هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

بتن آماده

گروه بازار ساختمان: بتن آماده برای خود دنیایی دارد. ظاهر قضیه ترکیب سیمان آب ، شن و ماسه سپس میکس،  انتقال و تزریق آن در سازه و فونداسیون ساختمان در حال ساخت است اما می‌توان گفت سازه‌ای ساخته نمی‌شود که از بتن بی‌بهره باشد.
این کالا با هر آنچه تاکنون دیده‌اید هم از نظر قیمت و هم از نظر انتخاب تولیدکننده بسیار متفاوت است. در ادامه به برخی از موارد مربوط به این کالای مهم ساختمانی  می‌پردازیم با این اشاره که هر آنچه در این گزارش می‌خوانیم سخنان فعالان تولید و عرضه بتن آماده برای مصارف سازه‌ای به‌صورت تخصصی است و پیام ساختمان از نظرات منتقدان این گزارش استقبال خواهد کرد.
بتن آماده شاید با هر کالای دیگری متفاوت باشد چرا که محل کارخانه تا مصرف نه تنها در قیمت تأثیر بسیاری دارد بلکه می‌تواند نقش تعیین‌کننده‌ای در بازار مصرف این کالا داشته باشد تا جایی که قیمت محصول هر شرکت در منطقه پیرامونش تا فواصل دورتر متفاوت است. این در حالی است که در برخی از کالاها مانند فولاد و بلوک سفالی بین محل تولید و مصرف چند استان فاصله وجود دارد. از دیگر تفاوت‌ها، نوع خدماتی است که معمولاً پیش از فروش ارائه می‌شود و بیشتر در خصوص اطمینان بخشی درباره کیفیت بتن و نیز درصد استفاده از سیمان است.
زنده متمایز
یکی از آیتم‌هایی که بتن را از سایر مصالح ساختمانی متمایز می‌کند زنده بودن این کالاست. زمان حمل این کالا در حدود 30 دقیقه در هوای گرم و 2 ساعت در هوای سرد است و بعد از آن کیفیت این محصول سازه‌ای کاسته می‌شود. البته راهکار دیگری نیز وجود دارد که سازه‌های بتنی پیش تنیده است. محصولی که در بازار ایران هنوز جایگاه خود را نیافته و بیشتر فعالان بازار بتن‌ریزی در کارگاه ساختمانی را ترجیح می‌دهند. بتن آماده محصولی است که با مترمکعب اندازه‌گیری می‌شود و هر چند برای انتخاب بتن مناسب باید به «رده مقاومتی» توجه شود اما بسیاری از مصرف‌کنندگان ، میزان سیمان به‌کار رفته در تولید بتن را عیار  این کالا می‌دانند و بر این اساس با تولیدکننده وارد گفتگو می‌شوند.
مهندس سید وحید حسینی، مدیر کارخانه فهاب بتن در خصوص قیمت بتن آماده تاکید کرد: انجمن بتن بر اساس هزینه‌های تولید از جمله قیمت سیمان و شن و ماسه اقدام به قیمت‌گذاری پایه کرده است. وی ادامه می‌دهد؛  معلوم نیست با چه توجیهی برخی از  شرکت های تولیدکننده بتن قیمت‌هایی با اختلاف بسیار را در بازار مطرح می‌کنند. این شرکت‌ها چگونه هزینه‌های خود را جبران می‌کنند؟. وی می‌افزاید که تأثیر استفاده از سیمان کارخانه‌های مختلف در تفاوت قیمت بتن بسیار ناچیز است اما آنچه می‌تواند در قیمت بتن تفاوت ایجاد کند هزینه حمل این کالا از کارخانه‌های تولید کننده است.
 توان بالای باردهی بتن
بتن در بچینگ تولید و توسط تراک میکسر به کارگاه ساختمانی حمل و با استفاده از پمپ دکل تزریق می‌شود. ازاین‌رو شرکت‌هایی می‌توانند در کار خود موفق باشند که از تجهیزات تولید و ناوگان حمل کافی بهره‌مند باشند. شهرام دشتانی مدیر فروش سدید بتن از جمله ویژگی های بتن آماده تولیدی این شرکت را علاوه بر کیفیت توان بالای باردهی می‌داند. وی با بیان ظرفیت و تعداد تجهیزات تولید و حمل بتن آماده در این شرکت تاکید کرد : تنها شرکت های محدودی توان باردهی بالای 2 هزار مترمکعب بتن آماده را به‌صورت یکپارچه دارند و سدید بتن یکی از این شرکت‌هاست. وی قیمت هر مترمکعب بتن تولیدی این شرکت را با عیار 350 حداقل 92 هزار تومان برای منطقه یک کارخانه اعلام کرد.
مقاومت سی 50
گذار از رده مقاومتی  C20و C25  و رسیدن به رده مقاومتی بالاتر هدفی است که تنها برخی از شرکت های تولیدکننده بتن آماده آن را در دستور کار خود قرار داده‌اند. محمدرضا کامیار کارشناس فروش شرکت فربت به خبرنگار ما گفت: شرکت ما در زمره اولین شرکت‌هایی است که بتن با رده مقاومتی سی 50 را به بازار عرضه کرده است. فربت شرکتی است که بتن آماده زیرگذر چهار ولیعصر(عج) که اخیرا افتتاح شد را تهیه کرده است.
گران بخرید تا سالم بسازید
مهندس سید حسین موسوی مدیر فروش شرکت فیال بتن توضیح می‌دهد: خرید از شرکت های معتبر در اولویت باید باشد چرا که این شرکت‌ها برای چند کیلو سیمان اعتبار خود را مخدوش نکرده و دقیقاً به دلیل همین تعهد کاری است که آنها را به‌عنوان یک برند بازار مطرح کرده است. وی تاکید دارد: مصرف‌کنندگان بتن آماده می‌توانند برای اطمینان از کیفیت محصول نماینده‌ای را در کارخانه مستقر کنند تا بر مراحل تولید، بارگیری، حمل و مخلوط کردن بتن آماده نظارت کنند. وی ادامه می‌دهد که می‌توان از هر نهاده تولید یا اقدامی که در روند تولید بتن انجام داد پرینتی تهیه کرد و این نماینده مشتری می‌تواند آن را دریافت کند چرا که کارخانه تولیدکننده بتن چیزی برای مخفی کردن ندارد. به تعبیری «آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است.»
وی تاکید دارد که اولین شرکت های تولیدکننده بتن آماده استاندارد اکنون به برند تبدیل شده‌اند و خرید از آنها هر چند که قیمتی بالاتر از بهای سایر شرکت‌ها مطرح کنند باز به سود کیفیت بتن و امنیت ساختمان خواهد بود. 
در بازار بتن آماده برخی معتقدند ؛ باید از بتن‌هایی استفاده کرد که قیمت های معقولی ارائه کنند و دلیل این ادعای خود را کیفیت غیرقابل قبول بتن های ارزان‌قیمت می‌دانند. این تولیدکنندگان مدعی‌اند اگر هزینه نهاده‌های تولید را محاسبه کنید بدون سود هم قیمت بتن با کیفیت به این ارزانی نیست. ازاین‌رو تولید بتن های ارزان چندان استاندارد هم نیست.
کدام استاندارد
برخی از تولیدکنندگان بتن قیمت این محصول را کمتر از نرخ معمول بازار عرضه می‌کنند اما از شن و ماسه با کیفیت پایین تر یا سیمان کمتر از حد مجاز استفاده می‌کنند و بتنی ارزان تر اما با کیفیت پایین تر عرضه می‌شود. جالب تر آنکه بسیاری از خریداران این کالا نیز توجهی به اهمیت این کیفیت نداشته و تنها قیمت را معیار می‌دانند.
البته ماجرا به همین سادگی نیست و در هر کارخانه تولید بتن واحد کنترل کیفیت وجود دارد که مهندسین مورد تأیید سازمان استاندارد در آن به بررسی کیفیت بتن می‌پردازند و برای هر سفارش بتن ملزم به ارائه گزارش می‌باشد اما نکته منفی در این است که این شخص از همان شرکتی که مسئولیت نظارت دارد حقوق دریافت می‌کند. بااین‌حال مشتریان برای مطمئن شدن از کیفیت بتن خریداری‌شده می‌توانند به فهرست شرکت های تشخیص کیفیت بتن که در شهرداری‌ها موجود است مراجعه کنند و از آن شرکت  تقاضا کنند تا از بتنی که در ساختمانشان ارائه‌شده ، نمونه‌برداری کنند.
اندکی تأمل
همچنین یکی از  مشتریان خرید بتن آماده ، معتقد است: نوع مصالحی که در بتن استفاده می‌شود دارای اهمیت است. به‌عنوان مثال کارخانه سازنده سیمان و نیز نوع شن و ماسه می‌تواند در کیفیت محصول دو کارخانه متفاوت بتن موثر باشد.
شاید در گذشته بتن‌ریزی در زمستان آن هم اوج سرمای هوا امکان‌پذیر نبود اما در حال حاضر به یمن وجود افزودنی های بتن و نیز روش‌هایی مانند پوشاندن محوطه بتن‌ریزی می‌توان در سرمای زیر صفر درجه نیز اقدام به بتن‌ریزی کرد. بااین‌حال برخی این کار را اقتصادی ندانسته  و رویکرد به راهکار استفاده از قطعات بتنی پیش‌ساخته را قابل‌قبول می‌دانند. این افزودنی‌ها خود قیمت بالایی دارند و تأثیر بسزایی در قیمت نهایی بتن آماده می‌گذارند. برای مثال برخی روان کننده‌ها 7 هزار تومان برای هر لیتر قیمت دارند.