هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

پروفیل های «يو پي وي سي»

گروه بازار ساختمان: از زماني كه اولين پروفيل هاي «يو پي وي سي» وارد كشورمان شد چند سالي بيشتر نمی‌گذرد اما بازار در و پنجره با تمام وسعت و تنوعي كه دارد به بخشي از قلمروي اين محصول خوش‌ساخت تبديل شده است. تقریباً هیچ پنجره‌ای براي ساختمان‌ها به‌ویژه از نوع دو جداره ساخته نمی‌شود مگر اینكه از پروفيل هاي جديد مانند «يو پي وي سي « در آن استفاده شده باشد.

صنعت «يو پي وي سي» از زمان پيدايش تاکنون همواره با رشد فناوري توانسته است جایگاه خود را ارتقا داده و از بهترين سيستم هاي صنعتي بهره گيرد. روندي كه در ابعاد نرم‌افزاری مانند نرم‌افزارهای محاسبه توليد و برش تا دستگاه‌های توليد و اتصال در و پنجره رایانه‌ای را در برمی‌گیرد. بااین‌حال بازار اين محصول كه همچنان داراي رونق است به رشد بيشتري نياز دارد و هنوز از بورس جغرافيايي برخوردار نيست.

در ادامه سلسله گزارش های پیام ساختمان تحت عنوان «کالای برتر» در این شماره از نشریه، پروفيل هاي «يو پي وي سي» و در پنجره‌های ساخته‌شده با آنها را بررسی می‌کنیم. لازم به ذکر است؛ مطالب عنوان‌شده اظهارات فعالان توليد و توزيع اين محصول بوده و نظر نشریه پيام ساختمان نيست اما نشريه از انتشار نظر مخاطبان و منتقدان استقبال خواهد كرد.

نگاهي به بازار دستگاه‌های تولید» يو پي وي سي»

در و پنجره‌های «يو پي وي سي» را می‌توان به چند بخش تقسيم كرد: بخش پروفيل، بخش دستگاه‌های توليد «يو پي وي سي» و بخش ساخت در و پنجره که به هر بخش نگاهي اجمالي خواهيم داشت.

اگر چه می‌توان دستگاه‌های تولیدکننده «يو پي وي سي» كه توليد داخل هستند را نيز در بازار ديد اما بخشي از تقاضا براي اين كالاهاي صنعتي از طريق واردات به‌ویژه از کشور تركيه تأمین می‌شود.

محمد چراغي مدير فروش شركت «ماهان صنعت آذران» با بيان اين مطلب كه «دستگاه‌های تك سر ، دو سر و سري اكونومي» را از تركيه وارد می‌کند، به خبرنگار پيام ساختمان گفت: «بازار اين محصولات در انتظار كاهش قيمت ارز به سر می‌برد. وي در خصوص قيمت دستگاه‌های توليد «يو پي وي سي» به خبرنگار پيام ساختمان اظهار داشت: قيمت اين دستگاه‌ها به طول دستگاه و امكانات آن مرتبط است.

چراغي، با تاكيد بر كيفيت بالاي محصولاتي كه به بازار عرضه می‌کنند ، گفت: 10 سال خدمات پس از فروش و دو سال گارانتي ،مزيت های خريد از اين شركت است.» وي ادامه داد: «برخي از تولیدکنندگان« يو پي وي سي» براي خريد دستگاه‌ها و تجهيزات مربوطه سرمایه‌ای را كنار گذاشته‌اند اما براي آن دسته از افراد كه در تأمین مالي دچار مشكل هستند و به توليد علاقه دارند ما کمک‌هایی را در نظر گرفته‌ایم. «

نرم‌افزار رايگان با خريد پروفيل

هادي ُمنادي، مديرعامل شركت «كارپن» در گفتگو با خبرنگار ما بازار پروفيل هاي«يو پي وي سي» را داراي رونق دانسته و معتقد است: كالاهايي كه شركت وي از تركيه وارد می‌کند می‌تواند هم در كيفيت و هم در قيمت با انواع ديگري كه در بازار يافت می‌شود، رقابت كند. وي مزيت خريد پروفيل‌هاي كارپن را ارائه نرم‌افزاری به نام «وين سافت « دانست و اضافه كرد:»اين نرم‌افزار می‌تواند با دريافت ابعاد در و پنجره، راهنمايي هاي لازم را با كمترين اتلاف و پرت براي توليد در و پنجره در شمارگان بالا محاسبه نموده تا با بهترين روش، نحوه برش ، اندازه‌های لازم براي شيشه و .... محاسبه گردد و می‌تواند حتي قيمت را نيز محاسبه كرده و فاكتور فروش براي مشتري ارائه دهد.»

ُمنادي تاكيد كرد: قیمت هر متر پروفيل وارداتي 7 هزار و 500 تومان براي تحويل در بازار تهران است كه قیمت نهايي بوده و هزینه‌های حمل‌ونقل در آن حساب شده است.ضمن اینکه برخي از تولیدکنندگان در و پنجره براي یراق‌آلات 5 سال و براي خود پروفيل 10 سال خدمات پس از فروش ارائه می‌کنند. وی خاطرنشان کرد : يكي از مشکلات « يو پي وي سي» اين است كه رنگ خود پروفيل تغيير كند يا آنكه حالت و فرم آن دچار دگرگوني گردد.‌ در اين صورت بايد خريداران در هنگام خريد به اين مسائل توجه كافي داشته باشند.

با بخش توليد

شركت «پي وي سي جام جم» تولیدکننده در و پنجره‌های «يو پي وي سي» است.

مهدي گرجي، مدير فروش اين شركت در گفتگو با خبرنگار ما گفت: تلاش ما اين است كه حداقل سالي یک‌بار با مشتريان عمده خود تماس گرفته و درصورتی‌که در و پنجره‌های آنها كه توليد ماست نياز به تعمير يا تعويض داشته باشند، نسبت به تعمیر یا تعویض آنها اقدام کنیم.

وي توضيح داد: «درصورتی‌که شیشه‌ها نياز به هواگيري داشته باشند يا چسب سيليكون آن باز شده باشد و مواردي مانند آن اين اقدام به‌صورت رايگان انجام می‌شود.به گفته اين تولیدکننده قيمت هر متر پروفيل كه در توليد در و پنجره به کار می رود ، 14 تا 22 هزار تومان است و بايد به اين عدد هزینه‌های ساخت و نصب ، شيشه و متعلقات مانند یراق‌آلات را نيز افزود.

مراقب سوءاستفاده‌ها باشید

يكي از مسائلي كه شايد ناشي از تأثیر تبلیغات رسانه‌ای مبنی بر نقش در و پنجره‌های دوجداره با فريم غيرفلزي در كاهش تبادل حرارتي و اتلاف هزينه باشد،ابراز علاقه مردم نسبت به تعويض پنجره‌های قديمي با پنجره‌های دوجداره است. يكي از توليدكنندگان در و پنجره «يو پي وي سي» معتقد است: در اين بازار دلالان با تبلیغات خود سعی دارند مالکان را به تعویض پنجره‌های قدیمی ساختمان‌هایشان با پنجره‌های دوجداره ترغیب نمایند و از این راه سودی کسب کنند ، ازاین‌رو بهتر است مصرف‌کنندگان سفارش هاي خود را مستقیماً از تولیدکنندگان در و پنجره تهيه كنند.هرچند‌ بسياري از تولیدکنندگان ترجيح می‌دهند كه براي ساختمان هاي تازه‌ساز اقدام به توليد در و پنجره كنند تا تعويض پنجره‌های قديمي.‌

حتي براي خانه‌های سوپر لوكس

اهميت و زیبایی پنجره‌هایی كه با پروفيل هاي «يو پي وي سي « ساخته می‌شود به‌اندازه‌ای است كه حتي براي خانه‌های لوكس و نيز ساختمان‌هایی با کاربری سوپر لوكس مانند هتل‌ها و... نيز از همين پروفيل استفاده می‌شود. هر چند اين بازار نيز داراي رقيبي است به نام در و پنجره‌های آلومينيومي.