هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

دستگاه تصفیه هوا

گروه تاسيسات: معمولاً در روزهايي كه نمودارهاي آلودگي سطح شهر در وضعيت ناسالم و هشدار قرار دارد به مردم هشدار داده ميشود كه از بيرون رفتن خودداري كنند! ولي سؤال اين است كه آيا محيطهاي بسته وضعيت بهتري دارند؟! ارزيابيها نشان ميدهد كه اين ارزيابي اوليه درست نيست، و اتفاقاً محيطهاي بسته از محيطهاي باز مجاور خود آلودهتر هستند. اين در حالي است که انسانها 80 درصد اوقات و ساعاتِ زندگیِ خود را بیرون از محيطهاي بسته سپري ميکنند! تدبيري كه براي اين تصفيه و پاكيزگي هواي محيطهاي بسته صورت گرفته استفاده از دستگاه "تصفيه هوا" است.

در ادامه سلسله گزارشهای پیام ساختمان تحت عنوان "کالای برتر"، مشخصات انواع دستگاههاي تصفيه هوا را بررسی میکنیم. لازم به ذکر است: مطالب عنوانشده اظهارات فعالان توليد و توزيع اين محصول بوده و لزومآ نظر نشریه "پيام ساختمان" نيست؛ ضمن اینکه  از اظهارنظر مخاطبان و منتقدان استقبال خواهیم كرد.

 انواع دستگاه تصفيه هوا

نگاهي به فهرست انواع فيلترهای هوا مياندازم و ميپرسم تفاوت آنها در چيست؟!  حداقل 10 مدل از هر "برند" وجود دارد. فروشنده ميگويد تفاوت اصلي آنها فيلترهايي است كه برای هر یک استفاده شده است؛ یعنی تفاوت قيمت در فيلترها و تجهيزاتي است که در اين دستگاههاي كوچك نصب شده اند.

 وی انواع فيلترها را ميشمرد: "پيش فيلتر" كه ذرات ريز و درشت نظير پرز، موي حيوانات، ذرات معلق و ذرات آلرژيزا را جذب ميكند. "فيلترهپا" كه قابليت جذب ويروس، باكتري، ميكروب و ذرات ريزتر از 1/. ميكرون را دارد و كاربرد زيادي در بيمارستانها و اتاق عمل دارد همچنين قابل شستشو بوده  و عمر بالاي دو سال دارد. "فيلتر پلاسماي الكترو استاتيك" با خاصيت بار الكتريكي كه جاذب ذرات باردار معلق در هوا توسط صفحات الكترو استاتيك است. "فيلتر كربن اكتيو" كه جاذب بسيار قدرتمندي است و با سطح تماس بالا، گازهاي مضر نظير فرم آلدئيد وH2S  و NH3، انواع بوها و آلایندههای شیمیایی نظیر دود و بوی سیگار، بوی مواد شیمیایی و اسپریها را جذب ميكند. "فيلتر دياكسيد تيتانيوم" كه به همراه لامپ از آخرین و پیشرفتهترین فیلترهای موجود در دنیا است و آلایندههای گازی شکل و بخارات شیمیایی نظیر بنزن و آلاینده های گازی شکل ناشی از خودروها را جذب ميكند و مانع از فعال شدن ویروس ميشود. "لامپ UV با تابش اشعه ماوراي بنفش" با خاصیت ضدعفونی کننده بالا، از بین برنده میکروارگانیسمهای موجود در هوا نظیر باکتریها ، ویروسها و قارچها ست، و سپس مولد يون منفي در دستگاه تصفيه هوا كه ايمني متابولیسم بدن انسان را بهبود ميبخشد.

اين فروشنده، كاتالوگي را نشان ميدهد كه در آن مزاياي استفاده از دستگاه تصفيه هوا نام برده شده و ادامه می دهد: "آسم" و "آلرژي" كه در شهرهاي بزرگ كشور شيوع پيدا كرده يكي از آثار آلودگي هوا، ذرات ریزگرد و غباري است كه گویی غذاي روزانه ما شده است، این عوامل بیماریهایی چون، سستی وكرختي، خستگي و بيحوصلگي، افسردگي، سردرد و ميگرن، بيماريهاي قلبي و ريوي، را به همراه داشته و علاوه بر این، دهها بیماری دیگر زندگي شهروندان شهرهای بزرگ را تهديد ميكند. اين است كه مهمترين آلاينده در حال حاضر " هوا "است!

به تأييد WHO رسيده

سارا خاني، از شركت تهويه هواي سام، انواع دستگاه ها را نه بر اساس نوع، بلكه بر اساس توان و ظرفيت تصفيه، تقسيم بندي ميكند و ميگويد: نميتوان بر اين اساس كه اين دستگاه در بيمارستان يا در خانه مورد استفاده قرار ميگيرد تقسيمبندي کرد، بلكه دستگاههايي كه در مطبها، درمانگاهها و بيمارستانها استفاده ميشوند، ميتوانند در خانه هم مورد استفاده قرار گيرند. اما اگر بخواهيم محيط را به كوچك، متوسط و بزرگ تقسيمبندي كنيم، آنگاه بایداز دستگاه متناسب با محيط استفاده كنيم.

وي در مورد مزيتهاي اين دستگاه گفت: تصفيه هوا توسط سازمانهاي مختلف بهداشتي و دانشگاهي تأييد شده است؛ اين دستگاه به تأييد سازمان بهداشت عمومي WHO رسيده و آنها آزمايشهاي لازم را انجام دادهاند.

وي ادامه داد: دستگاه ما هم تأييد چند دانشگاه را دارد! به نظر من، در هواي آلوده تهران، وجود اين دستگاه در هر خانهاي ضروري است. به ویژه اينكه بيماريهاي واگيردار تنفسي فصل زمستان شيوع پيدا ميكند؛ با وجود اين دستگاه اين مشكل مرتفع خواهد شد.

نگهداري از دستگاه

اين دستگاه مانند هر دستگاه برقي ديگر، به نگهداري و مراقبت نياز دارد. خاني نحوه مراقبت از دستگاه را چنين شرح ميدهد: این دستگاه بايد روي سطح صاف قرار گیرد و واژگون نشود؛ از گذاشتن كنار گلدان و يا جايي كه احتمال ريختن آب روي آن است خودداري شود؛  جايي كه احتمال نشت گاز و بنزين وجود دارد قرار نگیرد، از ورود و خروج هوا به دستگاه جلوگيري نكنيد، دستگاه را دور از وسايل گرمايي نگه داريد، از جا بهجا كردن يا باز كردن دستگاه در هنگام كار كردن خودداري كنيد، در صورت عدم استفاده به مدت طولاني دستگاه را از برق بكشيد. 

تمیز و تعویض کردن فیلترها

وی همچنين در مورد تميز كردن فيلترها ادامه داد: براي تميز كردن دستگاه از يك پارچه نرم و تميز استفاده شود، از الكل، گازوئيل، بنزين و ... استفاده نكنيد، فيلترهاي دستگاه تصفيه هوا وظيفه جذب آلودگيهاي متعددي راداشته، به همین دلیل نياز به شستشو و تعويض دارند؛ از اين رو بهتر است فيلترهاي قابل شستشو را در هواي تهران هر ماه یکبار بشوييد. فیلترهائی مانند فیلتر هپا و فیلتر کربن اکتیو را هر سال در ابتدای فصل پائیز تعویض كنيد.

در مورد استفاده همزمان تهويه مطبوع و تصفيه به دلیل اینکه هواي بيرون آلوده است و پنكه و كولر بيشتر ذرات گردو غبار را پراكنده ميكند- از هواساز و يا ايرواشر استفاده شود كه امكان نصب فیلترهای هپا و کیسه ای در مسیر هوای خروجی از آنها وجود دارد.

خاني تاکید کرد: دستگاه يون ساز نبايد دائم روشن باشد، زیرا براي دستگاه تنفس مضر است و فقط چند ساعت يكبار از آن استفاده شود و بعد از گذشت 40 دقيقه دوباره خاموش شود. البته بعضي از دستگاهها به صورت خودكار يونساز قطع و وصل ميشود.

عملكرد دستگاه به نحوه نگهداري از آن بستگي دارد، اگر ملاحظات رعايت شود و فيلترها به موقع تعويض شوند دستگاه، راندمان بالايي خواهد داشت و حجم قابل توجهي از هواي منزل در مدت كوتاه تصفيه خواهد شد. اما از طرفی عوض نکردن فیلترهای هوا، باعث افزایش هزینه های نگهداری و تعمیرات  دستگاه شما خواهد شد.

قيمتها

«نمونهاي از قيمتهايي که بر اساس گفتههاي يكي از مصاحبه شوندگان بدون مدل و شکل آماده شده است»