انواع چسب

از انواع چسب جهت اتصال کاغذ،چوب سرامیک و فلزات استفاده می شود.در مکانیسم اتصال چسب ها 2 نیرو دخالت دارد که شامل نیروهای واندروالسی و پیوندهای شیمیایی است.

کالاهای چسب

. . . . 1 2 . . . .

دانستنی های چسب

انواع چسب

چسب کاشی

چسب کاشی چیست؟

شاید برای شما هم پیش‌آمده با شوق‌وذوق وارد خانه تازه‌ساز خود بشويد و همه‌چیز در نظر شما زيبا جلوه کند! شيرآلات خوب و نماي شگرف، رنگ‌های مسحور کننده و پر جاذبه؛ چند روزی حس نشاط و امنیت دارید و خيال شما راحت است. ولی کم‌کم کاشی‌های زيبا ورمی‌آیند، متوجه مي‌شويد كه همگي كج شده‌اند و اين اتفاق، تمام حس زيباي شما را درباره خانه رويايي‌ از بين می‌برد. مشكل كجاست؟ مي‌گوييد دریغا که کاشی‌کار خبره‌تري استخدام نکرده‌ام، اما کاشی‌کار شما پر سابقه بود. در واقع شما براي صرفه‌جويي چسب كاشي بي‌كيفيت‌تري را خريداري كرده بوديد!
در ادامه سلسله گزارش های پیام‌ساختمان تحت عنوان "کالای برتر" در این شماره نشریه، مشخصات و انواع چسب كاشي را بررسی می‌کنیم. لازم به ذکر است؛ مطالب عنوان‌شده اظهارات فعالان توليد و توزيع اين محصول بوده و نظر نشریه پيام ساختمان نيست اما از اظهارنظر مخاطبان و منتقدان استقبال خواهیم كرد.

تركيبات چسب كاشي

حامد منصوري از شركت آويژگان ابنيه آرسس در تشريح تركيبت چسب كاشي مي‌گويد: چسب كاشي محصولي است كه در گروه ملات‌های چسبنده تقسیم‌بندی مي‌شود كه از تعدادي از پركننده‌ها (Fillers) به‌علاوه تعدادي پليمر تشكيل شده است. هركدام از اين پليمرها وظيفه ويژه‌اي برعهده دارند. مثلاً يك پليمر وظيفه چسبندگي دارد و يكي ديگر زيردست را قوام مي‌بخشد و از سرخوردگي ممانعت ايجاد مي‌كند. اين پليمرها تركيب مي‌شوند و حاصل توليد محصولي خواهد شد به صورت پودري آماده در كيسه‌هاي 25 کیلوگرمی كه آن را با 30 درصد آب به‌صورت وزني مخلوط مي‌كنند و خمير يكنواختي به‌دست مي‌آيد.
منصوري انواع چسب كاشي را به دو نوع پودري و خميري تقسیم‌بندی مي‌كند و ادامه مي‌دهد: متأسفانه توليد نوع خميري اكثراً در كارگاه‌هاي زیر پله‌ای صورت مي‌گيرد. البته كارخانه‌هاي معتبر و قديمي هم هستند كه چسب كاشي خميري توليد كنند، اما به هر صورت كيفيت چسب كاشي پودري بسيار بالاتر است بالاخص كه چسب پودري به‌صورت دو منظوره براي كف و ديوار استفاده مي‌شود. البته اين چسب پودري را بايد از چسب پودري كف تميز داد كه قدرت چسبندگي ضعيف‌تري دارد.
وي ادامه داد: چسب‌هاي خميري عموماً ضدآب نيستند و حتي نمونه‌هاي مرغوب‌تر آن تنها چند ساعت در مقابل آب مقاومت مي‌كنند و بعد شل مي‌شوند.
وي افزود: البته بعضي کاشی‌کارها استدلال مي‌كنند در جاهاي مرطوب هم از چسب كاشي خميري استفاده مي‌كنيم ولي با بندكشي جلوي رطوبت را مي‌گيريم؛ درحالی‌که اگر لوله پشت بند تركيد يا بند ريخت آن‌وقت چه اتفاقي خواهد افتاد؟

معيارهاي خريد

این تولیدکننده، در مورد معيارهاي خريداري چسب چوب ضمن تأكيد بر در نظر گرفتن برندهاي معتبر مي‌گويد: خريدار بايد در نظر داشته باشد كه اين چسب را براي كجا مي‌خواهد خريداري كند، جايي كه رطوبتي وجود ندارد و قرار نيست تحت‌فشار خاصي قرار گيرد، نيازي به‌صرف هزينه‌هاي زياد نيست و لزومي ندارد از چسب ضد آب در آنجا استفاده شود، شايد چسب‌هاي معمولي را هم خريداري كنند و همان استفاده را ببرند.
وي ادامه داد: معيار دوم وزن و نوع كاشي است، كاشي‌هاي سبك غالباً ارزان‌قیمت‌تر هم هستند كه آنها را با چسب‌هاي معمولي مي‌توان چسباند. اما در مورد كاشي‌هايي مانند كاشي‌هاي پرسلاني كه ابعاد بزرگ‌تری دارند غالباً بايد از چسب‌هاي قوي‌تري استفاده كرد.

جايگاه شركت هاي ايراني

منصوري شركت‌هاي ايراني را از نظر فناوري در جايگاه قابل قبولي می‌داند و اضافه مي‌كند: به دليل آشفتگي بازار، شركت‌هاي معتبر بااحتیاط بيشتري وارد اين حيطه مي‌شوند. شركت ما توليدات ديگري هم دارد و دراین‌بین كمترين فروش را به چسب كاشي اختصاص داده است. يكي از دلايل این است كه الآن خيلي از كارگاه‌هاي زیر پله‌ای باکیفیت پايين و قيمت ارزان اقدام به توليد مي‌كنند به گونه‌اي كه حتي تحت نام شركت‌هاي خارجي و اكثراً تركيه‌اي اجناس تقلبي فروخته‌ مي‌شود. توصيه مي‌كنم كه به اجناسي بی‌نام‌ونشانی كه به اسم محصولات خارجي توليد مي‌شوند اعتماد نکنند، در موادي كه آنها مي‌فروشند يك مقدار Filler هست و يك مقدار غلظت دهنده و حتي ارتقاء دهنده خاصي را هم اضافه نمي‌كنند.
وي مي‌افزايد: عامل دوم نبود استاندارد چسب كاشي از سوي سازمان استاندارد ايران است و يكي از دلايل آشفتگي بازار همين موضوع است. حتي بعضي از گريدها در سطح جهاني در حال منسوخ شدن است ولي هيچ نظارتي روي آنها وجود ندارد.

نصب با چسب پودري

قاعده اين است كه اين چسب‌هاي پودري را با آب تركيب مي‌كنند و با همزن‌هايي كه بر سر واگن‌پران‌ها مي‌گذارند هم مي‌زنند و خيلي سريع يك خمير يكنواخت ايجاد می‌شود. اگر اين همزن‌ها در دسترس نباشد، یک مشت پودر را در يك ظرف تميز با آب مخلوط کرده و هم می‌زنند تا گلوله ايجاد نشود چون اينها چسب‌هاي پرپليمري هستند و وقتي حجم زيادي از آن را در آب بريزيم گلوله مي‌شود و اين گلوله‌ها همان پليمرهاي تركيب نشده هستند و خواص چسب را كم مي‌كنند. حاصل يك خمير يكنواخت است كه آن را پشت کاشی‌کار می‌کنیم. اين چسب کاملاً ضد آب است و قدرت چسبندگی بسيار بالايي دارد. اين روند را چسب خميري ندارد و نصاب‌ها مي‌خواهند راحت باشند و معمولاً از چسب خميري استفاده مي‌كنند درحالی‌که چسب‌هاي خميري در دنيا متداول نيست.

استانداردی تصويب شده است

محمدعلي طاهباز شركت "ژي كاوا" چسب چوب را به سه گروه كلي تقسیم‌بندی مي‌كند يكي چسب‌هايي كه مناسب كف است، دوم چسب‌هايي كه براي كاشي‌هاي روي ديوار استفاده مي‌شود و ديگري چسب‌هاي آب بند است كه براي استخر و نماهاي بيروني استفاده مي‌شوند.
وي در مورد نظارت بر شركت‌هاي توليدكننده چسب كاشي مي‌گويد: خوشبختانه الآن استاندارد ملي چسب‌هاي كاشي تصویب و اجباري هم شده و به‌زودی اميدواريم اجرايي شود. همچنين ما در انجمن توليدكنندگان انجمن شيميايي ساختمان كه توليدكنندگان معتبر و رسمي این‌گونه چسب‌ها در كشور هستند شدیداً به دنبال اين هستيم كه با توليدكنندگان زیر پله‌ای برخورد شود.

فرهنگ‌سازي براي استفاده از چسب پودري

طاهباز بر اهميت فرهنگ‌سازي در بين کاشی‌کارها تأكيد مي‌كند و مي‌گويد: کاشی‌کارهای ما عمدتاً از چسب‌هاي خميري براي نصب كاشي روي ديوار استفاده مي‌كنند و اين چسب‌ها در برابر آب مقاومت ندارند. عليرغم اينكه ما الآن چسب‌هاي پايه سيماني توليد مي‌كنيم كه همان چسبندگي را دارد اما متأسفانه به خاطر فرهنگ غلط کاشی‌کارها زياد از آن استفاده نمي‌كنند، گرچه به لحاظ قيمتي نيز مناسب‌تر هستند. البته در بسياري از پروژه‌های بزرگ ساختماني كه ما خودمان با آن در تماس بوديم و توانستيم کارشناسانمان را بفرستيم ، فعالان ساخت‌وساز بعد از استفاده چسب‌ها، خيلي راضي بودند. وي ادامه داد: مسئله ديگر اينكه در سال‌هاي گذشته چسب‌هاي زیادی با برندهاي خارجي وارد بازار ايران شد و به دليل عدم اعتمادي كه به محصولات ايراني وجود داشت اين محصولات مورد استقبال نيز قرار گرفت، گرچه شايد از كيفيت مناسبي هم برخوردار نبودند. اما بعد از بالا رفتن قيمت ارزهاي خارجي ديگر استفاده از اين محصولات به صرفه نبود و محصولات خوب ايراني جايگزين آنها شدند. مصرف‌كنندگان نيز بعد از يكي دو بار امتحان ديدند كيفيت لازم را دارد و پيوستگي كيفيت را هم ديدند. البته الآن اجناس تقلبي خيلي زياد شده به گونه‌اي كه از برند شركت ما به‌صورت تقلبي استفاده مي‌شود و بانام جنس ترك وارد كشور مي‌شوند. توصيه من اين است كه ابتدا از برندهاي معتبر كه امتحان خود را پس داده‌اند استفاده كنند و ديگر فريب برند خارجي را نخورند.

قيمت‌ها

طاهباز افزود: قيمت‌ها متفاوت است و قیمت چسب‌هاي پودري از كيلويي 250 تومان شروع مي‌شود تا 500 تومان كه چسب‌هاي ويژه‌ كف هستند قيمت دارند. برندهاي خارجي كه مصرف دوگانه ديوار و كف دارند تا كيلويي 1500 تومان نيز قیمت دادند. در بعضي از محصولات قيمت‌ها تا كيلويي 4 هزار تومان بالا مي‌رود. چسب‌هاي خميري نيز از كيلويي 600 شروع مي‌شود تا 1600 تومان بالا مي‌رود.

چســـب سیـلیـــکـــون

چسب‌های یک جزئی سیلیکون اغلب به چسب‌های ولکانیزه‌شونده در دمای اتاق (RTV) معروفند و شامل پیدی متیل سیلوکسان (PDMS) یا گروه‌های انتهای استات، کتوکسیم یا اتر هستند. این گروه‌ها توسط رطوبت اتمسفر، هیدرولیزشده، گروه‌های هیدروکسیل تشکیل میدهند که بعدا با حذف آب متراکم میشوند. چسب‌های سیلیکونی نرم، مطلوب و دارای مقاومت محیطی و شیمیایی خوبی هستند. این چسب‌ها به‌عنوان پوشش برای استفاده در درزگیری محیط بهداشتی شناخته شده‌اند.چسب سیلیکون خواص و کاربردهای منحصربه‌فردی دارد، کاربرد اصلی چسب سیلیکون چسباندن قطعات شیشه‌ای به هم است. چسبندگی خوبی به کاشی، سرامیک، PVC، آلومینیوم، مس، استیل و بسیاری از پلاستیک‌ها دارد. از جمله فواید چسب سیلیکون میتوان به انعطاف‌پذیری بسیار بالا، مقاومت در برابر فشار و دمای بالا، قابلیت چسبندگی و درزگیری، مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش (UV)، مناسب برای آب‌بندی، جلوگیری از رشد قارچ و کپک در رنگ‌بندیهای مختلف (سفید، مشکی، قهوه‌ای، بیرنگ و...) اشاره کرد.
چسب‌های سیلیکونی همگی حاوی مواد پلیمری هستند. پلیمرها در حین سخت شدن چسب‌ها به‌وسیله واکنش شیمیایی پلیمر شدن افزایشی یا پلیمر شدن تراکمی حاصل میشوند. پلیمرها به چسب قدرت چسبندگی میدهند و میتوان آنها را به‌صورت رشته‌هایی از واحدهای شیمیایی همانند که به‌وسیله پیوند کووالانسی به هم متصل شده‌اند، در نظر گرفت.
چسب‌های سیلیکونی، علاوه بر مواد پلیمری دارای افزودنیهایی از قبیل مواد پایدارکننده‌ای در برابر تخریب توسط اکسیژن ماورای بنفش (UV) را کاهش میدهند، مواد پرکننده معدنی که میزان انقباض در سخت شدن را کاهش میدهد و خواص روان‌شدن را قبل از سخت شدن تغییر میدهد و خواص مکانیکی نهایی را بهبود میبخشد.
اجزای پلیمری تشکیل‌شده به‌طور عمده به سه دسته تقسیم میشوند:سیال، الاستومر، رزین سیلیکونیمهم‌ترین مونومر مورداستفاده در تولید این پلیمرها متیل کلروسیلان‌ها هستند.
سیلیکون‌ها به دو دسته تقسیم میشوند:1ـ استوکسی2ـ خنثیاستوکسیها: سیلیکون‌های استوکسی پایه اسیدی بوده و ترکیبی از سیلیکون و حلال هستند که بویی (همچون بوی سرکه) میدهند. قابلیت رنگ‌آمیزی ندارند اما رنگ تولید میشوند. استوکسیهایی که حلال دارند کاهش حجم داشته و حتی ممکن است تغییر رنگ دهند، گردوغبار را جذب میکنند و زمان خشک شدن آنها طولانی است.خنثی: 100 درصد سیلیکونی بوده و بی بو هستند، مقاومت و ماندگاری بیشتری دارند و در مقابل ماورای بنفش (UV) مقاوم هستند، مقاومت شیمیایی بالایی دارند و الاستیسیته آنها بالاتر است.

نحوه استفاده چسب سیلیکون:

به‌منظور بهترین کاربری چسب سیلیکون، از خشک و تمیز بودن سطح اطمینان حاصل کنید، چسب سیلیکون را در سطح موردنظر به‌راحتی بریزید. باقیمانده‌های اضافی چسب سیلیکون، با آب و صابون قابل پاک شدن است.نکات ایمنی: در محیط کار از تهویه مناسب استفاده گردد و دور از اشعه و جرقه نگهداری شود. به هنگام کاربرد حتیالمقدور از دستکش و ماسک استفاده شود. در صورت تماس با پوست و چشم سریعا شسته شود.واحد تشکیل‌دهنده اکثر صمغ‌های سیلیکونی متیل پلیسیلوکسان است. اما برای اینکه صمغ‌های سیلیکونی در صنعت قابل استفاده باشند نیاز به عمل ولکانیزاسیون دارد. محصول به‌دست‌آمده از عمل ولکانیزاسیون الاستومر نامیده میشود. با اضافه کردن مقدار کمی گروه‌های فنیل به زنجیره سیلوکسان در دمای پایین انعطاف‌پذیری افزایش مییابد.صمغ‌های مورداستفاده در تولید الاستومرها از پایداری فشاری کمی برخوردارند که این مشکل نیز با افزودن مقداری از گروه‌های وینیل به ساختار الاستومر رفع میشود.الاستومرهای سیلیکون در برابر ازن، باکتریها، قارچ‌ها، ماوراءبنفش (UV)، مادون قرمز و گاما مقاوم بوده و با وجود شفاف بودن قابلیت رنگ‌پذیری و شکل‌گیری در مقاطع و ابعاد گوناگون را داراست.ثبت آگهی رایگان
×