دانستنی های موکت

موکت

موکت یکی از کف پوش هایی است که در سالیان اخیر استفاده از آن تا حدودی کمتر شده است اما طرح های متنوع و افزایش کیفیت آن را دوباره به خانه ایرانی ها بازگردانده است. پیدا کردن موکتی که سازگار با سلیقه و نوع زندگی ما باشد در بازار، کار آسانی است. در سال های اخیر کیفیت الیاف و کرک مصرفی در تولید موکت آنقدر افزایش پیدا کرده است که بعضی افراد تمایلی به استفاده از فرش نشان نمی دهند چون حقیقتاً موکت های امروزی از نظر شکل ظاهری، کیفیت و تنوع طرح و مدل کارایی فرش های ماشینی را دارند. پستی وبلندی ها و عمق زیادی که در پرز و الیاف و بافت بعضی از موکت های امروزی وجود دارد باعث می شود که از قدم زدن روی آنها لذت ببریم و زمختی و سفتی موکت های قدیمی را احساس نکنیم. جنس موکت از الیاف پلی آمید، نایلون و پلی پروپیلن است.موکتها انواع مختلف دارند که از جمله به کبریتی -پرز بلند -چمن مصنوعی و طرحدار می توان اشاره کرد.

موکت

همه چیز درباره موکت

شاید پس از خرید خانه یا به هنگام بازسازی آن به این فکر بیفتید که کفپوشی مناسب خانه خود بخرید. اگر فرزند کوچک یا فرد سالخورده ای در خانواده دارید که نگران زمین خوردن آنها هستید بهتر است از موکت استفاده کنید.
علاوه بر مزایایی که گفته شد، استفاده از موکت هزینه هنگفتی هم برایتان نمی تراشد. خیابان سهروردی و سیدخندان بورس خرید موکت است. قبل از خرید حضوری بهتر است اطلاعاتی درباره موکت داشته باشید تا بتوانید موکتی زیبا، باکیفیت و مقرون به صرفه خریداری کنید. در این شماره به بررسی بازار موکت پرداخته ایم که در ادامه می خوانید. البته گفتنی است آنچه در پی می آید نظرات تولیدکنندگان و مصرف کنندگان است و نظر پیام ساختمان نیست.

موکت برای کجا مناسب تر است؟

کارشناسان طراحی داخلی توصیه می کنند برای کف پوش اتاق خواب از موکت استفاده شود چون نرمی این محصول می تواند آرامش و آسایش را برای کاربر پیش از استراحت به ارمغان بیاورد.
فرزانه فرزاد، کارشناس طراح داخلی در این زمینه می گوید: با وجود آنکه کف پوش های دیگر از جمله پارکت و سنگ در اکثر خانه ها مد شده اما هنوز که هنوز است موکت طرفداران خاص خودش را دارد. وی اضافه کرد: خرید موکت طرح دار برای فضاهای بزرگ، کار بسیار خوب و مناسبی به نظر می آید چراکه با این کار، فضا، کوچک تر و دوستانه تر به نظر می رسد. برای اتاق های کوچک از موکت های ساده و بدون طرح و با رنگ روشن استفاده کنید تا اتاق بزرگ تر به نظر برسد. وی معتقد است هرچه پرز موکت ها کمتر باشد، فضای اتاق بزرگ تر جلوه می کند. موکت هایی که رنگ تیره و نزدیک به مشکی دارند، فضاهای بزرگ را به جایی دنج و کوچک تبدیل می کنند. موکت هایی که در آن رنگ های روشن به کاررفته است حس گرمای مطلوبی به محیط می دهند و برای اتاق هایی که از نور طبیعی بی بهره اند، گزینه خوبی به شمار می روند. موکت هایی که رنگ سرد دارند نیز، باعث تعدیل نور و رنگ در فضاهای بسیار روشن می شوند.

مزایای موکت

اعلمی، کارشناس فروش فیروزه یزد درباره مزایای موکت به خبرنگار ما گفت: موکت چون می تواند عایق حرارت و صوت باشد، بهتر است در جاهایی پر سروصدا و سرد استفاده شود. وی ادامه داد: به دلیل اینکه قیمت موکت مناسب و مقرون به صرفه است و جابجایی آن نیز راحت تر و برای استفاده مناسب تر است. انواع موکت موکت هایی با پرز بلند و کبریتی رشیدی، کارشناس فروش شرکت موکت پارس به خبرنگار ما گفت: اگر می خواهید اتاق ها در زمستان گرم و در تابستان نرم و راحت باشد، موکت های با پرز بلند مناسب هستند. اما اگر نمی خواهید برای پوشاندن کف هزینه زیادی بپردازید، انتخاب موکت های کبریتی بهترین گزینه است.

انواع موکت و جنس آن

موکت های قدیمی نمدی بودند و شما هر متراژی که نیاز داشتید خریداری می کردید و با چسب های مخصوص موکت کف اتاقتان نصب می کردید، البته هنوز هم بسیاری از موکت ها به همین شکل کاربرد دارند. امروزه جنس موکت ها از الیاف پلی آمید، نایلون و پلی پروپیلن است و یکی از انواع جدید موکت، تایلی ها هستند. موکت های تایلی به صورت قطعات مربع شکلی هستند که می توانند با رنگ ها و طرح های گوناگون ترکیبات زیبای پازل مانندی را به اتاق شما ببخشند. نصب سریع و ساده و حمل و نگهداری آسان آنها باعث شده محبوبیت بیشتری نسبت به موکت های قدیمی پیدا کنند. موکت ها انواع دیگری هم دارند که عبارتند از:

موکت های کبریتی

رزان ترین و قدیمی ترین نوع موکت در بازار می باشد. این نوع موکت ها دارای قطر کم و زبر هستند. اگر نمی خواهید برای پوشاندن کف خانه هزینه زیادی بپردازید، انتخاب این موکت بهترین گزینه است...

موکت هایی با پرز بلند

امروزه موکت های با پرز بلند طرفداران بسیار زیادی پیداکرده این موکت به فرش شگی (Shaggy carpet) هم معروف می باشد. این نوع موکت ها دارای الیافی نرم، راحت و بلند می باشند که معمولاً ضخامت آن تا حدی است که در مناطق سردسیر به عنوان عایق حرارتی برای سرمای انتقالی از زمین به کار می رود.

موکت های چمن مصنوعی

ظاهر این موکت ها شبیه چمن و رنگشان هم سبز چمنی است. از این موکت برای کف سالن های ورزشی، مراسم ، نمایشگاه ها، بالکن یا تراس های سقف دار استفاده می شود.

موکت های طرح دار

در حال حاضر موکت های طرح دار با نقش و نگارهای متنوعی، در بازار وجود دارند. این نوع موکت ها از کشورهای اروپایی مانند بلژیک یا ترکیه به ایران وارد می شوند. این نوع موکت معمولاً با هر نوع فضا و دکوراسیونی قابل تطبیق می باشد.

بازگشت موکت به بازار

قبل از اینکه درباره نحوه خرید موکت بدانید، بهتر است این موضوع را مدنظر داشته باشید که: استفاده از موکت به عنوان نسل فراموش شده کف پوش خانه، دوباره به آپارتمان های مسکونی بازگشته است. موکت تا یک دهه پیش از لوازم جدانشدنی آپارتمان محسوب می شد، اما از اوایل دهه 80، سرامیک به عنوان کف پوش مدرن جای موکت سنتی را گرفت. چند سال بعد از ورود سرامیک، پارکت و اخیراً لمینت هم در رقابت با سرامیک وارد بازار شدند، اما اخیراً دوباره موکت البته با سبک و طرح و بافت فوق العاده متفاوت، به کف خانه ها برگشته است. برخی ها، موکت را سنتی قلمداد می کنند، اما بدانید در ساختمان های دولتی و مجالس تشریفاتی کشورهای توسعه یافته، همچنان موکت های طرح دار تیره رنگ به عنوان تنها کف پوش رسمی مورداستفاده قرار می گیرد.

ویژگی های موکت خوب

با پیشرفت تکنولوژی، موکت های داخلی مزایا و ویژگی هایی در سطح اجناس خارجی دارند. همه موکت های موجود در بازار ضدالکتریسیته و غیرقابل اشتعال اند، در برابر سایش، خاک و لکه مقاومت دارند، همگی عایق صدا و حرارت هستند و در نهایت اینکه انعطاف پذیرند و رنگشان ثابت می ماند. در مورد رنگ و طرح هم در اجناس خارجی و هم در داخلی بی نهایت متنوع اند؛ بنابراین اگر فروشنده ای موکتی خارجی را صرف اینکه غیرقابل اشتعال است با تفاوت قیمت آنچنانی به شما عرضه کرد، به راحتی تن به خرید ندهید و سعی کنید مزایای کیفی بیشتری از وی برای تفاوت عجیب وغریب قیمت موکت خارجی در مقایسه با موکت ایرانی بخواهید.

موکت برای کجا مناسب تر است؟

در خانه های با کف پوش پارکت توصیه می شود برای کف پوش اتاق خواب از موکت استفاده شود چون استفاده از این متریال هنگام ورود شخص به اتاق خواب برای استراحت احساس آرامش را برای وی تأمین می کند. چون موکت گرم تر از پارکت و لمینت است؛ فضاهای کف پوش شده با استفاده از سنگ و سرامیک فقط به درد محیط های تجاری و اداری، مکان های عمومی و لابی می خورد و به دلیل طبیعت سرد و سختی که دارد برای دکوراسیون محیط های مسکونی به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود.

کودک دارید؟

اگر کودک دارید بهتر است از موکت هایی نرم با پرز کمتر بخرید چراکه هم غبار کمتری روی آن می نشیند و هم نیازی نیست نگران این باشید که کودکتان هنگام بازی از خرده ریزهای پنهان شده در پرزهای موکت در دهانش بگذارد و آسیب ببیند. در ضمن رنگ های شاد و طرح های شلوغ برای اتاق کودکان مناسب تر است چرا که لکه ها کمتر خودشان را نشان می دهند.
یادتان باشد هرچه گره های پشت موکت متراکم تر باشد استحکام آن هم بیشتر خواهد بود. موکت هم مانند فرش است بافت های آن باید هنگام نصب کردن در یک جهت باشد وگرنه برای جارو کشیدن دچار مشکل می شوید.

برندهای معتبر

موکت های ایرانی بسیار باکیفیت و خوش نقش ونگاری در بازار وجود دارند اما علاوه بر این از کشورهای اروپایی، ترکیه، چین و... انواع موکت وارد کشور می شود. در حال حاضر یکی از معروف ترین شرکت های ایرانی در صنعت موکت پالاز می باشد که باکیفیت بسیار عالی فعالیت می کند، این برند تمامی ویژگی های یک موکت مرغوب را دارد و تنوع رنگ و طرح بسیار بالایی دارد. برند دیگر ایرانی هم ظریف مصور است که طرح جلیس آن بسیار معروف است، اما انگار خریداران این روزها تنها به خاطر تجمل گرایی و متأسفانه چشم و هم چشمی بدون اینکه راجع به محصولات داخلی اطلاعاتی به دست آورند و آنها را مقایسه کنند، تنها با شنیدن نام یک برند خارجی همان را انتخاب می کنند یا اطمینان کاذب به این باور غلط دارند که هر چیزی فقط خارجی اش خوب است؛ بنابراین با هیچ تأملی به سراغ خارجی ها می روند. ناگفته نماند که برندهای خارجی موکت های موجود در بازار ایران واقعاً کیفیت بالایی دارند و برندهای اونو، ریولی، سیزال، کاسا و ... از کشورهای هلند و بلژیک و ایتالیا به بازار عرضه می شوند. محصول بلژیکی نسبت به بقیه گران تر است و تنها دلیل فروشندگان برای گرانی این محصول الیاف متفاوتی است که در این موکت ها به کاررفته است. محصولات چینی هم که همیشه در بازار ایران موجودند و با کمی الگوبرداری از اروپایی ها و تفاوت قیمت با محصول ایرانی به فروش می روند. شرکت های ترکیه ای فعال در صنعت موکت هم بازار ایران را برای رقابت با اروپایی ها در عرضه موکت مناسب شناخته اند و برندی همچون «مکیک هالی» را در بازار می بینیم. پس زمانی که تفاوتی در میزان تنوع ظاهری محصول و ویژگی های کیفی موکت ها وجود ندارد،

چرا موکت ایرانی نخریم؟

رحیمی یکی از فروشندگان خیابان سهروردی درباره علت اختلاف قیمت زیاد محصولات ایرانی با محصولات خارجی به خبرنگار پیام ساختمان می گوید: الیاف به کاررفته در موکت های بلژیکی بهتر است اما نوع ایرانی آن دارای طرح و تنوع بیشتری است.
محبی فروشنده دیگری است که به خبرنگار ما می گوید: اگر در خرید موکت نمی خواهید هزینه چندانی بکنید و می خواهید زودبه زود آن را بشویید بهتر است از موکت های کم پشت و با پرزهای کوتاه که غالباً هم زبر هستند، استفاده کنید. موکت های قدیمی کبریتی از این نوع اند، هم ارزان ترند، هم شست وشوی آسانی دارند. بافت های فشرده هم با پرزهای بلند برای اماکن پرتردد مناسب تر است. قطعاً موکت های پرز بلند برای نشستن و قدم برداشتن راحت تر هستند. حتی تا حدی از پادرد شما کاسته می شود، اما تمیز نگه داشتن این موکت ها کار راحتی نیست. باید هر بار هنگام جارو کشیدن با دقت تمام آشغال های ریزی که لابه لای پرزها پنهان می شود را تمیز کنید.

آشنایی با برندهای معروف موکت

گروه معماری و دکوراسیون : مغازه های خیابان سهرودی حد فاصل پل سید خندان تا میدان پالیزی مکان هایی برای عرضه موکت ، کاغذ دیواری و انواع کفپوش . محسوب می شوند و خیلی از تهرانی هایی که خانه نو می خرند وسایل مورد نیاز برای تزئیات داخلی منزل شان از موکت و کفپوش گرفته تا کاغذ دیواری و فرش ماشینی را از مغازه های این خیابان تهیه می کنند .
واژه کف پوش برای خیلی ها آشناست اما ما با کالا ها و محصولات مختلفی برای پوشش کف روبه رو هستیم . در متن زیر گزارشی داریم از بازار موکت و برند های معروف این کالای نسبتا ارزان :

موکت های ایرانی کیفیت خوبی دارند

ابتدای کار یکی از لوکس ترین و بزرگترین مغازه ها را برای تهیه گزارش انتخاب می کنم . ثابتی – فروشنده – در مورد برند های مختلف و قیمت محصولاتش گفت : موکت های ما از بهترین نوع ایرانی و خارجی است . موکت های ایرانی محصول پالاز موکت است و قیمت آنها از متری 14هزار تومان شروع می شود . دو مدل هم موکت بلژیکی داریم یکی متر مربعی 80هزار تومان و دیگری متر مربعی 150هزار تومان . البته محصولاتی نیز از ظریف مصور و شرکت ایران کفپوش نیز دارم . وی در جواب این سوال که مردم چگونه تشخیص می دهند ؛ کدام موکت ایرانی است و کدام خارجی ، گفت : برای تشخیص موکت ایرانی از نوع خارجی آن ، که متر مربعی بیش از 100هزار تومان با هم اختلاف قیمت دارند ، باید به مارک پشت موکت توجه کرد و اگر علامتی در پشت موکت نباشد تشخیص این محصولات بسیار سخت است .
وی افزود : موکت های ایرانی از کیفیت خوبی برخوردار هستند . ثابتی در مورد علت اختلاف قیمت زیاد محصولات ایرانی با محصولات خارجی گفت : الیاف به کار رفته در موکت های بلژیکی با موکت ایرانی متفاوت است و البته غیرقابل مقایسه . طرح و رنگ مهم تر از کیفیت یکی دیگر از فروشندگان در مورد تفاوت های اساسی موکت های برند ایرانی با خارجی به خبرنگار ما گفت : محصولات سه برند ایرانی یعنی پالاز موکت ، ظریف مصور ، و کف پوش ایران جزو محصولاتی هستند که می توانند 100 درصد با کالا های خارجی رقابت کنند اما مشتری های ما خاص اند و گاهی کیفیت کالا ها را با هم مقایسه نمی کنند بلکه به طرح و رنگ خاصی که مد نظر شان باشد ، اهمیت می دهند و برخی نیز کیفیت در مدت زمان طولانی برای شان مهم است .
هدایتی اضافه کرد : به عنوان مثال کسی که چندین میلیارد تومان برای خرید یک واحد آپارتمان دریکی از بهترین برج های شمال شهر هزینه کرده است برایش مهم است که چه موکتی کفپوش اتاق هایش باشد . به عنوان مثال همین برند "سیزال" که ساخت کشور بلژیک است مشتری های خودش را دارد و خیلی از سازندگان بزرگ مسکن و دکوراتور های اسم و رسم دار برای پوشش اتاق خواب ها از این برند استفاده می کنند .
مشتری های خاص و" مارک باز" چند مغازه آنطرف تر یکی از مغازه ها ، برند های دیگری از موکت را به نمایش گذاشته و تنها با این عنوان که جنس الیاف این موکت ها با نوع ایرانی اش متفاوت است ، طرح ها و مدل های مشابه موکت های ایرانی را صرفا به دلیل هلندی یا بلژیکی بودن متری 20هزار تومان گران تر از محصولات ایرانی به مشتریان می فروشد؛ مارک های "اونو" و "ریولی" که محصولاتش چه از نظر ظاهری و چه از نظر الیاف به کار رفته در آن تفاوت چندانی با محصولات تولید داخل ندارد .
مشتری های خاص هم تنها به دلیل مارک و اروپایی بودن محصول به سراغش می آیند و بی هیچ چون و چرایی آن را خریداری می کنند . تمام محصولات داخلی ویژگی های یک موکت خوب را دارند مغازه های دیگر این خیابان بیشتر محصولات ایرانی دارند و تولیدات داخلی را برای فروش به مشتریان عرضه می کنند . از موکت های کبریتی قدیمی با متری 5 هزار و 500 تومان گرفته تا موکت های درجه یک با قیمت هر متر مربع 20هزار تومان .
یکی از فروشندگان در تایید محصولات داخلی می گوید : شاید خیلی از خارجی فروش ها غیر قابل اشتعال بودن را دلیل گرانی محصولات شان بیان کنند ولی درحقیقت تمام محصولات کارخانه های داخلی هم ویژگی های یک موکت خوب را دارند و دلیلی ندارد که تنها به خاطر یک اسم چنین هزینه هایی شود .
مهدی نعمتی و همسرش که برای خرید موکت وارد مغازه شده اند در مورد کالا و برند انتخابی شان گفت : خانواده همسرم موکت ظریف مصور را انتخاب می کنند و خانواده خودم پالاز موکت را و باید ببینیم کدام کالا بهتر است . از وی می پرسم آیا دنبال کالای خارجی نیستید ؟ وی با قاطعیت تمام گفت : مگر کالا های ایرانی چه مشکلی دارند . چند سال پیش موکت های ایرانی طرح و رنگ های قشنگی نداشتند اما الان تنوع محصولات به قدری زیاد است که به ایرانی بودن شان افتخار می کنم . البته قیمت پایین محصولات ایرانی یکی دیگر از مزایای آنهاست . الان در بازار ، موکت ایرانی متری 5000 هزار تومان هم پیدا می شود .
وارد مغازه دیگری می شوم . همزمان با من یک زوج جوان هم خودروی لوکس و آخرین مدل شان را مقابل در مغازه پارک می کنند و برای خرید داخل فروشگاه می شوند . فروشنده – که گویی بر اساس سر و وضع مشتریان آنان را برای خرید راهنمایی می کند – در پاسخ به درخواست خانم جوان که برای سه اتاق خواب منزلش موکت می خواهد ، آنان را به انتهای مغازه هدایت و محصولات خاص و البته خارجی اش را به آنها معرفی می کند . موکت برای اتاق خواب ها هر مترمربعی 150هزار تومان که قیمتش هم مقطوع است و جای هیچ چانه زدنی هم ندارد . البته نیازی هم به چانه زدن نیست چون خانم به همسرش می گوید؛ دوستش هم از این مغازه خرید کرده و شکی در عالی بودن جنس های شان نیست ! خیلی راحت بر سر طرح و قیمت موکت ها به توافق می رسند و قرار می شود نصاب فردای آن روز برای اندازه گیری ابعاد اتاق ها به منزل شان برود .

تلفیق تکنولوژی مدرن با نقوش سنتی ایران

شفقی کارشناس فروش مغازه در مورد مزایای کالاهایش می گوید : من از مزایای برند پالاز موکت شروع می کنم ؛ عمده ترین ویژگی های محصولات این شرکت رنگ های شفاف و کاملا ثابت ، مقاوم در برابر اشعه ماورای بنفش ، دارای مواد ضد لک و آنتی استاتیک ، قابلیت شستشو ، مقاوم در برابر سایش ، برگشت پذیری بسیار عالی الیاف پلی آمید به حالت اولیه ، امکان تولید برای موارد خاص با طرح ها و رنگ های سفارشی . وی افزود : شرکت تولیدی ایران کف پوش ( وینیفلکس ایران ) تحت لیسانس شرکت دانلوپ – سمتکس انگلستان – با همکاری شرکت تارکت بزرگترین تولید کننده کفپوش در دنیا بیش از یکصد نوع کفپوش مختلف برای مصارف گوناگون تولید می کند . بزرگترین مزیت های این برند ، تنوع طرح و رنگ و طول عمر بالا و البته با کیفیت است . این برند برای اولین بار طرح گرانیتی را وارد بازار کرده است .
شفقی ادامه داد : در مورد شرکت ظریف مصور هم می توانم بگویم؛ این شرکت در حال حاضر محصولات خود را در سه گروه محصولات خانگی ، صنعتی – بی بافت ها ، خودرویی ، کامپوزیت ها ، ژئو تکستایل و ژئو ممبران ، تولید و عرضه می کند . مهمترین مزیت محصولات این شرکت تلفیق تکنولوژی مدرن آلمان و اتریش با نقوش سنتی ایران است .

محصولات ایرانی ، محبوب خانواده ها

مریم جلالی – خریدار – در مورد برند انتخابیش می گویید : بنده برند پالاز موکت را انتخاب می کنم . البته شناخت کمی از کیفیت این محصول دارم اما چون تبلیغات این شرکت بسیار جذاب است این برند را می خواهم انتخاب کنم .
مسعود خاکپور – خریدار – در مورد برند انتخابیش گفت : بنده برای خانه قبلی ام برند ظریف مصور را انتخاب کرده بودم و 10 سال بدون کوچکترین مشکلی بهترین کیفیت را داشت . امسال هم برای خانه جدیدم برند ظریف مصور را انتخاب خواهم کرد .
تارا بهاری – خریدار – در مورد کالای انتخابیش به خبرنگار ما گفت : برای من نرمی و لطافت موکت بسیار مهم است و دنبال برند هایی هستم که کف پاهایم ساییده نشود و برای همین برند ایران کف پوش را انتخاب کرده ام . البته برند های دیگر هم لطیف و نرم هستند اما این مزیت را در این برند بیشتر دیدم . در ادامه سلسله گزارش های کدام کالا بهتر است در شماره بعد به معرفی پارکت یا کفپوش چوبی خواهیم پرداخت، منتظر باشید.

بررسی بازار موکت

بورس موکت

موکت های ایرانی بسیار باکیفیت و خوش نقش و نگاری در بازار وجود دارند اما علاوه بر این، از کشورهای اروپایی، ترکیه، چین و... انواع موکت وارد کشور میشود. اگر به دنبال موکت مناسب هستید میتوانید آن را در خیابان سهرودی شمالی پیدا کنید که بورس انواع موکت است. در خیابان مولوی نیز انواع و اقسام موکت وجود دارند.

قیمت موکت

قیمت موکت داخلی از متری 5 هزار تومان تا 50 هزار تومان بسته به کیفیت آن تغییر میکند. موکت های خارجی بلژیکی وآلمانی در بازار وجود دارند که متری 80 تا 150 هزار تومان هستند.

قیمت پایین دلیل رغبت به موکت

ثنایی کارشناس فروش کارخانه موکت همدان درباره موکت های شرکت خود میگوید: موکت های شرکت ما مقابل کارخانه خیلی ارزان تر هستند ولی به دست بنگاه یا نماینده فروش که میرسد، وی درصد سود خود را نیز اضافه کرده و میفروشد. ثنایی درباره بازار موکت در ایران میگوید: به نظرم تولیدکنندگان ایرانی میتوانند نیاز بازار را پاسخ بگویند و نیازی به واردات موکت نداریم.
یکی از مغازه داران سهروردی درباره موکت های مغازه خود میگوید: چون اکثر مصرف کنندگان موکت های پالاز موکت را میپسندند ما هم برای فروش از این موکت ها استفاده میکنیم.

ویژگی موکت خوب

غیر قابل اشتعال بودن یکی از ویژگیهای موکت خوب است که گران تر هم هست. محسنی تولید کننده موکت است، او میگوید: بافت موکت ، عایق حرارت و صوت است. به همین دلیل در مکان های پر سر و صدا و سرد استفاده از موکت بسیار مناسب است. هم موکت و هم فرش، به خاطر بافت ملموس و لطیفی که دارند، باعث تلطیف خطوط راست و معماری هندسی اتاق میشوند. به طور معمول اتاق های کم اثاثیه را موکت میکنند تا مبله تر به نظر برسد. وی ادامه داد: موکت های قدیمی معروف به کبریتی، کفپوشی ارزان، اما کم پشت و حتی زبر با امکان شست وشوی سریع و راحت محسوب میشوند؛ اما در مقابل موکت های ضخیم و طرح دار طرفداران بیشتری در بازار دارند. این موکت ها که رنگ بندی بالایی دارند بیشتر برای پوشاندن کف اتاق خواب ها استفاده میشوند. قیمت آنها از متری 18 هزار تومان به بالاست که این مبلغ در طرح های مختلف، ارزان تر یا گران تر هم میشود.
بهروزی از مغازه داران سهروردی است، درباره کیفیت موکت خوب میگوید: قبل از خرید، پشت موکت را از نظر کیفیت مواد یا نوع گره بررسی کنید. هر چه گره ها نزدیک تر و تراکم و فشردگی بافت بیشتر باشد، استحکام موکت بیشتر است. برندهای لوکس موکت هایی هستند که مخصصوص آدم های پولدار هستند. برند سیزال بلژیک یکی از آن برندهاست که معمولاکسانی که ثروت زیادی دارند برای موکت کردن اتاق مطالعه یا اتاق خواب خود از آن استفاده می کنند. اونو وریلی هم هلندی هستند و جزو برندهای لوکس به شمار می آیند که قیمت گران تری دارند.

چه نوع موکتی بخریم؟

اگر نمیخواهید زیاد هزینه کنید و میخواهید زود به زود آن را بشویید بهتر است از موکت های کم پشت و با پرزهای کوتاه که غالبا هم زبر هستند، استفاده کنید؛ موکت های قدیمی کبریتی از این نوع هستند، هم ارزان ترند و هم شست وشوی آسانی دارند. بافت های فشرده هم با پرزهای بلند برای اماکن پرتردد مناسب تر است. قطعاً موکت های پرز بلند برای نشستن و قدم برداشتن راحت تر هستند و حس گرمای بیشتری به شما می دهند، حتی تا حدی از پادرد شما کاسته میشود، اما تمیز نگه داشتن این موکت ها کار راحتی نیست. باید هر بار هنگام جارو کشیدن با دقت تمام آشغال های ریزی که لا به لای پرزها پنهان می شود را تمیز کنید. اگر فرزند کوچک دارید بهتر است از موکت هایی نرم با پرز کمتر بخرید چرا که هم غبار کمتری روی آن می نشیند و هم نیازی نیست نگران این باشید که کودکتان هنگام بازی از خرده ریزهای پنهان شده در پرزهای موکت در دهانش بگذارد و آسیب ببیند. درضمن رنگ های شاد و طرح های شلوغ برای اتاق کودکان مناسب تر است چرا که لکه ها کمتر خودشان را نشان می دهند. نگهداری موکت ها از نگهداری پارکت و سرامیک سخت تر است و بنابراین برای زدودن گرد و غباری که بر آن مینشیند نیاز به تمیز کردن مداوم با جاروبرقی و شست وشوی چند وقت یک بار دارد و بهتر است برای استحکام بیشتر موکت ها را با چسب به کف بچسبانید. نظر مصرف کنندگان با اینکه موکت کالای تجملی است، اکثر مصرف کنندگان برای اتاق هایی که در آن رفت وآمد چندانی ندارند،موکت مصرف میکنند. خانمی که کارمند است میگوید: من برای خانه ام از موکت استفاده نمیکنم چون فضای خانه را کوچک تر میکند و نظافت خانه هم سخت تر است. خانم دیگری که برای خرید موکت به سهرودی آمده است، میگوید: من ازموکت ظریف مصور استفاده میکنم چون خیلی نرم و راحت است و قیمت خوبی هم دارد. پالاز موکت هم با آنکه گران است، طرح های خوب و جالبی دارد.

×