هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

چسب كاشي

شاید برای شما هم پیش‌آمده با شوق‌وذوق وارد خانه تازه‌ساز خود بشويد و همه‌چیز در نظر شما زيبا جلوه کند! شيرآلات خوب و نماي شگرف، رنگ‌های مسحور کننده و پر جاذبه؛ چند روزی حس نشاط و امنیت دارید و خيال شما راحت است. ولی  کم‌کم کاشی‌های زيبا ورمی‌آیند، متوجه مي‌شويد كه همگي كج شده‌اند و اين اتفاق، تمام حس زيباي شما را درباره خانه رويايي‌ از بين می‌برد. مشكل كجاست؟ مي‌گوييد دریغا که کاشی‌کار خبره‌تري استخدام نکرده‌ام، اما کاشی‌کار شما پر سابقه بود. در واقع شما براي صرفه‌جويي چسب كاشي بي‌كيفيت‌تري را خريداري كرده بوديد!
 در ادامه سلسله گزارش های پیام‌ساختمان تحت عنوان "کالای برتر" در این شماره نشریه، مشخصات و انواع چسب كاشي را بررسی می‌کنیم. لازم به ذکر است؛ مطالب عنوان‌شده اظهارات فعالان توليد و توزيع اين محصول بوده و نظر نشریه پيام ساختمان نيست اما از اظهارنظر مخاطبان و منتقدان استقبال خواهیم كرد.
تركيبات چسب كاشي
حامد منصوري از شركت آويژگان ابنيه آرسس در تشريح تركيبت چسب كاشي مي‌گويد: چسب كاشي محصولي است كه در گروه ملات‌های چسبنده تقسیم‌بندی مي‌شود كه از تعدادي از پركننده‌ها (Fillers)  به‌علاوه تعدادي پليمر تشكيل شده است. هركدام از اين پليمرها وظيفه ويژه‌اي برعهده دارند. مثلاً يك پليمر وظيفه چسبندگي دارد و يكي ديگر زيردست را قوام مي‌بخشد و از سرخوردگي ممانعت ايجاد مي‌كند. اين پليمرها تركيب مي‌شوند و حاصل توليد محصولي خواهد شد به صورت پودري آماده در كيسه‌هاي 25 کیلوگرمی كه آن را با 30 درصد آب به‌صورت وزني مخلوط مي‌كنند و خمير يكنواختي به‌دست مي‌آيد.
منصوري انواع چسب كاشي را به دو نوع پودري و خميري تقسیم‌بندی مي‌كند و ادامه مي‌دهد:  متأسفانه توليد نوع خميري اكثراً در كارگاه‌هاي زیر پله‌ای صورت مي‌گيرد. البته كارخانه‌هاي معتبر و قديمي هم هستند كه چسب كاشي خميري توليد كنند، اما به هر صورت كيفيت چسب كاشي پودري بسيار بالاتر است بالاخص كه چسب پودري به‌صورت دو منظوره براي كف و ديوار استفاده مي‌شود. البته اين چسب پودري را بايد از چسب پودري كف تميز داد كه قدرت چسبندگي ضعيف‌تري دارد.
وي ادامه داد: چسب‌هاي خميري عموماً ضدآب نيستند و حتي نمونه‌هاي مرغوب‌تر آن تنها چند ساعت در مقابل آب مقاومت مي‌كنند و بعد شل مي‌شوند.
وي افزود: البته بعضي کاشی‌کارها استدلال مي‌كنند در جاهاي مرطوب هم از چسب كاشي خميري استفاده مي‌كنيم ولي با بندكشي جلوي رطوبت را مي‌گيريم؛ درحالی‌که اگر لوله پشت بند تركيد يا بند ريخت آن‌وقت چه اتفاقي خواهد افتاد؟
معيارهاي خريد
این تولیدکننده، در مورد معيارهاي خريداري چسب چوب ضمن تأكيد بر در نظر گرفتن برندهاي معتبر مي‌گويد: خريدار بايد در نظر داشته باشد كه اين چسب را براي كجا مي‌خواهد خريداري كند، جايي كه رطوبتي وجود ندارد و قرار نيست تحت‌فشار خاصي قرار گيرد، نيازي به‌صرف هزينه‌هاي زياد نيست و لزومي ندارد از چسب ضد آب در آنجا استفاده شود، شايد چسب‌هاي معمولي را هم خريداري كنند و همان استفاده را ببرند.
وي ادامه داد: معيار دوم وزن و نوع كاشي است، كاشي‌هاي سبك غالباً ارزان‌قیمت‌تر هم هستند كه آنها را با چسب‌هاي معمولي مي‌توان چسباند. اما در مورد كاشي‌هايي مانند كاشي‌هاي پرسلاني كه ابعاد بزرگ‌تری دارند غالباً بايد از چسب‌هاي قوي‌تري استفاده كرد.
جايگاه شركت هاي ايراني
منصوري شركت‌هاي ايراني را از نظر فناوري در جايگاه قابل قبولي می‌داند و اضافه مي‌كند: به دليل آشفتگي بازار، شركت‌هاي معتبر بااحتیاط بيشتري وارد اين حيطه مي‌شوند. شركت ما توليدات ديگري هم دارد و دراین‌بین كمترين فروش را به چسب كاشي اختصاص داده است. يكي از دلايل این است كه الآن خيلي از كارگاه‌هاي زیر پله‌ای باکیفیت پايين و قيمت ارزان اقدام به توليد مي‌كنند به گونه‌اي كه حتي تحت نام شركت‌هاي خارجي و اكثراً تركيه‌اي اجناس تقلبي فروخته‌ مي‌شود. توصيه مي‌كنم كه به اجناسي بی‌نام‌ونشانی كه به اسم محصولات خارجي توليد مي‌شوند اعتماد نکنند، در موادي كه آنها مي‌فروشند يك مقدار Filler هست و يك مقدار غلظت دهنده و حتي ارتقاء دهنده خاصي را هم اضافه نمي‌كنند.
وي مي‌افزايد: عامل دوم نبود استاندارد چسب كاشي از سوي سازمان استاندارد ايران است و يكي از دلايل آشفتگي بازار همين موضوع است. حتي بعضي از گريدها در سطح جهاني در حال منسوخ شدن است ولي هيچ نظارتي روي آنها وجود ندارد.
نصب با چسب پودري 
قاعده اين است كه اين چسب‌هاي پودري را با آب تركيب مي‌كنند و با همزن‌هايي كه بر سر واگن‌پران‌ها مي‌گذارند هم مي‌زنند و خيلي سريع يك خمير يكنواخت ايجاد می‌شود. اگر اين همزن‌ها در دسترس نباشد، یک مشت پودر را در يك ظرف تميز با آب مخلوط کرده و هم می‌زنند تا گلوله ايجاد نشود چون اينها چسب‌هاي پرپليمري هستند و وقتي حجم زيادي از آن را در آب بريزيم گلوله مي‌شود  و اين گلوله‌ها همان پليمرهاي تركيب نشده هستند و خواص چسب را كم مي‌كنند. حاصل يك خمير يكنواخت است كه آن را پشت کاشی‌کار می‌کنیم. اين چسب کاملاً ضد آب است و قدرت چسبندگی بسيار بالايي دارد. اين روند را چسب خميري ندارد و نصاب‌ها مي‌خواهند راحت باشند و معمولاً از چسب خميري استفاده مي‌كنند درحالی‌که چسب‌هاي خميري در دنيا متداول نيست. 
استانداردی تصويب شده است
محمدعلي طاهباز شركت "ژي كاوا" چسب چوب را به سه گروه كلي تقسیم‌بندی مي‌كند يكي چسب‌هايي كه مناسب كف است، دوم چسب‌هايي كه براي كاشي‌هاي روي ديوار استفاده مي‌شود و ديگري چسب‌هاي آب بند است كه براي استخر و نماهاي بيروني استفاده مي‌شوند.
وي در مورد نظارت بر شركت‌هاي توليدكننده چسب كاشي مي‌گويد: خوشبختانه الآن استاندارد ملي چسب‌هاي كاشي تصویب و اجباري هم شده و به‌زودی اميدواريم اجرايي شود. همچنين ما در انجمن توليدكنندگان انجمن شيميايي ساختمان كه توليدكنندگان معتبر و رسمي این‌گونه چسب‌ها در كشور هستند شدیداً به دنبال اين هستيم كه با توليدكنندگان زیر پله‌ای برخورد شود.
فرهنگ‌سازي براي استفاده از چسب پودري
طاهباز بر اهميت فرهنگ‌سازي در بين کاشی‌کارها تأكيد مي‌كند و مي‌گويد: کاشی‌کارهای ما عمدتاً از چسب‌هاي خميري براي نصب كاشي روي ديوار استفاده مي‌كنند و اين چسب‌ها در برابر آب مقاومت ندارند. عليرغم اينكه ما الآن چسب‌هاي پايه سيماني توليد مي‌كنيم كه همان چسبندگي را دارد اما متأسفانه به خاطر فرهنگ غلط کاشی‌کارها زياد از آن استفاده نمي‌كنند، گرچه به لحاظ قيمتي نيز مناسب‌تر هستند. البته در بسياري از پروژه‌های بزرگ ساختماني كه ما خودمان با آن در تماس بوديم و توانستيم کارشناسانمان را بفرستيم ، فعالان ساخت‌وساز بعد از استفاده چسب‌ها، خيلي راضي بودند.
وي ادامه داد: مسئله ديگر اينكه در سال‌هاي گذشته چسب‌هاي زیادی با برندهاي خارجي وارد بازار ايران شد و به دليل عدم اعتمادي كه به محصولات ايراني وجود داشت اين محصولات مورد استقبال نيز قرار گرفت، گرچه شايد از كيفيت مناسبي هم برخوردار نبودند. اما بعد از بالا رفتن قيمت ارزهاي خارجي ديگر استفاده از اين محصولات به صرفه نبود و محصولات خوب ايراني جايگزين آنها شدند. مصرف‌كنندگان نيز بعد از يكي دو بار امتحان ديدند كيفيت لازم را دارد و پيوستگي كيفيت را هم ديدند. البته الآن اجناس تقلبي خيلي زياد شده به گونه‌اي كه از برند شركت ما به‌صورت تقلبي استفاده مي‌شود و بانام جنس ترك وارد كشور مي‌شوند. توصيه من اين است كه ابتدا از برندهاي معتبر كه امتحان خود را پس داده‌اند استفاده كنند و ديگر فريب برند خارجي را نخورند.
قيمت‌ها
طاهباز افزود: قيمت‌ها متفاوت است و قیمت چسب‌هاي پودري از كيلويي 250 تومان شروع مي‌شود تا 500 تومان كه چسب‌هاي ويژه‌ كف هستند قيمت دارند. برندهاي خارجي كه مصرف دوگانه ديوار و كف دارند تا كيلويي 1500 تومان نيز قیمت دادند. در بعضي از محصولات قيمت‌ها تا كيلويي 4 هزار تومان بالا مي‌رود. چسب‌هاي خميري نيز از كيلويي 600 شروع مي‌شود تا 1600 تومان بالا مي‌رود.