هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

شهر پاكيزه با پاركينگ مكانيزه


گروه بازار ساختمان: شهر تهران كه كوچك بود مشكلي با عنوان محل توقف خودرو چندان به چشم نمی‌آمد اما زماني كه پايتخت به کلان‌شهر تبديل و تعداد خودروها بیشتر شد ، حالا شهروندان اين شهر بزرگ با چالشي بزرگ‌تر از تردد در اين شهر شلوغ بايد مقابله كنند كه همانا يافتن مكاني براي توقف خودرو است. چالشي كه هر عبور و مروري را سخت كرده است ، هم براي تردد در شهر، به ويژه در مركز آن و هم براي توقف در محل كار يا زندگي. بدتر از همه اينكه در کلان‌شهرهایی مانند تهران به حدي تراكم سازه و ساختمان وجود دارد كه امكان ساخت پارکینگ‌های وسيع سنتي غیرممکن است اما راه‌حلی نيز براي اين مشكل وجود دارد.

پارکینگ‌های مكانيزه ، راهكاري است كه می‌تواند هم مشكل مالكان خودروها و هم بخشي از مشكل ترافيك و اتلاف وقت شهروندان را برطرف كند. مزيت استفاده از اين پارکینگ های مكانيزه در بهره‌مندی حداكثري از حداقل فضا براي توقف خودروهاست. آنچه در ادامه می‌خوانید نظرات فعالان توليد و عرضه پارکینگ‌های مكانيزه و تجهيزات مربوطه می‌باشد. پيام ساختمان از انعكاس نظرات موافقان و مخالفان اين گزارش استقبال می‌کند.

اهميت ماجرا

كامبيز آريامنش از طراحان پاركينگ مكانيزه به خبرنگار پيام ساختمان گفت: در مراكز شهري نياز به مكاني براي توقف موقت خودرو موجب شده تا افراد ريسك بالاي پارك خودرو در خيابان و خطراتي مانند سرقت، حوادث، جريمه شدن و حمل خودرو با جرثقيل را قبول كنند يا آنكه به جستجوي راهكارهايي عجيب مانند اجاره پاركينگ همسايه يا استفاده از كارگري براي مراقبت از آن در طول روز متوسل شوند. شايد در چند دهه قبل يافتن مكاني براي توقف خودرو مشكلي محسوب نمی‌شد اما در مراكز شهري و معابر تردد همگاني، نمی‌توان گفت محل توقف خودرو چالش‌برانگیز نباشد. از اين رو براي برطرف شدن اين مشكل صرف هزينه نه تنها غیراقتصادی نيست بلكه عين صرفه‌جویی هم می‌باشد.

انواع پارکینگ‌های مكانيزه

مهندس مهدی سید علایی ،مدیرعامل شرکت نصب گستر (مگاپارک) در خصوص وجود پتانسیل تقاضا برای انواع محصولات پارکینگ مکانیزه در کلان‌شهرهای کشورمان، گفت: برای پارکینگ‌های مکانیزه، تنوع تقاضا وجود دارد که از پارامترهای مختلف مانند ظرفیت پارکینگ ، مساحت زمین و ابعاد آن، مسیرهای دسترسی و ارتفاع در دسترس پيروي می‌کند. از اين رو پارکینگ هایی با تکنولوژی های متنوع از جمله طرح بالابر ، طرح چرخ و فلکی ، طرح پازلی و طرح آسانسوری که به ترتیب برای ظرفیت‌های بسیار کم ، کم، متوسط و زیاد، کاربرد دارد.

ویژگی‌های انواع پاركينگ مكانيزه

وي در خصوص تفاوت‌های انواع پاركينگ ها توضيح داد: نیروی محرکه ارتفاعی، در طرح‌های آسانسوری و چرخ و فلکی ، گیربکس و موتور و در طرح‌های بالابر و پازلی اغلب هیدرولیكی است که این امر موجب کاهش بیش از 50 درصد مصرف انرژی برق نسبت به طرح آسانسوری و چرخ و فلکی است .همچنین عامل انتقال خودرو از محل تحویل به موقعیت پارک در طبقات ، در طرح آسانسوری ، خود آسانسور و در طرح‌های بالابر ، پازلی و چرخ و فلکی ، مستقیماً خود پالت طبقه است. این موضوع باعث می‌گردد که در طرح آسانسوری، خودروها از یک دهنه، ولی در طرح پازلی خودروها از چند دهنه تحویل گردد.

اين كارشناس تاكيد كرد: برای احداث پارکینگ های رمپی سنتی حداقل 1200 مترمربع زمین نیاز است. در صورتی که این مقدار زمین در طرح بالابرها به حداقل 16 مترمربع و در طرح‌های چرخ و فلکی ، پازلی و آسانسوری به حداقل 32 مترمربع کاهش می‌یابد که پتانسیل ماکزیمم ظرفیت پارکینگ در طرح‌های فوق به ترتیب 3 و 16و 18و 30 دستگاه خودرو خواهد بود. همچنين کارایی طرح آسانسوری و طرح پازلی از لحاظ ظرفیت در زمین‌های 48 مترمربع بیشتر شده که در این صورت پتانسیل ماکزیمم ظرفیت پارکینگ طرح‌های فوق به 60 و 39 دستگاه خودرو خواهد رسید.

کارایی طرح پازلی از لحاظ ظرفیت در زمین‌های 102 مترمربع به حداکثر رسیده که در این صورت پتانسیل ماکزیمم ظرفیت آن به 54 دستگاه خودرو خواهد رسید. وي ادامه داد: گاهي استفاده از ارتفاع‌ زیاد برای ایجاد فضای پارک به دلایلی غیرممکن است و در نتیجه امکان استفاده از همه ظرفیت پارکینگ طرح‌های فوق میسر نبوده و ناگزير برای رسیدن به ظرفیت‌های مورد نظر پارکینگ ، به زمین‌های بیشتری نیاز است که در این صورت با چیدمان موازی از طرح‌های یکسان فوق در کنار هم می‌توان به ظرفیت‌های مورد نظر در حداقل زمین نائل گردید. با اين حال پارامترهای هزینه سرمایه‌گذاری هر پالت پارکینگ و هزینه بهره‌برداری آنها ، اهمیت بیشتری پیداکرده و عامل مهمی در تصمیم‌گیری انتخاب نوع پارکینگ مکانیزه از لحاظ اقتصادی است .

قيمت بازار

علايي در خصوص قیمت‌ها تاكيد كرد: در حال حاضر هزینه سرمایه‌گذاری هر پالت خودرو در کشورمان برای طرح بالابرها 14 میلیون تومان و برای پازلی بین 14 الی 23 میلیون تومان (که بر حسب تعداد طبقه متغیر است ) و برای طرح چرخ و فلکی بین 25 الی 28 میلیون تومان ، و برای طرح آسانسوری بالای 30 میلیون تومان است .

وي ادامه داد: قابلیت استفاده از نیرومحرکه هیدرولیک در طرح بالابر و طرح پازلی ، موجب کاهش چشمگیر هزینه‌های بهره‌برداری آنها (بیش از 50%) ، به دلیل عدم مصرف برق در هنگام فرود خودرو نسبت به سایر طرح‌هاست. تنها طرحی که امکان استفاده آن در پارکینگ های رمپی زیر ساختمان‌های مسکونی و اداری وتجاری و ... میسر است، طرح پازلی 2 طبقه می‌باشد. این محصولات در ساخت و سازهای حوزه مبدأ سفرها و حوزه مقصد سفرها و حتی در حوزه مسیر سفرها می‌تواند تقاضای وسیعی به وجود آورد. بر این اساس در شرایط ظرفیت پارکینگ یکسان از طرح‌های ذکرشده ، طرح پازلی هیدرولیکی به دلیل پایین بودن هزینه سرمایه‌گذاری و هزینه بهره‌برداری هر پالت آن نسبت به سایر طرح‌ها ، گزینه مناسب و اقتصادی است.

هر پاركينگي را می‌توان دو برابر كرد

مهندس ارسلان معظمي ،مدیرعامل شركت نيلگون انرژي آريا كه از طراحي، ساخت، ارائه تجهيزات تا تعمير و نگهداري پاركينگ مكانيزه را انجام می‌دهد، نقطه قوت محصولات خود را توليد داخل بودن محصولاتش می‌داند. مهندس معظمي اظهار داشت: يكي از تفاوت‌های كالاهاي وارداتي و كالاهاي توليد داخل در نظر فرهنگ و خواسته‌های ما ایرانیان در بهره‌مندی از این فن‌‌آوری است برای مثال در چين حداكثر قد مردم cm 160 اما در ايران cm 180 متر در نظر گرفته می‌شود. همين امر در مورد وزن و اندازه خودروها نيز وجود دارد. در اروپا كمتر از خودروهاي شاسی‌بلند استفاده می‌شود اما در ايران رويكرد به اين خودروها كه نیاز به ارتفاعي بيش از دو متر هم دارند افزايش يافته است.

مانک به پارسی به معناي “پارکینگ” و به گفته مدیرعامل شركت نيلگون انرژي آريا 6 محصول متفاوت مانند: مانك برجي، میزگردان، مانك طاقچه ، شیدا تاشو، مانك لغزنده ، مانك جورچين از جمله محصولاتي است كه اين شركت به بازار عرضه می‌کند.

قيمت مانك ها

معظمي با بيان اينكه هزينه ساخت يك پاركينگ مكانيزه بر حسب نوع آن پاركينگ شامل چند بخش هزينه ساخت‌وساز ، هزينه تجهيزات و هزينه نصب‌ می‌باشد، تاكيد كرد : قيمت مانك برجي 25 ميليون ، مانك لغزنده 10 ميليون تومان و ساير مانك ها نيز 15 تا 20 ميليون تومان می‌باشد. مانك طاقچه برای جای گذاری خودرو در حیاط‌های کوچک و یا در گذرگاه‌های باریک و فضاهای سرپوشیده نیز کاربرد دارد و در مدل‌‌های گوناگون بين 15 تا 18 ميليون تومان قيمت دارد و نصب آن به صورت خشک (بدون نیاز به بنایی) انجام می‌شود. مانك تاشو به دليل آنكه در زیرزمین است ؛ دارای مزایایی چون گرم بودن زیرزمین در زمستان و خنک بودن آن در تابستان است که افزون بر جای دادن خودرو به رفاه بیشتر استفاده‌کنندگان نیز کمک خواهد کرد برای فضاهای سرپوشیده با سقف کوتاه از مانک لغزنده کمک می‌گیریم با این روش می‌توان همه فضا را با خودرو فرش کرد. دیگر نیاز به استفاده از راه‌های دسترسی نداریم و می‌توان از فضا استفاده بهینه كرد.

مهندس معظمي كارشناس اين صنعت به نكته بسيار مهمي اشاره می‌کند و آن نبود استانداردهاي طراحی، ساخت و ايمني است. وي تاكيد كرد: سيستم چرخ و فلكي فاقد سامانه‌های اعلام و اطفاي حريق بوده، در کل شاید نیاز به استاندارد، چشمگیر نباشد ولی در آینده می‌تواند مشکل‌ساز شود. کشورهایی مانند آلمان، ایتالیا و انگلستان که دارای استانداردهای جامعی هستند و در بسیاری موارد، ما نیز از استانداردهای آن الهام گرفته‌‌ایم در این مورد مشکلی نداشته و با کمک استانداردهای عمرانی، ماشین‌کاری و طراحی این مشکل را حل کرده‌اند ولی چین استانداردهای مخصوص این کالای خاص را تدوین کرده که هم می‌‌تواند در داخل کشور و هم در امر صادرات راه گشا باشند. در ایران باید همگام با ورود این فن‌‌آوری در راستای تدوین استانداردهای مناسب گام برداریم.

چند نكته

رحيم صالحي از فعالان بازار در خصوص خدمات پس از فروش اين كالا به خبرنگار ما گفت: گارانتي بسياري از كالا در حد يكي دو سال است اما خدمات پس از فروش بيشتر كالاهاي مربوطه ده ساله می‌باشد. وی افزود: لزوماً نيازي نيست كه پاركينگ را در قالب يك ساختمان بلند مرتبه باشد بلكه در اصل پاركينگ مكانيزه مجموعه‌ای از تجهيزات است كه می‌تواند حتي در حياط يا همان پار کینگ‌های عادي نيز نصب شود. نکته دیگر اینکه همه شرکت‌هایی که اقدام به عرضه اين تجهیزات يا ساخت پار کینگ‌های مكانيزه کرده‌اند ، وابسته به جک‌های هيدروليك وارداتي از ايتاليا و آلمان هستند.

قادريان كه در توليد اين تجهيزات فعاليت دارد، گفت:‌ نيروی محركه سيستم هاي آسانسوري و چرخ و فلكي از طريق موتور و گيربكس تأمین و كنترل می‌شود اما در سيستم پازلي از جك هيدروليكي بهره‌گیری می‌شود. هر پالت از طريق جك هيدروليكي می‌تواند ليفت و بالا يا پايين شود و تنها لازم است پالت هاي ديگر كنار بروند. از اين رو در هر طبقه لازم است كه يك فضا خالي بماند.

چالش‌های توقفگاه‌های مكانيزه

ياور حق شناس، از فعالان اين صنعت با بيان اينكه تهران به بيش از يك ميليون جاي توقف خودرو نياز دارد خاطرنشان كرد: پارکینگ‌های مكانيزه چه از نوع رمپي و طبقاتي كه به ساخت‌وساز نياز دارد و چه آنها كه تنها سازه‌هایی مكانيكي هستند داراي ساختاري با محدودیت‌های مهندسي است.