هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

شيشه سكوريت


گروه بازار ساختمان: حتماً شیشه‌های بلند و قدي فروشگاه‌ها را در سطح شهر دیده‌اید كه بدون قاب هم نقش در و هم نقش نما را براي ساختمان ايفا می‌کنند. شیشه‌هایی كه با ضربات آرام نخواهند شكست و با فشار شديد حتي اگر خرد شوند به قطعات كوچكي تبديل می‌شوند كه مانند شیشه‌های ساده، خطرناك و برنده نيستند.

مواد اصلي براي توليد شیشه سکوریت تفاوت چنداني با شیشه‌های عادي يا ساده ندارد بلكه زمان هاي توليد و حرارت دادن به مواد اوليه شيشه و سپس نحوه خنك كردن آن است كه می‌تواند يك شيشه فلوت درجه يك را به شیشه‌ای سكوريت يا ايمن براي نصب در ساختمان تبديل كند. شیشه‌ای كه هم شفافيت و درخشندگي شیشه‌های عادي را دارد و هم با ضربات شديد حتي اگر خرد شود ذرات آن برنده نيست و براي اطرافیان ايمن محسوب می‌شود. بااین‌حال اين شيشه با شیشه‌های لمينيت كه داراي لایه‌ای از كامپوزيت براي ضد ضربه يا ضد گلوله كردن شيشه است متفاوت می‌باشد.

يكي از تفاوت‌هایی كه شیشه‌های سكوريت با شیشه‌های عادي يا ساده دارد عملیات حرارتی از گرم کردن یکنواخت جام شیشه تا دمای سرخ شدن می‌باشد. شیشه سرخ‌شده با هوای سرد به هر دو سطح شیشه سریعاً سرد می‌گردد. اين كار موجب می‌شود در برابر ضربات نه چندان شديد مقاومت بالايي داشته باشد. در ادامه سلسله گزارش های پیام ساختمان تحت عنوان «کالای برتر» در این شماره از نشریه شیشه‌های سکوریت را در گفتگو با فعالان بازار این محصول بررسی می‌کنیم. لازم به ذکر است؛ مطالب عنوان‌شده اظهارات مخاطبان بوده و نظر نشریه نمی‌باشد.

چرا شيشه سكوريت

شيشه در مقايسه با ساير كالاهاي ساختماني كه براي نما استفاده می‌شود داراي مزيت هاي بسياري است كه يكي از آنها شفافيت و عبور دهنده نور است. قابليت ديگر این محصول عدم خش پذيری آن می‌باشد و اين مزيت در مکان‌هایی مانند اتاق هاي عمل ، آزمایشگاه‌ها و ... بسيار ضروري است. شايد پلاستيك داراي شفافيت باشد اما مشكل اين است كه پلاستيك خش پذير است و بزرگ‌ترین مشكل اين كالا در رقابت با شيشه است. مشکلی كه شيشه ساده دارد احتمال شكسته شدن و خطرات ناشي از آن است كه می‌تواند مرگبار هم باشد که اين چالش با شیشه‌های سكوريت برطرف شده است.

در صورت شکستن شیشه سکوریت، شیشه به قطعات کوچک با لبه‌های صیقلی تبدیل می‌شود که قدرت برش ندارند و خطر صدمه را کاهش می‌دهد. شیشه سکوریت برای سازه‌های بدون قاب مانند در ورودی یا هر مکانی که احتمال صدمه زدن به انسان را داشته باشد، قابل استفاده است. شیشه سکوریت قابلیت برش یا فرم دهی را ندارد و تمامی فرایندها مانند برش، سوراخ کردن يا كونيك كردن و... باید قبل از سکوریت کردن شیشه انجام گیرد.

نگاهي به بازار سكوريت

شركت «سيستم ساختماني كاما» فروشنده شیشه‌های سكوريت است و پيام فيروزه نه تنها مدیرعامل اين شركت است بلكه آگاهي كاملي از صنعت و بازار دارد. وي در گفتگو با پيام ساختمان تاكيد كرد: درهاي ريلي و لولايي از جنس شيشه سكوريت به‌ویژه براي كاربردهاي ورودي ساختمان است كه بر اساس سفارش مشتري، به بازار عرضه می‌شود. شیشه‌های سكوريت ساده با قيمت هر مترمربع 40 تا 50 هزار تومان و توليد داخل است. وي در خصوص قيمت شیشه‌های سكوريت طرح دار اظهار داشت: قيمت هر مترمربع از اين شیشه‌ها كه وارداتي است از 200 هزار تومان تا يك ميليون تومان می‌باشد.

اين كارشناس بازار شيشه خاطرنشان كرد: يكي از چالش هاي بازار اين كالاي ساختماني ، عدم استفاده از دستگاه‌های دقيق برش مانند واتر جت ( برش شيشه با آب) است كه به‌جای آن الماس زني يا ايجاد برش و سوراخ به‌صورت دستي انجام می‌شود كه طبعاً دقت بالايي هم ندارد.  

اين درست است كه شیشه‌های سكوريت به معناي شیشه‌های امن و ايمن است اما شیشه‌هایی نیز هستند كه براي مقابله با ضربات چكش و حتي گلوله استفاده می‌شود نوع ديگري شيشه نیز وجود دارند که لمينيت نام دارد. لایه‌ای از لمينيت به قطر 1.52 ميكرون ميان دو شيشه سكوريت قرار می‌گیرد. لمينيت‌هاي» ايي وي اي» و» پي وي بي» نيز از شیشه‌های لمينيت هستند.

جايگزين شيشه در خانه‌های سوپر لوكس

پيام فيروزه در خصوص اينكه چرا بر مصرف شيشه تاكيد دارد، درحالی‌که با پلاستيك هاي خاصي نيز می‌توان نما و تصوير شفافي از فضاي مقابل داشت، گفت: شيشه قيمت كمتري نسبت به پلاستيك دارد تا جايي كه قيمت پلاستيك 5 برابر قيمت شيشه است. وي ادامه داد: قیمت هر پنل 1.20 در 2.20 متري نوعي از پلي کربنات‌ها معادل 2ميليون تومان است.

شیشه‌های جمع شونده

جهان جاوید فر، مدیرعامل شركت شيشه «ليان» در گفتگو با خبرنگار ما گفت:‌ ما توليدكننده شیشه‌های جمع شونده هستيم كه در فضاهايي مانند آلاچيق يا بالكن ( تراست)کاربرد دارد. وی درباره قيمت محصولات شركتش اظهار داشت: قیمت هرمتر مربع شیشه‌های جمع شونده 200 هزار تومان است و براي نصب هر مترمربع شيشه هزینه‌ای معادل 20 تا 40 هزار تومان نيز برحسب وضعيت متراژ و سختي كار دارد. وي با بيان اينكه اين نوع شیشه‌ها مانند كرکره باز و بسته می‌شود و در اروپا نيز با استقبال مواجه شده است، اظهار داشت: اين نوع شیشه‌ها بيشتر براي خانه‌های لوكس يا در ساختمان‌هاي اداري و تجاري با كاربري خاص مانند هتل‌ها و تالارهاي پذيرايي قابليت استفاده دارد. و داراي بورس خاصي نیست اما نكته جالب اين است كه شما می‌توانید از تولیدکننده بخواهيد سكوريت كردن شيشه را با چه مشخصات و ویژگی‌هایی انجام دهد. همچنين ابزار زدن و سوراخ‌کاری هاي لازم بايد طبق سفارش مشتري انجام می‌شود.

تولیدکنندگان سكوريت

عبدالهي مدير فروش شركت «خم قريشيان» تولیدکننده شیشه‌های نشكن، سكوريت و دوجداره معتقد است: قيمت شیشه‌ها برحسب نوع و سايز آن متفاوت است.

در بازار شيشه می‌توان تايل هاي شیشه‌ای توليد داخلي را نيز ديد .يكي از شركت هاي عرضه‌کننده كه به‌صورت دست‌ساز است اقدام به توليد تايل هاي شیشه‌ای كرده است «آريا پرداز كوشا» می‌باشد . هاشم اميري در مورد قيمت اين كالا گفت: قيمت هر كاشي يا تايل شیشه‌ای بر حسب اندازه و رنگ آن متفاوت است و از يك تا 30 هزار تومان تنوع قيمت دارد.

شايد بسياري از متقاضيان بازار از تنوع كالاها و امكاناتي كه می‌تواند در بازار شيشه يافت شود اطلاع نداشته باشند اما آنچه مهم است اينكه بر خلاف توليد انبوه انواع شيشه در ايران، درهای سکوریت به خاطر قفل و یراق‌آلات به واردات وابستگي بسيار زيادي دارد. در حالی که برعكس ايران قابليت صادرات شیشه‌های سكوريت و در هاي شیشه‌ای را دارد .