هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

فورجينگ سربه سر ميلگرد


گروه ساخت‌وساز: فرآیند جوش سر به سر میلگرد و یا در اصطلاح فورجینگ سر به سر میلگرد در سال ۱۹۵۲ میلادی و بیشتر به منظور کاربرد در صنایع حمل‌ونقل ریلی ژاپن ابداع شد، اما با افزایش ساخت‌وساز و رشد سازه‌های شهری و بلندمرتبه سازی، توجه به مقاوم‌سازی، استحکام بیشتر و حفظ امنیت جانی و مالی این نوع جوش در اهمیت قرارگرفته و به دلیل ضریب ایمنی بالای آن و کاهش هزینه‌ها، جوش سر به سر میلگرد وارد حوزه ساخت‌وساز گردید. در این روش به جای بر روی هم قرار دادن‏ بخش انتهایی میلگردها، دو سر میلگرد به وسیله اعمال حرارت در دمای مشخص و سپس فشار هیدرولیکی(که به دو سر میلگرد وارد می‌آید) به یکدیگر اتصال داده می‌شود. در ادامه معرفی محصولات برتر، این شماره فرایند جوش سربه‌سر میلگرد را مورد بررسی قراردادیم با ذکر این نکته که اظهارات مصاحبه شوندگان نظر نشریه نمی‌باشد.

كاهش مصرف ميلگرد

سيامك صراف، مدیرعامل شركت بازرگاني صراف درباره نحوه اجراي جوش سر به سر ميلگرد به خبرنگار پيام ساختمان گفت: دستگاه با ایجاد حرارت بالا، حاصل از سوختن گاز اکسیژن و استیلن (در حدود 1200 تا 1300 درجه سانتی‌گراد) در دو سر آرماتوری که می‌خواهند به یکدیگر متصل شوند، باعث ایجاد پیوند بین دو آرماتور می‌شود به طوری که اتم‌ها در دو لبه آرماتور در اثر حرارت و فشار بالا بدون ایجاد تغییر شیمیایی با هم آمیخته و امتزاج صورت می‌گیرد و سطح یکپارچه‌ای فراهم می‌آورند.

وي در ادامه به صرفه‌جویی های ناشی از استفاده از دستگاه جوش سر به سر میلگرد اشاره كرد و گفت: صرفه‌جویی در مصرف میلگرد حدود 20 تا 30 درصدی با حذف اورلپ و پرت، صرفه‌جویی در زمان اجرای کار و افزایش سرعت جوشکاری، نیاز به نیروی انسانی کمتر (دو نفر)، کاهش حمل‌ونقل‌ها با توجه به کاهش مصالح مصرفی و همچنين اتصال میلگردهای غیرقابل‌مصرف (پرت) به یکدیگر و استفاده مجدد آنها از جمله مهم‌ترين مزيت‌هاي اين روش مي‌باشند.

وي اضافه كرد: روش جوشكاري سر به سر ميلگرد در مقاومت سازه هم نقشي تعیین‌کننده دارد. بدين معني كه با توجه به کاهش مصرف میلگرد وزن اصلی سازه کم شده و متناسب با آن از نیروهای ثقلی جانبی نیز کاسته می‌شود و در نتیجه مقاومت سازه در مقابل زلزله افزایش خواهد یافت. ضمن اينكه با توجه به كاهش حجم و تراکم میلگردها در نقاط اتصال،امکان ویبره بهتر فراهم مي‌شود و درگیری بتن با میلگرد ها افزایش خواهد یافت. علاوه بر اين در جوش سر به سر ميلگرد افزایش مقاومت در نقطه اتصال را شاهديم به طوری كه مقاومت در این نقطه بالاتر از سایر نقاط در طول میلگرد بوده و کیفیت مقطع اتصال، همان کیفیت مقطع اصلی میلگرد را به دليل حفظ خواص متالوژیکی میلگرد دارا مي‌باشد.

وي در پايان به تست کشش جوش سر به سر میلگرد توسط دانشگاه صنعتی شریف اشاره كرد و گفت: از جمله تست های انجام‌شده بر روی آرماتورهایی که با این روش جوش داده‌شده‌اند، تست کشش می‌باشد. این تست در آزمایشگاه‌های معتبری مانند دانشگاه شریف و امیرکبیر نیز انجام‌شده که در تمامی نمونه‌ها شکست از میلگرد پایه بوده و هیچکدام از شكست‌ها در نقطه اتصال نبوده است.

انجام تمام تست‌هاي مخرب و غير مخرب

امير قاسمي، مدیرعامل شركت مهندسي مشاور سازه آزمون فولاد نيز به خبرنگار پيام ساختمان گفت: هر روز شاهد استفاده روزافزون از سازه‌های فلـزی در بخش اعظمی از ساختمان‌های احداث‌شده و در حال احداث کشورمان می‌باشیم که در این بین جوشکاری به عنوان تکنیک اصلی پیوند عناصر سازه‌های فولادی شناخته‌شده و به کار می‌رود. استفاده از تکنیک‌های متداول جوشکاری در اتصالات نیـازمند رعایت اصول و اجرای دقیق آنها می‌باشد که متأسفانه در حال حاضر در ایران این موارد به طور عام رعایت نمی‌شود.

وي افزود: بازرسی و نظارت بر جوشکاری صحیح سازه‌های فولادی از اهمیت بسزایی در تأمین ایستایی یک سازه تحت بارهای ثقـلی و نیز بارهـای جانبی هماننـد زلـزله برخوردار اسـت. طـبق آمـار موجود و شـواهد عینی، خـرابی و فروپاشی اکثر سازه‌های فولادی در زلزله‌های اخـیر ایران به علت ضعف در اتصـالات جـوش آنهـا بوده است. عـدم به کار بردن جوشکاران ماهر در ساخت سازه‌های فلزی و نیز آشنا نبودن آنها با الزامات و نکات جـوش و رعـایت نـکـردن اصـول اولیه جوشکاری و خلأ وجود سازمان‌ها و گروه‌های متخـصـص جهـت نظـارت و بـازرسـی و اصلاح آنها باعـث افـزایش روزافـزون سـاختمـان‌های معیـوب و مستعـد بـرای به وقوع پیوستن یک فاجعه بزرگ انسانی به مراتب بزرگ‌تر و فجیع‌تر از زلـزله بم شده اسـت.

وي خاطرنشان كرد: مهندسی مشـاور سازه، آزمون، فولاد (STS) بر آن است که با استفـاده از تجـارب و دانش فنی خود در جـهت رسیدن به حد اسـتانداردهای جهـانی در مـبحث جـوش سازه‌های فولادی و ساختمان پـس از بر جای گذاشتن کارنامه‌ای درخشان در صنعت کشورمان به یـاری بخش ساختمان و مسـکن شتافته و به منظور بـالا بـردن ضـریب اطمینان و کـاهش صدمات مالی و جانی زلـزله خدمات تخصصی خود را ارائه نماید. در سال 1385 با هدف ارائه خدمات تخصصی خود در زمینه‌های مختلف بازرسی فنی و مهندسی جوش و آزمایش‌های غیر مخرب به صنایع مختلف نفت، گاز، پتروشیمی، راه‌آهن، ساختمان و ... تأسیس شد. در این راستا این شرکت به عنوان مرکز تخصصی بازرسی و کنترل کیفیت ساختمان و سازه‌های فلزی با استفاده از دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته خود در زمینه تست جوش و انجام آزمایش‌های التراسونیک، مایعات نافذ، ذرات مغناطیسی، بازرسی چشمی خدمات گسترده‌ای به صنعت ساختمان کشور نموده است.

قاسمي اضافه كرد: بخش مهندسی فروش این شرکت با استفاده از دانش فنی و تجربیات خود اقدام به فروش و تجهیز اقلام مورد نیاز کارخانه‌های ساخت اسکلت فلزی و سوله سازی با استفاده از دستگاه‌های جوش و برش نموده است. بومی‌سازی و توسعه فن آوری نوین و مفید جوش فورجینگ سر به سر میلگرد در ایران و ارائه این تکنولوژی به صنعت ساختمان کشور با کاربرد در سازه‌های بتنی، سد، تونل، پل و غیره از افتخارات خدمت رسانی این شرکت می‌باشد.