هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

آجر نمای نسوز

گروه بازار ساختمان :آجر از قدیمیترین مصالح ساختمانی است که توسط بشر برای ساخت و نمای خانه مورد استفاده قرارگرفته است. زیبایی آجر و الگوهای حاصل از فرمهای آجرچینی باعث خلق آثاری شده که اصالت ، معنویت و هویت فرهنگی هر جامعه را به نمایش میگذارد و با وجود گذشت قرون متمادی هنوز کهنه نشده و همواره زیبا هستند. ساختمانهای آجری همراه با زمان بهپیش میروند و مانند یک اثر هنری ترکیب بدیعی از سلیقههای متنوع معماران خود را به نمایش میگذارند و آجر بهعنوان یک عنصر زیبا و قابلانعطاف در دستان مهندسین معمار موجب خلق آثاری زیبا و ماندگار در عرصه معماری مدرن شده و روح اصالت و زندگی را در ساختمانهای امروزی میدمد.در دوران معاصر در بین آجرها ، آجرنسوز  توانسته بازار خوبی برای خود رقم بزند.

 آجرنسوز نوعی آجر است که از خاکهای چینی و نسوز تولیدشده و با ساختار مولکولی متراکم و ظریف در دمای بالای ۱۵۰۰ درجه سانتیگراد ساخته میشود و همانطور که از اسم آن برمیآید این آجر با مقاومت حرارتی بالایی که دارد در کورهها و پاتیلها و عایقکاری صنعتی کاربرد فراوان دارد. در ادامه مطالب کالای برتر نشریه ، در این شماره بازار آجرنسوز را مورد بررسی قرار میدهیم. لازم به ذكر است كه نظرات مطرحشده از سوي مصاحبهشوندگان الزاماً نظرات پيام ساختمان نيست و از نظرات موافق یا مخالف جهت چاپ در نشریه استقبال میکنیم.

مقاومت حرارتی بالا

مهدی صباغی ، کارشناس صنایع در مورد کاربرد و مزایای استفاده از آجرهای نسوز به پیام ساختمان گفت: آجرهای نسوز به دلیل مقاومت حرارتی بالا ، در پوشش درونی کورههای صنعتی استفاده میشود. آجرهای نسوز انواع مختلفی دارد و با توجه به نوع ماده استفادهشده در ترکیبات آنها ، گسترههای مختلفی را تحمل میکنند. وی در خصوص مزایای این نوع آجر گفت: به دلیل پخت بالا در کوره، در زمستان و تابستان عایق مناسبی جهت ساختمانها میباشد. همچنین به دلیل نبود ناخالصی در مواد مصرفی آنها و پخت بالای آنها در کوره، شوره نمیزند، ترکخوردگی و پوسیدگی پیدا نمیکند و از زیبایی خاصی برخوردار است.

صباغی ادامه داد: چون در تولید این آجرها فقط از خاک معدنی استفاده میشود و مواد دیگری مانند اُخرا و رنگ مصنوعی  به آن اضافه نمیگردد و رنگ آنها در اثر پخت در کوره ایجاد میشود، لذا در اثر مرور زمان رنگپریدگی پیدا نمیکند و رنگ ثابتی خواهد داشت.وی ادامه داد: این آجر بعد از استفاده در نمای ساختمان، ریزش پیدا نمیکند و به دلیل جذب مناسب آب در این نوع نماها، بعدازاینکه نمای ساختمان به اتمام رسید، آجرها کنده نمیشوند. ضمن اینکه به دلیل تنوع در رنگ آنها (در نوع انگلیسی 5 رنگ و در نوع شاموتی 3 رنگ)، میتوان بهصورت تکرنگ و یا ترکیبی استفاده کرد.

بهرهگیری از تکنولوژی روز

یکی از مسئولان  شرکت آجرنسوز سهیل به پیام ساختمان گفت: این شرکت در راستای تولید محصولاتی باکیفیت و با بهرهگیری از تکنولوژی روز در زمینه پخت و استفاده از کورههای شاتل و تونلی در فرایند تولید امروز بهعنوان تولیدکننده محصولات خاص و باکیفیت در زمینه آجرنسوزهای ساختمانی شناختهشده است . وی افزود: انواع محصولات این شرکت شامل؛ آجرهای سفید، طوسی ،آجرهای شاموتی زرد ،آجرهای قرمز ،آجرهای مشکی، قهوهای و آجرهای کف میباشد.

این فعال بازار آجرنسوز در مورد رنج قیمت برخی از  محصولات شرکت متبوعش گفت: بهتناسب ابعاد، قیمتها متفاوت است مثلاً آجرنسوز 5/5×24 قرمزرنگ هر عدد 510 تومان است که حدود 72 عدد آن یک مترمربع را شکل میدهد  یا آجر 7×30 قرمزرنگ  هر عدد 870 تومان  است که حدود 42 عدد آن یک مترمربع میشود . یا آجر 7×20 قرمزرنگ هر عدد 630 تومان عرضه میشود که حدود 61 عدد آن یک مترمربع است .

بدون نیاز به تعمیر و مرمت

یکی از عرضهکنندگان آجر پلاک نسوز کیان در مورد مزایای این برند گفت: آجرهای پلاک نسوز کیان در ابعاد 27×55×220 میلیمتر، 27×220×70 میلیمتر و 27×310×70 میلیمتر تولید میشود.این آجرها به دلیل خاصیتهای تکنیکی ممتازشان میتوانند بهطور مطمئن در نماهای خارجی ساختمانهای جدید و بازسازیشده برای سالهای سال بدون نیاز به تعمیر و مرمت استفاده شوند و بافت و رنگشان هماهنگ با طبیعت است. وی افزود:آجرهای پلاک هوای مؤثر را در نواحی داخلی و خارجی ایجاد میکنند.همچنین این آجرها در ساخت نماهای خارجی جدید، میتوانند بهسادگی با مواد متنوع و محصولهایی همچون سنگ چوب و کامپوزیت ترکیب شوند. ضمن اینکه این آجرها موجب راحتی و زیبایی برای تمام محیطها اعم از مراکز تجاری، هتلها، منازل مسکونی و مراکز دولتی میشوند. وی خاطرنشان کرد:  آجرهای پلاک نسوز دارای 2 رنگ متنوع و انتخاب بافت هستند.

آجر ایرانی برای  ایرانی

محمدعلی زراندوز،  مدیرعامل شرکت آجر نيك در مورد محصولات شرکت فوق به پیام ساختمان گفت:آجرها و تمام ماشینآلات اين كارخانه عمدتاً ساخت ايران میباشد و محصولات این کارخانه با توجه به دارا بودن مزیتهایی همچون چسبندگی مناسب با انواع ملات ها، ثبات رنگ تحت هر شرایط ، استحکام در برابر سرما ،گرما ، ضربه ،سایش و همچنین با رعایت استانداردهای خاص و با تلرانس مجاز تولید و در بستهبندیهای منظم به بازار عرضه میگردد.وی در مورد رنج قیمت برخی از محصولات تولیدیشان گفت: آجرنسوز40×10قرمز هر عدد 2 هزار تومان و مشکی و قهوهای این ابعاد 2500تومان  و ابعاد 5/5×24 مشکی و قهوهای سوخته آن 900 تومان و ابعاد 30×7 مشکی و قهوهای آن هزار و 350تومان عرضه میشود .

انواع مرغوبترین مواد اولیه

محسن امیری ، عرضهکننده محصولات نسوز در مورد برند پرفروش خود گفت: گـروه بینالمللی کارخانهها فرآوردههای نسوز آذرخـش قـم با استفاده از مرغوبترین مـواد اوليه موجود در كشـور بهمنظور تأمین نيـازهاي روزافزون صنعت ساختمان به انواع فرآوردههای نسوز و آجرنمای نسوز ، در حال حاضر بزرگترین تولیدکننده انواع فرآوردههای نسـوز نماهای ماندگار ساختمان باکیفیت عالي و قابلرقابت با مشابه خارجی در سطح خـاورمیـانه است و تنها تولیدکننده انواع آجرنسوز صفحهای تزئينی در ابعاد بزرگ در كشور است. وی بزرگترین ویژگیهای محصولات این برند را تنوع رنگ و طرح همراه با کیفیت ماندگار عنوان کرد.

آجرنما با رنگ طبيعي

علی تفرشی ، عرضهکننده در مورد آجرنماهای نسوز منتخب خود به پیام ساختمان گفت: مجموعه کارخانههای دانیال و تينا سفال، نسل جديد آجرنما با رنگ طبيعي را به روش تونلی توليد و به بازار مصرف عرضه میکنند. وی افزود: این شرکت 33 نوع محصول مختلف را با بهرهمندی از جدیدترین تکنولوژی روز دنیا تولید ميكند. آجرنمای تولیدی در مجموعه کارخانهها دانيال و تينا سفال با انواع سبکهای معماری و طراحی داخلی سازگار بوده و تنوع بالای محصولات، این امکان را به طراحان میدهد تا معماري و نماي داخلي و خارجی ساختمان را بر اساس سلیقه مشتریان طراحي كنند.

آجری با رنگ طبیعی سنگهای خردشده

مسعود رایگان، عرضهکننده محصولات آجرنسوز در مورد برند منتخب خود به پیام ساختمان گفت: آجرنمای اسعدی تولیدکننده انواع آجرنمای مرغوب و استاندارد با انواع اندازهها و رنگهای زرد و قرمز با استفاده از رنگهای طبیعی سنگهای خردشده است و مشخصات یک محصول خوب و باکیفیت را میتوان در این برند دید.

قیمت چند نمونه آجر نسوز در بازار تهران