هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

سقف‌های عرشه فولادی

گروه ساخت‌وساز: سقف‌های عرشه فولادی یکی از معدود شیوه‌های صنعتی‌سازی است که به دلیل مزایای بی‌شمار از جمله سهولت در اجرا، سرعت اجرا، کیفیت مطلوب و وزن کمتر در مقایسه با سقف‌های سنتی در ساخت و ساز‌های شهری مورد استفاده قرار می‌گیرد و با استقبال بسیار خوبی مواجه بوده است. پیام ساختمان در ادامه تهیه سلسله گزارش‌هایی با عنوان «کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب‌تر است» به سراغ تولید‌کنندگان این کالای ساختمانی رفته تا مخاطبان را در انتخاب درست‌تر یاری کند.لازم به ذکر است که اظهارات مصاحبه‌شوندگان الزاماً نظر نشریه نیست و ما صرفاً انعکاس دهنده نظرات هستیم.
مشکل کیفیت گل میخ‌های داخلی
حامد ربانی- مدیرعامل شرکت عرشه گستر اصفهان در این رابطه به خبرنگار پیام ساختمان گفت: شرکت ما در زمینه سقف‌های عرشه فولادی کار تولید و اجرا را انجام می‌دهد.
وی در رابطه با مواد اولیه شرکت هم گفت: مواد اولیه ورق گالوانیزه است.
ربانی در ادامه به مزایای سقف‌های عرشه فولادی اشاره کرد و گفت: از جمله مهم‌ترین مزیت‌های این روش می‌توان به زمان اجرا، کاهش مصرف میلگرد، افزایش مقاومت، کاهش وزن و کاهش هزینه بتن‌ریزی اشاره کرد،هر چند هزینه اولیه اجرای این سقف‌ها بیشتر از سقف‌های سنتی است اما در طول زمان شاهد برگشت سرمایه خواهیم بود. وی اضافه کرد: ظرف یک روز می‌توان حدود 2 تا سه سقف را اجرا کرد درحالی‌که در سیستم سنتی اجرای یک سقف چند روز زمان می‌برد.
مدیرعامل شرکت عرشه گستر اصفهان در مورد گل‌میخ‌های مورد استفاده در سقف‌های کامپوزیت شرکت متبوعش، گفت: بحث گل‌میخ بسیار حائز اهمیت است و باید با استاندارد‌ها مطابق باشد. در ایران بیشتر گل‌میخ‌ها با مشکلات کیفیتی مواجه هستند به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم از گل‌میخ‌های آلمانی استفاده کنیم؛ وی تاکید کرد: گل‌میخ‌ها باید از نظر خمشی مقاوم باشند و در برابر خمش‌های 60 درجه دچار شکستگی نشوند.
8/0 حداقل ضخامت ورق
محسن آخوندی- عضو هیئت‌مدیره شرکت پارس‌رول‌فرم نیز به خبرنگار پیام ساختمان گفت: از مهم‌ترین شاخصه‌های یک ورق خوب که باید حتماً از سوی تولیدکننده رعایت شود، ارتفاع قله‌های ورق است که اصطلاحاً گام نامیده می‌شود و شامل گام‌های 55، 60، 65، 70، 75 و80 میلی متر است. علاوه براین باید تولیدکنندگان زاویه‌ها را رعایت کنند که متأسفانه اغلب رعایت نمی‌شود؛ ضمن اینکه ضخامت ورق از 8/0 تا 25/1 متغیر است و نباید کمتر از 8/0 باشد.
مزایای سقف عرشه فولادی
امیرمحمد ملیانی، مدیرعامل شرکت عرشه فولادی ایران در مورد مهم‌ترین مزایای سقف های عرشه فولادی نیز گفت: در سقف های عرشه فولادی معمولاً نصب عرشه‌ها به سادگی و بدون تجهیزات خاص انجام و فیکس می‌شود؛ به این صورت که با مطالعه نقشه‌ها و اندازه‌گیری از بیلت پروژه، ورق‌ها به‌صورت برش خورده از کارخانه به محل پروژه حمل شده و آماده نصب می‌شود. ملیانی گفت: سقف های عرشه فولادی در یک پروژه را می‌توان همزمان و بدون هیچ تداخلی با سایر مراحل ساختمان انجام داد و سقف های فیکس و اجراشده را همزمان بتن‌ریزی نمود .
مدیرعامل شرکت عرشه فولادی ایران ادامه داد:یکی دیگر از مزایای این سقف‌ها حمل آسان ورق های برش خورده در کارخانه و بسته‌بندی در سایزهای مختلف و جای گذاری تبدیل‌ها به‌سوی سقف های اجراکننده می‌باشد و این امر باعث می‌شود که فضای کمتری در کارگاه اشغال شود .
وی با بیان اینکه فناوری سقف های عرشه فولادی باعث سبک شدن سازه می‌گردد، گفت: اگر ساختمان یا سازه مورد نظر بر اساس سیستم عرشه فولادی طراحی شود، وزن سازه به مقدار قابل‌توجهی سبک می‌شود و این امر باعث صرفه‌جویی در هزینه خرید آهن‌آلات و  کاهش هزینه دستمزدها می‌شود .
ملیانی خاطرنشان کرد: با توجه به‌سرعت بالا در اجرا و سهولت در حمل و اجرا و سبک‌سازی سازه، سقف های مرکب عرشه فولادی کاملاً به صرفه می‌باشد. همچنین چون ورق های این سقف به‌صورت ذوزنقه‌ای اجرا می‌شود مصرف بتن را تا حد زیادی پایین آورده و این عملیات هم صرفه اقتصادی دارد.وی در پایان گفت: در طراحی سازه برای سقف‌های عرشه فولادی ضوابط و آئین‌نامه‌های اجرایی Aci318، Aisc و مبحث دهم مقررات ملی ساختمان ( اجرای ساختمان های  فولادی) و مبحث نهم مقررات ملی ساختمان (طرح و اجرای ساختمان های بتنی) صورت می‌گیرد.
شاخصه‌های گل‌میخ خوب
حسین هاشمی- مدیرعامل شرکت عصر زرین به نکات حائز اهمیتی اشاره کرد و گفت:: برش گيرها یا گل ميخ هاي خاصي که در اين نوع سقف استفاده می‌شود به جهت نوع مصالح و روش خاص اجرا، يکي ديگر از نقاط قوت اين سقف محسوب می‌شوند و حداقل ارتفاع گل ميخ بعد از نصب که از بالاي ورق ذوزنقه‌ای اندازه‌گیری می‌شود، نبايد کمتر از 40 میلی‌متر باشد.
هاشمی افزود: گل میخ‌ها بايستي عاري از هر گونه زنگ ، زخم ناشي از زنگ‌زدگی، پوسته‌پوسته شدن ، روغن ، رطوبت و هرگونه مواد مضري باشند که اثرات منفي بر روي عمليات جوشکاري می‌گذارند، باشند. گل میخ‌ها بر اساس استاندارد Din EN  13918 از فولاد کم کربن و با فرايند فورج توليد می‌شود ؛ به گونه‌ای که قابليت انتقال نيروي برشي در تمامي جهات را دارا می‌باشند.
مدیرعامل شرکت عصر زرین خاطرنشان کرد: تنها روش استاندارد توليد گل ميخ برشگير ، روش فورج سرد می‌باشد که توسط ماشین‌آلات مخصوص و مواد اوليه با آلياژهاي مرغوب توليد می‌شود و ساير روش‌هاي غیراستاندارد توليد نظير فورج گرم يا ریخته‌گری به دليل استفاده از مواد اوليه نامرغوب يا ضايعاتي ، استحکام پايينی دارند و به تبع آن موجبات ناپايداري سازه را فراهم می‌سازد.