نسل جديد گچكاري با گچ پاش


گروه بازار ساختمان:كشورهاي پيشرو در جهان مدت هاست كه از گچ به صورت ساده استفاده نمي كنند و اين اتلاف منابع را تنها براي كشورهاي در حال توسعه مانند ملل افريقا باقي گذارده اند اما بهره بردن از گچ فراوري شده كه با نام هايي مانند گچ پليمري يا گچ پاششي نيز مشهور شده، نياز به وسايلي دارد كه پوششي از گچ را بر ديوار بيافشاند. اين امر براي ايران كه هم داراي ساخت و ساز وسيع است و هم دومين توليدكننده گچ در دنياست اهميت بسيار دارد.

اندك اندك ايران وارد بازار گچ هاي فراوري شده مي شود. اكنون مي توان استفاده از اين فناوري ها را در برخي از شركت ها ديد كه بيشتر از هزينه ها به ارزش افزوده مي انديشند. از اين وسايل بيشتر از خانه هاي نقلي و ويلايي در ساخت و ساز هاي بزرگ و وسيع استفاده مي شود حال آنكه براي هر پروژه اي كارايي دارد. در ادامه با ذکر این نکته که مطالب عنوان شده در این گزارش تنها نظرات فعالان عرصه تولید و عرضه ماشين آلات گچ پاش بوده و الزاما نظرات نشريه نمي باشد به بررسي بازار و كيفيت اين كالاها اشاره اي نيز به بتن پاش ها خواهيم داشت.

ماشين آلات پاشش براي مصالح بسياري مانند سيمان و گچ تا پليمر ها و عايق ها مورد استفاده دارد ام بر خلاف ساير دستگاه ها داراي بازار متشكل مشهور نيست و تنها مي توانيد آن را مرز كمي ميان ماشين آلات گچ پاش و ملات پاش وجود دارد و معمولا شركت ها هر دو محصول را عرضه مي كنند.

اردشير امين زاده مدير عامل ماشين آلات كلار معتقد است گچ پاش توليدي اين شركت علاوه بر گچ مي تواند ملات ريز دانه را نيز بر ديوار بپاشد. به گفته وي كه محصولي خاص براي بازار توليد كرده كه نمونه مشابه ندارد تاكيد دارد: آنچه كه به عنوان بتن پاش به بازار عرضه مي شود تنها ملات پاش است كه دانه بندي ماسه آن بين صفر تا 6 مي باشد كه چون كمتر از هشت مي باشد كه بتن حاصله را ملات يا بتن ريز دانه غير باربر است. امين زاده افزود: ما محصول جديدي كه ابداع كرديم مي تواند گچ عادي را به همراه افزودني هاي خاصي به گچ پليمري تبديل كند. شركت فوق دو مدل ملات پاش ميكسردار و بدون ميكسر را با قيمت هاي 11.500 ميليون و 9 ميليون تومان و گچ پاش را با 8 ميليون و سَرند برقي را 900 هزار تومان توليد مي كند.

به سفيدي گچ به قدرت ملات

سبك سازي، سرعت و پيشگيري از اتلاف سرمايه از مزيت هاي استفاده از گچ پاشي است به ويژه آنكه مي توان از اين روش در پارتيشن بندي نيز بهره برد. هوشنگ كياني بختياري يك سرمايه گذار است كه وي را در كارگاهي ساختماني مي يابيم. وي كه در حال بازديد از اجاري گچ پاشي است به خبرنگار ما گفت: من از ديدن نحوه اجراي ونيز وضعيت نتيجه اين روش بيشتر از سفيد كاري و ... متعجب شدم و از اين به بعد در پروژه هايي سرمايه گذاري خواهم كرد كه ديوارهاي سبك، سريع ساخته شوند و به سفيدي گچ باشند. همچنين ملات پاش ها ديوار را به نحوي مي سازند كه انگار اين ملات همان بتن است.

مهدي موسوي مدير آموزش ايران كناف و ايران گچ به خبرنگار ما گفت: ما علاوه بر توليد گچ پليمري ، گچ پاش هايي را منطبق با فناوري روز اروپا عرضه مي كنيم كه مي تواند با 6 نفر نيروي كار 60 ليتر را در دقيقه براي پوشش سطحي به وسعت 150 تا 250 متر مربع در روز گچ پاشي كند. وي قيمت اين كالاها را 8 هزار دلار (در حدود 35 ميليون تومان) به همراه ابزارهاي مربوطه عنوان كرد. محصولات ما به عراق ، افغانستان، افريقاي جنوبي هند صادر مي شود.

وي به نكته اي جالب در خدمات پس از فروش اشاره كرد كه گچ كاران و پيمان كاران خريدار دو روز در شركت مابه رايگان آموزش مي ببيند سپس دستگاه ارسال شده و باز هم به رايگان توسط تكنسين هاي ما در اولين كارگاه دستگاه راه اندازي مي شود و در صورت بروز مشكل قطعات عوض مي شود.

پوششي به جاي گچ و خاك

بازار بتن پاش ها را بيشتر از گچ پاش ها مي طلبد. از اين رو تنوع قيمت اين ماشين آلات بيش از گچ پاش هاست اما حداقل و حداكثر قيمت گچ پاش ها از بتن پاش ها بيشتر است. آنچه در دنيا رواج دارد و اخيرا در ايران نيز ديده مي شود مفتول هاي مشبك فلزي همراه با پلي استايرن است كه بدون ستون و در يك راستاي طولاني قرار دارد و روي آن ملاتي از سيمان و ماسه دانهِ صفر تا شش پاشيده مي شود.

گل پرور مدير عامل شركت تجهيز تونل جوان معتقد است: برتري محصولات اين شركت در خدمات پس از فروش مي باشد كه بسته به نوع دستگاه از يك تا 5 سال را در برمي گيرد. گچ پاش هاي توليدي تجهيز تونل جوان از 10 تومان تا 20 ميليون تومان قيمت دارد و به الكتروموتورها وارانتي و به ساير بخش هاي دستگاه مانند گيربكس ها گارانتي تعلق مي گيرد. علاوه بر اين بتن پاش هاي اين شركت كه بين 4ميليون تا 100 ميليون تومان قيمت دارد و از خانه هاي كوچك تا مغار نيروگاه، سد سازي و تونل هاي فضاهاي شهري قابليت استفاده دارد را در بر مي گيرد. وي در توضيح اينكه چرا تا اين حد به داخلي بودن توليدات شركت اش مي نازد و چگونه كالايي ايراني آن همه ماشين آلات مي تواند براي مصرف كننده برتر از مدل اروپايي باشد تاكيد كرد: وقتي به هر دليل قطعه لازم براي دستگاه موجود نباشد در زمان نياز به خدمات پس از فروش، توليد داخلي به مزيت تبديل مي شود. چرا كه دستگاه هاي مثلا آلماني خوب است اما زماني كه قطعات آن نرسد چالش اساسي ايجاد مي شود.

وطن دوست از گچ كاران ساختمان به خبرنگار پيام ساختمان اظهار داشت: گچ ساده نسبت به گچ پليمري بسيار ارزان تر تمام مي شود اما آنچه خارجيان را نيز بر آن داشته تا به گچ پليمري گران تر رويكرد كنند سرعت بالاي اجرا، كيفيت خوب و كاهش پرت گچ مي باشد از اين روست كه قيمت هر بسته 30 كيلوگرمي از گچ پاششي دوبرابر گچ عادي و حدود 6 هزار تومان است.

گچ كاري در گذشته نه تنها براي مقاصد هنري ساختمان بلكه براي مصارف نازك كاري استفاده مي شد. شانه ساز، يكي از فعالان اين عرصه كه به نوعي مصرف كننده اين دستگاه هاست كه به خبرنگار پيام ساختمان تاكيد كرد: اكنون به يُمن ابداع گچ پاش ها ديگر نيازي به گچ و خاك نيست و به سهولت مي توان نازك كاري را انجام داد. كافيست بتوانيد يكي از اين دستگاه هاي گچ پاش را خريداري كنيد و با چند ساعت آموزش و تهيه كردن ماده مصرفي آن كسب و كار خوبي را راه اندازي كنيد. آن هم در بازار به بزرگي صنعت ساخت و ساز كشور . دليل موفقيت در اين شغل هم اين است كه گچ پاشي بسيار سريع و مقرون به صرفه تر از گچ كاري هاي قديمي بوده و به دليل برتري هاي گچ پليميري كه بايد پاشيده شود بازار نازك كاري تنها در انحصار اين روش كار با گچ ساختماني است.

صادق كافي، فروشنده دستگاه هاي گچ پاش مي گويد: بازار گچ از حالت سنتي خارج شده و حداقل در شهرهاي بزرگ همه از فناوري هاي نوين گچ مانند گچ پاششي استفاده مي كنند. اما خريد دستگاه گچ پاش پايان كار نيست و نياز به آموزش هم دارد.

خدمت بهتر از برند برتر

برتري رايگان به دست نمي آيد و نياز مند تلاش است. اين جمله را از ما داشته باشيد تا به ييك نكته برسيم. اين روزها با ورود فناوري هاي جديد به عرصه توليد مصالح ساختماني بسياري از شركت ها اقدام به عرضه ماشين آلاتي به نام گچ پاش مي كنند اما تا چه ميزان خريد از آنها قابل اطمينان است؛ صنعتگر از كارشناسان بازار مشاين آلات ساختماني معتقد به خبرنگار ما گفت: ماشين آلات هر چه كه باشد غير از مواد مصرفي به تعويض قطعات نيز نياز مند است و اگر شركتي آن را تحت پوشش نداشته باشد وسيله خريداري شده بي استفاده مي شود از اين رو بايد به خدمات پس از فروش و نيز اعتبار شركت نيز توجه داشت. فرزاد علي نژاد كارشناسي است كه كار با ايران كناف و ايران گچ را مناسب مي داند و دليل آن را نيز علاوه بر مرغوبيت محصولات آنها در آموزش رايگاني مي داند كه براي كار با گچ پاش ارائه مي كنند.

آنچه در بازار دستگاه هاي پاششي مهم است اينكه بايد به خدمات پس از فروش بايد دقت داشت. از تامين قطعات تا آموزش رايگان استفاده از اين وسايل را مي توان در برخي از توليد كنندگان ديد.