هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کامپوزیت

کامپوزیت در پوشش نما، بام، سقفهای کاذب، نردهها و حصارها، در و پنجره، اسکلت ساختمان، دکور و پارتیشنبندی سازههای داخلی و لوازم سرویس بهداشتی مانند وان، سینک و... کاربرد دارد، اما بهطور جزئیتر از موارد مهم مصرف کامپوزیت میتوان به کامپوزیت آلومینیومی اشاره کرد که شکلپذیری بالا و پردازش آسانی دارد و در معرض سرما و گرما مسطح باقی میماند. علاوه بر این، مهمترین ویژگی کامپوزیت آلومینیومی ضد حریق بودن آن است.

میلگردهای کامپوزیتی از دسته کامپوزیتهای پلیمری بوده و ازجمله مواد غیرفلزی مقاومی هستند که خواص مهمی چون استحکام کششی زیاد و مقاومت در برابر خوردگی دارند و کاربردشان در مناطق سردسیر بیشتر است. همچنین جایگزین مناسبی برای آرماتورهای فولادی بوده و در بناهای ساحلی کاربرد وسیعی دارند.تیرها و پانلهای کامپوزیتی با زمینه پلیمری ویژگیهایی چون قدرت، استحکام، سبکی، قابلیت چرخش و جابهجایی مناسبی دارند و همینطور در جذب انرژیهای داخلی ساختمان نقش مهمی دارند و بهعنوان مستحکمترین مصالح ساختمانی میتوانند جایگزین فولاد، بتن و چوب شوند.ه این پانلها در برابر توفان و نفوذ حشرات به داخل ساختمان مقاوماند و از ایجاد شکاف و تیرگی در دیوار خانههای پیشساخته جلوگیری میکنند، علاوه بر این مواد کامپوزیتی در برابر ارتعاشات زلزله عملکرد بهتری نسبت به سایر مواد و مصالح دارند و بهترین گزینه جهت مقاومت سازه در برابر لرزه هستند.در ادامه مطالب کالای برتر نشریه ، در این شماره بازار کامپوزیت را مورد بررسی قرار میدهیم. لازم به ذكر است كه نظرات مطرحشده از سوي مصاحبهشوندگان الزاماً نظرات پيام ساختمان نيست و از نظرات موافق یا مخالف جهت چاپ در نشریه استقبال میکنیم.

سبک ،مقاوم،شکلپذیر

مجتبی امیری،کارشناس فروش در مورد مزایای مصالح کامپوزیت به پیام ساختمان گفت:سبکی اولین مزیت کامپوزیت است و هزینههای ساختمان را تا حد بسیار زیادی پایین میآورد و در زمینه مقاومت در برابر زلزله اهمیت فراوانی دارد و در مقایسه با آجر و سیمان 50 برابر سبکتر است. وی افزود:کامپوزیت علیرغم سبکی، مقاومت بالایی دارد و انواع فشارها و ضربهها را جذب کرده و در برابرشان مقاومت میکند.

امیری ادامه داد:یکی از ویژگیهای کامپوزیت مقابله با خوردگی و رطوبت است که هزینههای تعمیر و نگهداری را تا حد قابلتوجهی پایین آورده است و به علت عدم پوسیدگی ازنظر بهداشتی هم مطمئنتر بوده و نگرانی از تجمع میکروبها را به حداقل میرساند. همچنین کامپوزیتها در محیطهای باز، کاربردهای شیمیایی و سایر شرایط محیطی و دمایی مقاومت بسیار خوبی از خود نشان میدهند.وی تأکید کرد: یکی از ویژگیهای مثبت کامپوزیت شکلگیری و انعطافپذیری بالا و تنوع آن در مصارف گوناگون است که با هزینهها و امکانات کمی قالبگیری میشوند و به طراحان برای خلق اشکال  پیچیده آزادی عمل فوقالعادهای میدهند.

مقاوم در  شرایط جوی

محمدی، فروشنده ورقهای کامپوزیت شرکت آرته تدبیر به پیام ساختمان گفت: شرکت ما ارائهکننده انواع ورقهای کامپوزیت آلومینیوم (ژاپنی-چینی-امریکایی و ...) در ایران است.این محصولات از نظر سبکی وزن، تنوع و شکلپذیری، استحکام و طول عمر بالا، ضدضربه، ضد حریق،  عایق صداگیر، ضد آب و بدون نیاز به شستشو و مقاومت رنگ در شرایط مختلف جوی در نوع خود بینظیر است.برندهای این شرکت شامل آلوباند (تحت لیسانس امریکا)آلوبوند (چین تحت لیسانس سوئیس)هیوندای (کره)آلوتایل (چین)آلکوبست (چین)آلوبست (چین)گودسنس (چین) سارای (ترکیه) و آلکونام است.

سازگار با محیط زیست و عاری از گازCFC

رامین روحانی،مدیرعامل شرکت پایدار سازه رادمان به پیام ساختمان گفت: : با توجه به اهمیت جدول زمانبندی در پروژههای ساختمانی و تأخیری که به دلیل عملیات گچبری به روش سنتی در زمان تحویل پروژهها به وجود میآید ،طولانیترین زمان صرف مرحله نازککاری و ظریفکاری خواهد شد و قطعاً این مسئله برای مهندسین محترم بسیار حائز اهمیت میباشد لذا یکی از مهمترین ویژگیهای کامپوزیتها اجرا  در کوتاهترین زمان است .وی افزود:  با توجه به کیفیت در تولید و دانسیته بسیار بالای محصولات امکان اجرای نور مخفی در کمترین زمان و بدون نیاز به رابیتس کاری ،گلوئی و حاشیه سقف جایگزین گچبری سنتی، قرنیز کف جایگزین سنگ و چوب، کیت کامل ستون جایگزین سنگ ،کیت کامل قاب در و پنجره جایگزین چوب یا گچ ،ابزارهای باریک و تخت قابسازی بر روی دیوار جایگزین گچبری سنتی ،گل سقف یا حاشیه لوستر ،قطعات دکوراتیو،نرده ،دیوار سنگی و کتیبههای دیواری فراهم گردیده که میتواند نقش به سزایی را در طراحی  و زمان تکمیل پروژه ایفا نماید.

روحانی ادامه داد: از دیگر ویژگیهای محصولات کامپوزیت میتوان به سبک بودن با قابلیت نصب سریع و آسان، مقاوم در برابر رطوبت و حرارت ،قابلیت رنگپذیری بهدفعات توسط انواع رنگها ،قابلیت اجرا بر روی انواع سطوح ، عدمتغییر فیزیکی یا ترک با گذشت زمان ،تنوع بالا در طرح ، ظرافت،کیفیت ،قیمت ایده ال و شباهت این نوع محصولات به گچبری های سنتی اشاره کرد که شرکت آذران کامپوزیت اولین و تنها تولیدکننده این نوع محصولات در ایران است که از کارخانجات گروه آذران پلاستیک میباشد با توجه به تیراژ تولیدات خود که سازگار با محیط زیست و عاری از گاز CFC می باشد مشکل نداشتن موجودی ، زمان تأمین کالا و قیمت بالای تمامشده همانند شرکتهای واردکننده را برطرف نموده و شرکت پایدار سازه رادمان تنها نماینده فروش در تهران به همراه تیمهای مجرب جهت نصب و اجرا در خدمت مشتریان محترم می باشد.

محصولاتی که مشابه داخلي ندارد

موسوي، مدير فروش شركت بازرگاني طلوع - واردکننده انحصاري "ورق آلوسويس باند"- به خبرنگار پيام ساختمان گفت: ورقهای ما داراي 10 سال بيمه و 15 سال وارانتي است كه از چين وارد میشود اما تحت ليسانس كشور سوئيس میباشد. وي افزود: بيشتر ورقهای موجود در كشور توسط چين و تحت ليسانس كشورهايي نظير آمريكا، سوئيس، ژاپن و كره توليد میشود، موسوی با اشاره به اینکه كيفيت ورقهای ما باعث شده تا از 100 درصد بازار كامپوزيت، حدود 40 درصد آن را در اختيار بگيريم،خاطرنشان کرد: "ورقهای آلوسويس باند" به خاطر 15 سال وارانتي كه قابليت تعويض دارد، با استقبال خوبي مواجه شده و مشابه داخلي ندارد.

تنها دارنده نشان استاندارد

سجاد مرتضوي، مديرعامل شركت پاراب - توليدكننده کامپوزیتهای آلومينيومي- به پيام ساختمان گفت: ما تنها توليدكننده داخلي هستيم كه نشان استاندارد داريم. ضخامت ورقهای توليدي ما نيم سانتيمتر و آلياژهاي آن 3003 است. همچنين پلیاتیلن مصرفي ما در ساخت ورق كامپوزيت آلومينيومي 100 درصد خالص است و هيچ ضايعاتي در آن وجود ندارد و در نتيجه استحكام كششي و خمشي ما بالاي 12 میلیمتر بر نيوتن است.وی ادامه داد: ما تنها شركتي هستيم كه گواهي استاندارد در كشور و 20 سال ضمانت محصولات داريم و تنها مادهای كه وارد میکنیم، فويل آلومينيومي رنگشده است. مرتضوی خاطرنشان کرد: ما چون گواهی استاندارد داريم ، مجبور هستيم هرماه ورق را به آزمايشگاه متالوژي بفرستيم تا پس از انجام آزمايشات و ارسال گزارش به سازمان استاندارد، گواهينامه استاندارد، مجدداً تأييد شود.

یکی از فروشندگان کامپوزیت نما الکونام در مورد این محصولات به پیام ساختمان گفت: محصولات این شرکت دارای کیفیت و قیمت مناسب با 15 سال گارانتی و بیمهنامه داخلی میباشد و تمام ویژگیهای یک ورق کامپوزیت مناسب اعم از مقاومت ،خمش پذیری ،شکلپذیری ،رنگپذیری، استحکام و طول عمر بالا، ضدضربه، ضد حریق، و عایق صداگیر را دارد.