ساز‌ه‌هايLSF


گروه ساخت‌وساز: سیستم سازه‌ای فولادی سبک (LSF) ، یک سیستم سازه‌ای پیشرفته است که در انواع ساخت‌وساز ، کاربرد دارد و یکی از مناسب‌ترین سیستم های ساختمانی است که امروزه در جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در كشور ما هم اين سيستم خيلي زود جايگاه خودش را پيدا كرد و در حال حاضر شركت‌هاي صنعتی ساز در پروژه‌هاي مختلف از آن بهره مي‌گيرند. پيام ساختمان در ادامه سلسله گزارش‌هايي با عنوان «كدام كالاي ساختماني براي شما مناسب‌تر است» به سراغ شركت‌هاي فعال در این زمینه رفته تا مصرف‌كنندگان با نحوه فعاليت آنها و انتخاب محصول بهتر آشنا شوند. البته لازم به ذكر است كه اظهارات مصاحبه شوندگان الزاماً نظر نشريه نيست.

پنج سال گارانتي

حميد اماني،‌ مدیرعامل شركت LSF به خبرنگار پيام ساختمان گفت: فعاليت ما از سال 1382 آغاز شد. اولين كار‌هاي ما در زمينه ساخت مدرسه بود و امروز توانسته‌ايم به صورت فراگيرتر ساختمان‌سازي كنيم. وي ادامه داد: شركت ما سازه مورد نظر را طراحي مي‌كند و به تولیدکنندگان سفارش مي‌دهد. پس از تهيه سازه مورد نظر كار اجرا را شروع مي‌كنيم و اجراي سازه‌هاي LSF ما تا پنج سال گارانتي دارد. وي افزود: حدود 200 سال است كه اين سيستم در كشور‌هاي توسعه‌یافته به اجرا درمي‌آيد و تمامي اجراهاي ما مطابق با استاندارد‌هاي روز دنياست. امانی در خصوص محاسبه قيمت سازه‌هاي LSF نیز گفت: قيمت تمام‌شده هر مترمربع اين سيستم از 700 تا 900 هزار تومان است.

اولین کاندیدای صنعت سبز

مهدي دربندي، كارشناس تحقيقات و بازار شركت صنايع هفت الماس هم به خبرنگار پيام ساختمان گفت: شرکت صنایع هفت الماس با هدف تولید انواع ورق گالوانیزه، نورد سرد، استنلس استیل و سایر مقاطع فولادی در سال ۱۳۸۲با ظرفیت سالانه ۱۰۰ هزار تن در سال و ضخامت ۰/۳تا ۲میلیمتر و عرض ۱۰۰۰و ۱۲۵۰در استان قزوین با همکاری متخصصین داخلی به بهره‌برداری رسید.

وي افزود: این واحد صنعتی بزرگ‌ترین تولیدکننده ورق گالوانیزه در کشور مطابق با استانداردهای ملی و بین‌المللی است که علاوه بر ایجاد اشتغال در منطقه سهم بسزایی در تحقق خودکفایی، توسعه صنعتی و رشد اقتصادی کشور دارا می‌باشد. دربندی خاطرنشان كرد: در راستای طرح توسعه خطوط و نیازسنجی بازار و بهبود کیفیت، شرکت صنایع هفت الماس در سال ۱۳۹۱ خط جدید گالوانیزه را با استفاده از تکنولوژی پاک مورد بهره‌برداری قرار داد که علاوه بر افزایش توان تولید، کیفیت و سرعت تولید را بهبود بخشیده است. لازم به ذكر است این شرکت در کنار توانمندی‌های تولیدی، در سال ۹۱به عنوان اولین کاندیدای صنعت سبز کشور در زمینه فولاد، برگزیده شده است.

كارشناس تحقيقات و بازار شركت صنايع هفت الماس ادامه داد:.همچنین این شرکت با اتکا بر توان تولید و استانداردهای کیفی و زیست‌محیطی، محصولات خود را به کشورهای اروپایی و آسیایی صادر نموده و موفق به کسب عنوان صادرکننده نمونه استانی و کشوری در سال‌های ۸۶ ، ۸۷، ۸۸،۸۹، ۹۰و ۹۱ گردیده است.

مديران با تجربه

مهندس امير سجده‌اي،‌ مدیرعامل شركت پايا پرتو فن هم به خبرنگار ما گفت: شرکت پایا پرتو فن (سهامی خاص) با هدف طراحی، مشاوره، تولید، اجرا و ارائه خدمات در زمینه‌های مختلف صنعت ساختمان از جمله ساختمان‌ها و سیستم های پیش‌ساخته تأسیس شده و از مدیران و مهندسین باتجربه‌ای در زمینه ساختمان تشکیل شده است که از سال‌ها پیش با توجه به اهمیت استفاده از تکنولوژی های نوین در صنعت و ساختمان ، شروع به تحقیق یافتن راه‌حل‌ها و روش‌های نوین جهت بهینه ساختن روش‌های تولید و اجرای ساختمان نموده و همزمان به طراحی و اجرای محصولات پیش‌ساخته و نیمه پیش‌ساخته اقدام نمودند. وي ادامه داد: هم اکنون این شرکت مفتخر است که باسابقه اجرایی چندین ساله در زمینه ساختمان‌های پیش‌ساخته به روش‌های مختلف بخصوص روش LSF و با استفاده از دانش فنی روز و گردآوری نیروهای اجرایی با سابقه، گامی در جهت توسعه صنعتی سازی و بهینه‌سازی علمی روش‌های ساخت‌وساز برداشته و به اهداف والاتر در این حوزه می‌اندیشد.

گارانتي تضمين كيفيت

مرتضي ميرآخوري،مدیرعامل شركت سازه‌هاي پیش‌ساخته پرچين هم به خبرنگار پيام ساختمان گفت: شرکت سازه‌های پیش‌ساخته پرچين در سال 84 تأسیس گرديد. اين شرکت به منظور توسعه صنعت ساختمان و گسترش پيش ساختگی فعاليت می‌نماید. استراتژی شرکت، گسترش سبک سازی و صنعتی سازی است و بر اساس مطالعات و تجربيات مديران اين شرکت يکی از مصالحی که در دوران اخير کاربردهای فراوانی پيدا کرده است، صفحات سيمانی الياف دار يا فايبر سمنت می‌باشد. وي ادامه داد: اين محصول متشکل از سيمان، نوعی فيبر سلولزی و مواد افزودنی می‌باشد که با ویژگی‌های خاص امکان ساخت خانه‌ای سبک،ارزان و عايق (حرارت و صوت) را فراهم می‌نماید. با اين محصول تنها در كشور امريكا بيش از 4 ميليون واحد مسكوني ساخته شده است.

ميرآخوري به مهم‌ترين مزايای صفحات سيمانی الياف دار در سازه‌هاي LSF اشاره كرد و افزود: محصول ما داراي گارانتی تضمين کيفيت از بيمه ايران و همچنين تأییدیه فنی از مركز تحقيقات راه ، مسكن و شهرسازي مي‌باشد كه از جمله خصوصيات آن مي‌توان به وزن فوق‌العاده سبک، اجرای سريع و آسان، قابليت و سهولت در رنگ‌پذیری، حذف گچ و خاك و گچ كاري، مقاوم در برابر آب، رطوبت، ضربه، آتش، موريانه و اشعه ماورای بنفش، امکان سهولت اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان، ايجاد ساخت‌وساز خشک بدون نياز به ملات، امكان توسعه بنا به صورت اضافه اشكوب و... اشاره كرد،ضمن اينكه سهولت تعمير و نگهداری از مهم‌ترين خصوصيات آن به شمار مي‌رود.

اجراي 350 پروژه با LSF

رضا غفار زاده،مدیرعامل شركت پناه ساز الوند هم شركت خود را این‌گونه معرفي كرد: شرکت مهندسی پناه ساز الوند از سال 1385 تاکنون با احداث کارخانه تمام اتوماتیک در زمینه طراحی، تحلیل، تولید و عرضه سازه‌های نورد سرد (LSF) و نیز پانل‌های پوششی فایبرسمنت فعالیت می‌نماید. این شرکت تاکنون پروژه‌های متعددی را با استفاده از سازه‌های گالوانیزه LSF تولیدی خود در مناطق مختلف داخل و خارج از کشور از جمله امارات متحده عربي به اجرا درآورده است . به طور كلي مي‌توان گفت كه بيش از 350 پروژه را تا به حال اجرا كرده‌ايم.

وي ادامه داد: همچنین با توجه به در اختیار داشتن خط تمام اتوماتیک تولید سازه‌های LSF ، حدود 22 شرکت فعال در زمینه LSF در کشور، سازه‌های مورد نیاز خود را از این شرکت تأمین می‌نماید. تأمین پانل های پوششی فایبرسمنت و موارد جنبی آن (نظیر پیچ سرمته ای، توری و بتونه درزگیری) برای شرکت‌ها و پیمانکاران فعال در عرصه سبک سازی از دیگر فعالیت‌های شرکت پناه ساز الوند می‌باشد.

وي افزود: سازه فلزی LSF به عنوان جایگزین سازه‌های فلزی یا بتنی موجود یا هر نوع حائل دیگری است که در ساختمان‌سازی به‌کاربرده می‌شود و تمامی مراحل طراحی، تحلیل پایداری و تولید این نوع پروفیل با استفاده از نرم‌افزار و ماشین خودکار توسط شركت انجام‌شده و عامل انسانی در تولید آن نقش مستقیم ندارد. از نظر معماری هم هیچ‌گونه محدودیتی برای اجرای این سازه در شکل‌ها و جهات گوناگون وجود ندارد

كم‌ترين لرزش

عليرضا ميرفصيحي، رئيس هیئت‌مدیره شركت حصين پناه ساز هم در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان گفت: شركت ما در سال 1376 به طور رسمي فعاليت خود را آغاز كرد. يكي از فعاليت‌هاي ما LSF است كه از سال 1389 آغاز شد و در اين زمينه تمامي مراحل توليد، طراحي و اجرا را از صفر تا 100 انجام مي‌دهيم. وي ادامه داد: ما حدود 156 واحد را از خريد ورق تا تحويل كليد در شهر جديد پرند اجرا كرديم. يكي از مهم‌ترين شاخصه‌هاي ما اين است كه اولاً با استفاده از ديوار برشي بار جانبي سازه را به خود سازه LSF منتقل نمي‌كنيم و دوم اينكه بر خلاف بسياري از شركت‌ها كه از فوم استفاده مي‌كنند، سقف‌هاي ما بتن‌آرمه است و كم‌ترين لرزش را در سازه‌ها شاهد هستيم.

میر فصیحی خاطرنشان كرد: قيمت هر مترمربع سازه‌هايLSF بستگي به نظركارفرما دارد، البته تفاوت قيمت‌ها ناشي از تفاوت كيفيت سازه نيست بلكه مربوط به نازك‌كاري است كه صورت مي‌گيرد. ضمن اينكه لازم است اين نكته را يادآور شوم كه قیمت سازه LSF ما به دليل كيفيت بالايي كه دارد، نسبت به محصولات مشابه خود تا حدودی گران‌تر است.