شناخت PH و ORP

شهر : تهران

قیمت : 25,000,000 ريال

گروه دکتر استخر

شناخت PH و ORP

PH چیست ؟

ORP چیست ؟

میزان ORP مثبت نشان دهنده چه می باشد؟

مقدار PH به طور مستقیم به چه یونهای بستگی دارد؟

pH چیست؟

اندازه گیری میزان قلیاییت یا اسیدیت یک محلول در مقیاس 0 تا 14 می­باشد، که در آن 7 خنثی، کمتر از 7 اسیدی و بیشتر از 7 قلیایی (یا بازی) است. هر چقدر به 0 نزدیک تر شوید، محلول اسیدی­تر ، و هر چقدر به سمت 14 حرکت کنید، محلول قلیایی­تر می­گردد.
PH اغلب در یک مقیاس رنگی گرافیکی به صورت زیر نشان داده می­شود
مقدار PH آب، به طور مستقیم به نسبت یون­های هیدروژن مثبت و هیدروکسید منفی بستگی دارد:
هنگامی که آب دارای غلظت مساوی از یون­های +H و ¯OH باشد، خنثی گفته می­شود. (pH =7)
هنگامی که آب دارای غلظت بیشتری از یون های +H باشد، اسیدی گفته می­شود. (pH <7)
هنگامی که آب دارای غلظت بیشتری از یون های ¯OH باشد، قلیایی گفته می­شود. (pH >7)
همانند مقیاس ریشتر که شدت زمین لرزه ها را اندازه گیری می­کند، مقیاس pH یک مقیاس لگاریتمی است، به این معنی که هنگامی که pH یک واحد افزایش ­یابد، غلظت یون های +H را 10 برابر تغییر می­دهد.
بنابراین برای مثال، یک محلول با pH= 8، ده برابر قلیایی­تر از یک محلول با pH= 7 و یک محلول با pH=9 ،صد برابر قلیایی­تر از یک محلول با pH= 7 است.
ORP چیست؟
در جهانی که ما را احاطه کرده است، تبادل الکترون­ها بین مواد در هوا، زمین، آب و بدن ما به صورت پیوسته رخ می­دهد، اما ما آن­ها را نمی­بینیم. این پدیده به عنوان مبادله یون شناخته می­شود.
موادی که دارای الکترون نیستند، برای رسیدن به حالت ثبات به دنبال یافتن الکترون­ها در هر کجا که می­توانند به شدت تلاش می­کنند. به این مواد به عنوان مواد اکسید کننده اشاره شده است. برعکس، موادی که حاوی الکترون اضافه هستند، می­توانند الکترون­های اضافهِ­ی خود را از دست بدهند: به این مواد عامل کاهش دهنده یا آنتی اکسیدان گفته می­شود.
پتانسیل کاهش اکسیداسیون یا ORP ، اندازه گیری درجه­ای که یک ماده قادر به اکسیداسیون و یا کاهش یک ماده دیگر است . ORP به صورت میلی­ ولت(mv) و با استفاده از متر ORP اندازه گیری می­شود.
ORP مثبت نشان می­دهد که یک ماده عامل اکسید کننده است و هر چقدر که این مقدار بیشتر باشد، میزان اکسیدکنندگی ماده بیشتر است. به عنوان مثال، ماده ­ای با ORP=+400mv ، چهار برابر اکسید کننده­تر از ماده ­ای با ORP=+100mv می­باشد.
ORP منفی نشان می­دهد که یک ماده عامل کاهنده است و هرچقدر که این مقدار کمتر باشد، ماده آنتی اکسیدان­تر است. به عنوان مثال، ماده­ ای با ORP=-400mv، چهار برابر آنتی اکسیدان­تر از ماده ­ای با ORP=-100mv می­باشد.
آب شیر و آب بطری، به دلیل مثبت بودن مقدار ORP، عامل اکسید کننده هستند.
آب یونیزه قلیایی به دلیل منفی بودن مقدارORP، یک آنتی اکسیدان بوده که قادر به اهدای الکترون­های اضافه برای خنثی کردن اثرات مضر رادیکال­های آزاد بر بدن می­باشد. سایر انواع آب به دلیل مثبت بودن مقدارORP، عامل اکسید کننده می­باشند.
به بیان سادهORP اندازه گیری پاکیزگی آب و توانایی آن برای حذف آلاینده­ها می­باشد.
حسگرهای ORPمیزان اکسیژن محلول در آّب را اندازه گیری می­کنند. بیشتر آلاینده­ها در آب منجر به کاهش میزان ORP و اکسیژن محلول در آب می­شوند. هرچقدر که میزان ORP بیشتر باشد، آب بهتر می­تواند آلاینده ها را از بین ببرد.

DR POOL GROUP

گروه دکتر استخر

مشاوره ، بازدید ، کارشناسی
بازسازی ، نوسازی ، زیباسازی
عیب یابی ، سرویس دوره ای
تعمیر و نگهداری پروژه های :
پارک آبی ، مجتمع آبدرمانی ، استخر ، سونا ، جکوزی
در تهران ، البرز و شمال ایران

با ما تماس بگیرید

تلفکس : 02124521639 02143850311 02195118234

همراه : 09121978874 09130137157 09163661255

وبسایت WWW.DRPOOL.IR

ایمیل INFO@DRPOOL.IR DRPOOL.IR@GMAIL.COM

کانال تلگرام DRPOOLGROUP

اینستاگرام DRPOOL.IR

مدیر گروه دکتر استخر : مهندس سید محسن نقیبیان

آدرس دفتر مرکزی : تهران ، میدان جمهوری ، برج اداری سهیل ، طبقه چهارم ، واحد 410

#هود_سینک_اجاق_گاز_و_تجهیزات_آشپزخانه

×