روشنایی ، لامپ ، کلید و پریز

روشنایی ، لامپ ، کلید و پریز

روشنایی و لامپ ، بخش جدایی ناپذیر تمامی ساختمان ها هستند که این روزها با کاربری های مختلف تولید و عرضه می شوند. در دنیای ساخت وساز امروزی، سیستم روشنایی یک موضوع ویژه است، چراکه ترکیب انواع روشنایی داخلی با طراحی های داخلی و فضاسازی ها، روشنایی های تزئینی با رویکرد مدیریت مصرف انرژی از متغیرهایی است که برای روشنایی محیط ساختمان ها بکار می رود. به ویژه آنکه در زندگی مدرن امروزی نور و نورپردازی توسط این محصولات هم نقش بسیار پررنگ تری پیداکرده است. درست به همین دلیل است که امروزه هزینه های قابل توجهی برای تولید و خریدوفروش انواع و اقسام این محصولات صرف می شود و لامپ از منابع نوری الکتریکی است که به طور گسترده ای از آن ها برای تولید نور مصنوعی استفاده می شود. و لامپ انواع مختلف دارند که عبارتند از 1- لامپ التهابی 2- لامپ ماکرویو 3-لامپ هالوژن 4-لامپ فلورسنت 5- ال ای دی 6- لامپ قوس کربنی 7-لامپ تخلیه الکتریکی 8-لامپ مغناطیسی. کلید به منظور قطع یا برقراری جریان برق در یک یا چند مدار الکتریکی به کار گرفته می شود. پریز برای اتصال ایمن دو یا سه شاخه وسیله یا کابل برق به مدار جریان استفاده می شود. پریز براساس نوع محل نصب به دو نوع ثابت و غیر ثابت تقسیم می شوند. پریز ثابت به صورت مستقیم به سیم کشی داخل ساختمان متصل است ولی پریز متحرک توسط یک کابل به یک پریز ثابت وصل می شود و جهت افزایش تعداد و نوع خروجی های پریز یا تغییر محل آن کاربرد دارد. کلید و پریزها بر اساس شکل و استاندارد به انواع مختلفی تقسیم می شوند. تنها کاربرد کلید لمسی و کنترلی در مقابل کلید معمولی وجه زیبایی و لوکس بودن آنها است و گرنه این کلیدها به لحاظ امنیتی مشخصه ویژه ای ندارند .

کالاهای روشنایی ، لامپ ، کلید و پریز

دانستنی های روشنایی ، لامپ ، کلید و پریز

صنایع الکتریکی

صنایع الکتریکی

صنایع الکتریکی به طراحی سیستم های سیم کشی اماکن مسکونی و صنعتی شامل : روشنائی؛ برق رسانی؛ تلفن؛ آنتن مرکزی؛ سیستم اعلام حریق؛ شبکه رایانه ای؛ منبع تغذیه اضطراری و دوربین مداربسته گفته می شود.

تاسیسات برقی ساختمان شامل سیستم های روشنایی، تلفن ، اطفاء حریق ، اعلام حریق ، آنتن مرکزی و … میشود.
برق ساختمان از شرکت برق تامین میشود. بخش عمده آن به صورت جریان متناوب استفاده میشود. قطعات بزرگ از جریان مستقیم برق استفاده میکنند.
تاسیسات برقی ساختمان تامین کننده برق لازم برای روشنایی، گرما، سایر تجهیزات داخلی ساختمان و لوازم برقی میباشد.
این سیستم باید به طور ایمن و موثر نصب شود.
تاسیسات برقی مدار انشعابی ای را شامل میشود که در فضاهای داخلی ساختمان برق را توزیع می کند. سیم پیچی در هر مدار بر اساس مقدار جریانی که حمل میکند انجام میشود. یک فیوز یا برق شکن نیز در تابلو توزیع برق قرار دارد که در صورت بالا بودن جریان در سیم پیچی مدار را قطع می کند.
با اینکه سیستم های برق ساختمان توسط مهندسین برق طراحی میشود داشتن اطلاعات در مورد محل تجهیزات روشنایی، خروجی و محل توزیع برق و کلید ها برای کنترل عملکرد آنها برای مهندسان طراح و معمار ضروریست.

سیستم روشنایی:

طبق مقررات ملی ساختمان برای راهروها و راه های خروجی، پله ها و آسانسورها و سرسراهای آسانسور و همچنین در طبقات و محوطه هایی که در مسیر راه های ورود و خروج قرار دارند باید شدت روشنایی حداقل 10 لوکس برقرار باشد.
همچنین برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی چراغ های استخر و سونا باید از یک ترانس 12 ولت و یک صفحه بریر در ترانس کاهنده استفاده کنند.

سیستم های اطفاء حریق:

نحوه کار این تاسیسات طوری است که سنسور های الکتریکی و ابزار های اعلام حریق به سیستمی وصل هستند که آب را به محل حریق منتقل میکند. این سیستم دارای آب پاش های خودکار با دهانه های بزرگ است .
بخش زیادی از این سیستم در قسمت عای داخلی ساختمان پرداخته و کار گذاشته میشود پس طراح باید بتواند آن ها را به صورت یکپارچه دربیاورد.
سیستم های اعلام حریق معمولا دارای هر دو نوع هشدار صوتی و هشدار از طریق چراغ چشمک زن میباشند.
همچنین پانل های زنگ خطر درورودی های ساختمان و نقاط خاص دیگر نصب میشوند تا در شناسایی محل حریق به ماموران آنش نشانی کمک کنند.
بسیاری از ساختمان ها از نوعی سیستم ارتباطی نیز بهره مندند که برای هشدار دادن به ساکنین حین خطر یا در دسترس بودن ماموران آتشنشانی حین مهار آتش طراحی شده اند.

صنایع روشنایی

صنایع روشنایی و لامپ

صنایع روشنایی و لامپ ، بخش جدایی ناپذیر تمامی ساختمان ها هستند که این روزها با کاربری های مختلف تولید و عرضه می شوند. در دنیای ساخت وساز امروزی، سیستم روشنایی یک موضوع ویژه است، چراکه ترکیب انواع روشنایی داخلی با طراحی های داخلی و فضاسازی ها، روشنایی های تزئینی با رویکرد مدیریت مصرف انرژی از متغیرهایی است که برای روشنایی محیط ساختمان ها بکار می رود.
به ویژه آنکه در زندگی مدرن امروزی نور و نورپردازی توسط این محصولات هم نقش بسیار پررنگ تری پیداکرده است. درست به همین دلیل است که امروزه هزینه های قابل توجهی برای تولید و خریدوفروش انواع و اقسام این محصولات صرف می شود. در ادامه سلسله گزارش های پیام ساختمان تحت عنوان “کالای برتر” در این شماره از نشریه، مشخصات چراغ های روشنایی را بررسی می کنیم.

نکاتی که باید در خرید چراغ های روشنایی بدانیم

یک فعال تولیدکننده سیستم های روشنایی گفت: انواع سیستم روشنایی در طرح ها و اشکال مختلف از مواد و قطعات و در سبک های مختلف در بازار عرضه می شود. می توان به سیستم های روشنایی دیواری، سقفی، آویز، توکار، روکار و زیر کابینتی اشاره کرد که کاربردهای تجاری، مسکونی، اداری، صنعتی و خانگی دارد.
ویژگی های مهمی که مصرف کنندگان در خرید چراغ های روشنایی علاوه بر زیبایی باید به آن توجه داشته باشند، این است که چراغ موردنظر باید راندمان بالای پخش نور داشته باشد، همچنین استحکام و پایداری بدنه مناسب باشد.
شهریاری با تأکید بر اینکه باید نکات ایمنی در سیستم های موردنظر رعایت شده باشد، گفت: قابلیت نصب آسان و استفاده از فن آوری روز که منجر به ارتقا، دوام و مقاومت بدنه می شود همچنین چراغ را در برابر حرارت و ضربه محافظت می کند، از دیگر مواردی است که باید هنگام خرید مدنظر قرار بگیرد.
به گفته او سیستم هایی که در ساخت بدنه آن از ورق های فولاد و آلومینیم استفاده شده، وزن سبک تری دارد و در برابر زنگ زدگی و انتشار نور مقاومت زیادی دارد.
شهریاری به انواع محصولات از قبیل فروشگاهی، صنعتی، ضد انفجار، فضای آزاد، اداری و تجاری اشاره کرده و ادامه داد: به عنوان مثال انواع محصولات اداری و تجاری ها مانند: لدیوم، برلیانت روکار و توکار، الگانت روکار، ژوپیتر روکار، اورانوس روکار، امگا روکار، لومیانت توکار، ایلیت، لومکس، ویکتوری، پروتون، آلفاست. چراغ های فضای داخلی نیز داریم که شامل: سقفی، زیر پله ای، ریلی، دیواری، آویز و توکار. چراغ های فضای بیرونی شامل: دیواری و وال واشر، پایه دار، دفنی، داخل آب می شود.
او در خصوص قیمت های موجود در بازار، گفت: قیمت انواع چراغ های روشنایی و ترانس های الکترونیکی موجود از 30 هزار تومان تا 200 هزار تومان در بازار عرضه می شود.

نصب چراغ های روشنایی ال ای دی

یک عرضه کننده و نصاب چراغ های روشنایی ال ای دی نیز به برخی ویژگی های این نوع محصولات اشاره کرد و گفت: زاویه تابشِ بیشتر یکی از نکات مهمی است که باید به آن دقت شود. اکثر چراغ های توکار و روکار به دلیل ضخامت قاب و محدودیت تابش در منبع نور خود، حداکثر زاویه تابش آن ها حدود 120 درجه است که پس از نصب با دقت بر روی دیوارها و سایه ایجاد می شود، بنابراین باید دقت شود، چراغ های روشنایی انتخابی علاوه بر کاهش فاصله منبع نور از سطح موردنظر، از طلق های با ضریب شکست مناسب استفاده شود تا زاویه تابش نهایی چراغ تا حدود 140 درجه افزایش پیدا کند.
اکبر کوهستانی، همچنین افزود: نوع طلق مورداستفاده در چراغ ها هم یکی دیگر از نکات است، معمولاً باگذشت زمان طلق های شفاف مات شده و یا در انواع بی کیفیت کمی زرد می شوند، این تغییر حالت با تابش نور ماورا بنفش و UV شدت می گیرد و عمر طلق و مقدار نور عبوری را هم کاهش می دهد، بنابراین باید از طلق های دارای لایه های ضد UV استفاده شود.
وی افزود: ولتاژ تغذیه روشنایی LED 12 ولت است و باید از منابع جداگانه تغذیه داشته باشد، این کار علاوه بر تبادل آسان دمایی خود منبع تغذیه، به خنک شدن و حفظ دمای LED ها در محدوده مناسب کمک خواهد کرد همچنین این امکان را می دهد تا در صورت استفاده از چند چراغ در نزدیکی هم ، بجای چند منبع تغذیه از یک منبع تغذیه با وات و آمپر بالاتر کمک گرفته شود که علاوه بر کاهش هزینه خرید منبع تغذیه امکان سرویس سریع تر هم فراهم می شود.
کوهستانی در خصوص مزایای استفاده از چراغ های LED نسبت به سایر چراغ ها معتقد است: این نوع چراغ ها عمر بسیار طولانی دارند و معمولاً عمر متوسطی بین 25000 تا 80000 ساعت دارند که با یک حساب سرانگشتی در صورت روشن ماندن دائمی حدود سه سال دوام خواهند داشت.
وی افزود: همچنین محدودیتی جهت خاموش و روشن شدن دائمی نداشته و بازده بالای نوری دارند و خریداران می توانند در رنگ های دلخواه این نوع لامپ ها را تهیه کنند.
علی رغم ادعاهایی که در زمینه توسعه تکنولوژی داخلی مطرح می شود متاسفانه کشور ما در زمینه تولید لامپ LED با وجود مصرف بالای آن اقدامی صورت نداده است و از این بابت ارز فراوانی برای وارد کردن این کالای پرمصرف از کشور خارج می شود. محمدی کارشناس فروش شرکت تات صنعت در مورد نحوه تولید لامپ های LED به خبرنگار ما گفت: در داخل کشور هیچ گونه لامپ LED تولید نمی شود، بلکه همه مونتاز هستند.
محمدی افزود: کلیه لامپ های LED موجود در بازار چینی هستند.
محمدی، لامپ های LED را در انواع پاور با قیمت 25000 ریال، ریسه نواری با قیمت 65000 ریال، سوزنی و هالوژن سه وات با قیمت 25000 ریال و پنل از قیمت 120000 تا 30000ریال معرفی کرد.
همچنین، لامپ هالوژن LEDسه وات با قیمت 85000ریال، لامپ اس ام دی لوستری VG9 220 با قیمت 105000 ریال، لامپ لوستری G4 سوزنی 12 ولت با قیمت 85000ریال، استریپ اس ام دی 12،3،14 ولت با قیمت 160000ریال و پنل LED اس ام دی 60 در 60با قیمت 2950000 ریال از سوی شرکت سپندار الکتریک در بازار موجودند.

لامپ های LED مناسب تزئین و دکوراسیون

شهابی یکی دیگر از کارشناسان فروش سیستم های روشنایی در لاله زار لامپ های LED را بیشتر مناسب تزئین ودکوراسیون دانست و گفت: امروزه لامپ های LED کاربردهای مختلف و نقش مهمی در دکوراسیون منزل دارند. فضای تک تک اتاق ها را می توان با استفاده از این لامپ ها تغییر داد. این روش برای مدرن کردن یک خانه و تغییر جو آن بسیار جالب است. به خصوص اگر امکان تغییر رنگ دیوارها وجود ندارد، به راحتی و با تغییر برنامه می توان به رنگ دلخواه دست یافت.
نه تنها تغییر رنگ دیوارها با این لامپ ها امکان پذیر است بلکه در هر جای خانه می توان از آن ها استفاده کرد. با توجه به سلیقه کاربر می توان یکی از رنگ های مختلف و متنوع بنفش، آبی، سبز، قرمز، نارنجی، سفید و غیره را به صورت دستی یا با کنترل انتخاب کرد و فضای سرد خانه را گرم یا برعکس کرد. مطمئنا این روش، راه حل خوبی در فصل های مختلف است.
هنر دیگر این چراغ ها در دکوراسیون مدرن، توانایی تغییر رنگ با تغییر درجه حرارت آب است. با تکنولوژی بالا و سیستم کنترل نور، همزمان با تغییر درجه آب از سرد به گرم، رنگ نور می تواند از آبی به قرمز تغییر پیدا کند. می توان همزمان با ریزش آب، رنگ روشویی را تغییر داد یا حتی بدون آب، روشویی های شیشه ای را رنگی و متفاوت کرد.
حتی می توان از فرش های LED در جاهای تاریک استفاده کرد. بازار کلیه منابع تامین روشنایی در خیابان لاله زار تهران است که لامپ های LED را نیز می توان در آنجا تهیه کرد.

کلید و پریز

کلید به منظور قطع یا برقراری جریان برق در یک یا چند مدار الکتریکی به کار گرفته می شود. پریز برای اتصال ایمن دو یا سه شاخه وسیله یا کابل برق به مدار جریان استفاده می شود. پریزها براساس نوع محل نصب به دو نوع ثابت و غیر ثابت تقسیم می شوند. پریز ثابت به صورت مستقیم به سیم کشی داخل ساختمان متصل است ولی پریز متحرک توسط یک کابل به یک پریز ثابت وصل می شود و جهت افزایش تعداد و نوع خروجی های پریز یا تغییر محل آن کاربرد دارد.

کلید و پریز

مشخصات و انواع کلید و پریز از نظر فعالان تولید و توزیع این محصول

کمتر کسی است که در طول روز سروکارش با وسایل برقی و الکترونیکی نیفتد و برای اکثریت ما تصور دنیای بدون وسایل برقی بسیار دشوار است. کافی است یک روز را بدون برق بگذرانید تا ببینید ما به وسایل الکترونیکی و برقی چقدر وابسته شده ایم. برای استفاده از کامپیوتر، تلویزیون، موبایل و لامپ که روزبه روز متنوع تر و پیچیده تر می شوند حضور یک چیز مسلم است؛ کلید و پریز . شاید برای شما هم پیش آمده که در سفر به دیگرکشورها ،هنگامی که قصد استفاده یا شارژ وسایل الکترونیکی همراه خود مانند موبایل و لپ تاپ را دارید به مشکل بربخورید. در این زمینه کشورهای مختلف استانداردهای ویژه ای دارند. مشهودترین تفاوت شکل پریزها است که در اغلب موارد با استفاده از آدابتور تبدیل قابل حل خواهد بود. اما مشکل اصلی ولتاژ متفاوت است، شاید لازم باشد از یک مبدل ولتاژ نیز در کنار آداپتور استفاده کنید. پریزهای برق آمریکای شمالی معمولاً نیروی 120 ولت 60 هرتز را فراهم می آورند. درحالی که خروجی پریز در اروپا 230 ولت و 50 هرتز است. در ایران خودمان هم برق 220 ولتی 50 هرتزی در سیم ها جریان دارد. در ادامه سلسله گزارش های پیام ساختمان تحت عنوان “کالای برتر” در این شماره از نشریه، مشخصات و انواع کلید و پریز را بررسی می کنیم. لازم به ذکر است؛ مطالب عنوان شده اظهارات فعالان تولید و توزیع این محصول بوده و نظر نشریه پیام ساختمان نیست اما از اظهارنظر مخاطبان و منتقدان استقبال خواهیم کرد.

تکنولوژی کلید و پریز

کلید و پریزها بر اساس شکل و استاندارد به انواع مختلفی تقسیم می شوند و با رجوع به صفحه ویکی پدیای انگلیسی 13 استاندارد مختلف در سراسر جهان برای آنها برشمرده شده است. اما استانداردهای داخل کشور چطور؟ سعید کریمی از شرکت آسان کلید، انواع کلید و پریز مورد استفاده در کشور را بر اساس تکنولوژی های به کاررفته درآنها تقسیم بندی می کند. او در این تقسیم بندی هیچ گونه کاربرد ویژه ای برای کلیدهای پیشرفته تر برنمی شمرد و می گوید: تنها کاربرد کلیدهای لمسی و کنترلی در مقابل کلیدهای معمولی وجه زیبایی و لوکس بودن آنها است و گرنه این کلیدها به لحاظ امنیتی مشخصه ویژه ای ندارند .
وی در مورد کیفیت محصولات شرکت های ایرانی می گوید: بین 70 تا 80 درصد کالاهای موجود در بازار ایران ساخت داخل هستند و تنها 30 درصد واردات داریم و بین محصولات خوب بازار ایران و کالاهای خوب وارداتی نیز تفاوت زیادی وجود ندارد، مضاف بر اینکه اکثریت واردات نیز از کشورهایی مانند چین و ترکیه صورت می گیرند اما در بیشتر موارد کیفیت کالاهای داخلی بالاتر است.

کلیدهای ضد انفجار

رضا صدر زاده از شرکت خیام الکتریک می گوید : این شرکت به عنوان نخستین تولیدکننده کلیدهای لمسی این محصول را دیگر به صرفه نمی داند چون مردم به آن رغبتی نشان ندادند. وی ادامه داد: تفاوت کلیدهای لمسی با کلیدهای رایج، مدارهای الکترونیکی است که در کلیدهای لمسی و کنترلی استفاده می شوند و در نمونه های معمولی کلید به صورت مکانیکی روشن و خاموش می شود.
وی افزود: کلیدهایی که از تکنولوژی بالاتری بهره برده اند تنها لوکس بودن آنها مد نظر نیست بلکه از هوشیاری بیشتری نیز برخوردارند. این کالاها چون جرقه ندارند ضد انفجار هستند و می شود آنها را در محیط های پر از گاز استفاده کرد و اطمینان داشت که حادثه ای رخ نمی دهد. این کلیدها نه جرقه می زند و نه خراب خواهد شد.
صدرزاده انواع استاندارد کلید و پریز را به دو نوع تقسیم می کند: یکی مدل انگلیسی (British Standard) است که بیشتر کشورهای عربی نیز از آن استفاده می کنند و دیگری به نام مدل آمریکایی شناخته می شود که تفاوت آنها در میزان ولتاژ سیستم است که 110 ولت می باشد و همچنین تعداد خانه های پریز که سه گانه است.وی گفت: به همین دلیل است که برای صادرات به کشورهای دیگر از جمله اکثریت کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مشکل عدم تطابق استاندارد وجود دارد.

استاندارد ایران فراتر از استاندار جهانی است

صدر زاده در مورد کیفیت محصولات ساخت داخل گفت: در میان کالاهای وارداتی یک سری برندهای معتبر و معروف هستند که کیفیت آنها یک پله از محصولات ایرانی بالاتر است. بقیه آنها که می توان گفت 90 درصد کالاهای وارداتی را شامل می شوند یا در حد محصولات ایرانی است و یا پایین تر از تولیدات داخل کشور هستند. البته به جز کالاهای فرانسوی که کیفیت بالایی دارند. ضمن اینکه واردات ما بیشتر از کشورهای چین و ترکیه صورت می گیرد.
وی افزود: شرکت ما و چند شرکت داخلی دیگر به کشورهای همسایه و چند کشور اروپایی صادرات داشته ایم. از نظر کیفیت و تکنولوژی محصولات ما هیچ مشکلی ندارد اما نوسانات قیمت ارز و مشکلات اقتصادی در سال های اخیر باعث شد که روند صادرات به صورت مستمر نباشد.
صدر زاده گفت: کشور اوکراین که دروازه آینده اروپا است کیفیت محصولات ما را تأیید کرده و کالاهای ما به لبنان هم صادر شده است. وی ادامه داد: استانداردی های الزامی ایران (ISIRI) فراتر از استانداردهای جهانی است و اگر مشکلات مالی نباشد مشکلی از نظر کیفیت با دیگر کشورهای جهان نداریم.

هر کس ارزان تر بدهد برنده است

ابراهیم ذاکری، مدیرعامل شرکت مهسان الکتریک می گوید: علیرغم اینکه تولیدکنندگان داخلی می گویند که تولیدات ایرانی قابل رقابت با محصولات خارجی است اما باید دید مشتریان چه می گویند. متأسفانه هر کالایی که در بازار ایران قیمت کمتری داشت بی اعتنا به کیفیت آن فروش بهتری خواهد داشت. وی افزود: برای شرکت ما استاندارد ایران کافی نیست و سعی می کنیم بهترین استانداردها را به کارگیریم، مثلاً محصولات ما تأییدشده آلمان است، اما برای شرکت های دیگر کیفیت بالا چندان لحاظ نمی شود.
ذاکری گفت: قیمت محصولات را مواد اولیه تعیین می کند، ما مواد اولیه را از سوئد می آوریم و هر کیلو 18 هزار تومان هزینه دارد، درحالی که مواد اولیه دیگری در کشور وجود دارد که از کیفیت بالایی برخوردار نیست و تنها به آن رنگ می زنند. متأسفانه این محصولات به هر طریق ممکن استانداردهای حداقلی را نیز به دست می آورند.
وی افزود: برای اینکه مصرف کنندگان تجهیزات فنی بدانند از کجا و چه کالایی را خریداری کنند چاره ای جز مراجعه به استانداردها و گواهینامه ها نیست، البته در بحث استاندارد نیز چون حداقل مدنظر است کیفیت کالا سنجیده نمی شود. درست مانند تفاوت پراید، فیات و بنز است که هر سه این کالاها استاندارد حداقلی را کسب کرده اند اما یکی حداقلی است و دیگری به این کفایت نکرده و استانداردهای بالاتری برای محصولش در نظر گرفته است. ذاکری راه حل کیفیت را در بازبینی در روند استاندارد دهی و معیارهای حداقلی می داند و می افزاید: اگر از سازمان استاندارد هم بپرسید آنها می گویند ما حداقل ها را بررسی می کنیم درحالی که باید راه حلی باشد و این استانداردها توسط یک موسسه بی طرف صورت گیرد.
ذاکری گفت: استانداردهای ایزو که هم اکنون در محصولاتی که خریداری می کنید نشان آن نقش بسته است، نشان دهنده کیفیت محصول نیست بلکه نشان از رعایت اصول مدیریتی دارد که در بسیاری از جاها نیز اضافی است و دید چه چیز در کجا به درد می خورد.

قیمت ها

با توجه به انواع کلید و پریز و با توجه به تکنولوژی به کاررفته در آنها دامنه قیمت این کالا بسیار متنوع است. تنها در مورد کلید یک پل قیمت ها از 1800 تومان شروع می شود و تا 35 هزار تومان و بیشتر خواهد رسید. دامنه کالایی این محصول در برخی از شرکت ها به بیش از 60 نوع می رسد که در آن از تکنولوژی پیشرفته ای استفاده شده و قیمت آن نیز افزایش پیدا می کند. چشم الکترونیک، آشکارساز حرکتی، پریز صوتی و نمایشگر هتلی از جمله کالاهای گران این گروه کالایی هستند که هر کدام از آنها می تواند تا 100 هزار تومان بلکه بیشتر قیمت داشته باشد. به لیست قیمت های محصولاتی که تکنولوژی بالاتری دارند مانند کلیدهای لمسی و کنترلی که نگاه بیندازیم قیمت ها بسیار بالاتر خواهد رفت. در یکی از شرکت ها کلید لمسی و کنترلی دوتایی 229 هزار تومان، کلید لمسی و کنترلی سه تایی 316 هزار تومان قیمت گذاری شده است.ثبت آگهی رایگان
×