هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

كليد و پريز

كمتر كسي است كه در طول روز سروکارش با وسايل برقي و الكترونيكي نيفتد و براي اكثريت ما تصور دنياي بدون وسايل برقي بسيار دشوار است. كافي است یک روز را بدون برق بگذرانيد تا ببينيد ما به وسايل الكترونيكي و برقي چقدر وابسته شده‌ايم. براي استفاده از كامپيوتر، تلويزيون، موبايل و لامپ كه روزبه‌روز متنوع‌تر و پيچيده‌تر مي‌شوند حضور يك چيز مسلم است؛ كليد و پريز.
شاید برای شما هم پيش‌آمده که در سفر به ديگركشورها ،هنگامی که قصد استفاده يا شارژ وسايل الكترونيكي همراه خود مانند موبايل و لپ‌تاپ را داريد به مشكل بربخوريد. در اين زمينه كشورهاي مختلف استانداردهاي ويژه‌اي دارند. مشهودترين تفاوت شكل پريزها است كه در اغلب موارد با استفاده از آدابتور تبديل قابل حل خواهد بود. اما مشكل اصلي ولتاژ متفاوت است، شايد لازم باشد از يك مبدل ولتاژ نيز در كنار آداپتور استفاده كنيد. پریزهای برق آمریکای شمالی معمولاً نیروی ۱۲۰ ولت ۶۰ هرتز را فراهم می‌آورند. درحالی‌که خروجی پریز در اروپا ۲۳۰ ولت و ۵۰ هرتز است. در ایران خودمان هم برق ۲۲۰ ولتی ۵۰ هرتزی در سیم‌ها جریان دارد.
در ادامه سلسله گزارش های پیام‌ساختمان تحت عنوان “کالای برتر” در این شماره از نشریه، مشخصات و انواع كليد و پريز را بررسی می‌کنیم. لازم به ذکر است؛ مطالب عنوان‌شده اظهارات فعالان توليد و توزيع اين محصول بوده و نظر نشریه پيام ساختمان نيست اما از اظهارنظر مخاطبان و منتقدان استقبال خواهیم كرد.
تكنولوژي كليد و پريز
کلید و پریزها بر اساس شکل و استاندارد به انواع مختلفی تقسیم می شوند و با رجوع به صفحه ویکی پدیای انگلیسی 13 استاندارد مختلف در سراسر جهان برای آنها برشمرده شده است. اما استانداردهای داخل کشور چطور؟
 سعيد كريمي از شركت آسان كليد، انواع كليد و پريز مورد استفاده در كشور را بر اساس تكنولوژي‌هاي به‌کاررفته درآنها تقسیم‌بندی مي‌كند. او در اين تقسيم‌بندي هيچ‌گونه كاربرد ويژه‌اي براي كليدهاي پيشرفته‌تر برنمي‌شمرد و مي‌گويد: تنها كاربرد كليدهاي لمسي و كنترلي در مقابل كليدهاي معمولي وجه زيبايي و لوكس بودن آنها است و گرنه اين كليدها به لحاظ امنيتي مشخصه ويژه‌اي ندارند .
وی در مورد كيفيت محصولات شركت‌هاي ايراني مي‌گويد: بين 70 تا 80 درصد كالاهاي موجود در بازار ايران ساخت داخل هستند و تنها 30 درصد واردات داريم و بين محصولات خوب بازار ايران و كالاهاي خوب وارداتي نيز تفاوت زيادي وجود ندارد، مضاف بر اينكه اكثريت واردات نيز از كشورهايي مانند چين و تركيه صورت مي‌گيرند اما در بيشتر موارد كيفيت كالاهاي  داخلی بالاتر است. 
كليدهاي ضد انفجار
رضا صدر زاده از شركت خيام الكتريك مي‌گويد : اين شركت به‌عنوان نخستين توليدكننده كليدهاي لمسي اين محصول را ديگر به صرفه نمي‌داند چون مردم به آن رغبتي نشان ندادند. وي ادامه داد: تفاوت كليدهاي لمسي با كليدهاي رايج، مدارهاي الكترونيكي است كه در كليدهاي لمسي و كنترلي استفاده مي‌شوند و در نمونه‌هاي معمولي كليد به‌صورت مكانيكي روشن و خاموش مي‌شود.
وي افزود: كليدهايي كه از تكنولوژي بالاتري بهره برده‌اند تنها لوكس بودن آنها مد نظر نيست بلكه از هوشياري بيشتري نيز برخوردارند. اين كالاها چون جرقه ندارند ضد انفجار هستند و مي‌شود آنها را در محيط‌هاي پر از گاز استفاده كرد و اطمينان داشت كه حادثه‌اي رخ نمي‌دهد. اين كليدها نه جرقه  می زند و نه خراب خواهد شد.
صدرزاده انواع استاندارد كليد و پريز را به دو نوع تقسيم مي‌كند: يكي مدل انگليسي (British Standard) است كه بيشتر كشورهاي عربي نيز از آن استفاده مي‌كنند و ديگري به نام مدل آمريكايي شناخته مي‌شود كه تفاوت آنها در ميزان ولتاژ سيستم است كه 110 ولت  می‌باشد و همچنین تعداد خانه‌هاي پريز که سه‌گانه است.وي گفت: به همين دليل است كه براي صادرات به كشورهاي ديگر از جمله اكثريت كشورهاي عربي حوزه خلیج‌فارس مشكل عدم تطابق استاندارد وجود دارد.
استاندارد ايران فراتر از استاندار جهاني است
صدر زاده در مورد كيفيت محصولات ساخت داخل گفت: در ميان كالاهاي وارداتي يك سري برندهاي معتبر و معروف هستند كه كيفيت آنها يك پله از محصولات ايراني بالاتر است. بقيه آنها كه مي‌توان گفت 90 درصد كالاهاي وارداتي را شامل مي‌شوند يا در حد محصولات ايراني است و يا پايين‌تر از توليدات داخل كشور هستند. البته به‌جز كالاهاي فرانسوي كه كيفيت بالايي دارند. ضمن اینکه واردات ما بيشتر از كشورهاي چين و تركيه صورت مي‌گيرد.
وي افزود: شركت ما و چند شركت داخلی ديگر به كشورهاي همسايه و چند كشور اروپايي صادرات داشته‌ايم. از نظر كيفيت و تكنولوژي محصولات ما هیچ مشكلي ندارد اما نوسانات قيمت ارز و مشكلات اقتصادي در سال‌هاي اخير باعث شد كه روند صادرات به‌صورت مستمر نباشد.
صدر زاده گفت: كشور اوكراين كه دروازه آينده اروپا است كيفيت محصولات ما را تأييد كرده و كالاهاي ما به لبنان هم صادر شده است. وي ادامه داد: استانداردي‌هاي الزامي ايران (ISIRI) فراتر از استانداردهاي جهاني است و اگر مشكلات مالي نباشد مشكلي از نظر كيفيت با ديگر كشورهاي جهان نداريم.
هر كس ارزان‌تر بدهد برنده است
ابراهيم ذاكري، مديرعامل شركت مهسان الكتريك مي‌گويد: عليرغم اينكه توليدكنندگان داخلي مي‌گويند كه توليدات ايراني قابل رقابت با محصولات خارجي است اما بايد ديد مشتريان چه مي‌گويند. متأسفانه هر كالايي كه در بازار ايران قيمت كمتري داشت بي‌اعتنا به كيفيت آن فروش بهتري خواهد داشت.  وي افزود: براي شركت ما استاندارد ايران كافي نيست و سعي مي‌كنيم بهترين استانداردها را به‌کارگیریم، مثلاً محصولات ما تأییدشده آلمان است، اما براي شركت های ديگر كيفيت بالا چندان لحاظ نمي‌شود.
ذاكري گفت:  قيمت محصولات را مواد اوليه تعيين مي‌كند، ما مواد اوليه را از سوئد می‌آوریم و هر كيلو 18 هزار تومان هزينه دارد، درحالی‌که مواد اوليه ديگري در كشور وجود دارد كه از كيفيت بالايي برخوردار نيست و تنها به آن رنگ مي‌زنند. متأسفانه اين محصولات به هر طريق ممكن استانداردهاي حداقلي را نيز به‌دست مي‌آورند.
وي افزود: براي اينكه مصرف‌کنندگان تجهيزات فني بدانند از كجا و چه كالايي را خريداري كنند چاره‌اي جز مراجعه به استانداردها و گواهينامه‌ها نيست، البته در بحث استاندارد نيز چون حداقل مدنظر است كيفيت كالا سنجيده نمي‌شود. درست مانند تفاوت پرايد، فيات و بنز است كه هر سه اين كالاها استاندارد حداقلي را كسب كرده‌اند اما يكي حداقلي است و ديگري به اين كفايت نكرده و استانداردهاي بالاتري براي محصولش در نظر گرفته است.  
ذاكري راه‌حل كيفيت را در بازبيني در روند استاندارد دهی و معيارهاي حداقلي مي‌داند و مي‌افزايد: اگر از سازمان استاندارد هم بپرسيد آنها مي‌گويند ما حداقل‌ها را بررسي مي‌كنيم درحالی‌که بايد راه‌حلی باشد و اين استانداردها توسط يك موسسه بي‌طرف صورت گيرد.
ذاكري گفت: استانداردهاي ايزو كه هم اکنون در محصولاتي كه خريداري مي‌كنيد نشان آن نقش بسته است، نشان‌دهنده كيفيت محصول نيست بلكه نشان از رعايت اصول مديريتي دارد كه در بسياري از جاها نيز اضافی است و ديد چه چيز در كجا به درد مي‌خورد.
 قيمت‌ها
با توجه به انواع  كليد و پريز و با توجه به تكنولوژي به‌کاررفته در آنها دامنه قيمت اين كالا بسيار متنوع است. تنها در مورد كليد يك پل قيمت‌ها از 1800 تومان شروع مي‌شود و تا 35 هزار تومان و بيشتر خواهد رسيد. دامنه كالايي اين محصول در برخي از شركت‌ها به بيش از 60 نوع مي‌رسد كه در آن از تكنولوژي پيشرفته‌اي استفاده‌شده و قيمت آن نيز افزايش پيدا مي‌كند. چشم‌الكترونيك، آشکارساز حرکتی، پريز صوتي و نمايشگر هتلي از جمله كالاهاي گران اين گروه كالايي هستند كه هر كدام  از آنها مي‌تواند تا 100 هزار تومان بلكه بيشتر قيمت داشته باشد. به ليست قيمت‌هاي محصولاتي كه تكنولوژي بالاتري دارند مانند كليدهاي لمسي و كنترلي كه نگاه بيندازيم قيمت‌ها بسيار بالاتر خواهد رفت. در يكي از شركت‌ها كليد لمسي و كنترلي دوتايي 229 هزار تومان، كليد لمسي و كنترلي سه‌تایی 316 هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.