آب بندی سازه استخر

شهر : تهران

قیمت : 25,000,000 ريال

گروه دکتر استخر

آب بندی سازه های بتن چیست ؟

سازه های بتنی از سه منظر دوام ، بهره برداری و زیبایی نیازمند آب بندی می باشند. آب بندی سازه های بتنی گویای لحاظ تمهیدات لازم برای جلوگیری از نفوذ یا عبور آب یا سایر مایعات از مقطع بتن می باشد.روش های مختلفی برای آب بندی بتن وجود دارد.سه روش عمده آب بندی سازه های بتنی ، آب بندی در حین ساخت ، آب بندی به روش پوشش های سطحی یا نفوذگر ، آب بندیبه روش تزریق می باشد.
باید توجه داشت که آب بندی بتن در بسیاری از مواقع با وجود اینکه ما شاهده ورود آب از قسمتی و خروج آن از سمتی دیگر نیستیم به لحاظ دوام سازه دارای اهمیت بالایی می باشد.
بدیهی است که مطمئن ترین روش و کارآمد ترین روش همواره آب بندی سازه های بتنی با به کارگیری تمهیدات در حین ساخت می باشد. این امر می توان با استفاده از کاهش نفوذپذیری بتن ، استفاده از افزودنی های بتن آب بند کننده و نصب واتراستاپ آب بند کننده بتن یا استفاده از پوشش های آب بندی در جهت فشار مثبت تحقق یابد.
اما متاسفانه با این وجود در بسیاری از مواقع مشاهده می شود به دلایل اقتصادی و یا عدم آگاهی کافی سازندگان و تصمیم گیران این سیستم آب بندی در سازه های بتنی صورت نمی گیرد.
لذا در این صورت در گام دوم می توان برای آب بندی بتن از یکی از دو روش رایج آب بندی سازه های بتنی یعنی آب بندی به روش تزریق رزین های پلی یورتان و اپوکسی و یا روش آب بندی با استفاده از انواع پوشش های آب بندی استفاده کرد. لازم به ذکر است که پوشش های آب بندی دارای گون های مختلفی می باشند که هر یک متناسب با شرایط بهره برداری و محدودیت های مالی و اجرایی، انتخاب و قابل استفاده می باشند.لذا آنچه در این بین می تواند در انتخاب روش آب بندی بتن مورد توجه باشد لحاظ حداکثر دوام آب بندی سازه های بتنی می باشد.
از جمله انواع پوشش های آب بندی بتن می توان به موارد ذیل اشاره کرد :
پوشش آب بندی کننده نفوذگر و کریستال شونده بتن
پوشش آب بند کننده پلیمری سیمانی دو جزئی بتن
پوشش آب بند کننده پلی یورتان و اپوکسی بتن
پوشش آب بند کننده پلی یروتان بتن
پوشش آب بند کننده اکرولیکی بتن
پوشش آب کننده سیلوکسان بتن
و سایر انواع پوشش های آب بندی بتن
از مزایای استفاده از آب بندی به روش تزریق رزین پلی یورتان و اپوکسی می توان به امکان از اجرای آب بندی در فاشر مثبت و منفی ، حداکثر دوام سازه بتنی به علت جلوگیری از ورود آب به سازه و سرعت بالای اجرا می باشد. از مشکلات عمده این روش آب بندی بتن ، تخصص بالای مورد نیاز ، نیاز به تجهیزات خاص و گرانقیمت مورد نیاز و قیمت گرانتر این روش آب بندی بتن می باشد.
این گروه عملیات آب بندی سازه های بتنی را به دو روش موجود در جهان و ایران یعنی آب بندی بتن به روش عایق سطحی و
روش آب بندی بتن به روش تزریق رزین پلی یورتان و اپوکسی انجام می دهد :
آب بندی بتن به روش عایق سطحی :
این روش آب بندی بتن بر مبنای ایجاد لایه نفوذ ناپذیر در سطح بتن شکل گرفته است که در حال حاضر بسته به شرایط سازه و
بهره برداری از سازه با استفاده از مواد های آب بندی بتن با پایه ها ی مختلف و تولیدی شرکتهای معتبر جهانی مانند انجام می
شود.
روش آب بندی بتن با استفاده از تزریق رزین پلی یورتان و اپوکسی:
این روش آب بندی بتن بر مبنای تزریق رزین های پلی یورتان و اپوکسی یک جزئی و دوجزئی با پمپ مخصوص تزریق در محلهای نفوذ آب
می باشد که باعث آب بندی جسم بتن از داخل و عمق بتن می گردد.
لازم به ذکر است که روش پیشنهادی گروه ساختمان و تاسیسات نقیب سازه برای آب بندی سازه های بتنی همواره آب بندی بتن به روش تزریق می باشد .
در حال حاضر این شرکت به عنوان یکی از معدود شرکتهای دارای تجهیزات تخصصی ، تجربه و توانمندی در زمینه آب بندی بتن با
استفاده از تزریق رزین پلی یورتان و اپوکسی می باشد.
مزایای عمده آب بندی بتن به روش تزریق زرین های پلی یورتان و اپوکسی:
آب بندی جسم بتن و عدم ورود آب به درون بتن و جلوگیری از اثرات مخرب ورود آب به بتن مانند خوردگی و ...
امکان آب بندی بتن از هر دو سمت سازه ( آب بندی بتن در فشار مثبت و فشار منفی )
امکان آب بندی بتن در محلهای با دبی آب بالا
مقاومت این روش آب بندی بتن در برابر فشار معکوس آب
عمر طولانی این روش آب بندی بتن
امکان آب بندی ترکهای بتن با ابعاد مختلف
امکان آب بندی بتن در محیط های مرطوب و سازه های در حال بهره برداری
سرعت بالای اجرایی عملیات مورد نظر آب بندی بتن
قطعات بتنی فونداسیون ها ، مخازن نگهداری آب آشامیدنی ، آب های صنعتی و کشاورزی ، فاضلاب های شهری و صنعتی ، سازه های زیر زمینی و سازه های زیرزمینی و سازه های در معرض رطوبت جوی زیاد ، همگی نیازمند استفاده از محصولی مناسب برای آب بندی می باشند .
امروزه بسته به نوع سازه ، نیاز های متفاوتی در مورد آب بندی مطرح می شود . قابل اعتماد بودن ، دوام طولانی و یا مقاومت در برابر انواع تنش های وارده مکانیکی و پایداری شیمیایی .
این چالش وقتی پررنگ تر می شود که به مسایل زیست محیطی نیز توجه کنیم چرا که در برخی از موارد نفوذ مایعات شیمیایی و آب های آلوده به خاک و یا آب باعث آلوده شدن آن ها می شود .
در مواردی کارکرد صحیح یک سازه اثرات مستقیم و یا غیر مستقیم در جامعه و مسایل اقتصادی دارد . از این رو در سال های اخیر و در پی پیشرفت های علمی جامعه جهانی روش های مدرنی به وجود آمده که صنعت آب بندی را دچار تحولی بزرگ نموده است از جمله این محصولات می توان به پودرهای آب بند کننده مورد استفاده در طرح اختلاط بتن ، ملات های آب بند برای بتن های اجرا شده ، ملات های زود گیر جهت بند آوردن نشت آب ، ملات های نفوذگر جهت مقابله با فشار های منفی و مواد آب بند تزریقی جهت کمک به آب بندی تونل ها ، درز های اجرایی ، استحکام خاک در مناطق دریایی و آب بندی ترک های مویی در سازه ها اشاره نمود .
طیف گسترده این محصولات و طراحی متفاوت و کاربردی آن ها به گونه ایست که شرکت مهندسی بتن پلیمر برنا می تواند بسته به نیاز کارفرمایان محترم مشکلات پروژه را مرتفع کند .
انواع محصولات آب بندی گروه ساختمان و تاسیسات نقیب سازه:
1. مواد افزودنی آب بند جهت بتن تازه
2. واد آب بندی جهت فشار های مثبت و منفی ( سیمانی پلیمری )
3. مواد آب بندی نفوذگر
4. مواد آب بندی بر پایه اکریلیک
5. مواد آب بندی آنی گیر
6. واتر استاپ P.V.C
7. انواع مواد درزگیر پلی اورتان جهت آب بندی درز های اجرایی
8. انواع مواد آب بندی بر پایه تار و اپوکسی
آب بندی انواع سازه های بتنی
یکی از مواردی که در سازه های بتنی در مجاورت دائم یا غیر دائم با آب یا مواد شیمیایی بسیار اهمیت دارد، آب بندی این سازه ها است. دپارتمان بخش آب بندی سازه های بتنی شرکت کلینیک فنی و تخصصی بتن ایران ، با سوابق ارزشمند، توانمندی بالا و استفاده از مصالح و تجهیزات تخصصی به روشهای زیر راهکارهای آب بندی را ارائه می کند:
آب بندی در حین ساخت
این روش با استفاده از مواد افزودنی مناسب و قرار دادن واتراستاپ در درزهای اجرایی یا انبساطی و رعایت نکات مهم اجرایی انجام می گردد.
آب بندی به روش تزریق رزین پلی یورتان (Polyurethane)
پلی یورتان ها پلیمرهایی هستند که دارای پیوند یورتانی بوده و از طریق واکنش افزایشی بین یک گروه ایزوسیانات و یک ترکیب دارای هیدروژن فعال مثل گروه هیدروکسیل شکل می گیرند. مهمترین ویژگی این گروه از پلیمرها این است که پس از واکنش ساخناری پایدار بوجود می آید. در این روش آب بندی بتن، رزین های پلی یورتان یک جزئی یا دو جزئی با پمپ مخصوص تزریق در محل های نفوذ آب تزریق می شوند و باعث آب بندی جسم بتن از داخل و عمق می گردد.
مزایای آب بندی به روش تزریق پلی یورتان:
- آب بندی جسم بتن و عدم ورود آب به درون بتن و جلوگیری از اثرات مخرب ورود آب به بتن مانند خوردگی...
- امکان آب بندی از هر دو سمت سازه (آب بندی در فشار مثبت و منفی)
- امکان آب بندی در محلهایی با دبی آب بالا
- مقاومت در برابر فشار معکوس آب
- امکان آب بندی ترکهای بتن با ابعاد مختلف
- پلی یورتان دارای کارکردهای گوناگونی از جمله کفپوش های صنعتی، پوشش های محافظتی، فوم ها، بتونه و ماستیک است.
کفپوش های پلی یورتان :
با مقاومت های مکانیکی، شیمیایی و سایشی مطلوب جهت اجرا در کارخانجات صنعتی، ورزشگاه ها، محیط های دارای لرزش و نیز محیط هایی که در معرض اشعه ماوراء بنفش (UV) قرار دارد مورد استفاده قرار می گیرد.
پوشش های محافظتی پلی یورتان :
پوشش های محافظتی پلی یورتان با قابلیت اجرا در ضخامت های مختلف بر حسب نوع کاربری سطوح مورد نظر و همچنین دارا بودن خواص مطلوب فیزیکی و بهداشتی و از همه مهمتر مقاوم در برابر اشعه UVخورشید، مناسب برای پوشش مخازن آب آشامیدنی ، لوله ها و اتصالات، سطوح لوله های بتنی انتقال آب قابل ارائه می باشد.
آب بندی با استفاده از روش های عایق سطحی
این روش آب بندی بتن بر مبنای ایجاد لایه نفوذ ناپذیر به روش لاینینگ در سطح بتن صورت می گیرد. بسته به شرایط سازه و عملکرد مورد انتظار از سیستم مورد بهره برداری، این شرکت از مواد آب بندی بتن با پایه های مختلف تولیدی شرکتهای معتبر جهانی استفاده می کند. این روش برای آب بندی تصفیه خانه های آب و فاضلاب، مخازن ذخیره مایعات، تونل ها و منهول ها، کانالهای انتقال مایعات، استخرهای چربی گیر کارخانه های صنعتی، پتروشیمی و پالایشگاه ها، کاربرد فرآوانی دارد.
پکرگذاری و تزریق اپوکسی و پلی یورتان به بتن
سیستم های تزریق اپوکسی به بتن
ترک های موجود در بتن با توجه به اهمیت سازه و علل وقوع آن ها دسته بندی و تعمیر و بازسازی نمود. تزریق رزین اپوکسی تحت فشار (Concrete Resin Injection Systems) و پکر گذاری به منظور جوش دادن عضو بتنی گسیخته شده در اثر ترک خوردگی، از جمله روشهای مقاوم سازی کاربردی می باشد. اپوکسی تزریقی خلل ها و ترک های بتن را پر کرده و همچنین مانند سد پوشش محافظ از ورود آب به داخل سطوح جلوگیری می نماید.
رزینهای اپوکسی مورد استفاده در سیستمهای تزریق به بتن از اختلاط دو جزء رزین سخت شده (SET) و جزء عمل آورنده (Curing Agents) یا سخت کننده (Hardeners) حاصل می شود. رزین تزریقی ویژگیهای چسبندگی بسیار عالی، مقاومت شیمیایی در برابر اسیدها، افت کم، زود سخت شونده (زمان عمل آوری پائین) و مقاوم در برابر رطوبت دارند.
مراحل پر کردن ترک های بتن توسط تزریق اپوکسی عبارتست از:
1) تمیز نمودن سطوح ترکهای موجود با استفاده از مواد شیمیایی مخصوص و نصب روزنه های تزریق در فواصل مشخص
2) درز بندی سطوح ترک توسط چسبهای ویژه بمنظور تحمل فشار ناشی از تزریق تا امکان نفوذ رزین اپوکسی فراهم شود.
3) تزریق رزین اپوکسی مخصوص (با چسبندگی کم و زمان گیرش مناسب و تنظیم شده) توسط پمپهای ویژه از پایین ترین روزنه
4) به محض ریزش رزین از روزنه تزریق بعدی، شیر روزنه بسته می شود و از روزنه بعدی ادامه عملیات تزریق انجام می شود. فشار اولیه تزریق معمولا 25 اتمسفر می باشد که در طی اجرای تزریق به تدریج فشار افزایش داده می شود.
5) به منظور بررسی و اطمینان از تزریق صورت گرفته و میزان نفوذ رزین اپوکسی در بتن، مغزه گیری از ترکها صورت می گیرد. همچنین می توان نمونه های بدست آمده را با استفاده از جک بارگذاری شکست و صفحه شکست مغزه را بررسی کرد.
تزریق پلی یورتان دو جزئی
آبریزش LEAKAGE آب در بتن هایی که تحت فشار آب می باشند (نظیر آب بندی تونلها ، تاسیسات بتنی زیر دریایی، چاله آسانسورها و ... ) توسط تزریق پلی یورتان دو جزئی قابل ترمیم و آب بندی می باشد. پلی یورتان در ترکیب با آب واکنش نشان داده و حدودا 10 تا 15 برابر متوم می شود. بدین ترتیب کلیه درزها، خلل ها و ترکهای داخل بتن پر می شود.

DR POOL GROUP

گروه دکتر استخر

مشاوره ، بازدید ، کارشناسی
بازسازی ، نوسازی ، زیباسازی
عیب یابی ، سرویس دوره ای
تعمیر و نگهداری پروژه های :
پارک آبی ، آبدرمانی ، استخر ، سونا ، جکوزی
در ایران

با ما تماس بگیرید

تلفکس : 02124521639 02143850311 02195118234

همراه : 09121978874 09130137157 09163661255

وبسایت WWW.DRPOOL.IR

ایمیل INFO@DRPOOL.IR DRPOOL.IR@GMAIL.COM

مدیر گروه دکتر استخر : مهندس سید محسن نقیبیان

آدرس دفتر مرکزی : تهران ، میدان جمهوری ، برج اداری سهیل ، طبقه چهارم ، واحد 410

#هود_سینک_اجاق_گاز_و_تجهیزات_آشپزخانه

×