×

پنجمین نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان سمنان

مشخصات نمایشگاه ، برگزار کننده ، اطلاعات تماس :

نمایشگاه های مرتبط

شرکت کنندگان در نمایشگاه

اخبار نمایشگاه

 • گفت و گو با محمد ایمانی، دبیر پنجمین نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان سمنان

  صنعت ساختمان در حاشیة کویر

  گروه ساخت و ساز- پنجمین نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان سمنان از 16 تا 19 مهر امسال در شهر سمنان برگزار خواهد شد. شرکت توسعه تجارت اکسیر بانی  و برگزار کننده این نمایشگاه در پنج دوره متوالی گذشته است.  به مناسبت این رویداد با محمد ایمانی دبیر نمایشگاه و از اعضای شرکت توسعه تجارت اکسیر گفتگو کردیم که خلاصه‌ای از آن در پی‌ می‌آید:  پیام ساختمان: تفاوت نمایشگاه صنعت ساختمان سمنان با دیگر نمایشگاه‌هایی که در سراسر کشور انجام می‌گیرد چیست؟

  سعی کرده‌ایم نمایشگاه ما تمامی بخش‌های صنعت ساختمان را دربر گیرد. گستردگی که نمایشگاه ما دارد و تنوع کالاهایی که معرفی می‌شوند وجه افتراق نمایشگاه ما و دیگر نمایشگاه‌هایی است که در زمینه صنعت ساختمان برگزار می‌شوند. مصالح سازه‌ای، مصالح بنایی، مصالح معماری و مصالحی که داخل ساختمان استفاده می‌شوند در این نمایشگاه معرفی خواهند شد. همچنین تمام گروه‌های کالایی و گروه‌های تخصصی صنعت ساختمان در نمایشگاه ما معرفی می‌شوند. نمایشگاه صنعت ساختمان سمنان به گونه‌ای طراحی شده که اگر کسی بخواهد ساختمانی بسازد و در این زمینه فعالیت کند، این نمایشگاه به طور کامل نیازهای او را برآورده سازد. حتی سعی کرده‌ایم با حمایت از بعضی همکاران که تمکن مالی نداشتند سبد کالایی خود را کامل کنیم و از تمام بخش‌های صنعت ساختمان نماینده‌ای داشته باشیم. ما معمولا 50 تا 60 عنوان شرکت‌کننده داریم که از تمام کشور در این نمایشگاه شرکت می‌کنند. سعی کردیم در تمام کشور اطلاع‌رسانی کنیم تا کسانی که متقاضی هستند بتوانند در نمایشگاه ما شرکت کنند. حتی نمایندگی‌هایی از شرکت‌های خارجی که در ایران مستقر هستند نیز در نمایشگاه ما شرکت می‌کنند. جز آن در معرفی تکنولوژی‌های نوین نیز کوشیده‌ایم و رویکرد توسعه‌گرا و مدرن به صنعت ساختمان داریم. سعی کرده‌ایم بین دوستانی که در داخل استان هستند و کسانی که از خارج از استان در نمایشگاه شرکت می‌کنند یک تبادل تکنولوژی و صنعت را داشته باشیم.

  پیام ساختمان: آیا ویژگی‌های محلی سمنان و معماری و ساختمان‌سازی کویری نمودی در نمایشگاه شما دارد؟

  سمنان شهری در حاشیه کویر است. به همین دلیل ویژگی‌ها و مولفه‌های شهرهای کویری در معماری و صنعت ساختمان سمنان نمود دارد. در اقلیم گرم و خشک ایران بعضی مصالح به دلیل عایق بودن در برابر سرما و گرمای سخت کویر بیشتر استفاده می‌شوند. برای مثال از گچ در این مناطق بیشتر استفاده می‌شود و در خانه‌های سمنان بسیار به کار می‌رود. گروه کالای دیگری که به نوعی نماد مناطق کویری به شمار می‌رود کاشی و سرامیک است که شرکت‌ها و غرفه‌هایی آن را در نمایشگاه ما آن را ارائه می‌دهند. همچنین کالای ملات خشک نیز در این دوره نمایشگاه ما معرفی شده که مزیت‌های بسیاری نسبت به نمونه سنتی آن که هم‌اکنون در ایران استفاده می‌شود، دارد. از آن جمله کیفیت بالاتر آن که باعث دوام بیشتر ساختمان می شود.  

  پیام ساختمان: صنعت ساختمان سمنان ویژگی بارزی دارد که بخواهید به آن اشاره کنید و در نمایشگاه شما نمود داشته باشد؟

  آنچه در نظام مهندسی سمنان بسیار بر آن تاکید می‌شود توجه به اصول محاسباتی است. به گونه‌ای که می‌توانم ادعا کنم بیشتر ساختمان‌های سمنان در برابر زلزله مقاوم هستند. ساختمان‌ها عموما بتنی هستند و دوام و پایداری زیادی دارند. این سختگیری در ساختمان‌های مقاوم و معبرهای شهر سمنان کاملا نمود دارد و در نتیجه در نمایشگاه ما نیز دیده می‌شود.

  پیام ساختمان: آیا در برپایی این نمایشگاه مشکلاتی پیش‌روی شما وجود داشت؟

  برای دبیرخانه و شرکت ما خیر. اما نوسانات قیمت دلار و مشکلات مالی دیگر شرکت‌ها در دوره پیش باعث شده بود که بسیاری از آنها نتوانند در نمایشگاه پیشین شرکت کنند و از شرکت در آن انصراف دادند. حدود 30 تا 40 درصد شرکت‌هایی که پارسال در نمایشگاه حاضر بودند هم اکنون به حالت غیرفعال و نیمه ورشکسته درآمدند. ضعف مالی و بی‌ثباتی اقتصادی مشکل بیشتر شرکت‌های ساختمانی دوره‌های پیش بود. گرچه در این دوره شرکت‌های معتبرتر و با کیفیت‌تری در نمایشگاه شرکت کرده‌اند اما همچنان وضعیت اقتصادی در مرحله باثباتی نیست. علیرغم قیمت بالای ارز و بازاری که رونق چندانی ندارد، شرکت‌های حاضر در نمایشگاه نسبت به پارسال از نظر کیفی رشد داشته‌اند.

  دومین مشکل پیش رو همزمانی نمایشگاه‌هایی است که در زمینه صنعت ساختمان در حال برگزاری است. این عامل سبب شده که شرکت‌ها نتوانند محصولات و خدمات خود را در تمام نمایشگاه‌ها عرضه کنند. مثلا شرکت‌هایی در نمایشگاه ما معرفی می‌شوند از شرکت در نمایشگاه‌های دیگری بازمی‌مانند و یا برعکس در آنجا معرفی می‌شوند ولی از شرکت در نمایشگاه ما باز می‌مانند. خواهش من از مسئولانی که دست اندکار برنامه‌ریزی نمایشگاه‌ها هستند به این امر توجه داشته‌باشند تا شرکت‌ها بتوانند از تمام نمایشگاه‌هایی که مناسب می‌دانند بهره کافی را ببرند.

  پیام ساختمان: شما پس از برگزاری پنج دوره نمایشگاه حتما تجربه بسیاری اندوخته‌اید. فکر می‌کنید برای رشد کیفی نمایشگاه‌هایی از این دست چه تدبیری باید اندیشید؟

  ما در صددیم در دوره‌های پیش‌رو همزمان با نمایشگاه، همایش‌هایی را برگزار کنیم و سطح علمی نمایشگاه را بالا ببریم تا مکانی باشد برای هم‌اندیشی تمام کسانی که در زمینه صنعات ساختمان فعال هستند. ارتباط با دانشگاه‌ها و نهادهای پژوهشی و تاکید بر جنبه علمی و نوآورانه نمایشگاه‌ها تدابیری است که برای رشد کیفی نمایشگاه‌ باید اندیشیده شود.

 • گفت و گو با محمد ایمانی، دبیر پنجمین نمایشگاه تخصصی صنعت ساختمان سمنان


  تکنولوژی و دانش جدید در نمایشگاه صنعت ساختمان سمنان


  گروه ساخت و ساز- پنجمين نمايشگاه تخصصي صنعت ساختمان از 16 تا 19 مهر امسال در شهر سمنان برگزار مي‌شود. با محمد ايماني دبير اين سمينار و مسئول پروژه شركت توسعه تجارت اكسير- تنها شركت برگزاركننده-به اين مناسبت مصاحبه كرديم كه از حضور شما مي‌گذرد.   

  پيام ساختمان: اين نمايشگاه چه اهدافي را دنبال مي‌كند؟

  هدف كلي و اصلي ما ارتقاء سطح صنعت ساختمان در استان سمنان و كشور است. سعي ما اين است كه شركت‌كنندگان از خارج استان باشند تا بتوانيم تكنولوژي و دانش جديد را به استان سمنان معرفي و وارد كنيم. كساني كه از درون استان در نمايشگاه شركت مي كنند نيز اكثراً توليدكنندگان اصلي و كارخانه‌دارهايي هستند كه در سمنان مستقر هستند. اين فضا موجب مي‌شود يك تبادل تكنولوژي بين شركت‌كنندگان به‌وجود آيد. هدف ما از نمايشگاه نيز همين است و سعي مي‌كنيم در مدت 4 روزه اين نمايشگاه يك لابي خوب بين دست‌اندركاران و فعالان صنعت ساختمان ايجاد شود.

  پيام ساختمان: اين نمايشگاه چه طيفي از فعالان صنعت ساختمان را در بر مي‌گيرد و چه بخش‌هايي از صنعت ساختمان را پوشش مي‌دهد؟

  سعي كرديم تمام زمينه‌هاي صنعت ساختمان را پوشش دهد؛ سعي كرده‌ايم مصالح ‌سازه‌اي، مصالح بنايي، مصالح معماري و مصالحي كه داخل ساختمان استفاده مي‌شوند در اين نمايشگاه معرفي مي‌شوند. اگر فردي بخواهد ساختماني بسازد و در اين زمينه فعاليت كند ما تا حد زيادي نيازهاي او را در اين نمايشگاه به طور كامل برطرف كرده‌ايم.

  پيام ساختمان: يعني از تمام گروه‌هاي تخصصي و كالايي مربوط به ساختمان در اين نمايشگاه نماينده‌اي حضور دارد؟

  سعي كرديم با حمايت از بعضي كه تمكن مالي نداشتند سبد كالايي خود را كامل كنيم و از تمام طيف‌ها نماينده‌اي در نمايشگاه داشته باشيم.

  پيام ساختمان: وسعت و ظرفيت نمايشگاه به چه صورت است؟

  نمايشگاه سمنان 3 هزار متر سالن سرپوشيده دارد كه حدود هزار و 500 متر آن مفيد است و غرفه‌بندي مي‌شود. هزار متر هم فضاي باز داريم. معمولاً حدود 50-60 عنوان شركت‌كننده داريم كه از استان‌هاي شيراز، يزد، اصفهان، خراسان رضوي، آذربايجان شرقي، تهران، قزوين، البرز، مازندران و خود استان سمنان در اين نمايشگاه شركت مي‌كنند. سعي كرده‌ايم در تمام كشور اطلاع‌رساني كنيم تا افرادي كه متقاضي هستند بتوانند شركت كنند. نمايندگي‌هايي از شركت‌هاي خارجي كه در ايران مستقر هستند نيز در نمايشگاه ما شركت كرده‌اند. شركت‌هايي از كشورهاي اتريش، تركيه، چين، آلمان و ايتاليا كه البته نمايندگي بودند.  

  پيام ساختمان: آيا دبيرخانه‌اي براي نمايشگاه در نظر گرفته شده‌است؟

  به واسطه اينكه شركت توسعه تجارت اكسير 5 دوره پياپي برگزار كننده نمايشگاه بوده دبيرخانه دائمي در محل شركت تاسيس كرديم. در زمينه صنعت ساختمان هر كنفرانس و نمايشگاهي بخواهد در استان برگزار شود معمولاً با ما هماهنگ مي‌شود.   

  پيام ساختمان: استقبال از نمايشگاه شما در دوره‌هاي پيشين چگونه بوده؟ آيا انتظار داريد در اين دوره شركت‌هاي بيشتري در نمايشگاه شما شركت كنند؟

  معمولاً بين 10-15 هزار نفر از نمايشگاه ما بازديد مي‌كنند. با توجه به اينكه سمنان جمعيت محدودي دارد اين رقم مناسبي است. مضاف بر اين كه سال گذشته يك هيئت تجاري اتريشي از نمايشگاه ما ديدن داشتند كه باعث خشنودي است. به واسطه بانك اطلاعاتي كه در اختيار داريم به تمام دست‌اندركاران و انبوه‌سازان و پژوهشگران فعال در اين زمينه از طريق پيامك اطلاع‌رساني مي‌كنيم. البته پارسال به واسطه نواسانات نرخ ارز شركت‌هاي زيادي انصراف دادند. امسال نرخ ارز ثبات بيشتري داشت و شركت‌هاي از نظر كيفي معتبرتري در نمايشگاه شركت مي‌كنند هرچند با نرخ بالاي ارز و بازاري كه رونق چنداني ندارد مواجه‌ايم، اما ما تمام تلاشمان را مي‌كنيم تا نمايشگاه بهتري داشته باشيم.

  پيام ساختمان: اطلاع‌رساني شما به گروه‌هاي هدف و اطلاع‌دهي شما به چه نحوي بوده؟

  ما از طريق تبليغات در سايت‌ها كه شامل چند سايت خارجي نيز مي‌شود اطلاع‌رساني كرديم. مي‌توانم بگويم از طريق بانك اطلاعاتي نيز به چيزي حدود 60-70 درصد كساني كه در اين زمينه فعال هستند نيز پيامك فرستاديم. چندين نشريه نيز هستند كه با ما ارتباط دارند كه اولين آنها نشريه پيام ساختمان است و در زمان برگزاري از نمايشگاه گزارش تهيه مي‌كنند. در زمان برگزاري نمايشگاه نيز با دانشگاه‌ها و نهادهاي مختلف مانند نظام‌مهندسي، مسكن و شهرسازي و معاونت عمراني استانداري سمنان ارتباط داريم. ما حتي يك غرفه به دانشگاه سمنان و دانشگاه آزاد اسلامي تخصص داديم كه البته بيشتر جنبه پژوهشي دارد.

   پيام ساختمان: سخن پاياني اگر داريد بفرماييد.

  من از تيم اجرايي نشريه شما بخاطر تلاشي كه مي‌كنند متشكرم و حضور شما در نمايشگاه باعث دلگرمي ما است.

×