کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

لیست راهنمای خرید کالاهای ساختمانی
کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کامپوزیت

کامپوزیت در پوشش نما، بام، سقفهای کاذب، نردهها و حصارها، در و پنجره، اسکلت ساختمان، دکور و پارتیشنبندی سازههای داخلی و لوازم سرویس بهداشتی مانند وان، سینک و... کاربرد دارد، اما بهطور جزئیتر از موارد مهم مصرف کامپوزیت میتوان به کامپوزیت آلومینیومی اشاره کرد که شکلپذیری بالا و پردازش آسانی دارد و در معرض سرما و گرما مسطح باقی میماند. علاوه بر این، مهمترین ویژگی کامپوزیت آلومینیومی ضد حریق بودن آن است.

میلگردهای کامپوزیتی از دسته کامپوزیتهای پلیمری بوده و ازجمله مواد غیرفلزی مقاومی هستند که خواص مهمی چون استحکام کششی زیاد و مقاومت در برابر خوردگی دارند و کاربردشان در مناطق سردسیر بیشتر است. همچنین جایگزین مناسبی برای آرماتورهای فولادی بوده و در بناهای ساحلی کاربرد وسیعی دارند.تیرها و پانلهای کامپوزیتی با زمینه پلیمری ویژگیهایی چون قدرت، استحکام، سبکی، قابلیت چرخش و جابهجایی مناسبی دارند و همینطور در جذب انرژیهای داخلی ساختمان نقش مهمی دارند و بهعنوان مستحکمترین مصالح ساختمانی میتوانند جایگزین فولاد، بتن و چوب شوند.ه این پانلها در برابر توفان و نفوذ حشرات به داخل ساختمان مقاوماند و از ایجاد شکاف و تیرگی در دیوار خانههای پیشساخته جلوگیری میکنند، علاوه بر این مواد کامپوزیتی در برابر ارتعاشات زلزله عملکرد بهتری نسبت به سایر مواد و مصالح دارند و بهترین گزینه جهت مقاومت سازه در برابر لرزه هستند.در ادامه مطالب کالای برتر نشریه ، در این شماره بازار کامپوزیت را مورد بررسی قرار میدهیم. لازم به ذكر است كه نظرات مطرحشده از سوي مصاحبهشوندگان الزاماً نظرات پيام ساختمان نيست و از نظرات موافق یا مخالف جهت چاپ در نشریه استقبال میکنیم.

سبک ،مقاوم،شکلپذیر

مجتبی امیری،کارشناس فروش در مورد مزایای مصالح کامپوزیت به پیام ساختمان گفت:سبکی اولین مزیت کامپوزیت است و هزینههای ساختمان را تا حد بسیار زیادی پایین میآورد و در زمینه مقاومت در برابر زلزله اهمیت فراوانی دارد و در مقایسه با آجر و سیمان 50 برابر سبکتر است. وی افزود:کامپوزیت علیرغم سبکی، مقاومت بالایی دارد و انواع فشارها و ضربهها را جذب کرده و در برابرشان مقاومت میکند.

امیری ادامه داد:یکی از ویژگیهای کامپوزیت مقابله با خوردگی و رطوبت است که هزینههای تعمیر و نگهداری را تا حد قابلتوجهی پایین آورده است و به علت عدم پوسیدگی ازنظر بهداشتی هم مطمئنتر بوده و نگرانی از تجمع میکروبها را به حداقل میرساند. همچنین کامپوزیتها در محیطهای باز، کاربردهای شیمیایی و سایر شرایط محیطی و دمایی مقاومت بسیار خوبی از خود نشان میدهند.وی تأکید کرد: یکی از ویژگیهای مثبت کامپوزیت شکلگیری و انعطافپذیری بالا و تنوع آن در مصارف گوناگون است که با هزینهها و امکانات کمی قالبگیری میشوند و به طراحان برای خلق اشکال  پیچیده آزادی عمل فوقالعادهای میدهند.

مقاوم در  شرایط جوی

محمدی، فروشنده ورقهای کامپوزیت شرکت آرته تدبیر به پیام ساختمان گفت: شرکت ما ارائهکننده انواع ورقهای کامپوزیت آلومینیوم (ژاپنی-چینی-امریکایی و ...) در ایران است.این محصولات از نظر سبکی وزن، تنوع و شکلپذیری، استحکام و طول عمر بالا، ضدضربه، ضد حریق،  عایق صداگیر، ضد آب و بدون نیاز به شستشو و مقاومت رنگ در شرایط مختلف جوی در نوع خود بینظیر است.برندهای این شرکت شامل آلوباند (تحت لیسانس امریکا)آلوبوند (چین تحت لیسانس سوئیس)هیوندای (کره)آلوتایل (چین)آلکوبست (چین)آلوبست (چین)گودسنس (چین) سارای (ترکیه) و آلکونام است.

سازگار با محیط زیست و عاری از گازCFC

رامین روحانی،مدیرعامل شرکت پایدار سازه رادمان به پیام ساختمان گفت: : با توجه به اهمیت جدول زمانبندی در پروژههای ساختمانی و تأخیری که به دلیل عملیات گچبری به روش سنتی در زمان تحویل پروژهها به وجود میآید ،طولانیترین زمان صرف مرحله نازککاری و ظریفکاری خواهد شد و قطعاً این مسئله برای مهندسین محترم بسیار حائز اهمیت میباشد لذا یکی از مهمترین ویژگیهای کامپوزیتها اجرا  در کوتاهترین زمان است .وی افزود:  با توجه به کیفیت در تولید و دانسیته بسیار بالای محصولات امکان اجرای نور مخفی در کمترین زمان و بدون نیاز به رابیتس کاری ،گلوئی و حاشیه سقف جایگزین گچبری سنتی، قرنیز کف جایگزین سنگ و چوب، کیت کامل ستون جایگزین سنگ ،کیت کامل قاب در و پنجره جایگزین چوب یا گچ ،ابزارهای باریک و تخت قابسازی بر روی دیوار جایگزین گچبری سنتی ،گل سقف یا حاشیه لوستر ،قطعات دکوراتیو،نرده ،دیوار سنگی و کتیبههای دیواری فراهم گردیده که میتواند نقش به سزایی را در طراحی  و زمان تکمیل پروژه ایفا نماید.

روحانی ادامه داد: از دیگر ویژگیهای محصولات کامپوزیت میتوان به سبک بودن با قابلیت نصب سریع و آسان، مقاوم در برابر رطوبت و حرارت ،قابلیت رنگپذیری بهدفعات توسط انواع رنگها ،قابلیت اجرا بر روی انواع سطوح ، عدمتغییر فیزیکی یا ترک با گذشت زمان ،تنوع بالا در طرح ، ظرافت،کیفیت ،قیمت ایده ال و شباهت این نوع محصولات به گچبری های سنتی اشاره کرد که شرکت آذران کامپوزیت اولین و تنها تولیدکننده این نوع محصولات در ایران است که از کارخانجات گروه آذران پلاستیک میباشد با توجه به تیراژ تولیدات خود که سازگار با محیط زیست و عاری از گاز CFC می باشد مشکل نداشتن موجودی ، زمان تأمین کالا و قیمت بالای تمامشده همانند شرکتهای واردکننده را برطرف نموده و شرکت پایدار سازه رادمان تنها نماینده فروش در تهران به همراه تیمهای مجرب جهت نصب و اجرا در خدمت مشتریان محترم می باشد.

محصولاتی که مشابه داخلي ندارد

موسوي، مدير فروش شركت بازرگاني طلوع - واردکننده انحصاري "ورق آلوسويس باند"- به خبرنگار پيام ساختمان گفت: ورقهای ما داراي 10 سال بيمه و 15 سال وارانتي است كه از چين وارد میشود اما تحت ليسانس كشور سوئيس میباشد. وي افزود: بيشتر ورقهای موجود در كشور توسط چين و تحت ليسانس كشورهايي نظير آمريكا، سوئيس، ژاپن و كره توليد میشود، موسوی با اشاره به اینکه كيفيت ورقهای ما باعث شده تا از 100 درصد بازار كامپوزيت، حدود 40 درصد آن را در اختيار بگيريم،خاطرنشان کرد: "ورقهای آلوسويس باند" به خاطر 15 سال وارانتي كه قابليت تعويض دارد، با استقبال خوبي مواجه شده و مشابه داخلي ندارد.

تنها دارنده نشان استاندارد

سجاد مرتضوي، مديرعامل شركت پاراب - توليدكننده کامپوزیتهای آلومينيومي- به پيام ساختمان گفت: ما تنها توليدكننده داخلي هستيم كه نشان استاندارد داريم. ضخامت ورقهای توليدي ما نيم سانتيمتر و آلياژهاي آن 3003 است. همچنين پلیاتیلن مصرفي ما در ساخت ورق كامپوزيت آلومينيومي 100 درصد خالص است و هيچ ضايعاتي در آن وجود ندارد و در نتيجه استحكام كششي و خمشي ما بالاي 12 میلیمتر بر نيوتن است.وی ادامه داد: ما تنها شركتي هستيم كه گواهي استاندارد در كشور و 20 سال ضمانت محصولات داريم و تنها مادهای كه وارد میکنیم، فويل آلومينيومي رنگشده است. مرتضوی خاطرنشان کرد: ما چون گواهی استاندارد داريم ، مجبور هستيم هرماه ورق را به آزمايشگاه متالوژي بفرستيم تا پس از انجام آزمايشات و ارسال گزارش به سازمان استاندارد، گواهينامه استاندارد، مجدداً تأييد شود.

یکی از فروشندگان کامپوزیت نما الکونام در مورد این محصولات به پیام ساختمان گفت: محصولات این شرکت دارای کیفیت و قیمت مناسب با 15 سال گارانتی و بیمهنامه داخلی میباشد و تمام ویژگیهای یک ورق کامپوزیت مناسب اعم از مقاومت ،خمش پذیری ،شکلپذیری ،رنگپذیری، استحکام و طول عمر بالا، ضدضربه، ضد حریق، و عایق صداگیر را دارد.