عایق صوتی

. . . . 1 2 3 . . . .

دانستنی های عایق صوتی

عایق صوتی چیست؟

عایق صوتی به منظور کاهش و مقابله با صوت انتقالی (آلودگی صوتی) از محیطی به محیط دیگر استفاده می شود. مزایای استفاده از عایق صوتی به طورکلی بهبود صدا در یک اتاق (اتاق بدون پژواک) و کاهش سروصدا وکاهش نشت ب از اتاق مجاور و یا خارج از منزل است .در مواد عایق صوتی سرعت حرکت امواج صوتی کاهش می یابد. هرچه عایق صوتی قابلیت بیشتری در کاهش دادن سرعت صوت در یک محیط داشته باشد، به ضخامت کمتری نیز از آن ماده ی عایق صوتی موردنیاز است.

عایق صوتی

عایق صوتی

همیشه برای پوشاندن سطح هایی که صدا به راحتی از آنها عبور و ایجاد مزاحمت می­ کند، از پوشاننده هایی که عایق صوتی هستند، استفاده می کنیم , اغلب سعی می­شود در کنار استفاده از جنس و وسایل خوب مورد نیاز برای عایق بندی و مهار و جلوگیری از حرکت کردن صدا، لایه عایق صوتی ما نیز از حجم کمی برخوردار باشد. این لایه می­تواند 20 قطعه مقوای ضخیم یا یک لایه از بلوک های آکوستیک باشد. درواقع همه اجسام و وسایل مورداستفاده در یک عایق کاری بستگی به شما و بودجه شما دارد. بنابراین نسبت به مورد کاری خاص باید اهمیت زیادی برای این بخش قائل شوید.
برای یک محیط مهارشده و مناسب برای صدا، نقطه تابیده شدن فرکانس های صدا را در نظر بگیرید، آن نقطه محل پرتراکم صدا بوده و در یک محیط خاص دقیقاً روبه رو و به موازات نقطه تابش است که صدای هدایت شده از مبدأ بر روی یک قسمت از پیش تعیین شده دیوار قرار می­ گیرد. در این مرحله وظیفه ما این است که شرایطی به وجود بیاوریم تا محل برخورد، محلی نباشد که صاف و بازتابنده بوده و با بازتاب فرکانس ها، آنها را با فرکانس های جدیدتر تداخل دهد. بنابراین آن محل را به وسیله اشیای مناسب می پوشانیم تا تابش را جذب همان وسایل عایق کرده و در اثر تابش، صدا در برخورد به سطح روبه رو برنگردد (بازتاب نشود). حال صدا و بازتاب آن تا حد زیادی همانند نور ولی برحسب دسیبل همراه با فرکانس های مختلف است و طول محیط و محل موردنظر ما ممکن است اگر نادرست مهار شود صدای مهارشده در پی داشته باشد که این مسئله پیچیده و در مبانی آکوستیک موردبحث قرار می­ گیرد.
برای عایق بندی صوتی می­ توان از موکت، مقوای شانه تخم مرغ، کارتن، یونولیت، فوم، پشم شیشه و پشم سنگ و روزنامه به نسبت نیاز استفاده کرد. آنچه در درجه اول از اهمیت برخوردار است جدا کردن محیط از یک محیط هم­جوار و پر سروصدا (حتی یک خانه) و بعد مهار فرکانس­ های صوتی و جذب آن توسط عوامل محیط داخلی خودمان است.
برای رسیدن به نتیجه ای خوب باید همواره از بهترین راه­ ها استفاده کرد . برای مهار صدا از بلوک ­های مخصوص برای این کار به نام بلوک ­های آکوستیک که به شکل سرامیک و کاشی های سطوح کف و دیوار هستند، استفاده می­ شود که اغلب هزینه های مختلفی دارند ولی بهترین گزینه موجود و ممکن هستند.
برای امور اولیه و در سطوح پایین­ تر می­ توان از وسایلی مانند پشم شیشه و پشم سنگ استفاده کرد که ما پشم شیشه را به علت سهولت، سبکی و تمیزی به کار می­ بریم و استفاده اصلی آن به عنوان عایق حرارتی است که اغلب برای تأسیسات ساختمانی مورداستفاده قرار می­ گیرد که در حال حاضر به علت ضرر و زیان­ های این عایق بر افراد و محیط، کاربرد آن کاهش یافته است و به جای آنها از فوم های پلاستیک ورقه ای که به صورت پارچه های کنفی در کارتن وسایل نو و جدید الکتریکی می­ بینیم، استفاده می­ شود. اما استفاده از آن به عنوان عایق صوتی به صورت رو به خود و پشت به دیوار نیز خطرات زیادی دارد. به عنوان مثال این وسیله بعد از مدتی عوارض پوستی و تنفسی شدیدی بر جای می­ گذارد و اگر قرار باشد روی دیوار نصب شود، بعد از مدتی به طور مداوم ریزش هایی خواهد داشت و نباید از معلق بودن ذرات ریز آن تعجب نمود .ضمن اینکه تنفس در محیطی که این عایق وجود دارد ، نیز خارش های پوستی و تنفسی و سوزش­ ها و تنگی نفس های مقطعی را به دنبال خواهد داشت.
برای جلوگیری از خطرات آن می ­توان از پارچه و تور هم به عنوان تکیه گاه بهتر و هم برای جلوگیری از ریزش ذرات آن استفاده کرد. توجه داشته باشید که نوع پارچه برای پوشاندن جلوی پشم شیشه نکته­ ای بسیار مهم است و پارچه نخی برای این کار مناسب نیست و ممکن است یک پارچه خیلی ضخیم صدا را منعکس کند ولی می ­توان از موکت خیلی نرم و نازک یا لایه آستری چسبدار برای این کار استفاده کرد که قسمت چسبدار و براق به سمت پشم شیشه و قسمت نرم و پنبه ای به سمت بیرون قرار می گیرد و احتیاجی هم به چسباندن پارچه با اتو ندارد ولی اگر پشم شیشه ضخیم بود می­ توان این کار را انجام داد.

کاربرد فناوری نانو در عایق صوتی

فناوری نانو موج چهارم انقلاب صنعتی و پدیده ای عظیم است که در تمامی گرایشات علمی راه یافته و از فناوری های نوینی است که با سرعت هرچه تمام تر درحال توسعه می باشد. این فناوری فهم و به کارگیری خواص جدیدی از مواد و سیستم هایی در ابعاد 1 تا 100 نانومتر می باشد. ازجمله کاربرد های این فناوری در صنعت ساختمان و بخصوص در عایق صوتی بکار برده شده در ساختمان ها است. از مزیت های مواد عایق صدای نانو می توان به کیفیت بالا و ضخامت کمتر آن ها اشاره کرد. در این نوشتار اصول و انواع عایق های صوتی نانو شرح داده شده و به کاربرد های آن ها در صنعت ساخت وساز اشاره شده است.

عایق های صوتی

به منظور کاهش و مقابله با صوت انتقالی (آلودگی صوتی) از محیطی به محیط دیگر از عایق های صوتی استفاده می شود. مزایای استفاده از عایق های صوتی به طورکلی دو مورد زیر است:
بهبود صدا در یک اتاق (اتاق بدون پژواک) و کاهش سروصدا
کاهش نشت به / از اتاق مجاور و یا خارج از منزل
در مواد عایق صوتی سرعت حرکت امواج صوتی کاهش می یابد. هرچه عایق صوتی قابلیت بیشتری در کاهش دادن سرعت صوت در یک محیط داشته باشد، به ضخامت کمتری نیز از آن ماده ی عایق موردنیاز است.
مواد و مصالح قدیمی و سنتی ازجمله پشم شیشه، پشم سنگ، یونولیت، کناف، دیوار پوش و بلوک های سیمانی به عنوان عایق صوتی، نمی توانند ازلحاظ کیفیت جوابگوی انتظارات مشتریان باشند و این نوع مواد به علت معایب و نواقصی که دارند دیگر جایگاهی در صنعت ساختمان نداشته و باگذشت زمان، مواد و مصالح جدیدتری در بازار جایگزین مواد قدیمی و سنتی می گردد.

استفاده از فناوری نانو در عایق های صوتی

محصولات عایق صوتی که در آن ها از فناوری نانو استفاده شده است به عنوان عایق های مدرن مطرح هستند. مزیت های کلی عایق های صوتی مدرن نسبت به عایق های قدیمی در زیر آمده است:
کیفیت بالا و توانایی بیشتر عایق های صوتی مدرن
نیاز به ضخامت کمتر از این مواد که باعث بیشتر شدن فضای مفید ساختمان می شود

کاربرد آئروژل به عنوان ماده ی عایق صوتی در ساختمان

در کاربرد های ساختمانی، معمولاً آئروژل ها به شکل نهفته در میان مواد دیگر استفاده می شوند تا ساختار آن ها توسط این مواد محافظت شود. پانل های شیشه ای دوجداره که فضای میان آن ها انباشته از آئروژل است برای نماسازی و استفاده در فضاهای داخلی ساختمان مناسب هستند و ازآنجاکه این سیستم نیمه شفاف است، در کاربردهای گوناگون معماری با اقبال زیادی مواجه خواهد شد. مطالعات آکوستیکی نشان داده است که ضریب عایق صوتی برای پنجره ای که مابین جداره های آن از آئروژل دانه ای استفاده شود به مقدار dB 3 بیشتر از پنجره ی دوجداره ی معمولی است.

در ارتباط با این مطلب بیشتر بخوانیم :
×