رادياتورهاي قرنيزي

امروزه به‌کارگیری سیستم‌های حرارتی آبی به منظور گرمایش محیط داخلی ساختمان به امری کاملاً متداول تبدیل شده است. در چنین سیستم‌هایی، آبگرم نقش سیال عامل را ایفا می‌کند به طوری که آب پس از گرم شدن در یک منبع حرارتی مانند پکیج به محیط ساختمان وارد می‌شود و با از دست دادن حرارت خود دمای داخل ساختمان را بالا می‌برد و پس از آن با بازگشت به منبع انرژی مجدداً این چرخه تکرار می‌شود. تكنولوژي به‌کاررفته در رادياتورهاي قرنيزي نيز همانند رادياتورهاي پره‌اي چيزي جز اين نيست و از سيستم حرارتي آبي بهره مي‌برد. در این سیستم به جای قرنیز ساختمان، از آن به عنوان رادیاتور قرنیزی برای گرمایش استفاده می‌شود. 
اکنون، در ادامه سلسله گزارش‌های پیام‌ساختمان تحت عنوان "کالای برتر" در این شماره نشریه، مشخصات و انواع رادياتورهاي قرنيزي را بررسی می‌کنیم. لازم به ذکر است؛ مطالب عنوان‌شده اظهارات فعالان توليد و توزيع اين محصول بوده و نظر نشریه پيام ساختمان نيست اما از اظهارنظر مخاطبان و منتقدان استقبال خواهیم كرد.
نحوه عملكرد
در این سیستم به جای قرنیز ساختمان، از آن به عنوان رادیاتور قرنیزی برای گرمایش استفاده می‌شود.  آلياژي كه در قرنيز استفاده مي‌شود بايد توان انتقال سريع انرژي و گرما را مانند رادياتورهاي ديواري داشته باشد به همين دليل در بعضي از اين محصولات از پليمري با آلياژ اكسترودي استفاده مي‌شود. اين شيوه گرمايشي جزو سيستم‌هاي با دماي پايين محسوب مي‌شود و دليل آن نيز بازدهي بالای انرژي در آن است، به گونه‌اي كه نياز به آب گرم 40 سلسيوسي دارد در حالی که سيستم‌هاي ديگر تا 60 درجه سلسيوس آب بايد گرم شود.
اين سيستم نيز به نوعي گرمايش از كف است و گرما را از كف اتاق گرم مي‌كند و به بالا مي‌رود. اما بر خلاف رادياتورهاي معمولي اين كار به صورت يكنواخت صورت مي‌گيرد، اين رادیاتورها اتاق را از ارتفاع پایین در هر طرف گرم کرده و مثل رادیاتور معمولی که با گرم کردن توده هوا در ناحیه محدود اطراف خود و گردش طبیعی آن عمل می‌کنند، نقاط کور با دمای پایین و نقاط گرمتر از معمول وجود نخواهند داشت. در سیستم رادیاتورهای معمولی هوا ابتدا گرم و سبک شده و به سمت سقف حرکت می‌کند و با جایگزینی هوای خنک تر و سنگین تر، چرخش طبیعی هوا ایجاد می‌شود.
سطح تبادل حرارتی گسترش‌یافته در این رادیاتورها، امکان استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر نظیر آبگرمکن‌های خورشیدی یا پمپ‌های حرارتی را فراهم می‌آورد. استفاده از انرژی گرمایی منابع انرژی تجدید پذیر نظیر انرژی زمین گرمایی ، پمپ‌های حرارتی خورشیدی و آبگرمکن های خورشیدی نیازمند استفاده از رادیاتورهایی با سطح حرارتی بزرگ است و رادیاتورهای قرنیزی به نحوی طراحی شده‌اند که بتوانند با این منابع انرژی در بهترین نقطه راندمان کار کنند.
مضرات قبلي‌ها را ندارد
تا پيش از اينكه رادياتور قرنيزي وارد بازار شود، دو سيستم اصلي گرمايش مركزي در منازل استفاده مي‌شد: رادياتورهاي ديواري و سيستم گرمايش از كف. رادياتورهاي ديواري از رواج بيشتري برخوردار بوده و هستند. يك دليل آن سادگي و سرعت بالا در نصب است. 
در سال‌هاي اخير كه گرمايش از كف به عنوان شيوه ديگري در گرمايش وارد خانه‌هاي مردم شد، از همان ابتدا با انتقاداتي مواجه گردید و بعضي از كارشناسان این روش را براي محيط خانه  نامناسب و حتي آن را براي سلامتي مضر مي‌دانستند. هرچند سازندگان آن نسبت به مزيت‌هاي آن از قبيل اينكه در ديد بيننده قرار نمي‌گيرد و فضا را اشغال نمي‌كند و هم اينكه محيط را به يكسان گرم مي‌شود سخن مي‌گفتند.
راياتورهاي قرنيزي سيستم گرمايشي نسبتاً جديدي است كه وارد منازل ايرانيان شده است. يكي از فروشندگان اين كالا عنوان مي‌كند: گرمایش قرنیزی، سیستمی است که سادگی و قابلیت سریع تغییرات دما مانند رادیاتورهای دیواری را همراه با پخش یکنواخت گرمای محیط مانند سیستم گرمایش از کف ، در یک سیستم فراهم آورده و معایب هر دو سیستم را نیز رفع نموده است.
وي ادامه مي‌دهد: سیستم قرنیز در مقایسه رادیاتورهای پره‌ای علاوه بر اشغال فضای کم جای قرنیز را هم در ساختمان پر می‌کند. همچنين به اين دليل كه سيستم روكار و قابل رويت است خطر تخریب در اثر نشت و ترکیدگی لوله که در گرمایش از کف کاملاً غیرقابل رؤیت است در سیستم گرمایش قرنیز مرتفع شده است.
بازده بالا
 به گفته يكي ديگر از دست‌اندركاران اين صنعت: تست‌های آزمایشگاهی و تحلیل‌های دینامیک سیالات محاسباتی ارائه شده توسط مؤسسات بین‌المللی بر روی رادیاتورهای قرنیزی، نشان‌دهنده توزیع دمای کاملاً یکنواخت با اختلاف دمای 8/1 درجه سانتی‌گراد بین گرم‌ترین و سردترین نقاط اتاق است كه اين موضوع از پرت انرژي جلوگيري مي‌كند. 
وي ادامه داد: نقاط گرم و سرد ایجادشده در اتاق‌ها موجب کاهش راندمان سیستم گرمایش شده و برای رفع این مشکل معمولاً دمای آب رادیاتورهای معمولی را بالا می‌برند و این خود عامل اتلاف انرژی بیشتراست.
 همچنین با حذف رادیاتورهای دیواری امکان ایجاد تنوع بیشتر در چیدمان وسایل به وجود مي‌آيد كه استفاده آن را در مكان‌هاي قديمي و بناهاي تحت پوشش ميراث فرهنگي مناسب‌تر خواهد كرد.
نه فقط براي گرمايش
يكي ديگر از فروشندگان مي‌گويد: علاوه بر كاربرد گرمايشي اين محصول، كاور پلاستيكي كه در پايين قرنيز استفاده مي‌شود امكان انتقال کابل های تلویزیون، اطلاعات یا سیستم صوتی اتاق را فراهم می‌آورد.
صرفه‌جویی انرژي
به دليل نحوه و سيستم گرمايشي، رادياتورهاي معمولي ابتدا سقف و 30 درصد بالايي اتاق را كه نيازي به گرم كردن آن وجود ندارد ، گرم مي‌كنند. استفاده از منابع  انرژي تجدید پذیر و لزوم افزايش سطح رادياتورهاي معمولي براي جبران اثر دماي پایین آب گرم تولیدشده از منابع انرژي تجديد پذير نظير آبگرمكن خورشيدي و پمپ حرارتي سبب استفاده از رادياتورهاي با سايز خيلي بزرگ و افزايش هزينه‌ها و اشغال فضاي داخلي شده و در نتيجه رغبت به استفاده از انرژی‌های تجديد پذير جهت گرمايش را كاهش می‌دهد. علاوه بر اين در دماهاي پایين رادياتورهاي معمولي فقط فضاي كوچك اطراف خود را گرم مي‌كنند و آن به دليل عدم گرمايش كافي هوا و عدم وجود انرژي كافي جهت ايجاد چرخه طبيعي در اتاق است.  قرنيزها چنين مضراتی ندارند و با آب گرم در حد 40 درجه سلسيوس و به سرعت دماي اتاق را گرم مي‌كند.
قیمت بهينه
استفاده از اين سيستم بسيار به صرفه است با کاهش هزينه لوله‌کشی اولیه، حذف هزینه‌های مربوط به قرنیز کاری هزینه‌ها را تا حد ممکن پایین آورده و چه بسا هزینه تمام‌شده از سیستم های فعلی کمتر خواهد شد. هزینه‌های تعمیرات و نگهداری آن نسبت به سایر سیستم های گرمایشی، به مراتب کمتر است. اما به هر روي اين محصول جزو كالاهايي است که نياز به مراقبت و خدمات پس از فروش خوب دارد. بنابراين توصيه اكيد كارشناسان و فروشندگان اين است كه با خريداري از شركت‌هاي معتبر كه ضمانت و خدمات پس از فروش مناسبي دارند، هم كيفيت جنس را تضمين كنند و هم  با نصب غیراستاندارد،خود را از خدمات پس از آن بي‌بهره نكنند.