طراحی و ساخت استخر آبدرمانی

شهر : تهران

قیمت : 25,000,000 ريال

گروه ساختمان و تاسیسات نقیب سازه
مشاوره ، محاسبه ، طراحی ، نظارت ، تجهیز و اجرای کامل پروژه های :
استخر ، آبنما ، جکوزی ، پارک آبی ، مجتمع آبدرمانی
اتاق ماساژ ، تونل مه ، حمام سنتی ، حمام ترکی
سونا خشک ، سونا بخار ، سونا برف ، سونا نمک
در ایران و کشورهای همجوار

گروه بازرگانی نقیب سازه
واردات ، مشاوره ، محاسبه ، فروش و خدمات پس از فروش تجهیزات کامل پروژه های :
پارک آبی ، آبدرمانی ، استخر ، سونا ، جکوزی در ایران

استخرهای درمانی : بهره گیری از خواص درمانی آب از سالیان بسیار دور مورد توجه بشر بوده است ، به طوری که پیشینه آن به حدود چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح باز می گردد. آب درمانی عبارت است از به کارگیری یخ ، بخار یا آب گرم یا سرد به طوری که هدف از آن بهبود وضعیت جسمانی ، از بین بردن ناراحتی های فیزیکی و بهبود عملکرد بدن باشد .

استخرهای درمانی را می توان در گروه های زیر جا داد:

• استخرهای آبگرم ( خود به دو گروه استخرهای گردابی و استخرهای هوایی تقسیم می شوند )
• حوضچه های آب سرد
• استخرهای آب گرم طبیعی


انواع استخرها از نظر جنس سازه عبارتند از:
استخرهای بتنی
استخرهای آب بندی شده با وینیل
استخرهای فایبر گلاس
استخرهای فلزی
استخرهای چوبی

استخر های بتنی :
از میان انواع مختلف استخرها ،استخرهای بتنی از بیشترین امکان انعطاف پذیری از نظر طرح، اندازه و شکل برخوردار هستند. بطوری که شکل و طرح استخر را می توان با آرماتور بندی درمحوطه مناسب اجرا نمود. اولین مرحله برای اجرا و ساخت استخر بتنی، تهیه پلانهای مهندسی است. گودبرداری،آرماتوربندی و ساخت استخر در مرحله بعد که با توجه به پلانهای مهندسی انجام می گیرد. برای آرماتوربندی استخرهای بتنی از میلگردهای فولادی استفاده می شود. قالبهای بتنی استاندارد معمولا از جنس چوب، فایبر گلاس یا فولاد ساخته می شوند. در واقع نوع قالب بندی است که نمای سطح بتن را پس از برداشتن قالب ها تعیین می کنند. پس از پایان آرماتور بندی نیز عملیات بتن ریزی انجام می شود. پس از عمل آوری بتن که زمان آن متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه و ضخامت لایه بتن متغیر است، نمای سطح با استفاده از روش ها و مواد مختلف شکل می گیرد.


روش های ساخت استخر بتنی:
• استفاده از بتن مسلح تحت فشار به منظور کسب اطمینان از این که دیوارها و کف استخر به صورت دائمی در حالت فشاری باقی خواهند ماند. البته از این روش می توان برای معابر پیرامون کاسه استخر و کف مناطق مرطوب نیز استفاده کرد که البته این بستگی به شیوه طراحی استخر دارد.
• استفاده از بتن مسلح به صورت ساندویچی که این روش موجب افزایش شدید بار مرده سازه می شود.
• استفاده از بتن مسلح با روکش های pvc2 ، روکش های مشابه یا روکش های ضد آب تزیینی به صورت پاششی

ساخت استخر های شنا با بتن پاشیدنی :
• انجمن بتن آمریکا بتن پاشیدنی را ملاط یا بتونی تعریف می کند که به صورت پنوماتیکی و با سرعت بالا بر روی سطوح پاشیده می شود. در کشور انگلستان گاهی از اصطلاحات (گونیت)به جای بتن پاششی استفاده می کنند. مزایای بتن پاششی را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:
• با این روش دیگر نیازی به استفاده از قالب های بتنی که هزینه بالایی دارند نخواهند بود.
• بدون تحمیل هزینه ی سرسام آور به پروژه می توان استخر را به هر شکل دلخواهی ساخت.
• با این روش می توان سرعت ساخت استخر را افزایش داد.با استفاده از بتن پاششی می توان استخر را در سایت های شلوغ که دسترسی به مواد و تجهیزات با محدودیت های بسیاری همراه است به کار گرفت. مزیت این روش آن است که برای بتن ریزی در میان آرماتورها با استفاده از یک دستگاه بتن پاش مجهز به لوله خرطومی می توان حداقل تا فاصلهm100 عملیات بتن ریزی را انجام داد.

رنگ ها و روکش های استخر: در مواردی که به دلیل محدودیت بودجه امکان استفاده از کاشی ها یا موزاییک ها وجود نداشته باشد، به عنوان نمای سطح کاسه استخر می توان از رنگ ها یا روکش های مناسبی که به این منظور تولید می شوند در ساخت استخر استفاده کرد. استفاده از رنگ ارزان قیمت ترین روش برای پوشاندن نمای سطح کاسه استخر به شمار می رود. البته این ارزان بودن به قیمت کاهش عمر مفید نمای سطح استخر تمام می شود. چرا که رنگ ها در میان سایر روکش ها کوتاهترین طول عمر را دارند. در مناطقی که سطح آب های زیر زمینی بالاست، استفاده از رنگ به عنوان نمای سطح کاسه استخر در ساخت استخر چندان توصیه نمی شود. چرا که این استخرها هرچند سال یکبار باید به طور کامل از آب تخلیه و مجددا رنگ شوند.


مهمترین مشخصاتی که باید در هنگام انتخاب روکش استخرهای شنا در نظر گرفته شود عبارتند از:
روکش به کار رفته از نظر رنگ و ظاهر باید زیبایی کافی را داشته باشد.
این روکش باید سطح هموار و نفوذناپذیری داشته و به راحتی قابل تمیز کردن باشد.
این روکش باید قابلیت محافظت از لایه زیرین را داشته باشد.
از آنجا که در بسیاری از استخرها لایه زیرین از جنس سیمان یا بتن است، این روکش نباید تاثیر نا مطلوبی بر خواص و مقامت آنها بر جای بگذارد.
این روکش باید به اندازه کافی کشسان باشد چرا که پوسته استخر در حین پر و خالی شدن، با تغییر دمای آب و یا حرکت اندک سازه به میزان جزئی حرکت می کند. اصلی ترین انواع رنگ ها و روکش های مورد استفاده در ساخت استخر های شنا را می توان در موارد زیر خلاصه کرد:
• رنگهای پلیمری حاوی کلر استفاده از این نوع رنگ ها برای هردو استخرهای سرپوشیده و سرباز بسیار متداول است. این رنگها معمولا متشکل از پلیمر کلردار،مواد نرم کننده، رنگدانه های خنثی و یک عامل ضخیم کننده یا ژله مانند هستند. یکی از معایب این نوع رنگها آن است که سازندگان آنها معمولا توصیه می کنند که رنگ در محدوده دما و رطوبت مشخصی باقی بماند که این مشخصه در استخرهای سرباز کمی دور از دسترس است.
• روکش های اکریلیک، اپوکسی،پلی یورتان این رنگها معمولا در محدوده استاندارد تولید می شوند و نتیجه مطلوبی را به همراه دارند. رزین های اپوکسی و پلی یورتان به شدت به سطوح بتنی،اندودکاری شده و روکش های کف می چسبند.
• رنگهای با پایه سیمان

استخرها از لحاظ موقعیت قرار گیری استخر نسبت به سطح زمین نیز در دو گروه زیر تقسیم بندی می شوند :

استخرهای هم سطح زمین

استخرهای بالاتر از سطح زمین

جانمایی استخر استخرهای سر پوشیده و سرباز هرکدام مزایا و معایبی دارند.
سرپوشیده یا سرباز بودن استخرها بیشترین تاثیر را بر وضعیت معماری و سازه ساختمان خواهد داشت.

جانمایی استخرهای سرپوشیده در سال های اخیر برای آنکه امکان بهره برداری از استخر در تمام فصول سال وجود داشته باشد تمایل کارفرمایان بیشتر به ساخت استخر های سرپوشیده بوده است. اولین مزیت استخرهای سرپوشیده آن است که در تمام طول سال می توان از ان استفاده کرد. در حالی که دوره کارکرد استخرهای سر باز در طول سال معمولا بیشتر از صد و پنجاه روز نیست. در استخر روباز مشکلاتی مانند انجماد آب، کثیف شدن کف و جداره استخر به واسطه عوامل خارجی، تغییر رنگ اب به دلیل ریزش برگ و صمغ درختان به داخل استخر و مشکلاتی از این دست وجود خواهد داشت. البته استخرهای سرپوشیده نیز به نوبه خود با مشکلاتی همراه هستند.

#هود_سینک_اجاق_گاز_و_تجهیزات_آشپزخانه

×