تجهیزات مهندسی - نقشه برداری - آزمایشگاهی - پیام ساختمان

تجهیزات مهندسی ، نقشه برداری ، آزمایشگاهی

تجهیزات مهندسی ، نقشه برداری ، آزمایشگاهی

تجهیزات مهندسی و نقشه برداری به مجموعه ای از تجهیزات که در تهیه نقشه مورد استفاده است گفته می شود. این وسایل و تجهیزات به طور کلی به 2 دسته تقسیم می شوند:الف: وسایلی که در عملیات زمینی به منظور انجام کار از آن ها استفاده می­ شود ب: وسایلی که در دفتر کار از آن ها به منظور انجام محاسبات و ترسیم نقشه استفاده می گردد که معمولا همان وسایل نقشه کشی و ترسیم هستند.

کالا های تجهیزات مهندسی ، نقشه برداری ، آزمایشگاهی

تولیدکنندگان تجهیزات مهندسی ، نقشه برداری ، آزمایشگاهی

مجریان تجهیزات مهندسی ، نقشه برداری ، آزمایشگاهی

فروشگاه ها تجهیزات مهندسی ، نقشه برداری ، آزمایشگاهی

اخبار تجهیزات مهندسی ، نقشه برداری ، آزمایشگاهی

نیاز ساختمان ساز ها

دانستنی های تجهیزات مهندسی ، نقشه برداری ، آزمایشگاهی

تجهیزات مهندسی و نقشه برداری

تجهیزات مهندسی و نقشه برداری

متر ، تراز و شاقول لیزری

گروه بازار ساختمان : ساختمان از جمله صنايع ديرپايي است که از گذشته‌های دور مورد توجه انسان بوده و طبعاً براي ساخت آن از ابزار و وسایلی استفاده شده است. يكي از اين ابزارها تجهيزاتي است كه با آنها راستاي افق يا اندازه طول را تعيين می‌کنند. امروز هم ساخت‌وساز نیازمند اين ابزار است اما تفاوت در اين است كه فناوری‌های جديد توانسته است کمک فراوانی به فعالان اين صنعت بنماید و جایگاهی در بازار این مصالح پیدا کند.
یکی از این محصولات متر ليزري، تراز شاقول ليزري و نیز گونیای لیزری است که برای نقشه‌برداری ، خدمات دكوراسيون داخلي و ... کاربرد دارد. به منظور آشنایی با انواع مختلف این محصول و همچنین به منظور آگاهی از وضعیت بازار این نوع ابزارآلات ساختمانی ، سری به مراکز عرضه این محصولات زدیم و با فعالان بازار آن به گفتگو نشستیم، با ذکر این نکته که مطالب عنوان‌شده نظرات فعالان عرصه بازار تجهيزات ليزري بوده و الزاماً نظر نشریه نمی‌باشد و پيام ساختمان آماده چاپ نظرات موافقان و مخالفان در اين زمينه است.
براي خريد محصولات ليزري مي‌توانيد سري به خيابان انقلاب و خیابان امام خمینی تهران بزنيد و فروشگاه‌هایی را كه به عرضه تجهيزات مهندسي اقدام مي‌كنند ببينيد. همچنين مشتری می‌تواند به شرکت واردکننده مراجعه کند و مستقیماً آن را تهیه‌کرده يا از نمایندگی‌های آن شركت خريداری كند.

بازار بسیار پر رونق خط تراز شاقول

خط تراز شاقول برای مهندسان، انبوه‌سازان و نقشه‌برداران ، بناها ، سازندگان سقف کاذب و گچ برها به وسیله‌ای کارا تبدیل شده است چرا كه استفاده از اين ابزارهاي ليزري هم راحت تر و هم دقیق‌تر می‌باشد. علاوه بر پروژه‌های بزرگ عمراني، ماده 147 ثبت به تنهايي توانسته به حدي بازار كار خوبي براي مهندسان نقشه‌بردار ايجاد كند زیرا هميشه به مهندس نقشه‌بردار نياز است و بديهي است كه اين مهندسان براي فعالیت‌های خود به تجهيزات نياز دارند و همين امر توانسته بازار خوبي براي اين نوع كالاها فراهم كند. بخش كوچكي از بازار نيز براي فعالان صنعت ساختمان مصرف عام دارد.

موارد مصرف

برای اینکه در و پنجره‌ها یا کلید و پریزها در یک راستا باشند از خط تراز شاقول ليزري استفاده می‌شود. اين كاربري از جمله موارد مصرف تجهيزات ليزري است. وسیله دیگری که این روزها برخی به آن رویکرد داشته اند گونیای لیزری است که برای ساخت دیوار توسط بنّاها يا معماران تجربي مورد استفاده قرار گرفته است.
بنّاهایی که دیوار چینی می‌کنند، می‌توانند برای آنکه راسته چینی را دقيق انجام دهند از تراز شاقول لیزری وآنهایی که حرفه‌ای تر عمل می‌کنند، از گونیای لیزری بهره می‌برند. علاقه به خريد اين محصولات كه از مهندسان نقشه‌بردار تا گچ برها را شامل می‌شود بازار بسيار پر رونقي را موجب شده است تا جايي كه داشتن يكي از تجهيزات فوق‌الذکر همراه فعالان بازار ساختمان يا سازندگان مسكن جايگزين نوار مترها و وسايل قديمي مانند شلنگ تراز شده است.
نكته مهم اين است كه وسايل یادشده بخش كوچكي از بازار تجهيزات مهندسي را به خود اختصاص می‌دهند و كاربردهاي عام دارند. مهندسان نقشه‌بردار كه معمولاً براي پروژه‌های خود نياز به خريد يا اجاره وسايل نقشه‌برداری دارند از متقاضيان اين بازار هستند اما آنها به ابزارهاي تخصصي‌تر و البته گران تر نياز دارند و براي آنكه انواع وسايل ليزري اشتباه نشود به آنها نيز اشاره‌ای خواهيم داشت.

صرفاً واردات

از آنجا كه توليد اين نوع محصولات در انحصار علمي شرکت‌های خارجي است خوب است اشاره‌ای نيز به برند هاي مطرح غربي و شرقي داشته باشيم. يكي از برندهاي مطرح در بازار جهاني از ادغام دو شرکت سوئیسی سازنده وسايل نقشه‌برداری كه اكنون با عنوان شرکت لایکا شناخته‌شده‌اند، می‌باشد. همراه با اين برند ، استبيلا و زايس آلماني و نيز برند ژاپني سوكيشا توانسته‌اند حرف اول را در بازار اين كالا در سطح جهان بزنند. در اين صنعت نمی‌توان از چين غافل بود چرا كه آنها توانسته‌اند هم خود به توليد اين كالا باکیفیت‌های مختلف بپردازند و هم تحت مجوز شرکت‌های اروپايي اين كالا را ساخته و به بازار عرضه كنند. كالوب و بعد از آن سندينگ از برندهاي مطرح چيني است.
رضايي منش كارشناس و فروشنده اظهار داشت: مصرف‌کننده نبايد نگران تقلبي بودن تجهيزات نقشه‌برداری باشد زیرا با برنامه نرم‌افزاری دنگل می‌توان به سهولت هم اصالت دوربين را بررسي كرد و هم از نو يا مستعمل بودن دستگاه و حتي تعميراتي كه روي آن انجام‌شده مطلع شد.

چيستي وسايل ليزري

خط تراز با استفاده از لیزری با نور سبز و امتداد نشان لیزری در راستای قائم و افق X,Y دارای شاقول لیزری و پردازش نور لیزر به صورت افقی و عمودی و همزمان تراز اتوماتیک و نيز ملحقات: ‍ عینک ، جعبه حمل ، و بند حمل می‌باشد.
همچنين متر لیزری با دقت اندازه‌گیری طول 1.5 میلی متر قابليت تنظیم مبدا اندازه‌گیری، زاویه شیب 45 درجه و دارای 30 نقطه حافظه است. برخی از این دستگاه‌ها برای بتن‌ریزی و ساخت ستون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد و تا 40 متر هم برد دارد اما این کالا برای چنین مصارفی ساخته نشده است. چرا که خطای یک میلی متر در 40 متر طول می‌تواند خطای قابل‌توجهی باشد از این رو برای مصارف سازه‌ای مثل ستون‌سازی پیشنهاد نمی‌شود.
پرتوهای خروجی این دستگاه به صورت سه خط تراز عمود برهم، یکی در راستای افقی و دو خط دیگر در راستای عمودی بوده که نسبت به هم زاویه قائم تشکیل می‌دهند. محل تلاقی دو خط عمود با یکدیگر و با خط افق باعث ایجاد 3 نقطه شاقولی و نقطه چهارم نیز در پایین دستگاه تشکیل می‌گردد. کلیه این نقاط تشکیل‌شده دو به دو نسبت به یکدیگر عمود می‌باشد. این دستگاه قادر است هر یک از خطوط افقی یا عمودی را به تنهایی نمایش دهد.
اندازه یاب ها و دوربین‌های نقشه‌برداری نیز بخش وسیع تری از بازار را به خود اختصاص می‌دهد. با آنكه متر و خط تراز ليزري كالايي پر تقاضا است ،اما به معنای دقت بالای این محصولات نیست چرا که تا یک دهم میلی متر دقت دارد. چون متر لیزري و خط تراز شاقول ليزري از ليزر کلاس دو استفاده می‌کند و قدرت اين پرتوها در مقایسه با نور خورشید از توان پايين تری برخوردار است. از اين رو در داخل ساختمان کارایی بیشتری دارد تا مصارف سازه‌ای . به بیان دیگر دقت خط تراز شاقول لیزری از دقت تراز یاب های الکترونیکی کمتر است. وقتی این دستگاه روشن می‌شود تنها یک خط تراز را مشخص می‌کند و هیچ اندازه‌گیری یا محاسبه توسط این دستگاه انجام نمی‌شود . برعكس، دوربین‌های «توتال استیشن» همه کارهایی را که در ایستگاه نقشه‌برداری صورت می‌گیرد، انجام می‌دهد. دوربین‌های توتال هم زاویه‌یابی و هم طول یابی را بررسي می‌کند.
شاقول تخصصی هم وجود دارد كه دارای برد بيشتري است و برای سازندگان تونل ، مترو و در ساخت آسانسور و نیز تعیین آرك و وسط سقف کاربرد دارد. کاربرد آخر برای سازندگان سقف کاذب و گچ برها را به شدت به اين وسايل علاقه‌مند كرده است.

اشتباه نكنيد

متر لیزری بردي حدود 30 تا 40 متر دارد و مانند خط تراز شاقول و گونيا براي مصارف داخل ساختمان استفاده می‌شود نه براي محاسبات نقشه‌برداری . براي اين مصارف از دوربین‌های «توتال استیشن « استفاده می‌شود كه داراي دو نوع است؛ نوعي كه اندازه‌گیری را با لیزر انجام می‌دهد و از 200 متر تا 3 هزار متر و نوعي كه از مادون‌قرمز استفاده می‌کند و داراي دستگاه بازتاب دهنده است و از 3 هزار تا 5 هزار متر برد دارد. یکی از ویژگی‌های دوربین‌های مادون‌قرمز ،دقت بیشتر آنهاست، در واقع دقت این دو نوع اندازه‌گیری متفاوت است و نوعی که با مادون‌قرمز اندازه‌گیری می‌کند بسیار دقیق تر از نوع لیزری آن است.
تراز یاب هاي ليزري مانندN3 و اِناكادو از شركت لايكا كه براي مهندسان نقشه‌بردار قابل استفاده است ، با شعاع کارکرد 360 درجه داراي شاقول لیزری و با برد گیرنده 300 متر و دقت 0.1± است. كارهايي كه اين وسيله انجام می‌دهد: پیاده‌سازی و انجام تصحیحات فندانسیون، ترازیابی سطوح تا شعاع 300 متر ، آرماتوربندی ستون‌ها، کلیه عملیات لوله‌کشی و برقکاری، رابیتس بندی سقف‌ها و نشانه‌گذاری ارتفاعی می‌باشد و ملحقات: گیرنده امواج لیزری ، سه پایه ، عینک ، کیف حمل، گیره اتصال را همراه خود دارد. دوربین‌های توتال از نوع سندينگ با قيمت 8 ميليون تومان تا نوع لايكا كه قيمت آن از 24 ميليون تومان شروع می‌شود، در بازار وجود دارند.
مهندس میثم بهداد، مدیرعامل شرکت «کالوب» معتقد است: هر سازنده‌ای که بخواهد در کارش کوتاهی نکند باید همه بخش‌های داخل ساختمان را منظم بسازد چه خانه سوپر لوکس و چه خانه‌های ارزان مانند مسکن مهر. شرکت وی که نمایندگي رسمي محصولات شركت «کولیدا» می‌باشد، برندي محصولات درجه یک چینی و داراي استاندارد ce اروپا را به بازار عرضه می کند. بهداد ادامه داد: گارانتی این کالاهای لیزری متناسب با کالاهای مختلف از 1 تا 2 سال است و بر حسب ضمانت‌نامه می‌باشد. البته کابل ، باتری و نیز شارژر خارج از گارانتی است.
بابك ايزدي مدير فروش شركت «آراد دوربين» در گفت و گو با خبرنگار پيام ساختمان بر قيمت پايين تر از بازار محصولات اين شركت در مقايسه با قيمت بازار تاكيد دارد.
محمد نُجَبايي مدير فروش «نماپرداز رايانه» محصولات اين شركت را داراي دو سال گارانتي معرفي می‌کند و تاكيد دارد كه نمايندگي رسمي فروش اين كالاها را از تولیدکنندگان اصلي به عهده دارد.

ليزر را با بوق بخريد

شايد براي خريد خودرو داشتن بوق معيار مناسبي نباشد اما براي خط تراز ليزري يكي از مواردي كه فروشندگان به آن تاكيد دارند و ظاهراً كاربردي هم هست، داشتن بوق است. يكي از فروشندگان در توصيف دستگاه‌های ليزري توضيح داد: نحوه تراز شدن دستگاه به صورت خودکار بوده و در صورتی که بستر آن تا ±3 درجه از تراز خارج باشد، دستگاه قادر به جبران این خطا خواهد بود. در این دستگاه‌ها سنسوری تعبیه گردیده که چنانچه بستر دستگاه بیش از مقدار مجاز از تراز خارج باشد و دستگاه قادر به تصحیح خطا نباشد، خطوط لیزر خاموش و بوق اخطار شنیده شود.
محمد قادري، از فروشندگان كالاهاي ليزري به خبرنگار ما گفت: این کالاها قادر به اندازه‌گیری و محاسبه‌ نبوده و تنها خط تراز را به شما نشان می‌دهد. چنين محصولاتي اگرچه کارایی بیشتر و استفاده ساده‌تری دارد اما همان کاربردی را دارد که در گذشته «شیلنگ تراز « انجام می‌داد بدون آنکه خطای انسانی در آن دخیل باشد.
با چرخي در بازار قيمت محصولات ليزري را چنين خواهيد يافت؛ متر لیزری از 340 هزار تا 2 میلیون 600 هزار تومان و خط تراز شاقول چند منظوره از 380 هزار تا 1ميليون و 200هزار تومان قیمت دارد که نوع کالا، برند ، شرکت و کشور سازنده خدمات پس از فروش در تعیین قیمت موثر است.
رامين راهنما، كارشناس نقشه‌برداری كه از اين تجهيزات استفاده می‌کند، معتقد است: برندهاي چيني کیفیت‌های متفاوتي دارند و عليرغم وجود كالاهايي با قيمت زير 400 هزار تومان بايد توجه داشت كه در اين رنج قيمتي كالاي خوبي وجود ندارد و حداقل براي چنين وسايلي بايد بالاي 400 هزار تومان هزينه كنيد.
از ديگر شرکت‌هایی كه در اين بازار به عرضه چنين محصولات و تجهيزات نقشه‌برداری می‌پردازند، می‌توان به شرکت‌های «بعدنگار»، «مپ نت» و « تراز ليزري» اشاره كرد.
علاوه بر شرکت‌های فعال در بازار تجهیزات لیزری كه عمدتاً واردکننده‌اند، شرکت‌هایی نیز مانند «شایان طرح» علاوه بر فروش و اجاره وسایل نقشه‌برداری، به مشاوره رایگان در زمینه خرید این کالاها نیز می‌پردازد تا بهترين كالا را با شرايط قابل‌قبول براي مهندسان نقشه‌برداری معرفي كند. اين خدمات براي مهندسان جوان كه داراي بنيه مالي بالايي نيستند اما براي كار به مشاوره و تجهيزات نياز دارند بسيار مناسب است.

تجهیزات آزمایشگاهی

تجهيزات و لوازم آزمايشگاهي

ثبت آگهی رایگان
×