هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

آيفون ايراني بخريم


گروه تأسیسات: آیفون‌های تصویری سیستم‌های ارتباطی نويني هستند که بین فرد مراجعه‌کننده و افراد داخل یک ساختمان ارتباط صوتی برقرار می‌کنند. علاوه بر آن قادرند؛ تصویر فرد مراجعه‌کننده را بر روی نمایشگر گوشی داخل ساختمان نمایش داده و در صورت لزوم ضبط نمایند. هم‌اكنون آیفون‌های تصویری بسته به نوع تصویری که پخش می‌کنند به دو صورت رنگی و سیاه و سفید در بازار عرضه‌شده‌اند. خوب است بدانيد؛ آيفون‌هاي تصويري زیرمجموعه سيستم‌هاي حفاظتي و امنيتي هستند و شركت‌هايي با اين نام خدمات مرتبط را ارائه مي‌دهند.گزارش ذیل به معرفی آیفون تصویری،بازار فروش و چگونگی مصرف آن پرداخته است.با ذکر این نکته که؛مطالب عنوان شده صرفا نظر مخاطبان بوده والزاما نظرات نشریه نمی‌باشد.

مهندس حميدرضا نوري، مديرعامل شركت فني و مهندسي نوين‌تكنيك در خصوص ساختار و تكنولوژي آيفون‌هاي تصويري به پيام ساختمان مي‌گويد: اجزاي اصلي يك سيستم آيفون تصويري شامل پنل جلوي در،گوشي يا نمایشگر، منبع تغذيه و قفل باز کن مي‌باشد. مشخصه رنگي بودن سيستم توسط يك علامت و توسط سه رنگ اصلي به رنگ قرمز، آبي و سبز مشخص مي‌شود كه كنار برند يا قاب دوريبن قرار دارد. معمولاً پنل در دو نوع رنگي و سياه و سفيد توليد مي‌شود و از بخش‌هاي مختلفي شامل؛ صفحه فلزي، شيشه حفاظ تشكيل شده است. پشت شيشه دوربين آيفون قرار دارد كه وظيفه آن دريافت تصوير و انتقال به نمایشگر است. كنار اين دوربين لامپ‌هاي «ال.اي.دي» قرار دارند. بلندگو براي پخش صدا، شاسي‌ها به تعداد واحدها يا طبقات، ميكروفون براي انتقال صدا به گوشي، پيچ‌هاي مخصوص به همراه نمایشگر و سيم‌هاي ورودي و خروجي، همگي داخل باكس پنل كه «كاسه پنل» ناميده مي‌شود، قرارگرفته و روي ديوار نصب مي‌شوند. مبحث نهايي هم قفل بازكن است كه براي آيفون‌هاي سياه و سفيد و رنگي هيچ تفاوتي ندارد و مدل آنها يكي است. معمولاً قفل بازكن، همراه پك آيفون نيست و مشتريان جداگانه آن را تهيه و نصب مي‌كنند.

خدمات مهم است

«كساني كه بخواهند آيفون بخرند از سايت‌هاي اينترنتي شروع مي‌كنند و پس از انتخاب برند و مقايسه با برندهاي مشابه نسبت به خريد اقدام خواهند كرد. آنها ابتدا خدمات و نوع كالا را با خواسته‌هاي خود مطابقت مي‌دهند، بعد از اين مرحله براي خريد به مكان‌هايي كه براي اين كار اختصاص يافته مراجعه مي‌كنند. بازار لاله‌زار تهران به اين كار اختصاص يافته است.» اينها را بابك ضرابي، فروشنده آيفون‌هاي تصويري و دربازكن‌هاي اتوماتيك مي‌گويد و ادامه مي‌دهد: در بازار لاله‌زار، خدمات پس از فروش و لوازم جانبي تعیین‌کننده قيمت نهايي آيفون‌هاست. يكي از امكانات اختصاصي آيفون‌ها توانايي برقراري «ارتباط داخلي» است از اين طريق مي‌توان با واحدهاي ديگر ارتباط برقرار كرد. آيفون‌هاي تصويري مركزي كه مجهز به سيستم كدينگ هستند در مجتمع‌هاي بزرگ و در اتاق‌هايي به نام «لابي‌من» نصب مي‌شوند و مي‌توان با واردکردن شماره واحد با بخش‌هاي مختلف ساختمان ارتباط برقرار كرد.

وي تاكيد مي‌كند: كومكس، كوكوم و سامسونگ معروف‌ترین برندهاي خارجي آيفون تصويري در بازار هستند كه با برندهاي ايراني شامل؛ سيماران، الكتروپيك، تابا و تابان رقابت مي‌كنند.

به گفته ضرابي؛ همه آيفون‌ها خدمات پس از فروش دارند. معمولاً اين خدمات را بين 2 تا 3 سال در نظر مي‌گيرند. در گذشته بيشتر مشتريان به دنبال برند كومكس بودند ولي در حال حاضر بيشتر اجناس ايراني را انتخاب مي‌كنند زيرا خدمات پس از فروش مناسب‌تري دارند. درحالی‌که جنس خارجي هيچ‌گونه تضميني ندارد و باعث اتلاف وقت و هزينه مشتريان مي‌شود. البته آيفون‌هاي ايراني به اين خاطر كه خدمات در محل خوبي ارائه مي‌‌دهند، مورد استقبال مشتريان واقع شده‌اند. مضاف بر اينكه حمايت از كار و سرمايه ايراني از اين طريق محقق مي‌شود.

ملاك قيمت‌گذاري

در مجتمع‌هاي بزرگ يك نفر براي خريد آيفون مراجعه مي‌كند كه مي‌تواند رئيس هیئت‌مدیره يا مدير ساختمان باشد. در خصوص ساختمان‌هاي در حال ساخت هم صاحب ملك يا پيمانكار تصميم مي‌گيرد. بابك ضرابي مي‌گويد: براي يك ساختمان تك واحدي، خريد آيفون تصويري حداقل 350 و حداكثر 900 هزار تومان هزينه دارد. قيمت آيفون‌ها را شركت‌هاي تولیدکننده تعيين مي‌كنند كه مي‌تواند با توجه به نوع امكانات و چگونگي تهيه قطعات آنها، زيبايي، نوع برند متغير باشد. ضمن اينكه شركت‌هاي توليدكننده و يا واردكننده آيفون‌ها معمولاً بر توزيع محصولات خود در بازار نظارت دارند، بنابراين در صورت وجود اجناس تقلبي در بازار سريعاً وارد عمل مي‌شوند تا اعتبار اجناس آنها خدشه‌دار نشود.

رقابت در بازار

عليرغم اينكه ايران در زمينه توليد آيفون پيشرفت‌هاي خوبي داشته است با اين حال بسياري از قطعات آيفون از جمله «ال.سي.دي» و دوربين در ايران قابليت توليد ندارند و تكنولوژي اين كار در ايران وجود ندارد. رضا علايي، مدير بازرگاني شركت تامر، توليدكننده آيفون‌هاي صوتي و تصويري به پيام ساختمان مي‌گويد: قطعات اصلي آيفون‌ها از خارج وارد مي‌شود كه در بين آنها كشور چين در رديف اول قرار دارد بنابراين در بحث قيمت بايد ديد كه قطعات واردشده داراي چه كيفيتي هستند، چون محصولات چين درجه‌بندي شده اند. برخي از شركت‌ها از قطعات درجه پايين استفاده مي‌كنند و از اين طريق ممكن است قيمت آيفون‌هاي توليدي آنها كمتر از ساير شركت‌ها باشد. از طرف ديگر، امكانات همه آيفون‌ها يكي است و كيفيت بيشتر آنها را نوع «ال.سي.دي» مشخص مي‌كند. بنابراين مشتري نبايد به دنبال برند خاصي باشد بلكه بايد از فروشنده در خصوص كيفيت كالا بپرسد.

علايي ادامه مي‌دهد: به طور معمول در يك مغازه بايد برند‌هاي متنوع آيفون موجود باشد و قابليت‌ها امكانات و مزيت‌هاي آن براي مشتري تشريح شود ولي از آنجا كه فروشنده‌ها براي معرفي خدمات برندهاي مختلف با مشكل مواجه مي‌شدند در حال حاضر سعي مي‌كنند تنها يك برند خاص را بفروشند تا در مقابل خدمات پس از فروش پاسخگوي مشتريان باشند.

مدير بازرگاني شركت تامر تاكيد مي‌كند: در حال حاضر رقابت توليدكنندگان آيفون در ايران عادلانه نيست. كساني كه آيفون‌هاي خارجي را وارد مي‌كنند به كيفيت و خدمات پس از فروش توجه چنداني ندارند. بنابراين براي غلبه بر مشكلات موجود و برخي تبليغات مغرضانه، قطعاً بايد آيفون ايراني بخريم چون توليدكننده از كارگر ايراني استفاده مي‌كند و از این طریق به اقتصاد ايران كمك مي‌شود.

شناخت نصاب

بدون ترديد بخش مهمي از اثربخشی آيفون‌هاي تصويري به چگونگي نصب آن برمي‌گردد. بنابراين انتخاب درست نصاب‌ و اطمينان از مهارت آنها بسيار تأثیرگذار است.

بابك ضرابي، فروشنده باسابقه آيفون‌هاي تصويري مي‌گويد: ما بنا به تقاضاي مشتري، نصاب‌هاي مورد اطمينان را معرفي خواهيم كرد. آنها تعلیم‌دیده هستند و در كار خود تجربه كافي را كسب كرده‌اند. اگر نصاب‌ها كار خود را درست انجام ندهند علاوه بر مشكلات آينده به اعتبار فروشنده‌ها هم لطمه مي‌زنند. هم اكنون بسياري از شركت‌هاي توليدكننده آيفون تصويري داخلي دوره‌هاي آموزشي نصب و نگهداري و سرويس آيفون‌ها را براي متقاضيان برگزار مي‌كنند.

در همين رابطه، عليرضا امجدي، نصاب آيفون‌هاي تصويري به پيام ساختمان مي‌گويد: واگذاري كار نصب آيفون‌ها در بازار به اعتبار و سابقه نصاب‌ها بستگي دارد كه در طول زمان به دست مي‌آيد. مسلماً فروشندگان، نصاب‌هاي ناشناس و مبتدي را براي نصب آيفون معرفي نمي‌كنند زيرا ممكن است به نصب نامناسب آيفون و از بين رفتن اعتبار فروشگاه منتهي شود. ضمن اينكه، تضمين كار نصاب، اتكا به خدمات پس از فروش است بنابراين تا پايان تعهد هر زمان كه دستگاه با مشكل مواجه شود مصرف‌کننده با نصاب‌هايي كه از طرف نمايندگي ‌شركت‌هاي تولیدکننده معرفي مي‌شوند، مشكلات خود را برطرف خواهند كرد.

هزينه‌هاي نصب

هزينه نصب آيفون‌هاي تصويري به شرايط مختلفي بستگي دارد. هم اكنون در بازار براي برندهاي مختلف قيمت‌هاي مختلفي در نظر مي‌گيرند. ضمن اينكه قيمت نصب متناسب با نوع كاركرد و ساختمان مشخص مي‌شود.امجدي، تاكيد مي‌كند: به طور طبيعي حداقل هزينه نصب آيفون ساختمان يك واحدي از 8 هزارتومان شروع شده تا 25 هزار تومان مي‌رسد البته قيمت‌گذاري به نوع مهارت نصاب و نوع برند آيفون هم بستگي دارد. به عبارت ديگر، هر برندي تكنيك نصب خاص خودش را دارد و مردم بايد به اين موضوع توجه داشته باشند.

ملاحظات فني

براي نصب و اجراي آيفون‌ها، مالكين ساختمان و برق‌كارها از شركت‌هاي تأسیساتی كمك مي‌گيرند. اين كار نيمه‌هاي كار ساخت‌وساز و قبل از لوله‌گذاري برق انجام مي‌شود. معمولاً قبل از سيم‌كشي بهترين شرايط دادن مشاوره است. حميدرضا نوري، مديرعامل شركت نوين تكنيك در اين خصوص توضيح مي‌دهد: در ساختمان‌هاي بالاي 10 طبقه بهترين شرايط اين است كه از هر واحد يك كابل مجزا وارد جعبه تقسيم شود. توجه كنيد؛ اگر سيم برق را در كنار سيم آيفون تصويري بكشيم حتماً بايد كابل آيفون فويل‌دار باشد تا در مقابل القاهاي الكترونيكي مقاوم باشد

نوري تاكيد مي‌كند: كار نصب آيفون‌ها بايد توسط تكنسين‌هايي آموزش‌دیده‌ انجام شود. اتصالات آيفون بايد درست لحيم‌كاري شده و به آنها وارنيش ماليده شود تا دچار اتصال نشوند. سوئيچ‌ها هم بايد در مقابل رطوبت ايزوله شوند و از گرماي مستقيم و گرد و خاك دور نگه داشته شوند. توجه داشته باشيد؛ استفاده از الكل و تينر قاب آيفون را خراب مي‌كند. همه اين توضيحات در داخل دفترچه فروش نوشته شده است بنابراين مشتريان قبل از نصب حتماً آنها را مطالعه نمايند.به اعتقاد نوري؛ بيشترين علت خرابي آيفون‌ها سيم كشي غیراصولی و همچنين خرابي بردهاي پاور است. پنل جلوي در نيز به خاطر قرار گرفتن در معرض باد و باران باعث اتصالات زنگ و عدم رفت و برگشت صدا مي‌شود. البته نوسانات برق شهري و همچنين واگذاري كار نصب به افراد مبتدي هم مزيد بر علت مي‌باشد. موضوع بعدي تداخل صدا در آيفون است كه مي‌تواند به خاطر نوع سوئيچرهاي آيفون باشد. سوئيچرهاي معمولي این‌گونه هستند، درحالی‌که با نصب سوئيچرهاي خازن‌دار اين مشكل برطرف شده و تداخل صدا حذف مي‌شود.

سخن پاياني...

آيفون‌هاي تصويري هر روز پيشرفته‌تر مي‌شوند و به تدريج مديريت ساختمان را بر عهده مي‌گيرند. هم‌اكنون آيفون‌هاي هوشمند وارد بازار شده‌اند كه به لحاظ تكنولوژي پيشرفته‌تر از آيفون‌هاي فعلي بوده و مجهز به سيستم ارتباط داخلي بين طبقات هستند. آنها از طريق اتصال به شبكه‌ها هوشمند عمل مي‌كنند. قيمت اين آيفون‌ها تا 70 درصد بالاتر از آيفون‌هاي تصويري معمولي است. اگرچه آيفون‌هاي هوشمند در راستاي رفاه بيشتر مصرف‌كنندگان توليد مي‌شوند ولي استفاده از آنها به خاطر نابساماني اقتصادي كشور تا حدودي با مشكل مواجه است بنابراين توليدكنندگان ريسك توليد آن را قبول نمي‌كنند.