menu

ثبت آگهی رایگان

لیست قیمت درب و پنجره UPVC

دانستنی های درب و پنجره UPVC

درب و پنجره UPVC

در و پنجره دوجداره به دلیل ممانعت از تبادل صوتی و حرارتی فضای داخل و خارج ساختمان از اولویت های ساخت و در و پنجره است که در قالب دو نوع آلومینیوم و نیز UPVC به بازار عرضه می شود .آنچه باعث ترویج استفاده از در و پنجره یو پی وی سی شد، ویژگی عایق بودن این نوع در و پنجره در مقابل انتقال انرژی گرمایی و اختلاف بالای درجه حرارت هوا است.در و پنجره یو پی وی سی ها نیازی به رنگ آمیزی ندارند، عایق صوتی بوده و در برابر خوردگی و رطوبت هوا، اشتعال و تبادل حرارتی در و پنجره مقاوم هستند و به راحتی پاکیزه می شوند. همه این موارد مشروط بر این است که در و پنجره ها و پروفیل های آنها از مرغوبیت بالایی برخوردار باشند.

در و پنجره دو جداره

UPVC صرفه جویی در عین زیبایی

گروه بازار ساختمان: فصل بهار زمان پایان سرما و تعدیل هواست. هنوز فصل گرمای طاقت فرسا نرسیده و می توان برای تعویض قاب پنجره ها اقدام کرد. همچنین فصل ساخت و ساز آغاز شده و مأموران خرید پروژه ها برای خرید قاب یا پروفیل در و پنجره دو جداره برنامه ریزی می کنند. همه این موارد را باید به انگیزه های اقتصادی بعد از هدفمندی که احتمال اجرای نوبت دوم آن نیز در سال جاری وجود دارد، افزود. این موارد باعث شده تا نگاهی به بخش تولید و بازار این کالای زیبا که قابلیت برگشت پذیری به چرخه تولید را دارد، داشته باشیم.در و پنجره یو پی وی سی ها نیازی به رنگ آمیزی ندارند، عایق صوتی بوده و در برابر خوردگی و رطوبت هوا، اشتعال و تبادل حرارتی در و پنجره مقاوم هستند و به راحتی پاکیزه می شوند. همه این موارد مشروط بر این است که در و پنجره ها و پروفیل های آنها از مرغوبیت بالایی برخوردار باشند. اما شرکتی که محصول خود را حتی ضمانت هم نمی کند چگونه قابل اعتماد خواهد بود.این درست است که ، در و پنجره یو پی وی سی نسبت به پروفیل آلومینیوم و چوب ارزان تر هستند و تقریباً بازار در و پنجره دو جداره را در اختیار گرفته اند اما در همین بازار نیز باید هوشیار باشید تا بهترین را انتخاب کنید. شاید صنعت درو پنجره تنها صنعتی است که بیش از کالای خارجی به کالای ایرانی رغبت دارد و تولید کننده های این محصول با علاقه اعلام می کنند که از پروفیل ایرانی استفاده می کنند.

اگر چه بازار پروفیل و نیز در و پنجره دوجداره همچنان با رونق همراه است اما این بازار مکان متمرکزی مانند بورس سایر کالاها در تهران ندارد تا بتوانید دیدی رقابتی به این کالای ساختمانی داشته باشید که این روزها گوی سبقت را از سایر رقبای خود ربوده است.لازم به توضیح است؛ مطالب عنوان شده در این گزارش نظرات فعالان عرصه تولید و بازار پروفیل و در و پنجره UPVCاست و پیام ساختمان آماده چاپ نظرات موافقان و مخالفان در این زمینه می باشد.

بزرگ ترین در خاورمیانه

آرش جوادی مدیر فروش واحد در و پنجره « شرکت PVC ایران» دلیل برتری محصولات در و پنجره دوجداره این شرکت را دریافت تأییدیه از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، 10 سال ضمانت پروفیل و بیمه محصول جهت تعویض ذکر کرد. جوادی پروفیل استفاده شده در محصولات این شرکت - که آن را در خاورمیانه بزرگ ترین تولید کننده می داند- 3و 4 کاناله و از محصولات ایرانی تحت لیسانس اروپا عنوان کرد.

هدف ما تنها رضایت مشتری است

ناصر فلاح مدیر عامل شرکت «آشیانه» در توضیح برتری محصول خود بر سایر محصولات گفت: در و پنجره دوجداره تولیدی آشیانه از پروفیل های UPVC ایرانی 4 کاناله با پروفیل گالوانیزه 1.25 میلی متری استفاده می شود اما هدف ما تنها رضایت مشتری است. بر این اساس هم با کنترل دقیق کیفیت در مراحل تولید این هدف را در نظر داریم. وی در خصوص وضعیت قیمت خاطر نشان کرد: قیمت محصولات بر اساس نوع و شکل سفارش متفاوت است اما آنچه تعیین کننده اصلی قیمت است ؛همانا هزینه های تولید به ویژه مواد اولیه است که این روزها متغیر می باشد. به گفته فلاح خدمات پس از فروش تا 10 سال و شامل تعویض قطعات، یراق و شیشه است و تنها هزینه قطعه دریافت شده و برای انجام کار اجرت یا دستمزدی دریافت نمی شود.

بالاترین ضریب ایمنی در برابر سرقت

مهدی نایب آقا مدیر عامل ( زیبا پن صنعت) ویژگی در و پنجره تولیدی شرکت خود را چرخش پنجره روی دو محور (افقی و عمودی) عنوان کرد و گفت: حالت افقی به منظور تهویه هوا و عمودی برای باز و بسته شدن پنجره، آن هم با یک چرخش دستگیره در نظر گرفته شده است. وی افزود: قفل و یراق آلات نصب شده در این پنجره ها دارای بالاترین ضریب ایمنی در برابر سرقت بوده و همچنین سبب سهولت در باز و بسته شدن پنجره می گردد پنجره هایی با 10سال ضمانت خدابخشی از کارشناسان شرکت پنجره آریا می گوید: محصولات شرکت ما از پروفیل 3 و 4 کاناله تولید شده که تا ده سال ضمانت دارد. به نظر وی برای شرکت پنجره آریا مهم ترین مسئله کیفیت است.

بهره گیری از فناوری های آلمانی و اتریشی

یحیی طوسی، مدیر فروش شرکت فن پلاست توس از تولیدکنندگان بزرگ پروفیل و پنجره های UPVC نیز گفت : با آنکه فعالیت خود را از سال 1386 آغاز کرده اما توانسته با بهره گیری از فناوری های آلمانی و اتریشی پروفیل های چهار کاناله UPVCبه همراه نوار درزگیر را در داخل تولید کند. به نظر وی بازار محصولات UPVC حرکت خوبی همراه با پیشرفت را آغاز کرده است. یکی از دلایل این رونق نیز، کاهش مشکلات در زمینه تأمین مواد اولیه تولید داخل است.

ارائه خدمات همراه بامسئولیت پذیری

ستاری؛ مدیر عامل ماروین پارس؛ تولید کننده پنجره به خبرنگار ما گفت: از بهترین پروفیل ایرانی ، نوار شیشه و یراق آلات خارجی برای تولید پنجره استفاده می کند که تا 15 سال دارای ضمانت است. شیشه های دوجداره پنجره های این شرکت سه سال ضمانت دارد. به اعتقاد ستاری مسئولیت شرکت وی با خروج محصول از درب کارخانه نه تنها تمام نشده، بلکه تازه شروع می شود و این شرکت برای پروژه هایی که قبول کرده با مسئولیت پذیری تمام به ارائه خدمات می پردازد. پروفیلی با شبکه ای سراسری در میان پروفیل های UPVC برخی برندها بسیار متمایزند؛

امیر قاسمی مدیر فروش شرکت سیندژ به خبرنگار پیام ساختمان اظهار داشت: سیندژ تولید کننده پروفیل های 3 کاناله سری 60 میلی متری است و محصولات این شرکت از نظر ماشین آلات، فناوری و فرمولاسیون از تکنولوژی اتریش استفاده کرده و دارای استاندارد رال آلمان است، اما نکته متفاوت در فعالیت این شرکت این است که پروفیل را تنها در اختیار 120نمایندگی مورد اعتمادش در سراسر کشور قرار می دهد و بر فعالیت آنها و نحوه تولید پنجره های دوجداره UPVC نظارت دارد. به گفته قاسمی از دیگر مزیت های سیندژ ؛ وجود واحد تحقیق و توسعه شرکت است که موجب شده ؛ پروفیل سیندژ به کشورهای دیگر نیز صادر شود.قیمت هر متر از پروفیل فریم تولیدی این شرکت 10.500 تومان می باشد

همیشه برگزیده

همارشتن شرکتی که بیشتر جشنواره ها موفق به دریافت تندیس می شود از برند های نام آشنای این صنعت است. نگارنده به شخصه در چند همایش شاهد موفقیت های این شرکت بزرگ و تشویق مهندس صفایی بوده ام. دقت کنید .

کیوان بیابانی از کارشناسان صنعت UPVC هشدار می دهد: بخش باز شو پنجره که لاستیک دار است بسیار مهم بوده و باید در زمان خرید به آن توجه کرد چرا که بیشتر تبادل حرارتی و صوتی و نیز انتقال آلودگی از این طریق صورت می گیرد. به گفته وی مجموع دو قطر شیشه و فاصله آنها باید عدد ثابتی باشد که به آن ضریب حرارتی می گویند.
هما فراهانی گفت: از زمانی که پنجره های هتل خود با پنجره های دوجداره UPVC تعویض کرده از میزان نیاز به نظافت و نقاشی داخل هتل کاسته شده و از این رو بسیار راضی است.
زهرا میرزایی کارشناس فروش یکی از شرکت های انبوه سازی می گوید: از جمله دلایل رونق بازار این کالا این است که مردم مفید بودن این کالا را باور کرده اند و تاثیر آن را در صرفه جویی و نیز کاهش سر و صدا حس کرده اند.

برترین برندها

در خاتمه از برترین برندهای بازار UPVC می توان به همارشتن، مجتمع بوتیا صنعت، اختر پلاست سپاهان، الو پلاست، پروفیل اورتا، ویستا بست اورامان پروفیل ، کیان وین سا ، و میراب پنجره، پایا افزار و ... اشاره کرد که در آینده به آن به تفصیل خواهیم پرداخت.

پنجره UPVC زیبا و سازگار

گروه بازار ساختمان : مطرح شدنUPVC به عنوان ماده اصلی قاب پنجره های دو جداره و قدرت بلا منازع و غیر قابل انکار این مواد درکاهش میزان اتلاف انرژی درساختمان موجب شده تا بازار این کالا با سودآوری خوبی همراه باشد و اکنون شرکت های بسیاری در زمینه تولید یا واردات پروفیل UPVC و همچنین تولید پنجره های دو جداره با قاب UPVC فعالیت می کنند .

ظاهرا نه تحریم های بانکی و نه محدودیت های تجاری هیچ کدام نتوانسته است بر صنعت تولید درب و پنجره هایUPVC تاثیرگذار باشد و انبوه تقاضا برای خرید پنجره های دوجداره بازاری ایجاد کرده که سرمایه گذاری سودآور در تولید این محصول پر فروش را با سود مناسبی تضمین کرده است . در ادامه به بررسی بازار این کالا می پردازیم .

بازار امروز این کالا از جهات متفاوتی تغییر کرده و در مواردی نیز رشد داشته است . مشکل تک رنگ بودن این کالا اکنون برطرف شده و رنگ های بیشتری را می توان در این بازار دید . همچنین پنجره های جدید مطابق با فناوری روز ارتقا یافته و پنجره ها امکان باز و بسته شدن در دو یا سه جهت را دارند اما در این گزارش در جستجوی نکاتی مهم تر هستیم .

بازار سود آور upvc

مصطفی بنی احمدی که به نظر می رسد از کسب و کار خود راضی است ، می گوید : این صنف از جمله بخش هایی است که همچنان از سودآوری مناسبی برخوردار است و سرمایه گذار می تواند کارگاهی برای تولید به این بخش اختصاص دهد . وی قیمت هر متر مربع قاب کار شدهUPVC همراه با شیشه دو جداره را برای مصرف کننده180 هزار تومان اعلام می کند .

غلام رضا رهجو که مدیر یک شرکت تولید کننده پنجره UPVC است ، به گرمی از ما استقبال کرد و در پاسخ سوالات ما درباره وضعیت تولید UPVCدر داخل کشور گفت : حداقل 100 شرکت در کار تولید پنجره های UPVC با شیشه دوجداره در ایران فعالیت می کنند . همچنین 10 شرکت داخلی نیز اقدام به تولیدپروفیل UPVC می کنند .

وی در خصوص هزینه تولید هر متر مربع پنجره UPVCگفت : برای تولید هر متر مربع پنجره 11 متر طولی پروفیل UPVC لازم است که دو شاخه 6 متری پروفیل UPVC را نیاز دارد ، اما تنها پروفیل نیست بلکه هر قاب پنجره از پیچ ، یراق ، قطعات نگه دارنده فولادی ، شیشه دوجداره و مواد مربوطه مانند گاز آرگون و اسپیسر ها نیز تشکیل شده است و با این حساب 130 هزار تومان تنها هزینه پروفیلUPVCبرای ساخت شکل پنجره است که باید هزینه های پرسنل و هزینه های جانبی دیگر که بر هر کار تولیدی مترتب می شود را نیز به مجموع هزینه های تولید افزود . در نهایت با کسر این موارد از قیمت نهایی ، سود باقی مانده 20هزار تومان در هر متر مربع خواهد بود . با این حال وی تاکید می کند : قطعا این فعالیت با هر میزان گردش مالی که داشته باشد ، ضرر دهی ندارد .

رهجو در پایان تاکید می کند : سود پنجره های دو جداره با قابUPVC و نیز شیشه کار شده در هر متر مربع تنها 20 هزار تومان است و گاهی به این عدد هم نمی رسد . قیمت متفاوت پروفیل upvc آنچه می توان درباره شگفتی این بازار گفت این است که قیمت و کیفیت محصولات تولیدی داخلی و خارجی بسیار متفاوت است ، به گونه ای که ممکن است پروفیل های UPVC تولید داخل قیمتی بالاتر از قیمت محصول وارداتی با همان کیفیت داشته باشند و برخی نیز البته با کیفیت متفاوت ارزان تر هستند . با این حال گران ترین محصول که تقریبا دو برابر قیمت با کیفیت ترین پروفیل های ترکیه را دارد متعلق به کشور آلمان است . این بازار هم بدون مشکل نیست و فعالان این عرصه معتقدند؛ اگر این مشکلات نبود نه تنها قیمت محصولات تولیدی شان افزایش نمی یافت . بلکه سود شان نیز بیش از این مقدار حاضر بود ، اما این مشکلات چه هستند ؟

رضا اصلانی ری شهری ، علت گران شدن پنجره های UPVC را در ماه های اخیر با سه برابر شدن نرخ ارز مرتبط می داند و می گوید : به دلیل نوسان نرخ ارز در سه ماه گذشته قیمت محصولات ما نیز افزایش یافته است ، زیرا ما در بازاری کار می کنیم که به واردات محتاج است و از این رو قیمت ما تابعی از نرخ ارز است . این در حالی است که نرخ دلار در گذشته 1200 تومان بود که اکنون به بالای 3000 تومان رسیده است .

از طرف دیگر مرکز مبادلات ارزی نیز ارز به ما نمی دهد و می گویند ؛ تعهدی در خصوص ارائه ارز به شما نداریم و باید منابع لازم برای خرید های خارجی را تامین کنیم که در حال حاضر همان نرخ فوق است .

مسعود پیراسته از مدیران فروش یک شرکت تولید کننده درباره قیمت پروفیل های موجود در بازار به خبرنگار ما می گوید : هر متر پروفیل تولید داخل از کم ترین کیفیت بین 8 تا 9 هزار تومان قیمت دارد تا با کیفیت ترین پروفیل که قیمت آن متری 15 تا 17 هزار تومان است اما علت گرایش ما به واردات پروفیل آماده این است که پروفیل با کیفیت ترکیه از 11 هزار تومان شروع می شود . قیمت خود پروفیل 8 تا 9 هزار تومان و مابقی هزینه های حمل و نقل و گمرک و …. است . به گفته پیراسته گران ترین پروفیل ها با قیمت 17 هزار تومان به بالا محصول آلمان می باشد .

کامبیز مراد خانی فروشنده پنجره UPVC هشدار می دهد که مصرف کنندگان باید دریافت ضمانت را فراموش نکنند و خطراتی مانند افتادگی قاب و نیز تغییر رنگ و پوسته پوسته شدن ( ریختن رنگ ) UPVC را در میان مدت در نظر داشته باشند .

واردات

فرصت یا چالش تولید درب و پنجره های UPVC را می توان به سه بخش پنجره نهایی ، شیشه و پروفیل UPVC و مواد اولیه تولید این کالا ها تقسیم کرد که در این میان تنها شیشه کاملا داخلی است و حتی مواد اولیه آن نیز ایرانی است اما با وجود تولید بخشی از پروفیل UPVC مصرفی در داخل ، از نظر مواد اولیه به واردات وابسته است . شاید یکی از دلایل رونق این بازار امکان واردات پروفیل های خارجی می باشد که بر تنوع کیفی و قیمتی بازار افزوده است . به بیان دیگر بر عکس پروفیل های آلومینیوم که در فهرست ممنوعیت واردات قرار گرفته اند و به این ترتیب یک رقیب جدی این کالا از میدان خارج شده است ، عدم حضور پروفیل UPVC در فهرست کالا های ممنوعیت واردات می تواند نشانه امید بخش برای فعالان این صنف تولیدی باشد . از جمله برند های تولیدی داخلی می توان به همارشتن ، ویستا بست ، سیندژ و ای بی آی و نیز برند های یورو لاین ، وین تِک ( ترکیه ) و دکا ( آلمانی ) اشاره کرد . البته بازار این کالای ساختمانی آزاد بوده و امکان حضور برند های خارجی نیز برای تولید پنجره های UPVC همچنان وجود دارد .

نه تنها مواد اولیه تولید پروفیل UPVC یا خود پروفیل آماده ساخت ترکیه بلکه آن بخش از محصولاتی که درکشور های دیگر مانند آلمان نیز ساخته می شوند از طریق ترکیه واردات می شوند . از طرف دیگر بسیاری از شرکت های تولید کننده پروفیل نیز در ابتدا وارد کننده این محصول بوده و با توجه به کشف موقعیت خوب فعالیت در این زمینه ، اقدام به انتقال ماشین آلات و مواد اولیه به ایران و تولید پروفیل در داخل کرده اند . با این حال برای این دست از محصولات نیز وابستگی به مواد اولیه وارداتی از جمله چالش های مطرح می باشد که می تواند برای ادامه فعالیت این بخش تهدید جدی باشد .

ماشین آلات درب و پنجره پی وی سی

ماشین آلات درب و پنجره پی وی سی

ماشین آلات ساخت در و پنجره دوجداره

مزیت و ویژگی

مزیت های در و پنجره دو جداره تنها به عایق حرارت و صوت بودن منتهی نشده و دارای یک برتری انکار ناپذیر دیگری هم هست و آن کاهش میزان انتقال آلودگی ها به داخل ساختمان هاست.

با این حال همه این مزیت ها و ویژگی ها زمانی واقعیت می یابد که خطوط تبدیل پروفیل به ماشین آلات درب و پنجره نیز در کشور وجود داشته باشد. اگر چه در چند سال اخیر به دلیل نیازی که به صرفه جویی احساس می شد، سرمایه گذاری هایی کلانی روی تولید این نوع در و پنجره ها انجام شد و شرکت های بسیاری به تولید این کالا یا پروفیل اولیه آن مبادرت ورزیدند اما هنوز هم بازار این تجهیزات منحصرا در اختیار واردات از چین و ترکیه است و از تولیدات داخلی خبری در دست نیست.

در ادامه به بررسی این بازار پرداخته با ذکر این نکته که مطالب عنوان شده در این گزارش تنها نظرات فعالان عرصه تولید و عرضه این نوع محصولات بوده و الزاماً نظرات نشریه نیست .

خط تولید دو منظوره

علی قادری معیاری، از فروشندگان ماشین آلات درب و پنجره وارداتی است که در بیان دو منظوره بودن این تجهیزات گفت: اگر شما ماشین آلات درب و پنجره پی وی سی را خریداری کرده و قصد تغییر خط تولید را بر حسب سفارش یا ذائقه بازار داشته باشید، می توانید تنها با 1600 یورو این ماشین آلات درب و پنجره را به خط تولید در و پنجره آلومینیومی تبدیل کنید و نیازی به خرید ماشین آلات درب و پنجره جدید ندارید.

محصول ترکیه تحویل در تبریز

جهان داری، مدیر عامل شرکت اوزگنج که عرضه کننده ماشین آلات تولید در و پنجره است ، به خبرنگار ما گفت : مشتری تنها هزینه خرید این ماشین آلات درب و پنجره را می پردازد و با آنکه ماشین آلات درب و پنجره محصول کشور ترکیه است اما آن را از تبریز تحویل گرفته و تنها هزینه حمل و نقل به کارخانه خود از تبریز را خواهد پرداخت .

وی تاکید کرد: سایر هزینه ها مانند نصب و راه اندازی این ماشین آلات درب و پنجره به عهده شرکت اوز گنج بوده و برای مشتری رایگان است. وی در خصوص مزیت های خرید این ماشین آلات درب و پنجره از شرکت اوزگنج تاکید کرد: گارانتی این ماشین آلات درب و پنجره دو سال و خدمات پس از فروش آنها 20 سال است.

هادی هاشمی اصل ،کارشناس تولید در و پنجره دو جداره به خبرنگار پیام ساختمان اظهار داشت: اگر دانش فنی تولید در و پنجره دو جداره را داشته باشید غیر از پروفیل و یراق آلات که مواد اولیه مصرفی این صنعت روبه رشد می باشند، تنها کالای مورد نیاز ماشین آلات درب و پنجره است که به صورت یک سر و دو سر عرضه می شود. کالایی که تنها یک بار خرید آن ضرورت دارد و در ادامه این به هوش و پشتکار شما بستگی دارد که چه میزان از بازار روز این محصول مورد نیاز را به خود اختصاص می دهید.

دلار یا یورو

همایون رادمردی، از فروشندگان این نوع تجهیزات به نکته جالبی اشاره می کند: با آنکه این کالا ها یا تحت لایسنس کشورهای اروپایی می باشد یا بسیاری از قطعات آن در آلمان تولید می شود و طبعا باید به صورت لیر یا یورو عرضه شود با این حال برخی از واردکنندگان این محصولات اقدام به فروش آنها در بازار ایران به صورت دلار می کنند. تشکری از واردکنندگان این تجهیزات گفت: اینکه ما به صورت دلار اقدام به عرضه در بازار داخلی می کنیم با این هدف است که بتوانیم یک تخفیفی به مشتریان خود داده باشیم.

علی رضا اشرفی نیک، از کارشناسان تولید در و پنجره دو جداره هزینه خرید خطوط ساخت در و پنجره دو جداره را برای نوع دو سر آن 32 هزار یورو و خطوط تک سر را نیز 13هزار یورو تخمین می زند.

هوشنگ رستگار منش، از کارشناسان در و پنجره دو جداره است که انواع ماشین آلات درب و پنجره دو جداره را در مدل های تک کله , دو کله و چهار کله و CNC جهت تولید در و پنجره دو جداره ( UPVC ) و آلومینیوم در بازار موجود می داند. آنچه که وی به آن» کله» می گوید همان» سر» است که سایر فروشندگان بیان کرده اند.

به کیفیت نیندیش

عدم توجه به کیفیت از طرف برخی عرضه کنندگان این نوع ماشین آلات درب و پنجره هم توجیه جالبی دارد. یکی از واردکنندگان این تجهیزات از چین با بیان این سوال که چرا از ماشین آلات درب و پنجره آلمانی و یا مونتاژ ترکیه استفاده کنید در حالی که می توانید از تجهیزات ارزان چنینی بهره مند شود، ادامه داد: اگر به دنبال کیفیت بهتر هستید باید بدانید محصولی که شما در ازای آن قیمت بالاتری را پرداخت می کنید چه مزیتی برای شما دارد و شما که مصرف کننده در و پنجره نیستید پس چرا باید قیمت ماشین آلات درب و پنجره را گران تر بپردازید.

اگر با برخی از واردکنندگان این کالا سخن بگویید آنها پیشنهاد های جالبی نیز به شما ارائه می کنند مانند انتقال دانش فنی و یا معرفی سفارش تولید پس از خرید خطوط تولید در و پنجره و..... اما این شما هستید که باید در مورد این پیشنهاد ها تعمق کنید. پس با دقت سرمایه گذاری کنید و بدانید که این بازار همچنان تا اشباع شدن فاصله بسیاری دارد و بعد از آن نیز می توان به بازارهای تشنه ای مانند آسیای میانه و افغانستان اندیشید.

در پایان باید به این نکته با اهمیت توجه داشت در و پنجره دو جداره از بهترین بازارهایی است که همچنان در مسیر رونق قرار داشته و کمتر فعال اقتصادی که با این صنعت شکوفا سر و کار دارد می تواند در تداوم این روند تشکیک کند. از این رو ضمن توجه به کیفیت می توان این سوال را مطرح کرد که چرا صنایع ماشین سازی ایرانی کمترین توجهی به تولید این ماشین آلات در داخل و خودکفا شدن این بخش از صنعت ساختمان نداشته است. همه این موارد در حالی است که ساخت خطوط تولید در و پنجره دو جداره نه تنها نیازی به فناوری های پیچیده ندارد بلکه به سهولت امکان تولید آن در داخل کشور وجود دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانیم :

×