هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

ماشين آلات ساخت در و پنجره دو جداره


گروه بازار ساختمان: در و پنجره دوجداره به دلیل ممانعت از تبادل صوتي و حرارتي فضاي داخل و خارج ساختمان از اولويت هاي ساخت و در و پنجره است كه در قالب دو نوع آلومينيوم و نيز UPVC به بازار عرضه مي شود . قاب در و پنجره همچنين پروفيل UPVC و آلومينيوم اگر چه در ايران توليد مي شود اما براي تبديل شدن پروفيل به در و پنجره ماشين آلات خاصي نياز است كه وارداتي بوده و بيشتر از همه در آلمان و اتريش ساخته بوده و با مونتاژ در تركيه از مرزهاي غربي وارد ايران مي شود.

مزیت و ویژگی

مزيت هاي در و پنجره دو جداره تنها به عايق حرارت و صوت بودن منتهي نشده و داراي يك برتری انکار ناپذیر ديگري هم هست و آن كاهش ميزان انتقال آلودگي ها به داخل ساختمان هاست.

با اين حال همه اين مزيت ها و ويژگي ها زماني واقعيت مي يابد كه خطوط تبديل پروفيل به ماشين آلات نيز در كشور وجود داشته باشد. اگر چه در چند سال اخير به دليل نيازي كه به صرفه جويي احساس مي شد، سرمايه گذاري هايي كلاني روي توليد اين نوع در و پنجره ها انجام شد و شركت هاي بسياري به توليد اين كالا يا پروفيل اوليه آن مبادرت ورزيدند اما هنوز هم بازار اين تجهيزات منحصرا در اختيار واردات از چين و تركيه است و از توليدات داخلي خبري در دست نيست.

در ادامه به بررسي اين بازار پرداخته با ذکر این نکته که مطالب عنوان‌شده در این گزارش تنها نظرات فعالان عرصه تولید و عرضه این نوع محصولات بوده و الزاماً نظرات نشريه نیست .

خط توليد دو منظوره

علي قادري معياري، از فروشندگان اين ماشين آلات وارداتي است كه در بيان دو منظوره بودن اين تجهيزات گفت: اگر شما ماشين آلات توليد در و پنجره دو جداره UPVC را خريداري كرده و قصد تغيير خط توليد را بر حسب سفارش يا ذائقه بازار داشته باشيد، مي توانيد تنها با 1600 يورو اين ماشين آلات را به خط توليد در و پنجره آلومینیومي تبديل كنيد و نيازي به خريد ماشين آلات جديد نداريد.

محصول تركيه تحويل در تبريز

جهان داري، مدير عامل شركت اوزگنج كه عرضه كننده ماشين آلات توليد در و پنجره است ، به خبرنگار ما گفت : مشتري تنها هزينه خريد اين ماشين آلات را مي پردازد و با آنكه اين ماشين آلات محصول كشور تركيه است اما آن را از تبريز تحويل گرفته و تنها هزينه حمل و نقل به كارخانه خود از تبريز را خواهد پرداخت .

وي تاكيد كرد: ساير هزينه ها مانند نصب و راه اندازي اين ماشين آلات به عهده شركت اوز گنج بوده و براي مشتري رايگان است. وي در خصوص مزيت هاي خريد اين ماشين آلات از شركت اوزگنج تاكيد كرد: گارانتي اين ماشين آلات دو سال و خدمات پس از فروش آنها 20 سال است.

هادي هاشمي اصل ،كارشناس توليد در و پنجره دو جداره به خبرنگار پيام ساختمان اظهار داشت: اگر دانش فنی توليد در و پنجره دو جداره را داشته باشيد غير از پروفیل و یراق آلات كه مواد اوليه مصرفي اين صنعت روبه رشد مي باشند، تنها كالاي مورد نياز ماشین آلات است كه به صورت يك سر و دو سر عرضه مي شود. كالايي كه تنها يك بار خريد آن ضرورت دارد و در ادامه اين به هوش و پشتكار شما بستگي دارد كه چه ميزان از بازار روز اين محصول مورد نياز را به خود اختصاص مي دهيد.

دلار يا يورو

همايون رادمردي، از فروشندگان اين نوع تجهيزات به نكته جالبی اشاره مي كند: با آنكه اين كالا ها يا تحت لايسنس كشورهاي اروپايي مي باشد يا بسياري از قطعات آن در آلمان توليد مي شود و طبعا بايد به صورت لير يا يورو عرضه شود با اين حال برخي از واردكنندگان اين محصولات اقدام به فروش آنها در بازار ايران به صورت دلار مي كنند. تشكري از واردكنندگان اين تجهيزات گفت: اينكه ما به صورت دلار اقدام به عرضه در بازار داخلي مي كنيم با اين هدف است كه بتوانيم يك تخفيفي به مشتريان خود داده باشيم.

علي رضا اشرفي نيك، از كارشناسان توليد در و پنجره دو جداره هزينه خريد خطوط ساخت در و پنجره دو جداره را براي نوع دو سر آن 32 هزار يورو و خطوط تك سر را نيز 13هزار يورو تخمين مي زند.

هوشنگ رستگار منش، از كارشناسان در و پنجره دو جداره است كه انواع ماشین آلات تولید در و پنجره دو جداره را در مدل هاي تک کله , دو کله و چهار کله و CNC جهت تولید در و پنجره دو جداره ( UPVC ) و آلومینیوم در بازار موجود مي داند. آنچه كه وي به آن» كله» مي گويد همان» سر» است كه ساير فروشندگان بيان كرده اند.

به كيفيت نينديش

عدم توجه به كيفيت از طرف برخي عرضه كنندگان اين نوع ماشين آلات هم توجيه جالبي دارد. يكي از واردكنندگان اين تجهيزات از چين با بيان اين سوال كه چرا از ماشين آلات آلماني و يا مونتاژ تركيه استفاده كنيد در حالي كه مي توانيد از تجهيزات ارزان چنيني بهره‌‌مند شود، ادامه داد: اگر به دنبال كيفيت بهتر هستيد بايد بدانيد محصولي كه شما در ازاي آن قيمت بالاتري را پرداخت مي كنيد چه مزيتي براي شما دارد و شما كه مصرف كننده در و پنجره نيستيد پس چرا بايد قيمت ماشين آلات را گران تر بپردازيد.

اگر با برخي از واردكنندگان اين كالا سخن بگوييد آنها پيشنهاد هاي جالبي نيز به شما ارائه مي كنند مانند انتقال دانش فني و يا معرفي سفارش توليد پس از خريد خطوط توليد در و پنجره و..... اما اين شما هستيد كه بايد در مورد اين پيشنهاد ها تعمق كنيد. پس با دقت سرمايه گذاري كنيد و بدانيد كه اين بازار همچنان تا اشباع شدن فاصله بسياري دارد و بعد از آن نيز مي توان به بازارهاي تشنه اي مانند آسياي‌ميانه و افغانستان انديشيد.

در پايان بايد به اين نكته با اهميت توجه داشت در و پنجره دو جداره از بهترين بازارهايي است كه همچنان در مسير رونق قرار داشته و كمتر فعال اقتصادي كه با اين صنعت شكوفا سر و كار دارد مي تواند در تداوم اين روند تشكيك كند. از اين رو ضمن توجه به كيفيت مي توان اين سوال را مطرح كرد كه چرا صنايع ماشين سازي ايراني كمترين توجهي به توليد اين ماشين آلات در داخل و خودكفا شدن اين بخش از صنعت ساختمان نداشته است. همه اين موارد در حالي است كه ساخت خطوط توليد در و پنجره دو جداره نه تنها نيازي به فناوري هاي پيچيده ندارد بلكه به سهولت امكان توليد آن در داخل كشور وجود دارد.