دانستنی های شوتینگ زباله

شوتینگ زباله

شوتینگ زباله در واقع یک روش مکانیزه برای جمع آوری زباله های ساختـمان است. بر حسب تکنولوژی به کار رفته سیستم شوتینگ زباله میتوان زباله ها را بر حسب خشک و یا تر جدا کرد یا در مجتمع های پرتراکم برای کم کردن از حجم زباله ها آنها را متراکم کنند تا انتقال آنها توسط شهرداری ساده تر صورت بگیرد. به طور کلی هر سیستم شوتینگ زباله از یک کانال اصلی تشکیل شده که معمولاً به شکل استوانه ای و از جنس ورق استیل و گالوانیزه درست شده است. دریچه شوت زباله به صورت لولایی در هر طبقه تعبیه شده تا زباله را به کانال اصلی شوتینگ زباله هدایت کند. در مجرای کانال اصلی ضربه گیرهایی نهاده شده تا از متلاشی شدن زباله ها جلوگیری کند و در انتهای شوتینگ دری تعبیه شده تا از انتقال بوی نامطبوع درون اتاقک زباله جلوگیری نماید. همچنین هواکش تخلیه هوا برای خروج بوی نامطبوع درون اتاقک زباله بر روی کانالی جدا از کانال اصلی قرار گرفته است. برای شستشو و تمیز کردن سطح داخلی کانال شوتینگ از نازل شستشو (سیستم شستشو) استفاده میشود و در انتها در اتاقک زباله سیستم متراکم کننده حجم زباله های جمع آوری شده، قرار دارد. در سیستم هایی که زباله های خشک و تر به صورت تفکیک شده انتقال مییابد کانال تقسیم کننده وجود دارد که به صورت سه راهی و با زاویه دقیق طراحی شده و در همه طبقات نصب میشود و دریچه شوتینگ بر روی این سه راهی قرار دارد. افتادن زباله از فاصله زیاد در ساختمان های بلندمرتبه ممکن است صدای زیادی تولید کند به همین دلیل کاور صداگیر بر روی جداره بیرونی کانال ها نصب میشود و از انتقال صداهای ناشی از برخورد کیسه زباله به داخل ساختمان جلوگیری میکند.

شوتینگ زباله

شوتینگ زباله چیست؟

گروه تأسیسات: یکی از وظایف خدماتی که شهرداریها متقبل میشوند جمع آوری زباله های منازل و ساختمان های مسکونی و اداری است. این وظیفه چنان با کارآمدی شهرداریها پیوستگی دارد که یکی از معیارهای رضایت شهروندان از شهرداریها محسوب میشود. این وظیفه در برخی از شهرها هفتگی یا چند بار هفته صورت میگیرد و برخی دیگر روزانه انجام میشود چنانکه شهرداری تهران مدعی است؛ زباله های تهرانیها 3 مرتبه در شبانه روز جمع آوری میشود و این موضوع هزینه های اضافی در بر دارد. البته تدابیری برای بهبود کیفیت جمع آوری زباله ها صورت گرفته که نصب سطل های بزرگ در خیابان ها برای تفکیک زباله های خشک و تر از آن جمله است. نادیده نباید انگاشت که ساختار شهرسازی و تراکم بالای ساکنان در هر نقطه از شهر در کنار مجهز نبودن ساختمان ها به اماکنی برای گذاشتن زباله کار شهرداریها را سخت کرده است.
سیستم شوتینگ زباله از جمله تجهیزاتی است که برای بهبود نحوه جمع آوری زباله ها در مجتمع های تجاری پرتراکم کارنامه مناسبی بر جای گذاشته است. هرچند سازندگان چندان به آن اعتنایی ندارند و همچنان دیده میشود که در مجتمع های مسکونی بلندمرتبه ساکنان ، زباله هایشان را به صورت نامطبوعی در کناری خیابان رها میکنند تا ماشین های جمع آوری آنها را بردارند. این عمل علاوه بر پخش آلودگیها و تولید میکروب های بیماریزا و ایجاد بوی نامطبوع به زیبایی شهر نیز لطمه میزند.

روش شوتینگ

این روش در واقع یک روش مکانیزه برای جمع آوری زباله های ساختـمان است. بر حسب تکنولوژی به کار رفته سیستم شوتینگ میتوان زباله ها را بر حسب خشک و یا تر جدا کرد یا در مجتمع های پرتراکم برای کم کردن از حجم زباله ها آنها را متراکم کنند تا انتقال آنها توسط شهرداری ساده تر صورت بگیرد.
به طور کلی هر سیستم شوتینگ زباله از یک کانال اصلی تشکیل شده که معمولاً به شکل استوانه ای و از جنس ورق استیل و گالوانیزه درست شده است. دریچه شوت زباله به صورت لولایی در هر طبقه تعبیه شده تا زباله را به کانال اصلی شوتینگ هدایت کند. در مجرای کانال اصلی ضربه گیرهایی نهاده شده تا از متلاشی شدن زباله ها جلوگیری کند و در انتهای شوتینگ دری تعبیه شده تا از انتقال بوی نامطبوع درون اتاقک زباله جلوگیری نماید. همچنین هواکش تخلیه هوا برای خروج بوی نامطبوع درون اتاقک زباله بر روی کانالی جدا از کانال اصلی قرار گرفته است. برای شستشو و تمیز کردن سطح داخلی کانال شوتینگ از نازل شستشو (سیستم شستشو) استفاده میشود و در انتها در اتاقک زباله سیستم متراکم کننده حجم زباله های جمع آوری شده، قرار دارد. در سیستم هایی که زباله های خشک و تر به صورت تفکیک شده انتقال مییابد کانال تقسیم کننده وجود دارد که به صورت سه راهی و با زاویه دقیق طراحیشده و در همه طبقات نصب میشود و دریچه شوتینگ بر روی این سه راهی قرار دارد. افتادن زباله از فاصله زیاد در ساختمان های بلندمرتبه ممکن است صدای زیادی تولید کند به همین دلیل کاور صداگیر بر روی جداره بیرونی کانال ها نصب میشود و از انتقال صداهای ناشی از برخورد کیسه زباله به داخل ساختمان جلوگیری میکند.

مزایای سیستم شوتینگ

مهم ترین مزیت استفاده از شوتینگ مخصوصاً در آپارتمان های بلندمرتبه- کمک به محیط زیست و نظافت بیشتر مجتمع مسکونی است. یکی از دلایل اصلی مشکلات زیست محیطی در شهرها زباله هایی هستند که در خیابان ها رها میشود. این موضوع در مناطق پرتراکم و قدیمی تر شهر با کوچه ها و خیابان های درهم و تنگ، بیشتر نمود دارد. همین عامل باعث جذب جانوران موذی میشود و سلامت شهروندان را به خطر میاندازد.
استفاده از شوتینگ زباله علاوه بر پاکیزگی ساختمان رفت وآمد ساکنان ساختمان را هم کم میکند و در نتیجه از بار ترافیکی آسانسورها و مصرف برق میکاهد. با توجه به مقیاس مجتمع های مسکونی شهرها، استفاده از شوتینگ عاملی خواهد بود برای صرفه جویی در مصرف برق، آن هم در مقطعی که به خاطر یارانه بالا، صنعت برق کشور با دشواریهایی برای ارائه خدمات به همه آحاد ملت روبه رو است. پسندیده آن است همچنان که هشدارهایی برای مصرف بهینه داده میشود اقدامات عملی هم راستا نیز اعمال شود.
سومین مزیت سیستم شوتینگ زباله استفاده از نیروی انسانی کمتر در مقایسه با روش سنتی جمع آوری زباله است. در این روش ساکنان و مسئولان ساختمان های مسکونی همچون همیارانی برای شهرداری عمل میکنند و شهرداری نیروی انسانی، هزینه و زمان کمتری را برای جمع آوری زباله ها صرف میکند. در ادبیات جهان از زباله با نام طلای کثیف نام برده میشود و حتی کشورهایی مانند چین اقدام به واردکردن زباله از کشورهای دیگر میکنند. این اصطلاح به خاطر پیشرفت فن آوریهای بازیافت به زباله اتلاق میشود. استفاده از شوتینگ زباله مخصوصاً آنها که به فن آوری تفکیک از مبدأ مجهز هستند، میتواند همیاری برای سازمان بازیافت بوده و در رشد اقتصاد شهری سهیم باشد. اما همه این مزیت ها زمانی حاصل خواهد شد که دست اندرکاران صنعت ساختمان به مزیت های سیستم شوتینگ زباله مخصوصاً نمونه تفکیک از مبدأ آن آشنایی پیدا کرده و نسبت به آن حساسیت پیدا کنند. هر چقدر که به این موضوع بیشتر و دقیق تر توجه شود، بازیافت زباله ها موفقیت آمیزتر خواهد بود. ضمن اینکه تفکیک زباله در مبدأ عملی تر، بهداشتی تر و از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه تر است×