هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

آجر سفالی

گروه ساخت و ساز:  از قدیم، شاید از زمانی که بشر به فکر ساخت خانه افتاد، از آجر یا سفال استفاده شد. سفال‌هایی که از گِل رس فرآوری می‌شد و در اولین مصالح ساختمانی ساخت دست بشر، کار گرفته شد. آن زمان تنها از خورشید برای حرارت دادن به آجر استفاده می‌شد اما به تدریج انواع کوره‌ها به کمک تولیدکننده‌ها آمد و دقیقاً خط تولیدی که بتواند انرژی کمتری مصرف کند می‌تواند مقرون به صرفه‌تر هم تولید کند، در بازار بماند و شاهد از دور خارج شدن رقبایش باشد.
این عامل و نیز توجه به سبک سازی ساخت‌وساز موجب شد تا صنعت ساختمان از آجرهای فشاری به سفال تیغه و سقف رویکرد کند. البته خارج شدن آجرهای فشاری از بازار نیز در رونق بخشی به بازار این کالا بی تأثیر نیست. چرا که آجر سفالی به دلیل سنگین بودن نباید غیر از طبقه همکف ساختمان مورد استفاده قرار گیرد.‌
برای این کالا کاربردهای جدیدی نیز مطرح می‌کنند برای مثال برخی از تولیدکنندگان مدعی هستند که سفال آجری می‌تواند تا 30 درصد از مصرف انرژی را در ساختمان بکاهد، چرا که به مانند عایق عمل کرده و از تبادل حرارتی میان داخل و خارج ساختمان جلوگیری می‌کند.  با این حال بزرگ‌ترین چالش برای تولیدکنندگان سفال همچنان مصرف بالا و هزینه‌های سنگین انرژی ( برق و گاز ) است. مطالب عنوان‌شده در این گزارش نظر فعالان عرصه تولید و عرضه این کالاست و نظر پیام ساختمان نیست. ضمن اینکه برای انتشار نظرات منتقدان در خصوص این مطالب آماده خواهد بود.
سفال با آهک کمتر
رستمیان راد فروشنده آجر سفالی  است. وی در خصوص کیفیت معتقد است: آجرهای سفالی به خاک رس منطقه‌ای که مواد اولیه سفال از آن استخراج می‌شود بستگی مستقیم دارد. هر چه آهک خاک کمتر باشد کیفیت  سفال بیشتر است . وی تاکید کرد: هر چه آهک در سفال تولیدشده بیشتر باشد موجب می‌شود سفال شوره بزند. نکته مهم دیگری که می‌تواند مورد توجه خریداران باشد ابعاد دقیق کالاست. چرا که برخی از آجر سفال‌ها در ابعاد متفاوت تولید می‌شود. برای مثال اندازه 8*18 سانتی‌متر را به جای10 *20 سانتی‌متر عرضه می‌کنند.
پلی میان عرضه و تقاضا
علیرضا معمار منتظر، مدیر فروش شرکت آجر معمار منتظرین به خبرنگار ما گفت: شرکت ما توزیع‌کننده آجر و سفال است و توانسته نامی نیک برای خود بسازد و اعتماد پیمانکاران را جلب کرده است. از این رو برای پروژه‌های بزرگ آجر مورد نیاز خود را از شرکت ما خریداری می‌کنند و ما نیز به دلیل خرید انبوه از تولیدکننده ، می‌توانیم آجر سفالی را به قیمت ارزان تر خریده و علاوه بر سود خود ارزان تر به مشتری بفروشیم. در نتیجه این روند به سود تولیدکننده آجر سفالی  توزیع‌کننده و مصرف‌کننده خواهد بود ضمن آنکه ما کیفیت محصولات تولیدشده را نیز مورد توجه قرار داده و با تولیدکنندگانی معامله می‌کنیم که آجر سفالی  باکیفیت عرضه کنند.
 به گفته وی اگر قیمت آجر لفتون (10 سوراخه) 85 تومان باشد آن را 83 تومان به مصرف‌کننده عرضه می‌کنیم و آجر سفالی  به ابعاد 20*20*10 سانتی‌متر درجه دو که مقابل در کارخانه 100 تا 105 تومان است به این روش برای مصرف‌کننده 98 تومان می‌شود. وی ادامه داد: آجر سفالی به همان ابعاد درجه یک در کارخانه 143  و  با خرید از ما 135 تومان قیمت خواهد داشت.
سفال تیغه، محبوب تر از همه
سید احمد فاطمی مدیرعامل شرکت آجر عتیق، ضمن تاکید بر اهمیت کیفیت گفت: ما به مشتریان خود مشاوره می‌دهیم تا با آگاهی کامل اقدام به خرید آجر سفالی کنند. وی که در کل کشور فعالیت تجاری دارد، بیش‌ترین تقاضا برای آجر سفالی را در بازار مربوط به آجر سفالی تیغه دانست.  فاطمی که شرکتش به توزیع آجر سفالی در بازار می‌پردازد در خصوص بازار این کالا اظهار داشت: هر عدد آجر سفالی  به ابعاد 10*20*20 سانتی‌متر با قیمت 143 تومان و هر عدد آجر سفالی  15*20*20 سانتی‌متر به قیمت 185 تا 210 تومان به فروش می‌رسد.
کیفیت هدف است
گرگین روحبخش، مدیرعامل آجر سفال صنایع گرگین بر استحکام محصولات تولیدی کارخانه خود تاکید دارد در خصوص خدمات پس از فروش شرکت خود به خبرنگار پیام ساختمان گفت: در صورتی که محموله فروخته‌شده بیش از دو درصد شکستگی داشته باشد ضمانت می‌کنیم که در ازای هر آجر سفالی  شکسته، دو عدد آجر سفالی سالم تحویل دهیم که چنین اعتمادی به کیفیت محصولات در بازار بی‌نظیر است.
روحبخش ادامه داد: محصولات این شرکت که با خط تولید رباتی تولید و در پالت بسته‌بندی می‌شود توانسته بازار صادراتی خوبی در کشورهای گرجستان ، ترکیه و  اقلیم کردستان عراق بیابد.
وی گفت: آجر سفالی 25*20*15 سانتی‌متر معمولاً بیش‌ترین تقاضا را برای خرید در بازار دارد. به گفته روحبخش: هر عدد آجر سفالی25*20*15 سانتی‌متر به قیمت 156 تومان عرضه می‌شود که این سفال برای دیوارهای بیرونی ساختمان کاربرد دارد.  
مقرون به صرف تر
احسان مکلایی، مدیر فروش آجر سفالی  ایده آل نیز به خبرنگار  پیام ساختمان اظهار داشت: از نظر اقتصادی آجر سفالی  نسبت به محصولات مشابه مقرون به صرفه‌تر است و البته این به ابعاد و نوع محصول نیز بستگی دارد اما تا حدود 50 درصد نیز می‌تواند موجب صرفه‌جویی در هزینه خرید نسبت به مصالح مشابه شود.
وی با بیان اینکه بیش‌ترین فروش محصولاتش مربوط به آجر سفالی 25*20*10 و 20*20*10 سانتی‌متر  است که برای دیوار کاربرد دارد، قیمت هر عدد آجر سفالی  به ابعاد 20*20*10 سانتی‌متر را در کارخانه  120  تومان عنوان کرد و ادامه داد: آنچه در قیمت این کالا اهمیت زیادی دارد فاصله‌ای است که محل مصرف از کارخانه دارد از این رو قیمت کرایه‌ها برای شمال و جنوب تهران متفاوت است. این فعال اقتصادی تاکید کرد: هر چه ماسه معدنی که خاک آن برای تولید آجر سفالی  مورد استفاده قرار می‌گیرد کمتر باشد شکنندگی این محصول کمتر می‌شود.
بازار این آجر سفالی  کجاست؟
یکی از فعالان بازار این کالا در خیابان فرحزاد گفت: برای خرید آجر سفالی هم می‌توانید به صورت مستقیم از واحد فروش کارخانه‌های تولیدکننده خرید کنید و هم مصالح فروشی‌های محل خود را مورد توجه قرار دهید. با این حال در هنگام خرید باید توجه داشت که آجر سفالی کالایی سنگین است و هر بار تخلیه و بارگیری می‌تواند بر هزینه نهایی آن بیفزاید، ضمن اینکه احتمال شکستگی سفال‌ها را نیز بیشتر می‌کند.
برای خرید نیز به صورت عددی معامله می‌شود اما باید توجه داشت که در ماشین‌های خاور 3000 عدد و در کامیون ده چرخ 7 هزار عدد آجر سفالی‌هایی که ابعاد متعارف دارند جای می‌گیرند. هر چند برخی به جای آجر فشاری به سراغ کالاهای دیگری ماند بلوک‌های بتن سبک، بلوک‌های سیمانی و مانند آنها می روند.