هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

خانه هاي پيش ساخته و كانكس


اشاره: توليد خانه‌هاي پیش‌ساخته و كانكس يكي از بارزترين جلوه‌هاي صنعتی سازی است كه در كشور ما به دليل سرعت بالاي ساخت، وزن كم و كيفيت مطلوب با استقبال روزافزونی مواجه شده است. پيام ساختمان در ادامه سلسله گزارش‌هايي با عنوان كدام كالا براي شما مناسب‌تر است ، سراغ توليدكنندگان در اين زمينه رفته تا مصرف‌كنندگان با اطلاعات بيشتر دست به انتخاب بزنند. البته لازم به ذكر است نظرات توليدكنندگان الزاماً نظر نشريه نيست و براي آگاهي مخاطبان آورده مي‌شود.

توجه به مبحث 19

كيوان صديقي، مدير كارخانه" کامیار سازه" در خصوص محصولات شركت خود به پيام ساختمان گفت: ما حدود چهار سال است كه در زمينه ساخت و اجراي خانه‌هاي پيش‌ساخته، كانكس، توليد فوم پلي‌پورتان، مقاطع گالوانيزه و ... فعاليت مي‌كنيم. وي افزود: محصولات ما تقریباً به مدت يك سال گارانتي دارد و از مهم‌ترين مزيت‌هاي خانه‌هاي پيش‌ساخته توليد شركت کامیار سازه مي‌توان به توجه به مبحث 19 مقررات ملي ساختمان، سرعت اجراي بسيار بالا و كيفيت استاندارد اشاره كرد.

صديقي با بيان اينكه 90 درصد مواد اوليه مورد نياز ما از داخل كشور تأمین مي‌شود، گفت: از جمله امتيازات محصولات شركت مي‌توان به زيبايي، مقاومت و قيمت بسيار مناسب اشاره كرد.همچنین سرعت اجراي خانه‌هاي پيش‌ساخته شركت کامیار سازه سه تا چهار برابر شيوه‌هاي سنتي است.

ارزان تر از سنتي سازي

عليرضا بذل جو، مديرعامل شركت "نت ماشين صنعت ايرانيان "هم دراین‌باره به خبرنگار پيام ساختمان گفت: شركت ما از سال 1387 فعاليت خود را در زمينه واردات آغاز كرده و ما نماينده شركت حكيم تركيه در زمينه خانه‌هاي پيش‌ساخته هستيم. وي افزود: از جمله فعاليت‌هاي اجرايي شركت ما مي‌توان به پروژه 5 هزار متري براي شركت نفت و پروژه هزار متري در وردآورد براي بانك پاسارگاد اشاره كرد. بذل جو با اشاره به اینکه ساخت و سازهاي ما هم داراي گارانتي مي‌باشد و هم از بيمه برخوردار است، خاطرنشان كرد:‌ ساختمان‌هاي ما به دليل سيستم پيچ و مهره‌اي به سرعت اجرا مي‌شود. به عنوان مثال يك ساختمان دوبلكس 150 متري نيازمند 60 روز كاري از زمان شروع تا تحويل كليد است. در رابطه با صرفه‌جويي انرژي هم شركت ما جزو شركت‌هاي پيشرو است زیرا ضخامت ديوارهاي ما 10 سانتي‌متر بوده و از عايق‌بندي برخوردار است . از طرف ديگر در عايق‌بندي ديوارها از نوعي سيمان اليافي استفاده مي‌شود که در مبحث‌ انرژي بسيار حائز اهميت است و باعث شده علاوه بر اينكه ديوار عايق رطوبت و صوت باشد، در بحث حريق هم كارايي بالايي از خود نشان دهد.

بذل جو در رابطه با قيمت خانه‌هاي پيش‌ساخته هم گفت: با توجه به اينكه قيمت مصالح ساختماني در ايران بسيار افزایش یافته است، قيمت‌ها حتي از سنتی سازی هم ارزان‌تر تمام مي‌شود. اين در حالي است كه ساختمان‌هاي پيش‌ساخته مي‌توانند در برابر زلزله تا 8 ريشتر هم مقاومت كنند.

اجرای متناسب با اقليم

احمد پور قاسم، مدير فروش شركت كانكس ارمغان نيز در گفتگو با خبرنگار پيام ساختمان گفت: ما حدود 10 سال است كه در رابطه با توليد كانكس فعاليت مي‌كنيم. ما اجراکننده هم هستيم و می‌‌توانیم خانه پیش ساخته با هر اندازه‌اي براي مشتريان بسازيم. وي با بيان اينكه تمام كارهاي خودمان اعم از جوشكاري، اسكلت و اتصالات را گارانتي مي‌كنيم گفت: يكي از مهم‌ترين مواردی كه سرلوحه شركت قرار داده‌ايم، اجراي كار متناسب با اقليم است چون شركت، در همان ابتداي كار خود را ملزم و متعهد به مشتريان مي‌داند.

پور قاسم با بيان اينكه تمام مواد اوليه ما از داخل تهيه مي‌شود، گفت: زماني كه اجناس داخلي از نظر كيفي در حد مطلوبي، باشند، دليلي ندارد به سراغ اجناس خارجي برويم. وي با بيان اينكه در ساخت كانكس هم بايد به اصول معماري و طراحي توجه شود، گفت: پيش‌ساختگي به اين معنا نيست كه از معماري صرف‌نظر شود . به نظر من اين عدم توجه به مقوله معماري باعث ايجاد ديد منفي در برخي افراد شده است. پور قاسم با بيان اينكه كيفيت و قيمت از جمله مهم‌ترين شاخصه‌هاي محصولات ما هستند، گفت: به جرأت مي‌توانم بگويم كه از اين نظر جزو 5 شركت اول ايران هستيم.

خط توليد اروپايي

كمال صراف نژاد، مديرعامل شركت كبير پانل نيز در گفتگو با پيام ساختمان گفت: محصولات شركت كبير پانل از سال 1385 به توليد انبوه رسيد. شركت ما انواع ساندويچ پانل‌هاي سقفي و ديواري و پلي‌پورتال را توليد مي‌كرد كه ظرف مدت بسيار كوتاهی بازار بسيار مطلوبي در ايران و منطقه به دست آورده است.

وي با بيان اينكه برند ما با بالاترين رضايتمندي مشتريان عرضه مي‌شود، گفت: محصولات ما از نظر كيفيت و قابل رقابت بودن در كشور از جايگاه ويژه‌اي برخوردار بوده و ما از دو خط كانتينيوز پيشرفته و يك خط ديسكانتينيوز كه اروپايي هستند، بهره مي‌برد.

صراف نژاد ادامه داد:‌ شركت کبیر پانل به سرعت تبديل به يك گروه صنعتي شد و در حال حاضر در زمينه توليد محصولاتی از قبيل ساندويچ پانل، انواع كانكس، خانه‌هاي پيش‌ساخته، سقف‌هاي عرشه فولادي دك، مصالح ساختمان lsf و ورق‌هاي رول فعاليت مي‌كند.

مديرعامل شركت كبير پانل گفت: اين شركت داراي بالاترين كيفيت محصولات بوده و پايين ترين قيمت را سرلوحه كار خود قرار داده است.

يك سال گارانتي

فاطمه ثقفي، كارشناس شركت "سامان آئين" هم دراین‌باره به خبرنگار پيام ساختمان گفت: شركت ما از سال 1382 فعاليت خود را در زمينه توليد و اجراي سازه‌هاي پيش‌ساخته آغاز نموده است. مواد اوليه ما هم از داخل و هم از خارج كشور تأمین مي‌شود. وي افزود: سرعت اجراي سازه‌هاي پيش‌ساخته توسط شركت ما بسيار مطلوب است به گونه‌اي كه در سه ماه كاري مي‌توان حدود 300 متر را اجرا كرد.وي با بيان اينكه پروژه‌هاي اجرايي ما حدود يك سال گارانتي دارند، گفت: محصولات توليدي ما به خاطر عايق‌بندي صورت گرفته براي صرفه‌جويي در انرژي و رعايت مبحث 19 مقررات ملي ساختمان بسيار حائز اهميت است. ثقفی در پايان گفت: شركت ما داراي گواهينامه استاندارد از سازمان ملي استاندارد مي‌باشد.

معايب و مزاياي كانكس‌

آرش ويسي، نگهبان يك مجتمع مسكوني درباره مزايا و معايب كانكس‌هاي توليدي به خبرنگار پيام ساختمان گفت: يكي از مهم‌ترين مزيت‌هاي كانكس‌ كه باعث شده است هيچ نوع سازه‌اي نتواند جاي آن را بگيرد، كاربرد در فضاهاي مرده‌اي است كه با هيچ سازه‌اي قابل ساخت نيست. وي ادامه داد: از ديگر مزيت‌هاي كانكس‌ها مي‌توان به قيمت بسيار مناسب و عمر طولاني آنها به دليل فلزي بودن اشاره كرد، ضمن اينكه كانكس‌ها پس از مصرف قابل‌فروش هستند. وي افزود: از مهم‌ترین معايب اين كانكس‌ها مي‌توان به عدم توجه به تأسیسات مورد نياز مصرف‌كنندگان توسط برخي از توليدكنندگان اشاره كرد. علاوه بر اين، مي‌توان به تفاوت كيفيت ورق‌هاي مصرفي در ساخت آنها اشاره كرد.