هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

بتن مطلوب با ويبراتور خوب


گروه بازار ساختمان: بتن از مهم‌ترین مواد و مصالح ساختماني است و شايد بتوان گفت بعد از فولاد مهم‌ترین كالايي است كه شاكله سازه بر اساس آن استوارمی‌شود از اين رو سلامت بتن داراي اهميت به سزايي می‌باشد. تفاوت بتن با بسياري از كالاها در اين است كه زمان در استفاده از اين محصولِ صنعتي مهم است و بعد از بتن‌ریزی اگر نتوان اين كالا را باکیفیت مطلوب در بنا مورد استفاده قرار داد، فرصت از دست مي رود. بنابراین بايد توجه داشت علاوه بر همه مواردي كه در خصوص توليد و استفاده بتن آماده گفته می‌شود، در زمان بتن‌ریزی نيز اهمیت دارد. به ویژه هنگام بتن‌ریزی. باید هواي داخل محل بتن‌ریزی تخليه شود که اين اقدام مهم با ويبراتور بتن انجام می‌شود. آنچه در ادامه می‌خوانید سخنان فعالان بازار ويبراتورهاي بتن می‌باشد و الزاماً نظر پيام ساختمان نيست. هر چند از انعكاس نظرات موافقان و مخالفان اين گزارش استقبال می‌کنیم.

انواع ویبراتور

انواع مختلفي از اين كالاي ساختماني در بازار وجود دارد؛ ویبراتور برقی، ویبراتور بادی، ویبراتورهای بنزینی و گازوئیلی و ويبراتور هاي مكانيكي . اكثر فعالان، خيابان سعدي را به عنوان بورس ويبراتور معرفي می‌کنند. به ويبراتور، شیلنگي متصل است كه به وسيله آن يك لرزاننده ( پوكر ) به موتور وصل شده و بر اثر فعاليت اين لرزاننده، حباب‌های هواي داخل بتن خارج‌شده و موجب می‌شود كه بتن حالتي يكپارچه داشته باشد.

فعالان بازار

مهندس « مهرداد شيرازي» مديرعامل شركت «پرشيا استيل» در این مورد به خبرنگار ما گفت: سه نوع ويبراتور متفاوت وجود دارد كه براي خاك ، بتن و آسفالت مورد استفاده قرار می‌گیرد و البته انواع مختلفي هم دارد که نوع بتني اين محصول بر حسب استفاده در سطح ، ستون و ديوار باز هم متفاوت است.

وي كه سال‌ها در زمينه عرضه اين محصول به بازار فعاليت می‌کند، معتقد است: بر اساس اصول مهندسي، بتن يا بايد ويبره شود تا دانه‌های ماسه داخل بتن به صورت یکپارچه كنار يكديگر قرار گيرند و چسبندگي يكسان شود يا آنكه از Fiber concrete كه در كشورمان درست يا غلط به آن الياف بتن می‌گویند استفاده شود. وي ادامه داد: در ايران كمتر از اين نوع بتن استفاده می‌شود ضمن اینكه در برخي كشورها بعد از ويبره و شمشه كردن اقدام به ساكشن آب مازاد بتن می‌کنند .

مهندس شيرازي تاكيد كرد: بايد بتن همگن شده و دانه‌ها به يكديگر نزديك شوند تا استقامت بتن را بالا ببرند. اين كارشناس، طول شیلنگ ويبراتور را 6 و 8 متر عنوان نمود و ويبراتورهاي عرضه‌شده توسط شركتش را ساخت فرانسه و سوئد معرفي کرد.

3 تا 6 ماه گارانتي

زهرا تيمي، مدير فروش شركت ماهان موتور اظهار داشت: ويبراتور هايي كه شركت ما به بازار عرضه می‌کند داري انواع متفاوتي است و بر حسب قدرت و سايز آنها از 7/1 ميليون تا 5 ميليون تومان قیمت دارد

خانم تيمي با تاكيد بر اينكه شركت ما داراي گروه تعويض و تعمير می‌باشد، گفت: ويبراتورهايي را كه اين شركت عرضه می‌کند ساخت كشورهايي مانند كره ، ژاپن، مالزي و چين است و قطعاً نوع ژاپني آن قيمت بالاتري دارد. وي زمان خدمات پس از فروش محصولات را 3 تا 6 ماه گارانتي عنوان كرد كه قطعات مصرفي شامل گارانتي نمی‌شود. مدير فروش شركت ماهان موتور خاطرنشان کرد: ما نوع پرتابلي نيز عرضه مي كنيم كه البته اين نوع مربوط به‌ اندازه‌های كوچك می‌باشد.

ويبراتور پرتابل

اسكندري از فعالان بازار ويبراتور می‌گوید: قيمت ويبراتور در بازار از 1.700 ميليون تا 5 ميليون تومان متغیر است كه طبعاً كالاهاي ارزان تر فاقد خدمات پس از فروش می‌باشند. وي به جديدترين ويبراتور بتن كه به صورت پرتابل است، اشاره كرده و معتقد است: ‌اين كالا به دليل آنكه بر دوش كاربر قرار می‌گیرد امكان انتقال و استفاده در بتن‌ریزی‌های متفاوت مانند ارتفاعات بالاتر را فراهم می‌کند. وي معتقد است: برخي از ويبراتورهاي بازار نيز خدمات پس از فروش تا یک سال دارند.

نوع ديگر

اين موارد كه فعالان بازار به آن اشاره داشتند بيشتر از نوع پوكري است، ولي انواعي كه اغلب ساخت کشور روسیه هستند نيز در بازار وجود دارد كه براي ويبره كردن قالب ستون‌هاست و قيمت آنها از 250 هزار تومان به بالا می‌باشد.

مشخصات فني برخي از ويبراتورها

ویبراتور بتن با قدرت : 600 وات ولتاژ و 240 – 220 ولت، وزن : 2/45 کیلوگرم و قدرت لرزش : 14000 بیت در دقیقه

ویبراتور بتن قدرت : 1400 وات ولتاژ و 240 – 220 ولت، وزن : 4/3 کیلوگرم و قدرت لرزش : 11000 بیت در دقیقه استارت آرام

ويبراتور با قدرت : 1400 وات وزن و 4/3 کیلوگرم و قدرت لرزش : 11000 بیت در دقیقه استارت آرام.

بيشتر اين محصولات ساخت كشورهاي آلمان ، تایوان و چين می‌باشند.

فركانس ويبراتور، كليدي است كه به واسطه آن می‌توان بتن تازه را به بتني يكپارچه تبديل كرد. در صورتي كه فركانس ويبراتور خيلي كم باشد، ويبراتور به درستي نمی‌تواند بتن را يك دست و يكپارچه نمايد و چنانچه فركانس ويبراتور خيلي زياد باشد، به علت ازدياد هواي داخل بتن، مقاومت آن در برابر خرابی‌های ناشي از سیکل‌های انجماد و ذوب شدن کاهش قابل‌ملاحظه‌ای پيدا می‌کند. اپراتورها و كارگران نيز تحت تأثير فركانس ويبراتور قرار می‌گیرند، چرا كه كاهش فركانس، مدت زماني كه اپراتور بايستي ويبراتور را در بتن تازه به منظور دستيابي به بتني يكپارچه و يكدست قرار دهد، افزايش می‌دهد.

فركانس بهينه ويبراتور

مقـدار انـرژي مورد نيـازي كه بايستي بـه منظـور یکپارچه‌سازی بتن بـه كار گرفته شود برای كسي كه بـه صورت دستي اقدام بـه متـراكم سازي بتن تـازه نموده، معلوم و مشخص است. نيرو و عملكرد ويبراتورها به مراتب از سايـر وسايل دستي متراكم سازي بتن، مؤثـرتر می‌باشد، زيـرا در مدت زمان کوتاه‌تری بـه كمك ويبراتورها، انرژي بيشتري به بتن منتقل می‌شود.

يك انتخاب صحيح در فركانس بالاتر ويبراتور، می‌تواند به یکپارچه‌سازی هرچه مؤثرتر بتن و كاهش مدت زمان ويبره بینجامد و البته انتخاب نادرست نيز، نتايج معكوس را به دنبال خواهد داشت؛ به تعبير ديگري، انتخاب نادرست فركانس پايين ويبراتور، منجر به یکپارچه‌سازی ناقص بتن شده و مدت زمان بيشتري را براي ويبره نمودن طلب می‌کند. در صورتي كه ولتاژ ورودي كم باشد، نيروي خروجي نيز كم خواهد بود و اين به معناي تراكم ناقص و نامناسب بتن می‌باشد.

فركانس ويبراتور بر اساس لرزش آن در هوا تعيين می‌گردد؛ اما فركانسی كه هنگام استفاده ويبره در بتن و در تماس با بتن اندازه‌گیری می‌شود، معيار سنجش می‌باشد و اين فركانس به طور قابل ملاحظه‌ای از فركانس اندازه‌گیری شده در هوا كمتر بوده و مقدار اين افت به مشخصات مخلوط بتني و حجم آن بستگي دارد. كاهش 20 درصدي فركانس ويبره از هوا به داخل بتن دور از انتظار و غیرمعمول نبوده و به روشني افت فركانس ويبراتور در هنگام استفاده از ويبره به بتن به وسيله اپراتور ملموس و شنيدني است.

ويبراتورهاي فركانس بالا، به طور مؤثري مي توانند هوا را از بتن خارج نمايند و اين موضوع به تراكم هرچه بهتر بتن مي‌‌انجامد، ليكن ممكن است به كاهش مقاومت بتن در برابر خرابي هاي ناشي از سیکل‌های متوالي انجماد و ذوب نيز بینجامد. ويبراتورها به دو طريق هوا را از بتن خارج می‌کنند و اندازه حباب‌های هوا و حجم هواي خارج شونده از بتن تازه به پارامترهايي از جمله فركانس ويبراتور وابسته می‌باشد. در وهله اول، ويبره با فركانس مناسب، منجر به رواني بتن شده و اجازه حركت حباب‌های هوا در كليه اندازه‌ها را به سمت سطح بتن فراهم می‌سازد. در مرحله دوم، ويبراتور در بتن تازه، متناوباً بتن محصور را فشرده و غیر فشرده نموده و كليه حباب‌های هوا نيز بر اثر فركانس و لرزش ويبراتور منقبض و منبسط می‌شوند.

ارزيابي

در حال حاضر، اطلاعات مربوط به تأثيرات فركانس ويبراتور بر روي عملكرد بتن تا حدودي پراكنده می‌باشد. بيشترين آمار و داده‌ها، نتيجه حل مسائل و مشكلات کارگاه‌های مختلف بوده است؛ ليكن از هم اكنون، توجه خاصي به ثبت و درج مشخصات آماري فركانس ويبراتورها و جمع‌آوری اطلاعات مربوط به این‌گونه تجهيزات معطوف گرديده است. در ضمن همه ما می‌توانیم با گوش دادن به صداي ويبراتور در پروژه‌های كوچك و بزرگ، احساسي از عملكرد آن را تجربه كرده و با به‌کارگیری مجدد اين تجربيات ، اطلاعات مورد نياز درباره ويبراتورها و بتن‌ها را ارزيابي و تجزيه و تحليل نماییم.