ابزارآلات ، لوازم کار ، ابزار کار ، تجهیزات

ابزارآلات ، لوازم کار ، ابزار کار ، تجهیزات

کالاهای ابزارآلات ، لوازم کار ، ابزار کار ، تجهیزات

لیست قیمت ابزارآلات ، لوازم کار ، ابزار کار ، تجهیزات

دانستنی های ابزارآلات ، لوازم کار ، ابزار کار ، تجهیزات

لوازم و ابزارآلات کار

لوازم و ابزارآلات کار تجهیزات جوش و برش

انواع دستگاه های جوشکاری

سلیمانی یکی از جوشکاران و فروشنده تجهیزات جوش و برش خیابان بهار شمالی است که با تعریف و توضیح دستگاه های جوش، به خبرنگار ما گفت: دستگاه جوشکاری عبارت است از وسیله ای که با کاهش ولتاژ برق و افزایش شدت جریان یا آمپر مقدار برق موردنیاز فرآیند جوشکاری را تأمین می کند. انواع دستگاه های جوشکاری عبارتند از: ترانسفورماتور رکتی فایر، ژنراتور الکتریکی و ژنراتور احتراقی اینورتر.
وی به خریداران دستگاه جوش توصیه کرد: با توجه به اینکه در این دستگاه ها بجای هسته های آهنی از مدارهای الکترونیکی استفاده شده علاوه بر اینکه درهنگام خرید، دستگاهی مناسب از لحاظ کیفیت تولید و وجود قطعات و لوازم یدکی خریداری می کنند، در زمان استفاده نیز به ظرفیت کاری که به صورت درصد روی دستگاه نوشته شده توجه کنند. روش محاسبه سیکل کاری دستگاه ها بر روی دستگاه های جوشکاری نوشته شده؛مثلا سیکل کاری 40% یعنی اینکه در هر 10 دقیقه 6 دقیقه کار و 4 دقیقه دستگاه روشن باشد ولی جوشکاری با آن صورت نگیرد که اصطلاحا به آن آماده به کار می گویند.
سلیمانی ادامه داد: معمولا در بازار سه نوع اینورتر موجود است؛ اینورتر های اروپایی با نرخ یک میلیون تومان به بالا که اگر اصل باشند دستگاه های بسیار خوبی هستند. اینورتر های ایرانی، ترکیه ای و چینی که به ترتیب کیفیت دستگاه های ایرانی به نسبت بهتر است، دستگاه های ترکیه ای شرکتی نیز در سطح خوبی هستند اما دستگاه های چینی یا اصطلاحا زیرزمینی بعد از مدتی کار یا کارکرد سنگین یا طولانی، برد الکترونیکی آنها می سوزد و غیر قابل استفاده و تعمیر است.
دستگاه های جوش موجود در بازار به نام هایی همچون دستگاه های جوش زیرپودری، دستگاه های جوش رکتی فایر چند منظوره، دستگاه های جوش اینورتر، دستگاه های جوش تحت پوشش گاز محافظ MIG/MAG Co2 نیز موجودند.

کلیه فلزات خالص و آلیاژی جوشکاری می شوند

کمال، مسئول فنی مهندسی شرکت گام الکتریک در خصوص دستگاه های جوشکاری مخصوص بخش ساختمان به خبرنگار ما گفت: معمولا چهار نوع دستگاه جوش در بازار ساختمان کاربرد دارند که از جمله آنها می توان به دستگاه قوس دستی، MIG MAG یا CO2، آرگون یا TIG و زیرپودری اشاره کرد.
او درباره قیمت دستگاه های جوش اظهار داشت: هر چهار دستگاه در بخش ساختمانی کاربرد دارند و ماشین جوشکاری CO2 از قیمت دو میلیون تومان تا 10 میلیون و نیم تومان در بازار موجودند. دستگاه جوش آرگون یا TIG با قیمت 1.5 میلیون تومان در سایز کوچک تا هشت میلیون تومان در پروسه های کلان عمرانی و دستگاه جوش زیرپودری با قیمت 17 میلیون تا 27 میلیون و دستگاه جوش قوس دستی نیز از یک میلیون تومان تا 5 میلیون تومان در اختیار فعالان این بخش قرار دارد.
کمال افزود: هر چهار نوع دستگاه جوش فوق الذکر ازجمله جوش های قوس الکترونیکی محسوب می شوند اما پرطرفدارترین آنها در بخش ساختمان و همچنین، پرفروش ترین دستگاه جوش بازار کشور CO2 است.
او در انتها گفت: دستگاه های جوش فوق تمام فلزات خالص و آلیاژی را با عملیات مذاب و جدا کردن، جوش می دهند.

دستگاه جوش ایده ال

گروه تأسیسات: جوشکاری از مسائل مهم در صنعت ساختمان است. اهمیت این امر به سبب ساخت و سازهای مرتفع در تمام نقاط شهری و حتی روستایی در حال پیشرفت ، چندین برابر شده و شرکت های مختلفی در زمینه تولید و مونتاژ دستگاه های جوش فعالیت دارند. گزارش ذیل در راستای معرفی و شناخت بازار دستگاه های جوش تهیه شده است با ذکر این نکته که؛ مطالب عنوان شده صرفاً نظرات مخاطبان بوده و الزاماً دیدگاه نشریه نیست.

معرفی دستگاه های جوش

عموماً سه نوع روش جوشکاری در صنعت و ساختمان کاربرد دارد: *الف: روش الکترود دستی *ب: روش جوشکاری با سیم *ج: جوش زیر پودری. روش اول در تمامی مراحل ساخت وساز، از گودبرداری و محصور کردن زمین تا آخرین روز تحویل کاربرد دارد ولی روش دوم عموماً در کارگاه های تولیدات اسکلت فلزی به کار می رود. قبل از اینکه تفاوت دستگاه های جوش الکترود دستی را بدانیم باید اطلاعاتی راجع به چگونگی تولید دستگاه های جوش داشته باشیم.
شاهرخ صارمی، مدیرعامل شرکت دنیای جوش و برش می گوید: دستگاه های جوش الکترود چهار دسته بندی کلی دارند. اول: ترانس های قدیمی که به دلیل حجم بالا، کیفیت پایین خروجی A.C وزن سنگین و مصرف برق بسیار بالا عموماً از چرخه استفاده کنار گذاشته شده اند. دوم: دستگاه هایی که در آنها از مولدهایی به نام «دینام جوشکاری» استفاده شده ، از کیفیت جوش بهتری برخوردار بوده و خروجی D.C داشته اند ولی به دلیل حجم زیاد، سنگینی و هزینه های بالای تعمیرات و اینکه در سال های اخیر هیچ گونه خدمات دهی از سوی شرکت های فروشنده داده نشده، به فراموشی کامل سپرده شده اند.
وی ادامه می دهد: سومین گروه رکتی فایر ها هستند که برق ورودی شهری که به صورتA.C است را به برق D.C تبدیل کرده و قابلیت جوشکاری با الکترودهای مختلف را دارد. کیفیت بالای جوشکاری، خدمات مطلوب و کار آیی این دستگاه ها در شرایط سخت و زمانی که دسترسی به برق شهری میسر نیست یکی از دلایل پذیرش گسترده این دستگاه در صنعت جوشکاری می باشد. این دستگاه ها قادر به تحویل جریان با قطبیت مستقیم یا معکوس هستند.
به گفته مدیرعامل شرکت دنیای جوش و برش، آخرین مدل دستگاه های جوش در رده بندی الکترود دستی، دستگاه های اینورتری هستند. این دستگاه ها مزایای فراوانی دارند بنابراین طی پنج سال گذشته به سرعت جایگزین تمامی دستگاه های جوشکاری شده اند. وزن بسیار کم، ابعاد کوچک، مصرف برق کم، عدم ایجاد نوسانات برق، کیفیت بالای جوشکاری، قابلیت استفاده با انواع الکترود معمولی آلیاژی، عدم چسبندگی الکترود و خروجی (D.C)، قیمت مناسب به دلیل استفاده از قطعات الکتریکی به جای مواد اولیه مانند سیم پیچی مسی و... باعث محبوبیت این دستگاه ها شده است.

کاربردها و تفاوت ها

مجید قربانی، کارشناس فروش شرکت ایران ولتاژ می گوید: رکتی فایرها برای جوشکاری اسکلت فلزی و کارهای سنگین تر کاربرد دارند و اینورترها در موارد جزئی تر و جوشکاری کارهای سبک تر به خصوص در بخش تأسیسات مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا نیازمند دستگاهی هستیم که به سهولت قابل حمل باشد و بتوان الکترودهای سایز بالاتر را به آن متصل کرد. مهم تر از همه با برق تک فاز کار می کند و برای مصارف محدود و خانگی قابل استفاده است.
قربانی ادامه می دهد: تفاوت دیگر مربوط به وزن دستگاه است؛ یک دستگاه 200 آمپر رکتی فایر حدود 25 کیلو وزن دارد ولی یک دستگاه 200 آمپر اینورتری حدود 8 کیلو وزن دارد. از طرف دیگر، میزان آمپراژ دریافتی دستگاه های اینورتر از شبکه در هنگام جوشکاری بین 18 تا 22 آمپر است این مورد در خصوص دستگاه های رکتی فایر گاهی اوقات از 25 آمپر هم بیشتر می شود که نوسان برق خانه و تحریک فیوز را به دنبال دارد.

ابعاد و قدرت دستگاه

کارشناس فروش شرکت ایران ولتاژ می گوید: اندازه دستگاه های جوش با افرایش آمپراژ تغییر می کند. برای مثال؛ یک دستگاه 160 آمپر 4 کیلو، 200 آمپر 8 کیلو، 250 آمپر 11 کیلو و در نهایت 500 آمپر حدود 55 کیلو وزن دارد. البته دستگاه های زیر 100 آمپر هم موجود هستند که با وزن کم کاربردهای خاص و محدودتری دارند.
به گفته قربانی، بازده دستگاه های جوش از 160 آمپر به بالاست. برای کارهای سبک و جوشکاری تأسیساتی در داخل خانه و یا نصب تابلوهای تبلیغات و... دستگاه 160 یا 200 آمپر مناسب است. کسانی که بخواهند کار جوشکاری را به صورت حرفه ای و در سطح وسیع انجام دهند مثل ساخت استراکچر فلزی، مخازن و کارهای سنگین تر، از دستگاه های سه فاز و بالای 250 آمپر استفاده می کنند.

قیمت گذاری و خدمات

بازار دستگاه های جوش گسترده و متنوع است و اکثریت شرکت ها قطعات دستگاه های جوش را پس از واردکردن مونتاژ می کنند. رضا گل باز، مدیر داخلی شرکت جوش و برش پولاد می گوید: در حال حاضر برندهای متنوعی در بازار موجود هستند که نوع کالا و کیفیت آنها یکسان نیست. صرف نظر از دستگاه های ترانسفورماتوری که تقریباً از دور خارج شده اند، رقابت اصلی بین دستگاه های رکتی فایری و اینورتری است با این حال به نسبت آمپراژ دستگاه های جوش، قیمت آنها هم تغییر می کند. قیمت دستگاه ها از حدود 570 هزار تومان تا 3 میلیون تومان و بسته به نوع و کیفیت دستگاه متفاوت است. ضمن این که اداره استاندارد تمام قطعات وارداتی دستگاه های جوش را مورد بررسی قرار داده و پس از تأیید گواهی استاندارد صادر می کند.
به گفته گل باز، دستگاه های جوش موجود در بازار توسط شرکت های مونتاژ کننده گارانتی می شوند که معمولاً از شش ماه تا یک سال است. اگر دستگاه از کیفیت خوبی برخوردار باشد کمتر دچار مشکل می شود مگر اینکه از ارتفاع سقوط کند، آب داخل آنها برود یا اینکه افزایش ولتاژ ورودی به بردهای دستگاه آسیب وارد نماید. البته دستگاه های اینورتری از سیستم حفاظت داخلی برخوردار هستند که در صورت بروز خطر به طور خودکار قطع می شوند.

ملاحظات خرید

با توجه به تنوع بیش از حد دستگاه های رکتی فایری و اینورتری در بازار، سردرگمی خریداران بسیار زیاد است. بنابراین رعایت برخی از ملاحظات در انتخاب درست محصول موثر خواهد بود.
مدیرعامل شرکت دنیای جوش و برش می گوید: خریداران دستگاه های رکتی فایر پس از خرابی و یا مشکلات احتمالی ایجاد شده برای دستگاه عموماً به شرکت های تولیدکننده و یا نمایندگان فروش این دستگاه ها و یا به تعمیرکاران متفرقه مراجعه می کنند و از آنجا که ذاتاً این دستگاه ها از تکنولوژی خیلی بالایی برخوردار نیستند مشکلات آنها در تمام ایران حتی شهرستان های کوچک قابل رفع است.
به گفته صارمی، استفاده از تکنولوژی های جدید و قطعات الکترونیکی مانند Mosfet و یا IGBT در این گونه دستگاه ها، خدمات و تعمیرات را بسیار تخصصی کرده است. در دستگاه های رکتی فایر عموماً از یک برد استفاده می شود که در بین تمام تولیدکنندگان تقریباً مشترک بوده و به راحتی قابلیت جایگزینی دارد، ولی در دستگاه های اینورتری، هر کارخانه مشخصات فنی بردهایش با دیگران فرق می کند و دسترسی به قطعات الکترونیکی سالم برای تعمیرات بسیار سخت است. بنابراین خریدار باید این دستگاه ها را از مکان های معتبر خریداری کند و مطمئن شود که شرکت عرضه کننده اینورتر خدمات پس از فروش مناسبی دارد. در این زمینه توجه به پلاک دستگاه که Duty cycle (چرخه زمانی استفاده) دستگاه را نشان می دهد کمک خوبی خواهد بود.

انواع دستگاه های برشکاری

سروش، فعال دیگر بخش جوش و برش است که معتقد است: به طورمعمول دستگاه های برش به دو دسته لیزری فلزات و لیزری غیر فلزات تقسیم می شوند.
اما در بخش ساختمان، از دستگاه برش لیزری فلزات در سایزهای مختلف استفاده می شود که معمولا این دستگاه های برش در سایزهای 30×30، 50×50، 100×100 و سایزهای بزرگ تر مانند 2/5×1/5 تولید می شوند. دستگاه های بزرگ تر از این ابعاد را می توان به طور سفارشی ساخت. برخی از این دستگاه ها ورقه فولاد 0.5 میلی متری را با حداکثر سرعت 25-12 میلی متر بر ثانیه، استینلس استیل 2.5 میلی متر را با سرعت 1.5 میلی متر و آلومینیوم، روی و برنج را با سرعت 0.75 میلی متر بر ثانیه برش می دهند. این در حالی است که حداقل عرض برش: 0.4 میلی متر، دقت قرارگیری مجدد دستگاه: 0.02 میلی متر و توان لیزر: 200 وات Nd YAG در نظر گرفته شده است.

فلزات رسانا، فولاد نرم، آلومینیوم، استنلس استیل برشکاری می شوند

سروش از مزایای برش پلاسما نسبت به برش فلز با فلز گفت: برش های پلاسمایی تراشه فلزی ایجاد نمی کنند، از دقت برش زیادی برخوردارند و لبه برش آن نسبت به برش هوا گاز صاف تر است.
او برش های پلاسما را به سه بخش برش پلاسمای نوع HF، برش پلاسما با ماشین CNC و برش دهنده دستی پلاسما تقسیم کرد و به تعریف آنها پرداخت و ادامه داد: در برش پلاسمای نوع HF به کمک یک جرقه فرکانس بالا - ولتاژ بالا هوا در سر مشعل یونیزه شده و قوس الکتریکی آغاز می گردد. در این روش هنگام استارت لزومی به تماس قطعه کار با مشعل (Torch) نیست و این روش برای کاربرد های کنترل عددی (CNC) مناسب است. در ماشین های پیشرفته تر جهت تنظیم ارتفاع مشعل از سطح قطعه کار، لازم است قبل از استارت نوک (Tip) تورچ به قطعه کار خورده سپس یک فاصله (Gap) مناسب (مطابق تنظیم اپراتور) ایجاد گردد.
برش پلاسما با ماشین CNC نیز از دو روش برای استارت قوس بهره می گیرند؛ 1. ایجاد قوس از طریق گذاشتن مشعل (Torch) روی قطعه کار و تماس با آن. 2. استفاده از یک مدار ولتاژ بالا- فرکانس بالا برای ایجاد قوس الکتریکی. البته این روش دارای معایبی چون خطر برق گرفتگی، لزوم حفظ فاصله اسپارک و حجم بالای تشعشعات فرکانس های رادیویی است. برش دهنده های پلاسما نزدیک تجهیزات حساس الکترونیکی نظیر سخت افزار CNC یا رایانه کار می کنند؛ بنابراین برای جلوگیری از نویزپذیری این تجهیزات و آسیب رسیدن به آنها از تجهیزات دیگری برای استارت قوس هادی استفاده می شود.
برش دهنده دستی پلاسما هم روی هر نوع فلز رسانا، فولاد نرم، آلومینیوم، استنلس استیل... کاربرد دارد؛ اما این تکنولوژی برای فولاد ایده آل است و در مورد فلزات غیرآهنی حداکثر عمق برش آن یک اینچ است.
سروش افزود: دستگاه های برش پلاسما به دو شکل دستگاه های برش ریلی تک و دو مشعل نیز در بازار موجودند.
او از قیمت دستگاه های برش پلاسما و عمق برش فلزات گفت: دستگاه های برش پلاسما از قیمت هفت میلیون تومان تا 18 میلیون تومان و عمق برش از یک میلی متر تا 60 میلی متر در بازار موجود هستند.ثبت آگهی رایگان
×