آبنمای استخر

شهر : تهران

قیمت : 25,000,000 ريال

NAQIBSAZEH GROUP

مشاوره ، محاسبه
فروش و خدمات پس از فروش
تجهیزات کامل پروژه های
پارک آبی ، آبدرمانی
استخر ، سونا ، جکوزی در ایران

نکات مهم انتخاب انواع آبنما و فواره استخر :

آبنما استخر در فرهنگ ایرانی : در ایران باستان آب پیام آور روشنایی و پاکی به شمار می رفت و از ارزش زیادی برخوردار بود. شاید به علت اینکه ایران کشوری کم آب بوده، این مایع حیاتی بین مردم قدر و منزلتی والا داشته است. آب در نزد ایرانیان نه تنها برای رفع نیازها مورد استفاده قرار می گرفته، بلکه از لحاظ معنوی و روحی نیز تاثیر بسیاری داشته است.
آب با قابلیت های مختلف خود مانند حیات، تازگی، درخشندگی، پاکیزگی، رونق و رواج روشنایی، سکون و آرامش و تحرک، احساس های متفاوت در روح و روان انسان گذارده است. به همین دلیل همواره در مکان هایی که ساخته دست بشر هستند، به صورت های مختلف برای خود جا باز کرده است. این مساله در رابطه با مکان هایی مانند پارک یا باغ بیشتر چشمگیر است. زیرا عنصر آب به عنوان یکی از زیباترین زمینه های دید و یکی از موارد تکمیلی فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد. البته در این مکان ها وجود آب برای پاکیزگی محل و آبیاری درختان و گل ها یا استفاده برای سرویس های بهداشتی نیز ضروری و پراهمیت است .
آبنما و فواره
آب و روانشناسی : انسان مجموعه ای است پیچیده از روح و ذهن و جسم. همان گونه که جسم آدمی به غذا نیازمند است، ذهن و روح او نیز طالب عناصری است که به او آرامش ببخشد. در جامعه شهری که ساختمان های بلند و خیابان ها و زندگی ماشینی همه جا را احاطه کرده است، جلوه های زیبایی و هنر، بهترین پناه برای روح خسته و آرامش طلب آدمی است .
امروزه در شهرها شاهد عناصری با بافت سخت مثل بتن و ... به جای عناصر طبیعی (پوشش گیاهی) هستیم. لذا باید با به کارگیری عناصری که بافت نرم دارند، گوشه دنج و زیبایی فراهم کرد تا به روان انسان آرامش بخشد. این مکان ها می توانند پارک ها و باغ های شهری باشند. آب یکی از این عناصر به شمار می رود و چه در حالت سکون و چه در حالت حرکت نوازش دهنده روح انسان است. حرکت و موسیقی آب(صدای شر شر آب)، در جلوه گری بیشتر فضای سبز نقشی در خور توجه دارد. می توان آب را به صورت جویبار و چشمه برای نقاط آرام و بی سر و صدا و به صورت آبشار و فواره های بزرگ و کوچک برای نقاط پرازدحام و شلوغ طراحی کرد.
آب و انعکاس : سطح آب ساکن، با انعکاس نور مانند آینه عمل می کند و پدیده های اطراف خود را با چرخش 180 درجه نمایش می دهد، تکمیل چنین انعکاسی پوشش گیاهی در آب و تابش نور خورشید بر روی گیاهان آبزی موجود روی آب نیز تصویر زیبایی برای بیننده به وجود می آورد. آب در حال حرکت نیز منعکس کننده امواج نور در فضاست؛ مانند نوری که از یک جویبار روان روی برگ درختان منعکس می شود.
آبنما و استخر یکی از ضروری ترین عناصر ایجاد باغ و فضای سبز می باشند آبشارها و جویبارهای طبیعی و مصنوعی همیشه برای مردم جذابیت خاصی داشته اند. امروزه طراحان توانسته اند با الهام از زیبایی های طبیعی و از جمله آبشارها و جویبارها، در پارک ها و باغ ها گوشه هایی از طبیعت را تا حد امکان بیافرینند. ارزش وجودی این طرح ها و پروزه ها به جنبه های زیبایی شناسی آنها محدود نمی شود، بلکه در تلطیف هوا و مطبوع ساختن فضای زیبا و همچنین جلو گیری کردن از راکد ماندن آب نیز بسیار موثرند. فواره یکی از عناصر معماری است که آب را به هوا پرتاب می کند. این کار یا به منظور سهولت در استفاده از آب (آشامیدن و یا شستشو) و یا برای مقاصد زیبایی انجام می شود.
انواع آبنمای استخر از نظر پاشش آب : آبنما منظم (Formal) : منظور از طراحی منظم، دادن شکل کاملاً هندسی به آبنما و فواره ها است. این نوع آبنما و فواره ها وقتی در یک چشم انداز که به شیوه منظم طراحی شده است، قرار گیرند، بهترین نمای خود را نشان می دهند. اشکال به حالت قرینه و کلاسیک به کار می روند. چشمه ها و مجسمه ها شکل مشخصی دارند و مواد به کار رفته، سنگ و بتن های صاف و منظم است. البته از فایبرگلاس هم در اندازه های دلخواه و به فرم منظم می توان استفاده کرد. آبنماهای منظم وقتی که دارای لبه برجسته باشند، جذابیت بیشتری دارند. چرا که نشستن روی لبه برجسته استخر جالب است و از طرفی برای کودکان امنیت دارد. در باغ ها و پارک های کوچک شهری، بهتر است که آبنما به شیوه منظم طراحی شود .
آبنمای استخر غیرمنظم (Informal) : آبنماهای غیرمنظم می تواند از اجسام قالب ریزی شده و ظروف با اشکال غیرهندسی و خیالی و یا سنتی ساخته یا به فرم آزاد با پیروی از آبگیرهای طبیعی طراحی شود. در این صورت آب نماها دارای گوشه های راست و دیوارهای عمودی و حاشیه های منظم و دست ساز نیستند. یا دست کم در ظاهر این طور به نظر می آیند. برای ساخت آنها، بیشتر از سنگ و خاک و گیاهان بومی استفاده می شود. برای ایجاد آبنما های طبیعی باید فضای کافی وجود داشته باشد. پس از مشخص شدن سبک طراحی پارک، مساحت و فرم استفاده از آب (جاری - ساکن) تعیین می شود. وسعت کل آب بستگی به مساحت پارک و شرایط اقلیمی منطقه دارد. در مناطقی که آب و هوای خشک دارند، باید پرش آب (فواره، آبشار) بیشتر باشد. در صورتی که برای آب و هوای مرطوب، ریزش و پرش آب حتی الامکان باید کمتر شود. در مناطقی مثل تهران بهتر است حدود 25درصد از مساحت کل پارک به آب و آبنما اختصاص داده شود. برحسب شرایط، توپوگرافی زمین و هدف هایی که از ایجاد آبنما و فواره وجود دارد، اشکال مختلفی از آبنما و فواره ساخته می شود. شکل و تعیین محل آبنما و فواره خود بستگی به موقعیت زمین و هماهنگی با دیگر عوامل باغ، هم چنین سلیقه و ابتکار طراح دارد.
برکه ها یا باغچه های آبی: احداث برکه برای تلطیف هوا و زیبایی می باشد .برکه به اشکال منظم و غیرمنظم با اعماق مختلف است ،در برکه ها ضمن اینکه آب راکد است متحرک هم هست تا گیاهان از موهبت طبیعی ساخته شده به دست بشر برخوردار شوند. گیاهانی که در داخل یا نزدیک برکه کاشته می شوند باید با خطوط و گل های تزیینی منطقه هماهنگی داشته باشند. استفاده از گیاهان آبی بسیار در برکه سازی متداول و زیباست.
آبنما و فواره
آبشار و جویبار : امروزه از آبشار های سنگی و صخره ای ، کلاسیک و هندسی و مهندسی شده جهت فضاهای باز و بسته و لابی ساختمان ها و سالن ها،استفاده می شوند .
آبنما و فواره
فواره های استخر: فواره تنها نمایشی از زیبایی آب نیست، بلکه در روزهای خشک و گرم تابستان، رطوبت هوا را افزایش می دهد و فضای دلپذیری فراهم (جهت استخر های روباز)می سازد. خلاف تصور همگان، فواره ها الزاماً مصرف کننده آب نیستند. می توان به وسیله یک پمپ شناور، آب استخر یا حوضچه را به گردش درآورد. آبنما و فواره ها به سه گروه اصلی تقسیم می شوند:
فواره های پرتابی Spray
فواره های ریزشی Spill
فواره های جهندهSplash
آبنما و فواره
در مناطقی که در معرض وزش باد قرار دارند، استفاده از آبنما و فواره های کوتاه و نیرومند مناسب تر است. ارتفاع فواره ها نباید بیش از فاصله منبع فواره تا لبه استخر باشد. بر پایه یک قانون تجربی، قطر استخر یا حوضچه آب، باید دست کم دو برابر ارتفاع آب فواره باشد. اگر سر فواره ها پایین تر از سطح آب تعبیه شود، زیبایی بیشتری دارد. مگر اینکه از اشکال و مجسمه های خاصی برای ایجاد فواره استفاده شود.
برای نمایش فواره ها در شب از چراغ هایی در زیر محل ریزش آب استفاده می کنند که بایستی با اصول نورپردازی در آب مطابقت داشته باشد. تابش نور از پایین به بالا و تنظیم میزان آن، باعث انعکاس حرکات آب در محوطه اطراف و روی شاخ و برگ گیاهان می شود و زیبایی خاصی به محیط می بخشد. در صورت وجود گیاهان آبزی یا ماهی در استخر، باید در نصب فواره ها دقت شود. برای نیلوفرهای آبی تلاطم سنگین آب مضر خواهد بود. اما اکسیژن فراوان حاصل از آب فواره های بلند برای ماهی ها مفید و مطلوب است.

با ما تماس بگیرید

02124521639
02143850311
09121978874
09163661255
09130137157

NAQIBSAZEH@GMAIL.COM

تهران : میدان جمهوری ، برج اداری تجاری سهیل ، طبقه چهارم واحد 410

ارسال به سراسر کشور

#هود_سینک_اجاق_گاز_و_تجهیزات_آشپزخانه

×