هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

نرم‌افزار‌های مهندسی

هر صنعتی که از فناوری‌های روز استفاده نکند، بی‌شک محکوم به شکست است. امروزه در صنعت ساختمان نرم‌افزار‌های مهندسی زیادی طراحی‌شده تا مهندسان بتوانند به‌صورت دقیق‌تر محاسبات سازه‌ها را انجام دهند. پیام ساختمان در ادامه سلسله گزارش‌هایی با عنوان «کدام کالا برای شما مناسب‌تر است» به سراغ شرکت‌هایی رفته که با استفاده از نرم‌افزار، ‌کار طراحی و محاسبات سازه را انجام می‌دهند. لازم به ذکر است اظهارات مصاحبه‌شوندگان الزاماً منطبق بر نظرات پیام ساختمان نیست و ما صرفاً انعکاس دهنده صحبت‌ها هستیم.
محاسبات بیش از یک میلیون مترمربع
محمد احمدی، مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور پرشین پارسه پندار دراین‌باره به خبرنگار ما گفت:  از سال 1387 با همکاری سازمان نظام‌مهندسی فعالیت خود را در زمینه طراحی ، محاسبات ، نظارت و اجرای پروژه‌های ساختمانی بزرگ با مساحت بالای 5000 مترمربع (مطابق با آئین‌نامه  ماده 33 قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان)  در گرایش های عمران و معماری آغاز کرده  و در حال حاضر با توجه به بند 2-3-3 از مبحث دوم مقررات ملی ساختمان ، آئین‌نامه ماده 33 قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان با توجه به پتانسیل بالای شرکت مهندسین مشاور پرشین پارسه پندار به دلیل دارا بودن مهندسین ارشد در کلیه گرایش‌های معماری- عمران- برق  و مکانیک ، فعالیت جدی خود را در زمینه‌های ذکر شده ، باهدف ارتقای سطح کیفی مباحث اجرایی و محاسباتی ادامه می‌دهد.
وی اضافه کرد: کلیه امور مهندسی این شرکت زیر نظر متخصصین اهل فن و اساتید دانشگاهی بوده و با در نظرگرفتن تمامی جوانب اقتصادی، ایمنی، راحتی و بهبود فضای شهری به طراحی و ارائه نقشه‌های ساختمانی و خدمات مهندسی پرداخته می‌شود .
در حال حاضر این شرکت با دارا بودن بیش از 300 هزار مترمربع ظرفیت اشتغال موثر زیر نظر سازمان نظام‌مهندسی در گرایش طراحی و نظارت سازه و بیش از 150 هزار مترمربع در گرایش طراحی و نظارت معماری و با سابقه نظارت و محاسبات بیش از یک میلیون مترمربع در سنوات گذشته ، در جهت ساخت ساختمان های مقاوم در برابر زلزله و مهندسی ساز نمودن ساختمان‌ها و فضاهای شهری در حال انجام وظیفه است .
صرفه‌جویی در زمان و هزینه و حذف خطاهای کاربری
مسعود اشرفی، مدیرعامل شرکت نرم‌افزار ایران سازه نیز به خبرنگار ما گفت: ایران سازه در سال 1388 موفق به اخذ تأییدیه‌های فنی از سازمان‌های ذی‌صلاح و کسب رتبه کشوری شد.
وی با بیان اینکه آیین‌نامه‌ها و مقررات ملی ساختمان به‌صورت خودکار در نرم‌افزار وجود دارد، ادامه داد: ایران سازه نرم‌افزاری تمام خودکار و پرسرعت برای طراحی ، رسم نقشه‌های سازه‌ای و برآورد ساختمان‌های بتن‌آرمه می‌باشد که در فرایند طراحی پروژه مکمل سایر نرم‌افزارهای تحلیلی سازه‌ای  می‌باشد و قادر است با دریافت فایل سازه از نرم‌افزار ETABS ، ظرف کمتر از پنج دقیقه پروژه مدل شده را بر اساس روابط طراحی آبا  باز طراحی و اصلاح نموده کنترل آیین‌نامه‌ای، تیپ بندی پروژه ،رسم نقشه‌های اجرایی سازه (شامل پلان‌ها، تیرها، ستون‌ها، دیوارهای برشی و مقاطع عرضی و همچنین سازه و دیتایل راه‌پله) ، متره و برآورد کلی و تفکیکی پروژه، تیپ و طرح تیرچه‌ها و دال‌ها، طرح اختلاط بتن و برآورد مصالح کل، لیستوفر کل پروژه و گراف‌های مدیریت پروژه را با فرمت استاندارد نرم‌افزارهای مهندسی چاپ و ارائه نماید.
وی در ادامه به دیگر ویژگی‌های نرم‌افزار ایران سازه اشاره کرد و گفت: از جمله مهم‌ترین ویژگی های نرم‌افزار ایران سازه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:     
*اجرای تمام خودکار نرم‌افزار که ضمن صرفه‌جویی در زمان و هزینه و حذف خطاهای کاربری باعث سادگی کاربرد و عدم نیاز کاربران به گذراندن دوره‌های آموزشی خاص می‌باشد.
*کنترل پروژه از نظر طراحی و اصول و مراحل مدل‌سازی در ETABS
* باز طراحی و اصلاح تمام اعضا سازه‌ای
* قابلیت ترسیم و ارائه کامل دیتایل دیوار برشی
* قابلیت طراحی، ترسیم و برآورد راه‌پله‌های یک تا چهار رمپ با هر ابعاد و مشخصات
*رسم نقشه‌های سازه‌ای به خواناترین و منسجم‌ترین شکل و طبق اصول فنی و نقشه‌کشی در لایه‌ها و ضخامت های استاندارد و شماره شده شامل پلان ستون گذاری و پلان طبقات، تیپ طولی ستون‌ها و مقاطع ستون‌ها ، کلیه فریم های طولی و مقاطع تیرها ، مقاطع طولی و عرضی دیوارهای برشی ، دیتایل راه‌پله ،لیستوفر، جداول طرح تیرچه و دال ، جداول برآورد میلگردها و حجم بتن‌ریزی، جداول طرح اختلاط بتن برای میکسر و کل پروژه (برآورد مصالح) و نمودار حجم کار در پروژه
* برآورد وزن میلگردها و حجم بتن‌ریزی و مصالح به‌صورت تفکیکی و قابل‌استفاده در تمام مراحل مطالعاتی ، طراحی و اجرایی پروژه
* عدم وابستگی این نرم‌افزار به نرم‌افزارهای دیگر(نرم‌افزار پایه)جهت اجرا و عدم لزوم تطابق این نرم‌افزار با نسخه‌های جدید آنها
* قابلیت کاهش مصرف میلگرد تا 7 درصد کل میلگرد نسبت به نسخه‌های قبل
•   بازطراحی كل اجزای سازه مطابق آيين نامه بتن ايران و تصحيح مقادير و ارائه آن بصورت دفترچه
• قابليت بازطراحی ، نقشه كشی و برآورد پروژه ها بصورت كاملا خودكار و فوق العاده سريع و هوشمندانه
• امكان تيپ بندی و رسم نقشه ها در سه حالت اقتصادی Economical , Normal , Typical
• رسم نقشه های سازه ای به كاملترين و خواناترين شكل
• امكان تيپ بندی ستونهای طراحی شده در حالت Design متناسب با مدل اقتصادی انتخاب شده كاربر
• عدم نياز به بازبينی و ويرايش نقشه ها
• رسم نقشه های سازه با مقياس و دقت بالا و با رعايت مشكلات هندسی و اجرايی پروژه بصورت تمام خودکار
• قابليت تشخيص خودكار و رسم سازه های ويژه و متوسط ، ستون‌های Check , Design و مقاطع گرد و خاموت مارپيچ
• لايه بندی خودكار و امكان اعمال تغييرات توسط كليه نرم افزارهای CAD
• امكان تعريف مقاطع تير براي طراحی و نقشه كشی دلخواه
• امكان تعريف محدوديت در تعداد و شماره ميلگردهای سراسری و تقويتی (جداگانه) در تيرها
• امكان تغيير در رنگ و لايه خطوط و انتخاب كليه فونت‌های ويندوز براي نقشه كشی
• امكان رسم خاموت ستونها بصورت سنجاقی ، مستطیل بسته و لوزی شكل
• وصله خودکار میلگردهای سراسری تیرها طبق ضوابط و بصورت نامتقارن
• ارائه گراف حجم کار پروژه در طبقات (قابل استفاده در مدیریت هزینه ، نیروی کار و زمان
• ارائه طرح اختلاط بتن (با دريافت مشخصات مصالح مصرفی يا مشخصات مصالح منطقه) و برآورد مصالح مصرفی در سازه
• ارائه تيپ ، طرح و برآورد تيرچه ها و ارائه تيپ ، طرح و برآورد دالهای بتن آرمه
• ارائه جداول برآورد كامل و تفكيكی ميلگرد و بتن مصرفی بصورتی كاملا مفيد در مراحل اجرايی پروژه
• ارائه ليستوفر با دقت بسيار بالا
• سادگی كاربری و عدم نياز به آموزش و صرف زمان و هزينه
• عدم وابستگی به نرم افزار پايه جهت اجرا
• سازگاری كامل با نسخ آتی نرم افزارهای مرتبط
• عدم نياز به سخت افزار قدرتمند و گرانقيمت
وی در پایان گفت: قیمت نرم‌افزار ایران سازه با تمام متعلقات و خدمات 10 میلیون ریال می‌باشد.