دستگاه تصفیه آب ، تجهیزات آب و فاضلاب ، منبع آب

دستگاه تصفیه آب ، تجهیزات آب و فاضلاب ، منبع آب

دستگاه تصفیه آب دستگاهی که ذرات معلق و جامد ، بو و طعم نامطبوع و نیز مواد شیمیایی نظیر کلر و… پس از ورود آب به سیستم و عبور از مراحل فیلتراسیون حذف می شود و آب تصفیه شده عاری از هرگونه آلایندگی و همچنین نرم و سبک که حاوی املاح مورد نیاز بدن نیز می باشد ایجاد می کند.این روزها کیفیت آب شرب شهرها باعث شده تا شهروندان تمایل بیشتری به خرید دستگاه تصفیه آب آب خانگی داشته باشند. فاکتورهایی چون املاح و آلودگی های آب، آلاینده های صنعتی، فرسودگی سیستم های انتقال آب و بعضا پوسیدگی لوله های ساختمانی مردم را به سمت استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی کشانده است. تجهیزات آب و فاضلاب ساختمانی،مجموعه ای از تجهیزات(مانند لوله،شیر،کنتور و ...) است که در آبرسانی و همچنین فاضلاب و پساب ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند .

کالاهای دستگاه تصفیه آب ، تجهیزات آب و فاضلاب ، منبع آب

. . . . 1 2 3 . . . .

لیست قیمت دستگاه تصفیه آب ، تجهیزات آب و فاضلاب ، منبع آب

دانستنی های دستگاه تصفیه آب ، تجهیزات آب و فاضلاب ، منبع آب

دستگاه تصفیه آب

دستگاه تصفیه آب

این روزها کیفیت آب شرب شهرها باعث شده تا شهروندان تمایل بیشتری به خرید دستگاه تصفیه آب آب خانگی داشته باشند. فاکتورهایی چون املاح و آلودگی های آب، آلاینده های صنعتی، فرسودگی سیستم های انتقال آب و بعضا پوسیدگی لوله های ساختمانی مردم را به سمت استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی کشانده است. در این راستا قصد داریم در این شماره با ارائه اطلاعاتی از این نوع دستگاه ها جزئیاتی کارآمد در اختیار مخاطبان قرار دهیم. به ویژه آنکه کم نیستند گروهی سودجو که با واردات بی رویه قطعات و دستگاه های تصفیه آب بی کیفیت و بدون استاندارد سلامتی شهروندان را به خطر می اندازند.

عدم تعویض فیلتر یعنی آب ناسالم

یک واردکننده دستگاه تصفیه درخصوص انواع فیلتر دستگاه های تصفیه آب می گوید: فیلترهای این دستگاه ها کاربردهای متفاوتی دارند مثل الیافی 5 میکرونی برای حذف خزه، جلبک، ذرات معلق، ماسه، گل و لای، فیلتر AC که برای حذف کلر، بو و طعم نامطبوع، فیلتر کربن برای یون های فلزات، فیلتر کربن نهایی برای حذف بو و طعم نامطلوب، RO اسمز معکوس برای حذف املاح آب مثل باکتری ها، شوری آب، سرب، مس، جیوه، سدیم و املاح مضر و فیلتر طعم دهنده برای افزودن منیزیم و کلسیم استفاده می شود.
محسنی راد اضافه می کند: به تازگی بسیاری از دستگاه ها مجهز به فیلتر یو وی هستند که می توان گفت برترین فیلتر ضدعفونی کننده محسوب می شوند.
او با تأکید بر اهمیت تعویض به موقع فیلترها و استفاده از فیلترهای استاندارد می گوید: عدم تعویض به موقع فیلترهای دستگاه تصفیه آب خانگی علاوه بر غیربهداشتی بودن آن باعث ناسالم شدن آب آشامیدنی خروجی از دستگاه می شود.
این واردکننده دستگاه تصفیه آب، همچنین برای خرید این دستگاه ها به مصرف کنندگان توصیه می کند: خریداران در انتخاب محصول از برندهای خارجی دقت کنند، به عنوان مثال، برخی برندهای تصفیه آب با نام یا پرچم کشورهایی چون آمریکا و با کیفیت پایین تنها چاپ یک برچسب کوچک و یک بسته بندی برای فروش بیشتر است. واردات جنس قاچاق باعث پایین آمدن کیفیت این محصول در بازار شده است و امکان دارد که خریداران را دچار سردرگمی کند.
بنابراین خریداران باید از فروشنده بخواهند تا شماره ثبت جهانی کالا، قسمت هک شده نام کالا روی محصول و قسمت هک شده نام کشور سازنده محصول را نشان بدهند. علاوه بر اینکه با مراجعه در وبسایت شرکت تولیدکننده هم می توانند توضیحات کاملی دریافت کنند.

اهمیت استاندارد در سطح غذا و دارو

یک فروشنده و بازاریاب دیگری با انتقاد از بی تفاوتی برخی مصرف کنندگان نسبت به استانداردها معتقد است: دستگاه تصفیه یک وسیله بهداشتی است؛ بنابراین خریداران سعی کنند همانطور که بهترین مواد غذایی یا بهترین داروها را می خرند، هنگام خرید به استانداردهای این محصول توجه کنند. شرکت های واردکننده این سیستم ها در ایران می توانند به راحتی تصویر استانداردهای موردنظر توسط شرکت تولیدکننده را در اختیار نمایندگی های خود قرار دهند.
حجتی در اشاره به انواع استانداردهای معتبر این محصولات توضیح می دهد: معمولا این دستگاه ها از موسسه ملی استاندارد آمریکا، بنیاد ملی بهداشت آمریکا و استاندارد اتحادیه اروپا و استانداردهای کیفی ایزو است پس متقاضیان خرید می توانند شماره ثبت و تأییدیه این استانداردهای معتبر جهانی را از وبسایت این مؤسسات استاندارد دریافت کنند.
وی تأکید می کند: خریداران به دنبال دستگاه با قیمت مناسب باشند نه ارزان، طبیعتا نمی توان انتظار داشت کیفیت عالی یک محصول همراه با استانداردهای معتبر جهانی ارزان هم باشد.
این فروشنده در ادامه به یکی از اشتباهات خریداران اشاره می کند و می گوید: معمولا مردم در خرید دستگاه های تصفیه آب تمرکزشان روی دستگاه هایی با مخازن ذخیره بزرگ در این سیستم هاست. در حالی که مخزن باید متناسب با میزان مصرف باشد و هیچ تأثیری بر توانایی دستگاه ندارد. به عنوان مثال خانواده کم جمعیتی که مصرفش 3 تا 5 لیتر در روز است باید نهایتا از مخزن 6 لیتری استفاده کند تا حداقل یک بار در روز مخزن دستگاه خالی و آب تازه جایگزین آن شود. برای مصارف بیشتر هم استفاده از مخازن دوازده لیتری توصیه می شود.
این فروشنده در خصوص دغدغه های خود در عرضه این محصول عنوان می کند: متأسفانه ورود افراد غیرمتخصص و با تحصیلات پایین در این رسته یکی از دغدغه اصلی شرکت های معتبر توزیع کننده این دستگاه هاست. به این معنی که اکثر فروشندگان بدون داشتن گواهی نمایندگی، به صورت جانبی و به عنوان شغل دوم اقدام به فروش این سیستم ها در بازار می کنند؛ بنابراین خریداران باید به این مسأله دقت داشته باشند.
در نتیجه این فروشندگان فاقد تخصص اطلاعی از تفاوت در کیفیت برندها ندارند، از روش صحیح تعویض فیلترها مطلع نیستند، همچنین خدمات پس از فروش، سرویس های تعویض فیلتر و تعمیرات و تأمین لوازم جانبی این دستگاه ها از جمله معدود مشکلات خرید از چنین فروشگاه هایی است.
هایتا در خرید دستگاه های تصفیه آب بیش از هر کالایی باید دقت کرد، خرید یک دستگاه تصفیه آب بی کیفیت منجر به ورود موادمضر به بدن فرد در هر لیوان آب مصرفی خواهد شد؛ بنابراین می بایست دستگاه تصفیه آب را از نمایندگی های معتبر و با گارانتی معتبر تهیه کرد

تجهیزات آب و فاضلاب

تجهیزات آب و فاضلاب

فناوری های نوین در صنعت آب و فاضلاب کشور

توسعه ، پیشرفت و روزآمد بودن هر کشور- که با بهبود و توسعه اشتغال و کسب وکار و درآمدزایی و افزایش شاخص های اقتصادی و رفاه اجتماعی تعریف می شود- گام نهادن مدبرانه در عرصه تولید و توسعه دانش، فناوری و تولید کالاها و خدمات بر پایه آن ها است.همه می دانیم که پهنه های وسیعی از کشور ما، متأثر از شرایط اقلیمی، با کمبود ذاتی آب مواجه است و پایه و اساس ایجاد، پایداری و توسعه هر فعالیت صنعتی، کشاورزی اقتصادی، اجتماعی و رفاهی، بدون برخورداری از منابع آبی مطمئن و تأسیسات روزآمد و پایدار استحصال، انتقال، تصفیه و توزیع آب با کمیت و کیفیت مناسب ممکن نیست. در دورانی که از یک سو، کشور ما نیازمند توسعه در بخش های گوناگون است و از سوی دیگر، ناسازگاری های اقلیمی و خشک سالی، فشار دوچندانی را بر پیکره منابع آب کشور وارد می کند، مدیریت آب کشور توانسته است با تکیه بر دانش و مهارت مدیران و کارشناسان و به خدمت درآوردن فناوری ها و دانش های جدید در عرصه خدمات آب و فاضلاب، نیاز اساسی هم میهنان و بخش های توسعه کشور را به آب فراهم آورده و در حد مقدورات کشور، سربلند، کارنامه ای موفق را پیش روی نهد.
درعین حال نباید از این نکته غافل بود که حجم منابع آبی کشور، به تقریب ثابت و نیازها رو به افزایش است. بدیهی است که در چنین شرایطی، استمرار، پایداری و رضایتمندی از خدمات آب و فاضلاب، نیازمند پویایی مدیریت، متوقف شدن به دستاوردهای گذشته و گام نهادن مدبرانه در عرصه هایی است که بتواند ضمن افزایش نرخ بهره وری آب در کشور، بهبود و ارتقای آگاهی های عمومی و تغییر نگاه اجتماعی به آب، از یک کالای فراوان و ارزان، به کالایی ارزشمند و کمیاب، آب های نامتعارف را به خدمت درآورده و بازچرخانی و استفاده چندباره از آب را در کشور رونق بخشید تنها با نیل به چنین هدف های بلندی است از که می توان به آینده تأمین پایدار آب در کشور امیدوار بود و پرواضح است که دستیابی به این هدف ها، جز از مسیر به خدمت گرفتن دانش، مهارت و فناوری عبور نمی کند.
با درک این واقعیت است که وزارت نیرو کوشیده است تا از طریق انعقاد تفاهم نامه ی همکاری با مرکز فناوری و نوآوری ریاست جمهوری، همکاری و پیگیری ایجاد مرکز بین المللی فناوری نانو–یونیدو (ICN) در ایران، تدوین ضوابط نحوه استفاده از فناوری نانو در صنعت آب و فاضلاب و تشکیل ستاد سیاست گزاری و همکاری های فناوری در مدیریت، انتقال و توسعه فناوری در صنعت آب و آبفا، بستر لازم را برای نهادینه ساختن فرهنگ بهره گیری از فناوری های روزآمد و کارآمد در عرصه خدمات آب و فاضلاب فراهم آورد.
در ادامه این روند و همراه با اقدام های نرم افزاری و مدیریتی، وزارت نیرو بر آن بوده است تا با اجرای چندین طرح پژوهشی و به خدمت گرفتن پایلوت های صنعتی، از فناوری های جدید که فهرست سرفصل آن ها در ادامه آمده است، ضمن رفع مشکلات تأمین و تصفیه آب در مناطق مختلف کشور، زمینه گسترش و بومی سازی آن ها را در مدیریت خدمات آب و فاضلاب فراهم آورد.

راه اندازی سامانه های تصفیه ی آب به روش اسمز معکوس و نانو فیلتراسیون

این فناوری باهدف نمک زدایی آب و بهره گیری از آب های شور و لب شور در مناطق مختلف کشور و رفع پاره ای مشکلات کیفیت آب در مناطق روستایی تعریف و به تعداد توجه به کار گرفته شده است.

ساخت مخازن تحت فشار سامانه های نمک زدایی

مخازن تحت فشار، به عنوان نگه دارنده غشاءهای اسمز معکوس در برابر فشار بالای نزدیک به 80 تا 90 بار کار می کنند. فشار بالا و خورنده بودن آب تغذیه و مواد شیمیایی مصرفی، سبب می شود تا در اغلب موارد از فولاد ضدزنگ و مواد کامپوزیتی با مقاومت بالا در برابر فشار در ساخت این مخازن به کار می رود. فناوری ساخت این تجهیزات پیچیده در اختیار 5 کشور است.
این طرح در راستای بومی سازی و ساخت داخلی تجهیزات جانبی سامانه های نمک زدایی تعریف شده است و انتظار می رود با تعریف طرح های مشابه دیگر، به تدریج و در آینده به توان به تولید داخلی سامانه های نمک زدایی دست یافت.

انتقال دانش فنی ساخت دستگاه تصفیه آب بدون پساب (ZLD)

فناوری الکترومغناطیس (پلاسما) در زمره فناوری های نوظهور و پیشرفته ای است که سال های اخیر در تصفیه فاضلاب های با آلودگی های خاص همچون آلاینده های رادیواکتیو و فلزات سنگین به کار می رود. بسیاری از فاضلاب های آلوده به مواد رادیواکتیو حاصل از مراکز درمانی و تحقیقاتی و مراکز دفن زباله های شهری با مشکل تجمع شیرابه و بی خطرسازی آن ها روبه رو هستند. با استفاده از این فناوری می توان این گونه پساب ها را با هر درجه آلودگی، با کیفیت بالا تصفیه کرد.
یکی از قابلیت های این فناوری آن است که می تواند به طور مستقل و بدون استفاده از نیروی برق شبکه خارجی کارکرده و انرژی خود را فرآیندهای تصفیه تأمین کند. با استفاده از این فناوری می توان فلزات گران بهایی را که به عنوان آلوده کننده در فاضلاب وجود دارند، بازیافت و دوباره در چرخه مصرف قرارداد.
از این فناوری در تصفیه آب های شهری، صنعتی و فاضلاب ها، بازیافت مواد زائد ازجمله خنثی سازی مواد سمی و رادیواکتیویته، تولید آب آشامیدنی و صنعتی، نمک زدایی آب دریا و گندزدایی آن و تصفیه آب در بروز شرایط بحران، می توان بهره جست.

انتقال فناوری تصفیه فاضلاب روستایی با استفاده از روش لجن فعال پیوسته

استفاده از روش های غیرمتمرکز تصفیه فاضلاب، برای همه اجتماعات انسانی، به یک الزام بدل شده است. در مقایسه با روش های متمرکز که هم اکنون در شهرهای متوسط و بزرگ کشور به کار می رود، این روش از مزیت هایی زیر برخوردار است.
- به مقدار کم تری لوله به ازای هر انشعاب نیاز داشته و درنتیجه هزینه اجرای آن کم تر است.
- تصفیه لجن حاصل از آن، به دلیل نیاز کم تر به آب برای شست و شوی شبکه، ساده تر و با سهولت بیش تری انجام می شود.
- کیفیت پساب تولیدشده بالا است و قابلیت استفاده در آبیاری زمین های کشاورزی را دارد.
- به نیروی انسانی ماهر و بازرسی های مستمر نیاز ندارد.
- در روستاهای صعب العبور و زمین های گران قیمت، قابلیت اجرا دارد.
- در مقایسه با سایر روش های مشابه، نیاز آن به انرژی الکتریکی، بسیار کم است.

توسعه فناوری گندزدایی پیشرفته آب و فاضلاب

این فناوری ضمن تأثیرگذاری بسیار طولانی بر میکروب ها و سرعت مناسب انهدام آن ها، آب آشامیدنی سالم و فاقد میکروب را با هزینه اندک تولید می کند. در این فناوری، تنها از آب و نمک استفاده شده و به هیچ ماده ی افزودنی دیگری نیاز ندارد.

انتقال دانش فنی طراحی و ساخت پکیج های قابل حمل تصفیه ی آب در شرایط بحران

این فناوری با دارا بودن بخش پیوسته حذف گل ولای و کدورت آب، امکان تصفیه آب در شرایط سیلاب و زلزله و همچنین تصفیه آب های گل آلود رودخانه ها را بدون هیچ محدودیتی، ممکن می سازد. عدم نیاز به تعویض صافی و غشا، نیاز اندک به انرژی الکتریکی، عدم نیاز به تأسیسات پشتیبان و جانبی، امکان جابه جایی با یدک کش و توانایی تولید آب آشامیدنی برای 14 تا 28 هزار نفر در شبانه روز، از ویژ گی های این فناوری است.

انتقال دانش فنی حذف فلزات سنگین از آب آشامیدنی

پروژه حذف فلزات سنگین با استفاده از رزین های تبادل یونی با هدف بررسی عملکرد و توانایی های فناوری های موجود در زدایش آلودگی های موردی آب در مناطق مختلف کشور تعریف و به کار گرفته شده است. هدف بلندمدت این پروژه، بومی سازی و ساخت دستگاه های زدایش فلزات سنگین از آب در کشور است.
این فناوری ضمن آن که قادر به حذف انتخابی آلاینده ها از آب با کارآمدی 99/99 درصد است، از مواد شیمیایی استفاده نمی کند. پایین بودن میزان مصرف انرژی و هزینه های آن نسبت به روش هایی غشایی، آسان بودن نصب و راه اندازی دستگاه و عدم نیاز به نیروی متخصص برای نگهداری و راهبری دستگاه، از دیگر مزایای آن است که امکان بومی سازی و ساخت تجهیزات آن را در کشور فراهم می سازد.

زدایش نیترات از آب به روش الکترودیالیز

این طرح با هدف تقلیل نیترات آب از چاه های آب شرب در تهران اجراشده است. حذف انتخابی نیترات، هزینه عملیاتی پایین، طول عمر بیش از 5 سال غشا ها و تولید پساب اندک از مزایای این روش است. هزینه های سالانه این فرآیند شامل مصرف برق به میزان 4/0 کیلووات ساعت به ازای هر مترمکعب آب تصفیه شده، مصرف بسیار اندک مواد شیمیایی برای شست وشو و لزوم به کارگیری یک نفر برای راهبری سامانه خلاصه می شود. در پایلوت صنعتی به کاررفته، این فرآیند توانسته است، محتوی نیترات آب را از 90-80 میلی گرم بر لیتر به حدود 10 میلی گرم بر لیتر تقلیل دهد.

انتقال دانش فنی کاربرد فناوری GPR در شناسایی غیر مخرب تأسیسات زیرزمینی و شناسایی نشت لوله ها

این فناوری برای بررسی دقیق عوارض ساختمانی (کیفیت بتون، شکستگی های درون دیوارها و…)، بررسی شریان های حیاتی شهری (لوله ها، کابل ها، مجاری فاضلاب، قنات ها، حفره ها و…)، کاوش های باستان شناسی (یافتن محل و شکل دقیق اشیا و بناهای تاریخی مدفون)، مطالعات مهندسی زمین شناسی (تعیین عمق سنگ کف، گسل ها، نواحی سست و اشباع از آب…) و مطالعات زیست محیطی، (بررسی نحوه گسترش آلودگی در آب های زیرزمینی و…) استفاده می شود.
امید است با نهادینه ساختن تدریجی این فناوری ها در کشور و سایر فناوری هایی که در آینده- متناسب با نیازمند ی های بخش آب و فاضلاب کشور- به کار گرفته خواهد شد و با مشارکت بخش خصوصی در سرمایه گذاری برای تولید و بومی سازی ساخت، نصب و راهبری آن ها، ضمن رفع نیازهای کشور، زمینه صادرات آن ها به سایر کشورها فراهم آید.

منابع ذخیره آب

منابع ذخیره آب محفظه ای برای ذخیره سازی آب است. در ساخت منابع ذخیره آب از فلز ،چوب و پلاستیک استفاده می شود.منبع های آب در مدل ها و اندازه های مختلفی عرضه می شود.

منابع ذخیره آب

در سیستم های آب رسانی شهری،مخازن توزیع یا مخازن سرویس برای مقاصدی چون ذخیره سازی آب، متعادل سازی جریان یکنواخت تغذیه (ورودی) و جریان نایکنواخت مصرف (خروجی) و نیز تأمین و متعادل سازی، فشار طراحی و احداث می شوند. نظر به اینکه بخش قابل توجهی از هزینه پروژه های آب رسانی شهری را احداث خازن تشکیل می دهد مهندس طراح باید اطلاعات کافی از اهداف، تأسیسات، ظرفیت بهینه و عملکرد این مخازن داشته باشد. در این بخش ابتدا انواع و ویژگی های مخازن سپس محاسبات ظرفیت آنها و در پایان جانمایی و تحلیل هیدرولیکی سیستم های دارای یک یا چند ممنابع ذخیره آب موردبحث قرار می گیرند.

انواع منابع ذخیره آب

مخازن ازنظر موقعیت نسبت به سطح زمین به دودسته تقسیم می شوند: مخزن زمینی که روی زمین به صورت مدفون یا نیمه مدفون ساخته می شود و مخزن پایه دار یا هوایی که روی پایه قرار می گیرد.
مخازن توزیع ازنظر موقعیت نسبت به سطح منطقه مصرف کنندگان به طورکلی نیز به دودسته تقسیم می شوند: مخزن سطحی که اختلاف ارتفاع چندانی با سطح منطقه مصرف کنندگان ندارد و معمولاً درسطح زمین مستقر می شود و نوع دوم مخزن مرتفع که بالاتر از سطح منطقه مصرف کنندگان توسط پایه های بتنی با فلزی (به صورت مخزن پایه دار یا هوایی) و یا تپه ماهورهای داخل و اطراف شهر (به صورت مخزن زمینی) قرار دارد.
مخازن ازلحاظ شکل هندسی معمولاً به دو نوع مخازن استوانه ای و مخازن مکعب مستطیلی تقسیم می شوند. ازلحاظ برنامه ریزی بهره برداری مخازن به صورت دوقلو ساخته می شوند. به عنوان مثال به جای ساخت یک مخزن 6 هزار مترمکعبی دو مخزن 3 هزار مترمکعبی در کنار هم و یا چسبیده به یکدیگر ساخته می شود.
تغذیه و برداشت آب از هر مخزن ممکن است با دو لوله مجزا و یا یک لوله مشترک صورت پذیرد. اگر تغذیه و برداشت آب توسط یک لوله انجام شود مخزن را شناور روی سیستم می نامند. مخزنی که ارتفاع بلندی آن از قطرش بیشتر باشد لوله قائم نامیده می شود.وقتی شبکه توزیع آب را با نیروی ثقلی از مخازن توزیع دریافت کند شبکه ثقلی نامیده می شود، بنابراین هر شبکه ثقلی باید مجهز به مخازن مرتفع باشد تا آب بتواند به طور ثقلی در شبکه جریان یابد. برای برقراری جریان آب در شبکه ای که مجهز به مخزن مرتفع نیست از پمپ استفاده می شود و این نوع شبکه را شبکه پمپاژ شده می نامند . شبکه ای که برای جریان آب در آن از مخزن مرتفع و پمپاژ استفاده شود شبکه ثقلی – پمپاژ شده نامیده می شود.

دلایل ذخیره آب

مخازن توزیع برای اهداف مختلفی در شبکه های توزیع طراحی و اجرا می شوند. نخست به منظور ذخیره سازی آب است که به سه صورت:
الف) ذخیره آتش نشانی: دسترسی فوری به مقدار زیاد آب برای آتش نشانی ایمنی جامعه را افزایش داده و موجب کاهش نرخ بیمه آتش سوزی می شود.
ب) ذخیره متعادل سازی: پمپ ها و تصفیه خانه معمولاً یکنواخت بهره برداری می شوند لذا دبی خروجی آنها تقریباً ثابت است درصورتی که مصرف در شبکه های توزیع تحت تأثیر نوسانات لحظه ای قرار دارد. ذخیره متعادل سازی در مواقع کم بودن مصرف در شبکه مازاد آب را ذخیره و در مواقع زیاد بودن مصرف مازاد نیاز را تامین می کند.
ج) ذخیره اضطراری: ذخیره کافی آب در سیستم تأمین آب شبکه را در مواقع قطع انتقال آب از منبع تضمین می کند.
دومین دلیل ذخیره سازی به منظور تأمین فشار آب است:
الف) متعادل سازی فشار در سیستم توزیع استقرار مخازن مرتفع در نقاط پرمصرف، منجر به کاهش نوسان های فشار ناشی از مصرف می شود.
ب) افزایش فشار در نقاط دوردست : استقرار مخازن توزیع در نقاط دور از ایستگاه های پمپاژ یا خطوط اصلی به اصلاح فشار شبکه در آن مناطق منجر می شود . چنین اصلاحی را می توان با پمپ های تقویتی نیز انجام داد.
ج) متعادل سازی هد روی پمپ : استقرار مخزن مرتفع نزدیک به ایستگاه های پمپاژ منجر به یکنواخت تر شدن پمپاژ می شود و انتخاب پمپ ها و بهره برداری از آنها را در بالاترین سطح کارایی میسر می سازد.ثبت آگهی رایگان
×