . .

دانستنی های دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب چیست؟

دستگاه تصفیه آب دستگاهی که ذرات معلق و جامد ، بو و طعم نامطبوع و نیز مواد شیمیایی نظیر کلر و… پس از ورود آب به سیستم و عبور از مراحل فیلتراسیون حذف می شود و آب تصفیه شده عاری از هرگونه آلایندگی و همچنین نرم و سبک که حاوی املاح مورد نیاز بدن نیز می باشد ایجاد می کند.این روزها کیفیت آب شرب شهرها باعث شده تا شهروندان تمایل بیشتری به خرید دستگاه تصفیه آب آب خانگی داشته باشند. فاکتورهایی چون املاح و آلودگی های آب، آلاینده های صنعتی، فرسودگی سیستم های انتقال آب و بعضا پوسیدگی لوله های ساختمانی مردم را به سمت استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی کشانده است.

دستگاه تصفیه آب

این روزها کیفیت آب شرب شهرها باعث شده تا شهروندان تمایل بیشتری به خرید دستگاه تصفیه آب آب خانگی داشته باشند. فاکتورهایی چون املاح و آلودگی های آب، آلاینده های صنعتی، فرسودگی سیستم های انتقال آب و بعضا پوسیدگی لوله های ساختمانی مردم را به سمت استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی کشانده است. در این راستا قصد داریم در این شماره با ارائه اطلاعاتی از این نوع دستگاه ها جزئیاتی کارآمد در اختیار مخاطبان قرار دهیم. به ویژه آنکه کم نیستند گروهی سودجو که با واردات بی رویه قطعات و دستگاه های تصفیه آب بی کیفیت و بدون استاندارد سلامتی شهروندان را به خطر می اندازند.

عدم تعویض فیلتر یعنی آب ناسالم

یک واردکننده دستگاه تصفیه درخصوص انواع فیلتر دستگاه های تصفیه آب می گوید: فیلترهای این دستگاه ها کاربردهای متفاوتی دارند مثل الیافی 5 میکرونی برای حذف خزه، جلبک، ذرات معلق، ماسه، گل و لای، فیلتر AC که برای حذف کلر، بو و طعم نامطبوع، فیلتر کربن برای یون های فلزات، فیلتر کربن نهایی برای حذف بو و طعم نامطلوب، RO اسمز معکوس برای حذف املاح آب مثل باکتری ها، شوری آب، سرب، مس، جیوه، سدیم و املاح مضر و فیلتر طعم دهنده برای افزودن منیزیم و کلسیم استفاده می شود.
محسنی راد اضافه می کند: به تازگی بسیاری از دستگاه ها مجهز به فیلتر یو وی هستند که می توان گفت برترین فیلتر ضدعفونی کننده محسوب می شوند.
او با تأکید بر اهمیت تعویض به موقع فیلترها و استفاده از فیلترهای استاندارد می گوید: عدم تعویض به موقع فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی علاوه بر غیربهداشتی بودن آن باعث ناسالم شدن آب آشامیدنی خروجی از دستگاه می شود.
این واردکننده دستگاه تصفیه آب، همچنین برای خرید این دستگاه ها به مصرف کنندگان توصیه می کند: خریداران در انتخاب محصول از برندهای خارجی دقت کنند، به عنوان مثال، برخی برندهای تصفیه آب با نام یا پرچم کشورهایی چون آمریکا و با کیفیت پایین تنها چاپ یک برچسب کوچک و یک بسته بندی برای فروش بیشتر است. واردات جنس قاچاق باعث پایین آمدن کیفیت این محصول در بازار شده است و امکان دارد که خریداران را دچار سردرگمی کند.
بنابراین خریداران باید از فروشنده بخواهند تا شماره ثبت جهانی کالا، قسمت هک شده نام کالا روی محصول و قسمت هک شده نام کشور سازنده محصول را نشان بدهند. علاوه بر اینکه با مراجعه در وبسایت شرکت تولیدکننده هم می توانند توضیحات کاملی دریافت کنند.

اهمیت استاندارد در سطح غذا و دارو

یک فروشنده و بازاریاب دیگری با انتقاد از بی تفاوتی برخی مصرف کنندگان نسبت به استانداردها معتقد است: دستگاه تصفیه یک وسیله بهداشتی است؛ بنابراین خریداران سعی کنند همانطور که بهترین مواد غذایی یا بهترین داروها را می خرند، هنگام خرید به استانداردهای این محصول توجه کنند. شرکت های واردکننده این سیستم ها در ایران می توانند به راحتی تصویر استانداردهای موردنظر توسط شرکت تولیدکننده را در اختیار نمایندگی های خود قرار دهند.
حجتی در اشاره به انواع استانداردهای معتبر این محصولات توضیح می دهد: معمولا این دستگاه ها از موسسه ملی استاندارد آمریکا، بنیاد ملی بهداشت آمریکا و استاندارد اتحادیه اروپا و استانداردهای کیفی ایزو است پس متقاضیان خرید می توانند شماره ثبت و تأییدیه این استانداردهای معتبر جهانی را از وبسایت این مؤسسات استاندارد دریافت کنند.
وی تأکید می کند: خریداران به دنبال دستگاه با قیمت مناسب باشند نه ارزان، طبیعتا نمی توان انتظار داشت کیفیت عالی یک محصول همراه با استانداردهای معتبر جهانی ارزان هم باشد.
این فروشنده در ادامه به یکی از اشتباهات خریداران اشاره می کند و می گوید: معمولا مردم در خرید دستگاه های تصفیه آب تمرکزشان روی دستگاه هایی با مخازن ذخیره بزرگ در این سیستم هاست. در حالی که مخزن باید متناسب با میزان مصرف باشد و هیچ تأثیری بر توانایی دستگاه ندارد. به عنوان مثال خانواده کم جمعیتی که مصرفش 3 تا 5 لیتر در روز است باید نهایتا از مخزن 6 لیتری استفاده کند تا حداقل یک بار در روز مخزن دستگاه خالی و آب تازه جایگزین آن شود. برای مصارف بیشتر هم استفاده از مخازن دوازده لیتری توصیه می شود.
این فروشنده در خصوص دغدغه های خود در عرضه این محصول عنوان می کند: متأسفانه ورود افراد غیرمتخصص و با تحصیلات پایین در این رسته یکی از دغدغه اصلی شرکت های معتبر توزیع کننده این دستگاه هاست. به این معنی که اکثر فروشندگان بدون داشتن گواهی نمایندگی، به صورت جانبی و به عنوان شغل دوم اقدام به فروش این سیستم ها در بازار می کنند؛ بنابراین خریداران باید به این مسأله دقت داشته باشند.
در نتیجه این فروشندگان فاقد تخصص اطلاعی از تفاوت در کیفیت برندها ندارند، از روش صحیح تعویض فیلترها مطلع نیستند، همچنین خدمات پس از فروش، سرویس های تعویض فیلتر و تعمیرات و تأمین لوازم جانبی این دستگاه ها از جمله معدود مشکلات خرید از چنین فروشگاه هایی است.
هایتا در خرید دستگاه های تصفیه آب بیش از هر کالایی باید دقت کرد، خرید یک دستگاه تصفیه آب بی کیفیت منجر به ورود موادمضر به بدن فرد در هر لیوان آب مصرفی خواهد شد؛ بنابراین می بایست دستگاه تصفیه آب را از نمایندگی های معتبر و با گارانتی معتبر تهیه کرد

در ارتباط با این مطلب بیشتر بخوانیم :
×