menu

ثبت آگهی رایگان

عایق و ایزولاسیون

دانستنی های عایق و ایزولاسیون

عایق و ایزولاسیون

عایق و ایزولاسیون نوعی پوشش است که برای جلوگیری ازانتقال عواملی مانند رطوبت ،صدا و حرارت از محیط خارج به داخل و برعکس استفاده می شود.

ایزولاسیون

عایق و ایزولاسیون

ایزولاسیون و کاربرد آن

ایزولاسیون به معنی پوشاندن سطح پشت بام ها ، دیوار و کف زمین می باشد که توسط یک یا چند لایه با استفاده از عایق ها صورت میگیرد تا از نفوذ رطوبت و آب به لایه زیری خود جلوگیری کند.
امروزه با تنوع زیاد و وسیعی که در ساخت ایزولاسیون بوجود آمده است اجزای تشکیل دهنده این مواد نیز دارای تنوع بسیار بالایی می باشد و هر برند و شرکتی از اجزاء مختلفی در ساخت ایزولاسیون استفاده میکنند.

انواع ایزولاسیون ها

بر اساس مواد تشکیل دهنده، انواع مختلفی از عایق ها وجود دارند که مهمترین آنها عبارتند از :
– قیرگونی
– عایق رطوبتی پیش ساخته (ایزوگام)
– عایق های مایع رنگی پلیمری
– ژئوممبران (Geomembrane) و ژئوتکستایل (Geotextile) و …
همچنین هر یک از این عایق ها دارای کاربرد و موارد مصرف مختلفی می باشند که معمولا اکثر ایزولاسیون ها در عایق کاری در مکان های مختلفی مانند بامها، کف استخرها، کف سرویس های بهداشتی، کف آشپزخانه، و کف واحدهای تجاری که احتمال آبریزی در داخل آنها زیاد است استفاده میشود.

عایق رطوبتی پیش ساخته ( ایزوگام )

در عایق رطوبتی پیش ساخته از ایزوگام استفاده شده که همانطور که گفته شده ، ایزوگام از فراورده های نفتی و لایه های محافظتی با مقاومت بالایی استفاده میشود که برای عایق کردن سطوح مختلف مانند دیواره، کف، و بام ساختمانها و … در برابر نفوذ آب به کار می رود. همچنین کاربرد عایق رطوبتی پیش ساخته که دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر نفوذ دارند مخصوص نصب و پوشش سطوح خارجی ساختمان ها و یا عایث کاری سرویس های بهداشتی تونل ها، استخرها، و حوضچه های ذخیره آب و … بوده تا از نفوذ آب به لایه زیری حود جلوگیری کند.
همانطور که می دانید عایق رطوبتی پیش ساخته ایزوگام دارای مزایا و معایب مختلفی می باشد که در ادامه مطلب به آنها اشاره شده است :

مزایا عایق رطوبتی پیش ساخته ایزوگام :

– بسیار سبک بوده و حجم حدود 4 کیلوگرم در متر مکعب آن
– مقhومت بسیار بالا در برابر گرما تا 120+ درجه و سرمای 5- درجه سانتی گراد
– قابلیت انعطاف پذیری بسیار عالی
– دارای لایه پلی استر برای مقابله با فشارهای احتمالی از انبساط و انقباض شدن
– در کوتاه مدت دچار پوسیدگی و شکستگی نمی شود.
– عایق با روکش آلومینیوم حدود %85 از نور و حرارت را منعکس می کند.
– به برف روبی نیاز ندارد.

معایب عایق رطوبتی پیش ساخته ایزوگام :

– قیر یکی از مواد به کار رفته در ایزوگام است که علاوه بر داشتن خاصیت آلایندگی زیست محیطی در آینده نزدیک به جهت محدودیت منابع نفتی و قیری جزء کالاهای کمیاب به شمار خواهد رفت.
– هرچند عایق های پیش ساخته تا حدودی استاندارد هستند اما طریقه نصب آن به اندازه سلیقه های کاربران متفاوت است. افراد آموزش دیده ای که بصورت استاندارد همه موارد نصب را رعایت کنند کم هستند. رعایت اصول نصب (زیرسازی مناسب، پرایمر کشی مناسب و ..). به جهت هزینه های آنها در بیشتر موارد رعایت نمی شود.
– هنگام اجرا در محل هایی مانند سرویس ها، گوشه ها و سه کنج دیوارها اجرای صحیح و کامل به سختی امکان پذیر است و می بایست به دقت کنترل شود. – در اقلیم های با تابش شدید نور خورشید ، آفتاب زدگی و پوسیدگی به سرعت اتفاق می افتد و توصیه می شود از نوع روکش دار استفاده شود.در این زمینه بیشتر بخوانیم :

×