هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

توری در و پنجره


گروه بازار ساختمان: فرارسيدن فصل گرما با همه موهبت‌هایی كه با خود به همراه دارد ، يورش جانوران مزاحم را نيز به ارمغان می‌آورد. همه می‌دانیم كه بندپايان، عنكبوتيان ( رتيل و عنكبوت) ، حشرات زميني و هوايي ساختمان‌ها را آماج هجمه‌های خود قرار می‌دهند و ما بايد به دنبال راهي براي رهايي از اين مشكل باشيم. به همه اين موارد زیان‌هایی كه حشراتي مانند سالك و آنوفل به انسان‌ها می‌زنند را نيز بايد افزود؛ عنكبوت پشت قرمز هم وجود دارد (كه در هر كشور گرمسيري ممكن است يافت شود ) و داراي زهري قوي است. همه مزاحمت‌های جانداران كوچك به سم آنها خلاصه نمی‌شود، بلكه انتقال آلودگي به اماكن عمومي را بايد افزود.

تاكتيكي طبيعي

از زمان‌های ديرين هم بشر براي گريز از آزار جانوران موذي به دنبال راهي طبيعي بود تا هم خود آسيب نبیند و هم از نيش زهرآگين آنان، گريخته باشد. يك راه استفاده از کشنده‌های شيميايي حاوي مشتقات سيانور است ، اما راه طبيعي هم هست كه همان توري در و پنجره می‌باشد. اما سؤال اينجاست كه اين محصول در روند رشد خود از فرايند فناوري تا چه ميزان تغيير كرده و اكنون باچه رويكردي می‌توان اين محصول را در بازار ديد.

ذکر این نکته ضروری است که مطالب عنوان‌شده در این گزارش تنها نظرات فعالان عرصه تولید و عرضه توري در و پنجره ساختماني بوده و الزاماً نظرات نشريه نمی‌باشد.

غلامرضا يوسفيان؛ كارشناس در و پنجره در خصوص انواع توري و سیستم‌های آن می‌گوید: توري كه از نوع فلزي گالوانيزه يا آلومينيومي ساخته‌شده يا از رشته‌های پلی‌استر و فايبر گلاس می‌باشد، می‌تواند قابلیت‌های اين كالا را تنوع بخشد. اما اين همه ماجرا نيست، آنچه قيمت اين كالاها را تنوع بخشيده سيستم هاي مختلف توري است كه گستره‌ای وسيع تر داشته و بر سه گونه اصلي تقسيم می‌شود.

كدام سيستم براي كدام كاربري و كاربرد

پژمان راكبي، (فروشنده ) رويكرد بيشتر خريداران را استفاده از توری‌های جمع شونده می‌داند كه براي در نوع پليسه اما براي پنجره توري رولينگ مناسب تر است. اما به اعتقاد وي سيستم مناسب براي درها همان پليسه است. قاسم نژاد ممسني می گوید : سيستم هاي توري در و پنجره به سه قسمت كلي تقسيم می‌شوند. اول ساده يا ثابت دوم لولايي و سوم كه « به جمع شونده « يا «جمع شو» مشهور شده خود بر دو بخش است؛ اول توري رولينگ و دوم توري پليسه كه هر يك از آنها هم خود به سه نوع ديگر تقسيم می‌شوند.

نيما حمزه‌ای فروشنده ديگري است كه می‌گوید: کاربری‌های مختلف ساختمان براي انتخاب توري رابطه مستقيمي دارد چرا كه سیستم‌های غير جمع شونده براي کاربری‌های تجاري و اداري مناسب تر است اما در خانه‌ها به دلیل اینکه در و پنجره‌ها كمتر از ساختمان‌های عمومي باز و بسته می‌شود از اين رو می‌توان از توري‌های پليسه استفاده كرد. چرا كه فرسايش اين سيستم در ساختمان‌های مسكوني كمتر روي می‌دهد.

اين كارشناس می‌افزاید: سيستم توري رولينگ يا همان جمع شونده خودكار بر سه نوع است عمودي، افقي يك طرفه و در نهايت افقي دو طرفه است و به همان صورت سيستم هاي توري پليسه نيز بر سه نوع عمودي ، افقي يك طرفه و افقي دو طرفه می‌باشد. با اين حال تنها نكته ثابت در همه انواع توری‌های جمع شونده غیرفلزی بودن آنهاست.

توليدي براي انواع توری‌ها

طه طباطبايي مدير بازرگاني شركت «توري ساز پيشرو پاسارگاد» با علاقه خاصي كه به كار خود دارد محصولات شرکتش را بسيار متنوع معرفي می‌کند كه قیمت آن بسته به نوع آن كالا ، در هر مترمربع از 45 هزار تا 95 هزار تومان در نوسان است كه توری‌های ثابت و لولايي از قيمت پايين تري برخوردار می‌باشند. اين كارشناس بازار رويكرد خريداران را به توری‌های جمع شونده می‌داند. وي با بيان اين نكته كه انواع توری‌های ما يك سال گارانتي و 10 سال خدمات پس از فروش دارند، تاكيد دارد: غير از ‌پلی‌استر، كه وارداتي است قاب آلومينيوم و ساير قطعات لازم را خودمان توليد می‌کنیم. طباطبايي ادامه می‌دهد: ما در شركت دستگاه تزريق پلاستيك و خط رنگ و ..... داريم و تنها توليدكننده توري هستيم كه همه قطعات را خودمان توليد مي كنيم.

 

به ديگران هم آموزش می‌دهیم

بابك فروتن مدير بازرگاني و تبليغات شركت پنجره پارسا كه تولیدکننده توری‌های رولينگ و پليسه است با اطمينان به خبرنگار ما می‌گوید: ما حتي می‌توانیم نحوه توليد توري را به ديگران نيز آموزش دهيم. وي قيمت هر مترمربع توري رولينگ را 95 و نوع توري پليسه اي را از 125 هزار تومان براي هر مترمربع براي مصرف‌کننده اعلام کرده و می‌افزاید: بهترين محصول اين شركت توري آهن‌ربا دار پليسه مي باشد. وي ادامه می‌دهد: پارچه توري وارداتي شركت ما از بهترین‌های توليد تركيه است و همه قطعات فلزي و پلاستيكي آن را در داخل توليد می‌کنیم.

ناآشنايي مردم باتوری‌های جديد

مسعود سليماني مدیرعامل شركت درپن توری ساز، بر كيفيت توری‌های فايبرگلاس توليدي شرکتش تاكيد دارد و معتقد است كه شايد 50 درصد مردم تصور درستي نسبت به توری‌های در و پنجره ندارند و تنها توری‌های فلزي را می‌شناسند و اين در حالی است كه سیستم‌های توري در و پنجره نسبت به گذشته تغيير بسياري كرده است. وي بر نقش رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی براي معرفي بيشتر اين محصول تاكيد دارد زیرا به نظر وي خيلي از مردم محصولات جدید در این زمینه را ندیده‌اند.

تعويض رايگان مشروط

احمد پيلوا مدير فروش شركت نوين توري ساز تاكيد دارد: تنها توری‌های جمع شونده را توليد می‌کند چرا كه بازار بيشتر بر اين محصولات رويكرد دارد. پيلوا بازه قيمتي محصولات را براي هر مترمربع از 80 هزار تا 100 هزار تومان اعلام كرده و تاكيد می‌کند : بيشتر توری‌های پلی‌استری تايواني است و حتي آن بخش كه از تركيه وارد می‌شود هم در تايوان توليد می‌شود. اين شركت نيز محصولاتش را يك سال گارانتي كرد. مشروط بر اینكه

اگر به عمد پاره نشود به رايگان تعويض می‌شود. پيلوا معتقد است براي کاربرد‌های عمودي توری‌های پليسه چندان كارايي ندارد و کاربرد پليسه بيشتر افقي است چرا كه بستن آن سخت می‌باشد.

نرخ ارز فاكتور تعيين قيمت توري

شايان دانشوري از فعالان بازار توري و در و پنجره است كه تاكيد دارد: توری‌های فلزي در ايران توليد می‌شود و تنها براي سيستم هاي ساده و لولايي قابليت استفاده دارد اما براي سيستم هاي جمع شونده كارايي ندارد و تنها بايد از انواع پارچه‌ای آن استفاده كرد كه همه انواع آن وارداتي است از اين رو نيز به نرخ ارز وابستگي مستقيمي دارد.

از كيوان راعي كه مأمور خريد يك بيمارستان است ، می‌پرسیم : آيا توري فلزي ارزان تر است كه وي پاسخ می‌دهد: این‌چنین نيست كه قيمت انواع توری‌های فلزي كمتر از پارچه‌ای آن باشد زیرا در توري فلزي نيز از آلومينيوم استفاده می‌شود كه قيمت آن بر حسب وزن اين فلز تعيين می‌شود.

آنچه گفته شد براي همه انواع کاربری‌ها نيست. قدرت حيدري كه كارشناس بهداشت محيط می‌باشد به خبرنگار پيام ساختمان اظهار داشت: در برخي از کاربری‌های غیرمسکونی همان توری‌های فلزي مورد استفاده دارد. وي به کارخانه‌ها و مراكز عمومي كه بايد بهداشت در آنها به نحو شديدي رعايت شود( مانند مراكز درماني ، آشپزخانه‌ها و ....) اشاره و تاكيد كرد: همچنان براي اين اماكن بايد از توری‌های آلومينيومي يا گالوانيزه استفاده كرد اما بايد دانست كه آنها را نمی‌توان مانند سيستم هاي رولينگ يا پليسه جمع كرد.

ايمان نادريان، خريداري است كه می‌گوید: اگر شما سلیقه‌ خوب داشته باشيد بدون در نظر داشتن قيمت قطعاً از انواع جمع شونده براي خانه خود استفاده می‌کنید. در پايان با هوشنگ حضرتي و رضا سلطاني از خريداران توري مواجه می‌شویم كه معتقد هستند: محصولات توري پيشرو پاسارگاد بهتر از ساير كالاهاي مشابه است.

از كجا می‌توان خريد

بسياري از تولیدکنندگان در و پنجره و براي مثال در و پنجره‌های UPVC خدمات توري را نيز ارائه می‌کنند اما آنچه كه بايد در نظر داشت اينكه فنر برخي از توری‌های رولينگ معمولاً محكم بوده و براي سالخوردگان و كودكان ممكن است باز و بستن توري سخت باشد. از اين رو بايد در هنگام خريد اين نكته را در نظر داشت.