شيرآلات خوب


گروه تاسيسات: شیرها تجهیزاتی هستند که وظیفه کنترل برخی خواص سیال مانند دبی، فشار و دما را بر عهده دارند. در يك تقسيم‌بندي كلي شيرها به دو نوع بهداشتي و صنعتي تقسيم مي‌شوند. شيرهاي بهداشتي در داخل ساختمان براي امورات مرتبط با نظافت كاربرد دارند ولي شيرهاي صنعتي، در گستره‌اي وسيع‌تر، حوزه‌هاي مختلف آب و نفت و گاز را در بر مي‌گيرند كه دامنه آن از سدهاي آبي و پالايشگاه‌ها شروع شده و به ساختمان و سيستم‌هاي تاسيساتي ختم مي‌شود. بنابراين خريد و استفاده از آنها نيازمند تخصص و تجربه است. گزارش ذيل در راستاي معرفي و شناخت بازار شيرآلات صنعتي تهيه شده ‌است با ذكر اين نكته كه مطالب عنوان شده صرفاً نظرات مخاطبان بوده و الزاماً ديدگاه‌ نشريه نمي‌باشد.

سيروس صراف‌زاده، مدير فني شركت سام، به پيام ساختمان مي‌گويد: براي شناخت شيرهاي صنعتي بايد به اندازه و نوع كارآيي آنها توجه كرد. زيرا هر كدام از شيرها قالب خاصي دارند كه بر اساس نياز بازار در كارگاه‌هاي ريخته‌گري توليد مي‌شوند. طراحي قالب‌ها بر عهده طراح است كه بايد معيارهاي مصرف كننده را در نظر بگيرد. هم اكنون در بازار شيرهاي چدني و برنجي موجود هستند.

به گفته صراف‌زاده، شيرهاي چدني در اندازه‌هاي بزرگتر توليد مي‌شوند ولي شيرهاي برنجي اندازه‌هاي كوچكتري دارند. شير يك‌طرفه، شير آتش‌نشاني، شير فلكه، شير پروانه‌اي، شير فشارشكن، شير سوپاپي، شير سوزني، شير صافي و... انواع شيرآلات صنعتي را تشكيل مي‌دهند. ابعاد اين شيرها از 40 تا 450 درجه متغير بوده و با توجه به نوع لوله و اتصالات متفاوت است. ساختار ظاهري شيرها شامل بدنه و قطعات جانبي از جمله؛ سرفلكه، محور و شش‌پر است. بدنه برخي از آنها برنجي و برخي ديگر نيز چدني مي‌باشد.

چگونه خريد كنيم

خريد شيرهاي صنعتي زمان خاصي ندارد. به طور طبيعي افزايش ساخت و ساز به رونق بازار شيرآلات كمك مي‌كند. شادآباد، پارك شهر، طالقاني مراكز اصلي فروش شيرآلات صنعتي تهران محسوب مي‌شوند.

مديرعامل شركت وگ اميد گلستان، به پيام ساختمان مي‌گويد: قيمت شيرها به خاطر نوع كارآيي و اندازه شيرها تعيين مي‌شود. در حالت معمول، شيرهاي كوچكتر قيمت كمتر و شيرهاي بزرگتر قيمت بالاتري دارند. البته رونق بازار شيرها مستلزم افزايش كيفيت و پيروي از استانداردهاي نوين است.

مرتضي اسدي تاكيد مي‌كند: بيشتر مردم براي خريد شيرآلات به ظاهر جنس و نوع برند توجه دارند در حالي كه نوع برند به تنهايي كافي نيست. در بازار ممكن است برچسب‌ها تغيير كند و اجناس خارجي را به نام ايراني و يا برعكس بفروشند. اصل كار اين است كه خريداران شير متخصص باشند و از قبل تحقيقات لازم را انجام د اده باشند. در يك مقطع زماني شيرآلات چيني در بازار، خريداران زيادي را به سوي خود جلب كرده بود. ولي بعد از مدتي استفاده‌كنندگان متوجه كيفيت پايين آنها شدند و دوباره به سمت شيرهاي داخلي گرايش پيدا كردند.

شيرهاي ايراني بخريد

شيرآلات صنعتي فقط به توليدات داخلي محدود نمي‌شود. هم اكنون شيرآلات ترك، ايتاليا، آلمان و چين نيز در بازار ايران عرضه مي‌شوند. بنابراين هميشه امكان سوء استفاده از برند‌هاي موجود وجود دارد.

مديرعامل شركت تكسا، به پيام ساختمان مي‌گويد: ايران در توليد شير خودكفاست و مي‌تواند نياز بازار داخلي را تامين كند. متاسفانه شيرهاي چيني به صورت ارزان در بازار موجود هستند و برخي از مردم براي خريد آنها اقدام مي‌كنند اين شيرها هيچ گونه ضمانت و پشتوانه‌اي ندارند. در حالي كه توليدكننده شيرهاي ايراني متعهد است و در صورت بروز هر گونه مشكل پاسخگو مي‌باشد. البته كسي نمي‌تواند شيرهاي چيني را به جاي ايراني بفروشد.

علي آهنگري در خصوص علت خرابي شيرها توضيح مي‌دهد: وقتي يك شير نصب مي‌شود تا زمان سلامت بلبرينگ‌ها كار مي‌كند، مگر اينكه داخل آنها رسوب بگيرد. در اين موقع اشكال از شير نيست بلكه به كيفيت آب بستگي دارد. البته زياد هم جاي نگراني نيست شما مي‌توانيد حداقل نصف ميزان هزينه خريد شيرها را زنده كنيد، زيرا شيرها به خاطر فلز برنج به كار رفته در آنها قابل بازيافت هستند. هم اكنون شيرهاي مستعمل صنعتي را كيلوئي 15 هزار تومان مي‌خرند. براي مثال؛ يك شير 450 گرمي كه قيمت آن 14 هزار تومان باشد بعد از خراب شدن حدود 7 هزار تومان قيمت دارد.

به نمايندگي‌ها اعتماد كنيم

بسياري از شركت‌هاي بزرگ در زمينه توليد شيرآلات صنعتي براي فروش محصولات خود نمايندگي‌ دارند. مردم مي‌توانند به اين مراكز مراجعه كرده و شير مورد نظر خود را انتخاب كنند. البته بعضي از فروشگاه‌ها برندهاي مختلف را مي‌فروشند و نمايندگي چند شركت هستند. از آنجا كه نام برند بر روي كالا درج شده است جاي نگراني نيست.

مدير بازرگاني و تبليغات شركت سيتكو به پيام ساختمان مي‌گويد: افرادي كه توانايي فروش شيرآلات را داشته باشند از اين طريق شناسائي مي‌‌‌شوند. اغلب آنها نمايندگي فعال ما هستند و در صورت بروز هر گونه مشكل پاسخگو هستيم. البته برخي از فروشگاه‌ها برندهاي رقباي داخلي و خارجي راه هم ارائه مي‌دهند ولي ما به خريدار حق مي‌دهيم كه قدرت انتخاب داشته باشد زيرا تنوع و كيفيت شرط اساسي فروش يك محصول در بازار است.

محمدحسين كاشاني‌نژاد تاكيد مي‌كند: افزايش يا كاهش قيمت، ملاك كيفيت شيرها محسوب نمي‌شود، بلكه بايد داراي گارانتي باشند. در حال حاضر بيشترين ميزان گارانتي شيرآلات در بازار 5 سال است. در كنار اين مسئله بايد به شيوه نصب شيرها نيز توجه كرد. معمولاً مهندسان تاسيسات نوع شير پروژه‌هاي مختلف را مشخص مي‌كنند و مسئوليت اجراي آن برعهده پيمانكاران بخش خصوصي و دولتي است زيرا شيرهاي صنعتي بايد به درستي نصب شوند در غير اين صورت وقوع مشكلات احتمالي دور از ذهن نيست.

كيفيت آسان به دست نمي‌آيد

بدون ترديد راز موفقيت يك برند و كسب اعتبار شركت‌هاي توليدكننده شناخت بازار مصرف و احترام به سلايق مخاطبان است. اجراي اين امر نيازمند مطالعه ميداني و نظرسنجي‌هاي گروهي است.

مدير بازرگاني شركت نگين شير به پيام ساختمان مي‌گويد: توليدات ما بر اساس ظرفيت‌هاي بازار عرضه مي‌شود. براي اين منظور واحد تحقيق و توسعه شيرآلات را در دستور كار قرار داديم. سياست‌گذاري توليدات شركت بر اساس اطلاعات به دست آمده از ساخت و سازها، پيمانكاران و بازارياب‌هاست. ما در اغلب نقاط كشور نمايندگان ثابت داريم و با توجه به سفارش آنها انواع شيرآلات را توليد مي‌كنيم.

برنجيان در خصوص راه‌هاي شناخت شيرها توضيح مي‌دهد: اولين شاخص كيفيت شيرها داشتن تاييديه استاندارد است، اين استاندارد روي بدنه شيرها حك مي‌شود. از طرف ديگر شيرها بايد يك سري آزمايشات فني مثل؛ تست كار مداوم، فشار، دما، ضربه و... را پشت سر گذاشته باشند. اداره استاندارد مرتباً به اين موارد نظارت دارد. البته احتمال دارد برخي از افراد سودجو تمام استانداردها را رعايت نكنند. آنها تا جايي كه خطر جاني نداشته باشند از كيفيت شيرها مي‌كاهند تا جنس خود را با قيمت كمتري بفروشند.

مدير بازرگاني شركت نگين شير خاطرنشان مي‌كند: كيفيت و قيمت شير به وزن، نوع مواد به كار رفته در آن بستگي دارد. بنابراين اگر هزينه تامين مواد اوليه بالا باشد به طور طبيعي قيمت‌ها هم افزايش مي‌يابد. در حال حاضر به علت گراني ارز اغلب واردكنندگان شيرهاي صنعتي مجبور هستند جنس‌هايي با كيفيت پايين وارد بازار كنند. شيرهاي چيني نمونه بارز آن هستند كه هيچ تضميني در خصوص كيفيت آنها وجود ندارد زيرا كارخانه توليد كننده شناخته شده نيست و آلياژ كمتري دارند. معمولاً افراد مبتدي و پيمانكاراني كه بودجه‌هاي كمي دارند از شيرآلات چيني استفاده مي‌كنند، غافل از اينكه استفاده از اين گونه شيرها در بخش آب باعث نشت آب و خرابي ساختمان خواهد شد و در بخش گاز انفجار و آتش‌سوزي ساختمان را به دنبال دارد. به اعتقاد كاشاني‌نژاد، اگر قرار است از توليدكننده داخلي حمايت شود بايد تسهيلات لازم در اختيار آن قرار داده شود و اجازه ندهيم شيرآلات بي‌كيفيت خارجي وارد بازار شوند. تنها از اين طريق حمايت از توليد ملي و سرمايه ايراني سريع‌تر محقق شود.