هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

جک‌های در پارکینگ


گروه بازار ساختمان: با رشد فناوري زمینه‌های رفاه و درعین‌حال صرفه‌جویی اقتصادي فراهم شده است. يكي از اين موارد درهاي اتوماتيك پاركينگ است. كالايي که مورد رويكرد همه گروه‌ها و اقشار جامعه قرار گرفته و به تأیید فعالان اين بخش از بازار خوبي برخوردار شده است. آن هم در شرايطي كه خود بازار مسكن در ركود به سر می‌برد اما تجهيز درهای عادي به جک‌های الكترومكانيكي توانسته هم به سود مصرف‌کننده و هم عرضه‌کننده اين كالاي ساختماني باشد. شايد تنها كالايي كه بازاري بارونق داشته باشد و بتواند با اين كالا از نظر سود اقتصادي رقابت كند بازار در و پنجره‌های يو پي وي سي است. كالايي كه از نظر فناوري ونيز تأثیرگذاری در صرفه‌جویی داراي شباهت با جک‌های هاي اتوماتيك در پاركينگ مي باشد.

در شماره قبل پاركينگ هاي مكانيزه را معرفي كرديم اما كالايي كه می‌تواند براي پاركينگ هاي كوچك و حتي خانگي نيز داراي كاربرد باشد جک‌هایی است كه درهاي اتوماتیک پاركينگ را بازو بسته می‌نماید. شايد با خواندن اين گزارش شما نيز از وضعيت و نحوه عرضه اين كالا مطلع شده و با آگاهي از قيمت آن به جمع خريدارانش بپيونديد.

تعريف كالا

جك درِ پاركينگ كالايي است كه از دو بازو ، موتور الكترومكانيكي، چشمي الكترونيكي ، 2 عدد ريموت كنترل ، آنتن بالاي در و تابلو فرمان كه به آن جعبه مركزي می‌گویند، تشكيل شده است. برخي از انواع اين كالا داراي فلاشر يا چراغ چشمك زن نيز می‌باشد. چشمي اين دستگاه نيز از نور مادون‌قرمز يا فروسرخ استفاده می‌کند.

اين كالا با نام‌های ديگري نيز شناخته می‌شود مانند دربازكن اتوماتيك ، درهاي اتوماتيك ، درِ صنعتي ، درِهای کنترلی پارکینگ كه انواع مختلفی دارند اما عمدتاً دو نوع آن در کشور کاربرد بیشتری دارند. نوع لولایی و نوع ریلی . همچنين براي درهاي مختلف هم امكان نصب وجود دارد مانند درهاي کرکره‌ای ( عمودي) ، تك لنگه و غيره.

آنچه در ادامه اين گزارش می‌خوانیم ، نظرات فعالان توليد و عرضه پاركينگ هاي مكانيزه و تجهيزات مربوطه می‌باشد و پيام ساختمان از انعكاس نظرات موافقان و مخالفان اين گزارش استقبال می‌کند.

باعرضه كنندگان در بازار

امير محمودي از كارمندان بخش فروش شركت «تابا الكترونيك»، با بيان اينكه همه قسمت‌های جک‌های عرضه‌شده توسط اين شركت غير از موتور تایوانی‌اش در داخل كشور توليد می‌شود، به خبرنگار پيام ساختمان گفت: 18 ماه گارانتي و 10 سال خدمات پس از فروش از امتيازات خريد جک‌های درِ پاركينگ از شركت تابا الكترونيك است.

وي در خصوص قيمت اين كالاها براي مصرف‌کننده نيز گفت: قيمت اين جک‌ها 732 هزار تومان و هزينه نصب آنها نيز در حدود 110 هزار تومان مي‌باشد. هر عدد ريموت اضافي نيز 15 هزار تومان قيمت دارد.

عسگري مدير فروش « جك سُها» با تاكيد بر اينكه همه محصولات شركتش از اول تا آخر آن کاملاً ايراني است، به خبرنگار پيام ساختمان گفت: شركت وي در سراسر كشور داراي نمايندگي است و هر شخصي كه براي عرضه محصولات ما تمايل داشته باشد بايد شخصي را به عنوان نصاب و تعميركار به ما معرفي كند تا تحت آموزش‌های فني مربوطه قرار گيرد و پس از آن می‌تواند عرضه‌کننده جک‌های توليدي سُها باشد. وي خدمات پس از فروش شركتش را 20 ماه براي ضمانت تعويض اعلام و در خصوص قيمت جک‌های در پاركينگ و هزينه نصب نيز گفت : هزينه نصب در حدود 120 تا 200 هزارتومان و قيمت اين كالا 860 هزار تومان می‌باشد كه همراه با هزينه نصب بهايي در حدود 1ميليون و 50 هزار تومان دارد. اين تولیدکننده تاكيد کرد جک‌های هيدروليكي در دنيا وجود دارد اما در ايران اين جک‌ها الكترو مكانيكي هستند.

با نصابان در بازار

شرکت‌هایی نيز هستند كه نه تولیدکننده و نه واردكننده اين محصولات بلكه ارائه‌دهنده خدمات فني در خصوص جک‌های در پاركينگ هستند .

سيد علی‌محمد صدق، مدیرعامل شركت «مهندسي امين كنترل»، كه شركتش ضمن خدمات نصب ، خدمات مشاوره را نيز براي متقاضيان ارائه می‌کند، هزينه نصب جك درهای اتوماتيك را بين 150 تا 500 هزار تومان اعلام كرد. وي نصب جك توسط شركتش را با

ضمانت يك ساله اعلام كرد و خدمات پس از فروش را امتياز اصلي نصب توسط اين شركت دانست و اظهار داشت: هر چند با قرارداد نصب ، يك سال خدمات سرويس ، تعمير و نگهداري به صورت رايگان است اما خارج از اين مدت نيز براي سال‌ها اقدام به ارائه خدمات به مشتريان خود کرده‌ایم.

چند توصيه

اسفنديار مروتي از نصابان جک‌های درهاي اتوماتيك پاركينگ به نكته مهمي اشاره كرد و آن هم دور انديشي براي قطع احتمالي برق می‌باشد. وي خاطرنشان كرد: از آنجا كه اين درها با نيروي برق كار می‌کند در زمان قطع برق اگر به باتري يا برق اضطراري متصل نباشد در باز و بسته نمی‌شود مگر اينكه از داخل پاركينگ شاسي قطع دستي را بزنيد. توصيه وي اين است كه خريداران اين كالا بايد براي زمان قطع برق نيز تدبيري داشته باشند و كالاهايي كه براي اين مشكلي راهكاري دارند را خريداري كنند.

به جاي قفل

شايد سؤالی كه در فكر هر شخصي ايجاد شود اين باشد كه در زمان خروج از پاركينگ كه در به وسيله بازوهاي اتوماتيك بسته می‌شود چگونه آن را قفل می‌کنند؟

قدرت مستوفي از تکنسین‌های مكانيك در بيان قدرت انتهایی این جك اظهار داشت: زمانی که جک اتوماتيك در را می‌بندد دیگر احتیاجی به قفل روی در نیست و بدون استفاده از قفل هم در محكم بسته می‌شود. وي ادامه داد: جک‌های در اتوماتيك پاركينگ بايد داراي اين قابليت باشند كه به تعداد بسیار زیادی باز و بسته شود بدون اینکه داغ کنند یا آسیب ببینند. همچنين لازم است كه اين بازوهاي الكترومكانيكي استحکام و دوام بالايي داشته باشند و هر چند سرعت کاری آنها متفاوت است اما کارکردی بی صدا و بدون لرزش دارند، در غير اين صورت يا از اساس مشكل دارد يا نيازمند تعميرات است.‌

انگیزه‌های مصرف‌کنندگان

مرضيه مرادخاني، معتقد است با استفاده از اين كالا هم در زمان و هم در مصرف سوخت صرفه‌جویی مي شود، مضاف بر اينكه امنيت بيشتري نيز براي راكب خودرو ايجاد می‌شود چرا كه ديگر نيازي نيست در زمان ورود و خروج به پاركينگ از خودرو خارج‌شده و اقدام به بازو بسته كردن در پاركينگ نماييم.

شاهين قادري، از نصابان در هاي اتوماتيك گفت: هزينه نصب اين جك ها را بر روي در هاي پاركينگ به دو عامل آدرس محل ساختمان و نيز نوع در و جك مربوطه بستگي دارد. وي همچنين تاكيد كرد: بيشتر اماكن عمومي داراي جک‌های درِاتوماتيك هستند اما بيشتر مردم آن را مختص درِ پاركينگ می‌دانند.

بازاري با جاذبه بسيار

احمد نياسري، معتقد است: بازار اين كالا از چنان رونقي برخوردار است كه فعاليت در اين بازار براي تولیدکننده با سود خوبي همراه است. زیرا درهای اتوماتيك پاركينگ را در همه شهرهای كشور نيز می‌توانید ببينيد. به نظر اين فعال بسياري از محصولاتي كه در ساختمان به كار مي‌رود در ساخت‌وساز آن نقش دارد اما بيشتر انواع جک‌های در پاركينگ روي درهاي قديمي و حتي درهاي چوبي نيز قابليت نصب را دارا می‌باشد.

نيما شمس‌الدینی، از فعالان عرصه تجارت خارجي معتقد است؛ بيشتر جک‌هایی كه در بازار ايران وجود دارد از كشور چين وارد می‌شود و حتي آن دسته از شرکت‌هایی كه ادعاي واردات از اروپا را دارند نيز در اصل از چين واردمي كنند اما مدل ها يا موتورهای آلماني و ايتاليايي را معرفي می‌کنند. وي با بيان مشكلات تجارت با اروپا از جمله مسئله ارز گفت: بهترين اقدام براي شرکت‌ها ،واردات از كشور چين مي باشد.