menu

ثبت آگهی رایگان

بلوک ، بلوک سبک ، بلوک سیمانی

لیست قیمت بلوک ، بلوک سبک ، بلوک سیمانی

دانستنی های بلوک ، بلوک سبک ، بلوک سیمانی

بلوک ، بلوک سبک ، بلوک سیمانی

بلوک سیمانی یا بتنی از اختلاط سیمان و آب با شن ریزدانه و ماسه یا دیگر سنگ دانه های مناسب و متراکم، مخلوط و پس از عمل آوری در محیط مناسب ساخته می شوند. بلوک سیمانی به اشکال توخالی و توپر ساخته شده و در دیوارهای خارجی و داخلی به صورت باربر و غیر باربر و در تیغه های جداکننده و سقف های تیرچه بلوک و سایر قسمت های ساختمان به کار می روند. بلوک قطعاتی است که از جنس و ابعاد مختلف ساخته می شود که جهت ساختمان سازی،دیوار و سقف استفاده می شود . بلوک بر اساس سایز و جنس کاربرد مختلف دارند. از انواع بلوک می توان به بلوک سیمانی ، بلوک سبک ، بلوک سفالی ، بلوک پلی استایرن و ... می توان اشاره کرد.

بلوک

بلوک سیمانی و بتنی

بلوک سیمانی یا بلوک بتنی از اختلاط سیمان و آب با شن ریزدانه و ماسه یا دیگر سنگ دانه های مناسب و متراکم، مخلوط و پس از عمل آوری در محیط مناسب ساخته می شوند. بلوک سیمانی به اشکال توخالی و توپر ساخته شده و در دیوارهای خارجی و داخلی به صورت باربر و غیرباربر و در تیغه های جداکننده و سقف های تیرچه بلوک و سایر قسمت های ساختمان به کار می روند.

ویژگی های بلوک سیمانی

امیری، یکی از فروشنده های سیمان در مورد کاربرد بلوک سیمانی و مزایای آن به خبرنگار ما گفت: بلوک سیمانی بیشتر در نقاطی مورد استفاده قرار می گیرند که برای تولید آجر محدودیت هایی وجود داشته باشد. او درباره ویژگی های بلوک سیمانی اظهار داشت: از مزایای بلوک سیمانی می توان به صرفه جویی در مصرف مصالح و زمان اجرا، حمل آسان، عایق بودن نسبی حرارت، صوت و سهولت در مسلح کردن اشاره کرد. امیری وزن بلوک را به وزن بتنی نسبت داد و افزود: بلوک ساخته شده از شن و ماسه طبیعی رودخانه ای یا شکسته، دارای وزن ویژه و معمولی در حدود 2هزار کیلوگرم بر مترمکعب هستند، بلوک با وزن ویژه کمتر از 1680 کیلوگرم بر مترمکعب را سبک به حساب می آورند که در ساخت بلوک سیمانی از دانه هایی مانند پوکه معدنی و ساختگی استفاده می شود. مقاومت بلوک سبک نیز با وجود کاهش وزن، در مقایسه با بلوک معمولی، تفاوت چشمگیری ندارد.
بلوک سیمانی به لحاظ شکل ظاهری به انواع توخالی باربر و غیر باربر و توپر و آجر بتنی و از نقطه نظر محل مصرف به دیواری توکار و نمادار، تیغه ای، ستونی و سقفی گروه بندی می شوند. بلوک ویژه ای نیز برای دودکش، نعل درگاه، جدول خیابان ها، پیاده روها، فرش کف و گلدان ها تولید می شود.

خصوصیات بلوک سیمانی

قاسمی یکی از بنّاهای قدیمی است که در مورد خصوصیات بلوک سیمانی گفت: بلوک سیمانی ساده باید مکعب مستطیل شکل و کاملا سالم و بدون نقص بوده و سطوح آن به گونه ای باشد که ملات به راحتی به آن بچسبد. استاندارد شماره 70 ایران، بلوک توخالی دیواری را به انواع 40×30×20 ، 40×20×20 و 40×10×20 سانتیمتر طبقه بندی کرده است. این استاندارد همچنین جمع طول قطعات توپر را بیش از کل طول در همان جهت و سطح قسمت های پر را بیش از 50 درصد سطح کل بلوک در جهت عمود بر بار وارده و ضخامت حداقل جداره ها و پوسته خارجی بلوک را برای بلوک کوچک 3 سانتیمتر و برای بلوک متوسط و بزرگ 4 سانتیمتر تعیین نموده است.
او افزود: مخلوط بتن مصرفی در ساخت بلوک باید متشکل از یک پیمانه سیمان و 3/5 پیمانه شن (به قطر حداکثر نصف ضخامت نازک ترین دیواره بلوک) و 2/5 پیمانه ماسه و150-130 لیتر آب برای بتن لرزیده یا 180-160 لیتر برای بتن نلرزیده باشد.
قاسمی در خصوص نحوه مخلوط کردن گفت: مخلوط کردن می تواند به روش های دستی یا ماشینی انجام شود. درصورتی که ساختن بلوک به روش دستی انجام گیرد، مخلوط باید آرام آرام و در لایه های 5 تا 7/5 سانتیمتر در قالب ریخته و هر لایه جداگانه کوبیده و متراکم گردد تا قالب کاملا پر شود و در آخر روی قالب توسط ماله صاف و هم سطح گردد. در صورت استفاده از روش مکانیکی، قالب باید تا ارتفاع بالاتر از سطح نهایی آن پر شده و مخلوط درون قالب پس از لرزاندن، کوبیده و صاف شود و پس از قالب گیری باید بلوک را بلافاصله از قالب جدا نموده و توسط پالت به محل مناسبی برای عمل آوری منتقل شود.

نحوه عمل آوری

او در مورد روش های عمل آوری به چند مورداشاره کرد و اظهار داشت: عمل آوری می تواند از طریق گرم کردن صورت بگیرد به گونه ای که در این روش، بلوک در مقابل بخاری مجهز به بادبزن قرار گرفته و هوای گرم از بین آنها عبور می کند. روی بلوک باید با پوشش مناسب برای حفظ گرما و رطوبت پوشانیده شود.
همچنین عمل آوردن با آب نیز امکان پذیر است، در این روش که معمولا در هوای گرم و خشک مورد استفاده قرار می گیرد، به وسایل و تجهیزات خاص نیاز ندارد، مگر به آبپاشی برای حفظ رطوبت و سرپناه برای محافظت در برابر تابش آفتاب، باد و باران. البته میزان آبپاشی در این روش بستگی به شرایط جوی داشته و حدود یک هفته طول می کشد. آبپاشی باید به گونه ای انجام شود که صدمه به بلوک وارد نشود و در تمام مدت، بلوک رطوبت خود را حفظ کنند.
روش دیگر عمل آوردن با بخار آب است که برای کاهش طول زمان کیورینگ، از روش گرم کردن بلوک با بخار آب استفاده می شود. این روش، بیشتر در تولید انبوه بلوک به کار می رود و نیازمند اتاق بخار است. درجه حرارت اتاق های بخار به 80 درجه سانتی گراد می رسد. افزایش و کاهش درجه حرارت بلوک در این حالت به آرامی صورت می گیرد تا بلوک ضمن عمل آوری، آب خود را از دست ندهند. در این موارد مدت عمل آوری به حدود یک روز تقلیل می یابد.

بلوک سبک و نمادار

سبحانی تولیدکننده بلوک سیمانی بلوک ها را به دو نوع بلوک سبک و بلوک نمادار تقسیم کرد و گفت: بلوک سبک معمولا دیواری و سقفی هستند و به منظور کم کردن بار و کاهش تبادل حرارتی و صوتی در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند.بلوک سبک را از انواع بتن سبک مانند بتن های گازی و سبک دانه می سازند.
وزن مخصوص بلوک سبک از 1200 تا 1450 کیلوگرم بر مترمکعب و مقاومت فشاری متوسط 3 نمونه آنها باید حداقل 70 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع و حداقل مقاومت فشاری یک نمونه 55 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع باشد.
بلوک سقفی معمولا با ضخامت تیغه های بلوک سقفی حداقل 15 میلی متر، عرض تکیه گاه بلوک سقفی بر تیرچه دست کم 5/17 میلی متر، رواداری در عرض بلوک 2 و در طول و ارتفاع 5 میلی متر خواهد بود. مصرف سیمان در بلوک سبک به خاطر نازکی تیغه، قدری بیش از بلوک دیواری است. بلوک نمادار نیز با ابعاد بلوک دیواری ساخته می شوند ولی نمای آنها صاف و نقش دار است. جهت اجتناب از زخمی شدن و پریدگی لبه ها و سطوح در موقع شکستن بلوک نمادار برای مصرف، آنها را در اندازه های نیمه و سه قدی نیز می سازند. جهت تأمین صافی سطوح بلوک سبک، باید مقدار سیمان قدری بیشتر از بلوک های معمولی باشد.
قیمت برخی بلوک سیمانی دانه ای با احتساب هزینه حمل ونقل در سایز 40* 20*20 با قیمت 900 تومان،
بلوک سیمانی لیکا سایز 40* 20* 10 با قیمت 600 تومان
بلوک سیمانی لیکا سایز 40*20*15 با قیمت 800 تومان
بلوک سیمانی لیکا سایز 50*20*15 با قیمت 900 تومان در بازار موجودند.

بلوک سبک بتنی

گروه ساخت و ساز: بلوک سبک بتنی همگام با صنعتی سازی ساختمان خیلی زود جایگاه خودشان را پیدا کردند و در حال حاضر شرکت های بسیاری در این زمینه فعالیت می کنند. واقعیت این است ؛ به همان اندازه که بتن در ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد شرکت های فعال در این زمینه هم در بازار تولید حضور دارند. این رقابت باعث شده تا فناوری تولید بلوک سبک بتنی هر روز پیشرفت کند و حرف های بسیاری برای گفتن داشته باشد.

کاهش بار مرده ساختمان

حمزه درزی، مدیرعامل شرکت ساتراپ بتن دراین باره به خبرنگار پیام ساختمان گفت: ما الآن حدود شش سال است که در زمینه تولید بتن فعالیت می کنیم. بلوک های ما عایق سرما و گرماست و با توجه به ابعاد بزرگتری که دارند، از سرعت اجرای بالایی برخوردار است. از دیگر امتیازات بلوک سبک بتنی می توانم به سطح صاف بلوک و وزن کم آن اشاره کنم که باعث کاهش بار مرده ساختمان می شود.وی در پاسخ به این سؤال که هر مترمربع بلوک بتنی شما چند کیلو وزن دارد، گفت: این موضوع بستگی به ضخامت دیوار دارد و در تیغه های 10 سانتی متری وزن هر متر آن به حدود 52 کیلوگرم می رسد، حال آنکه در تیغه های 15 سانتی متر وزن آن به حدود 64 کیلوگرم می رسد اما به طور کلی می توانم بگویم از نظر وزن قابل توجه با آجر سنتی نیست.وی ادامه داد: از نظر قیمت می توان گفت؛ نسبت به تمام مصالحی که مورد استفاده قرار می گردد، به صرفه تر است.

کلاس بندی بلوک سبک بتنی

ایمان انصاری، مدیرعامل شرکت بهینه سازی صنعت ساختمان نیز در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان با اشاره به اینکه تولیدکنندگان بلوک بتنی سبک از نظر رتبه و کیفیت کار باهم متفاوت هستند، گفت: من تولیدکنندگان در این زمینه را به سه گروه تقسیم می کنم ؛ کلاس A تولیدکنندگانی هستند که با دستگاه های تمام اتوماتیک کار می کنند، اتاق بخار و اتوکلاو دارند و به صورت بسته بندی در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهند. علاوه بر این تولیدکنندگان دارای گواهینامه فنی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، استاندارد اجباری و استاندارد تشویقی هستند، بنابراین با بالاترین کیفیت تولید می کنند.وی اضافه کرد: کلاس B که حدود 80 درصد بلوک سبک بازار را به خود اختصاص داده است دارای باند و دستگاه هیدرولیکی می باشند اما فاقد اتاق بخار هستند و فقط گواهی آزمایشگاه سازمان ملی استاندارد را دارند.
انصاری ادامه داد: کلاس C کارگاه هایی هستند که دارای دستگاه غیر اتوماتیک بوده و باند استاندارد ندارند. محصولات این کلاس به دلیل اینکه هزینه های تولید کمتری دارند، قیمت آنها هم ارزان تر است. ضمن اینکه بلوک های این گروه از استحکام کمتری هم برخوردار است. البته کسانی هستند که در کلاس C هستند اما محصولات خود را با قیمت گزاف در بازار به فروش می رسانند.

بالاترین مقاومت فشاری و ضریب انبساط حرارت

میثاق اجدادی، مدیربازرگانی شرکت پرشیا بلوک نیز در این رابطه به خبرنگار ما گفت: حدود سه سال است که شرکت ما در این زمینه در داخل کشور فعالیت می کند. خط تولیدی ما تمام اتوماتیک است و در ساخت بلوک به طور کامل از مواد معدنی استفاده می شود.وی افزود: وزن بلوک ما بسیار مطلوب است و در عین حال بالاترین مقاومت فشاری و ضریب انبساط حرارت را دارد. ضمن اینکه بلوک های ما پرت بسیار کمی دارد و سرعت اجرای آن بسیار بالاست. وزن هر مترمربع تیغه های 10 سانتی متری ما حدود 45 کیلوگرم می باشد که نسبت به محصولات مشابه حدود 10 کیلوگرم سبک تر است. وی ادامه داد: به دلیل اینکه شهرک ما شهرک صنعتی نبود و اخیراً به عنوان شهرک صنعتی ثبت شده است، تاکنون موفق نشده ایم گواهی استاندارد بگیریم اما با تغییر وضعیت و ثبت شرکت در حال اخذ این گواهی هستیم.
مدیربازرگانی شرکت پرشیا بلوک خاطرنشان کرد: قیمت هر مترمربع بلوک سبک بتنی، حدود 11 هزار و 500 تومان است. وی در پاسخ به این سؤال که آیا محصولات شما ضمانت دارند، گفت: تا به حال شرکتی ندیده ام که بلوک سبک بتنی را ضمانت کند اما زمانی که محصول را تحویل می دهیم خودمان را ملزم کرده ایم که پرت مصالح نداشته باشیم و بلوک ها سالم به دست مصرف کنندگان برسد.

یک کیسه سیمان کمتر

حمید گروسی، مدیرعامل شرکت آترین (تولیدکننده فوم بتن سبک) در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان گفت: ما از حدود دو سال پیش فعالیت مان را شروع کردیم. مواد اولیه ما داخلی است و فقط افزودنی ها آن از خارج تأمین می شود. وی افزود: جدیدترین تکنولوژی در سبک سازی و مقاوم سازی ساختمان، استفاده از فوم بتن سبک است که از فوم، آب، سیمان و افزودنی ها تشکیل شده است. فوم دارای ساختار ماده حباب ساز، پایدار کننده و افزودنی های دیگر است که هم در بلوک سازی و هم کف سازی مصرف می شود.
گروسی با اشاره به اینکه محصولات ما خدمات پس از فروش دارد و ما مشاور رایگان داریم و محصول را با حضور در پروژه ها تحویل می دهیم، خاطرنشان کرد: وی در رابطه باکیفیت فوم ها تولیدی داخل کشور گفت: ما مایع فوم بتنی تولید می کنیم که نسبت به سایر رقبا، یک کیسه سیمان کمتر مصرف می کند و این به خاطر مقاومت مطلوب فوم است.
از مصرف کنندگان می خواهم که از فوم های متفرقه به نام های خارجی که غیر معتبرند، استفاده نکنند . لازم به ذکر است؛ فوم بتن بدون بو و بدون رسوب است و مایع فوم بتنی که رسوب داشته باشد، در فرایند تولید مشکلات عدیده ای به وجود می آید.

واکنش مطلوب در برابر زلزله

میثم فرزانه مهر، مدیرعامل شرکت پاترا بتن آپادانا نیز در مورد فعالیت شرکت متبوعش گفت: ما تولیدکننده بتن های سبک سیمانی برای استفاده در ساخت دیوار و همچنین سایر قطعات سیمانی نظیر جدول های بتنی هستیم و حدود سه سال است که در این رابطه فعالیت می کنیم. مواد اولیه مورد نیاز ما، صرفا از قروه، بستان آباد و تبریز فراهم می شود و نیازی به واردات مواد اولیه نداریم. وی در رابطه با خصوصیات محصولات تولیدی شان گفت: بلوک سبک بتنی ما خواسته های مبحث 18 و 19 مقررات ملی ساختمان را برآورده می کند چرا که سبک است و به دلیل ساختار اسفنجی که دارد در برابر سرما و گرما و صوت کارایی بالایی دارد. علاوه بر این در برابر زلزله ها از خود واکنش مطلوبی نشان می دهد.
فرزانه مهر در پاسخ به این سؤال که آیا شرکت شما گواهی استاندارد و تأییدیه فنی دارد، گفت: گواهی استاندارد هنوز در مرحله اداری است. البته از نظر کیفیت محصول ما با مشکل مواجه نیستیم اما به دلیل اینکه از نظر مکانی با مشکل مواجه هستیم تا با حال نتوانسته ایم این گواهی را دریافت کنیم که با طی شدن روال اداری این گواهی را دریافت خواهیم کرد.

بلوک AACیا N.AAC

گروه بازارساختمان : برای ساخت دیوار از مصالحی مانند آجر ، سفال و . . . می توان استفاده کرد . یکی از این مصالح نیز بلوک سبک است که دارای دو روش تولید می باشد . سبک سازی و کاستن از وزن ساختمان در عین حال تسریع در ساخت و ساز و همچنین کاهش قمیت ، از مهمترین مولفه های روز صنعت ساختمان است که در این راستا شرکت های بسیاری می کوشند تا بهترین محصول را برای استفاده عرضه کنند .

بلوک های AAC

بتن هوادار اتوکلاوی که به آن بتن گازی نیز می گویند و به عنوان جایگزین آجر و سفال به بازار عرضه می شود، نوعی بتن سبک است که از سیمان سیلیس و آهک به همراه پودر آلومینیوم و ماسه ساخته می شود . محصولی که امروزه به نام AAC شناخته می شود؛ نتیجه زحمات محققان کشور سوئد می باشد و از مزایای بسیاری بهره مند است . این بلوک سبک از دور نمای خوبی برای فعالیت در بازار مصرف ایران برخوردارند . توجه به هزینه های اندک برای راه اندازی یک کارخانه تولید بلوک سبک AAC که همانا بتن سبک محسوب می شوند از یک طرف و نیاز روز افزون بازار ایران برای خرید این محصولات ، این احتمال که بر تعداد این محصولات افزوده شود ، بسیار زیاد است . در این میان بعضی تولید کنندگان با قدرت بالایی توانایی فعالیت در این راستا را دارند که در ادامه به بزرگترین تولید کنندگان این عرصه اشاراتی می شود .
اما دقیقا محصولی مشابه این کالا نیز وجود دارد که به روش متفاوت تولید می شود و آن نیز دارای مزایای منحصر به فردی می باشد . با توجه به اینکه بلوک AAC با شکل هندسی منظم و دقیق و با وزن مخصوص پایین تولید می گردد ، در هر سرویس حمل ، نسبت به مصالح مشابه ، حجم بیشتر و وزن کمتری بارگیری و حمل می گردد . میزان بارگیری کامیون 6 چرخ ، 12 متر مکعب و یک کامیون 10 چرخ ، 19 متر مکعب و یک تریلی ، 27 متر مکعب می باشد .

N. AAC بلوک سبک (Non- Autoclaved Aerated Concrete

از گروه بلوک سبک گازی می باشد ، با این تفاوت که این محصول پس از بتن ریزی در قالب های مخصوص به روش بدون اتوکلاو فرآوری می شود . بلوک بتن گازی اتوکلاو نشده NAAC در ابعاد ( 30×10×60 ) ، ( 30×12×60 ) و ( 30×15×60 ) سانتی متر در بازار وجود دارد و شرکت خانه های پیش ساخته ایران KPSI و گروه تولیدی نوین سازان ، سما بتن ، بتن سبک قدس ، تکنیکال سازه و هارد بتن از جمله تولید کنندگان بزرگ بلوک سبک می باشند .

مزایای NAAC

این بلوک ها تمام وی‍ژگی های برجسته بلوک های گازی اتوکلاو شده را دارا بوده و با توجه به مزایای اقتصادی آن جایگزین مناسبی برای این محصولات می باشند . رعایت مباحث 3 ، 18و 19 آیین نامه مقررات ملی ساختمان کشور و سرعت بالا در اجرا به دلیل ابعاد مناسب ، سبک سازی ساختمان براساس آئین نامه 2800 ایران ، قابلیت کاربرد در دیوارهای داخلی و خارجی غیر باربر ، چسبندگی بسیار خوب بین بلوک و ملات سیمانی به دلیل همجنس بودن ، عدم نیاز به اندود بیش از یک سانتیمتر به علت سطح صاف بلوک N. AAC، کاهش هزینه های مربوط به نازک کاری و نمای ساختمان به دلیل سطوح صاف زیر کار با اجرای این بلوک ، سرعت زیاد دیوار چینی و از همه مهمتر صرفه جویی قابل ملاحظه فولاد مصرفی در سازه های فلزی و بتنی که کاهش بارهای مرده ساختمان را به دنبال دارد ، از جمله مزایای این نوع بلوک هاست .
از نظر نصب تاسیسات سیم کشی و لوله آب به راحتی توسط اره کردن می توان مسیر آنها را در داخل بلوک تعبیه نمود . به دلیل قابلیت برش محصول ، هیچگونه ضایعات و نخاله وجود ندارد و در صورت وجود ضایعات بسیار ناچیز می توان آنها را به عنوان پوکه شیب بندی بام استفاده نمود . قابلیت بالای سوراخ کاری ، برش کاری و اره کاری ، قابلیت چسبندگی بسیار بالا با انواع ملات های مورد استفاده در نماکاری و ملات های پایه گچی از دیگر قابلیت های این بلوک است . برای جابه جایی نیز می توان از روش پالت کردن استفاده کرده و نیز به سهولت 18 عدد پالت آن روی تریلر بار گیری می شود .

چند نکته جهت جلوگیری از تغییر شکل های نسبی در دیوار و اندود و کاهش احتمال ترک خوردگی آن

جمع شدگی ناشی از تغییرات ، ملات های به کار گرفته شده جهت اجرای دیوار با این نوع بلوک ، باید دارای مشخصات فنی مطابق استانداردهای ملی ایران باشند . اتصال دیوارهای غیرباربر به اسکلت سازه ای باید به نحوی باشد که ضمن تحمل تمامی بارهای وارده ، مشارکتی در سختی جانبی سازه نداشته باشند . دیوارهای ساخته شده با این بلوک ، باید طبق ضوابط استاندارد ملی ایران به شماره 11272 ، مقاومت لازم در برابر آزمو ن های ضربه را دارا باشند و رعایت ضوابط مربوط به محافظت دیوارها از تماس مستقیم با آب و یا چرخه های تر و خشک شدن الزامی می باشد . کلیه مصالح و اجزاء در این سیستم از حیث دوام ، بهداشتی و زیست محیطی باید بر مبنای مقررات ملی ساختمان ایران و یا آیین نامه های ملی یا معتبر بین المللی به کار گرفته شوند .
ضخامت دیوارهای خارجی ساخته شده با این بلوک ها ، باید به گونه ای باشد که الزامات مربوط به انرژی ، مطابق مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان ایران رعایت شود . بر خلاف بلوک های پلی استایرن که در زمان آتش سوزی ساختمان را آسیب پذیر می کند ، بلوک های فوق در برابر آتش سوزی مقاوم می باشند . مقایسه هزینه ها دیوارچینی با این بلوک ها بدون نیاز به گچ و خاک بوده و تنها با ملات خاص انجام می شود؛ قیمت هر 5 عدد بلوک فوق 11هزار تومان و قیمت هر متر مربع دیوار چینی با استفاده از این روش 15 هزار و 750 تومان است که از این میزان 3 هزارو 500 تومان اجرت هر متر مربع دیوار چینی می باشد . این در حالی است که هزینه سایر محصولات به شرح ذیل می باشد؛ 25 عدد سفال 15 با لایه پلی استایرن 75.000تومان قیمت دارد و اجرت دیوارچینی با سفال 5 هزار تومان می باشد که در مجموع هزنیه ساخت هر متر مربع با این کالا 20هزار تومان است . با این حساب می توان دریافت که استفاده از بلوک های بتن سبک مقرون به صرفه است . به جای کروم بندی درگذشته از پوکه و خاک برای کف سازی اتاق ها استفاده می شد اما اکنون می توان از مصالح جدیدی مانند فوم بتن که هم عایق صدا و حرارت بوده و هم اجرای کار را تسریع می کنند ، بهره برد که قابلیت پرداخت کاری بیشتری نیز دارند . با استفاده از بتن سبک دیگر نیازی به ماهیچه کشی از لوله های عبوری نیست و می توان در هزینه و زمان اجرا ، صرفه جویی کرد . این مصالح قابلیت برش با اره و میخ پذیری هم دارد . با استفاده از جدول ذیل می توان به قابلیت های این مصالح پی برد؛

در این زمینه بیشتر بخوانیم :

×