هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کاشی و سرامیک

گروه معماری و دکوراسیون:برخلاف اکثر مصالح ساختمانی که همواره در سالهای اخیر با رشد قیمت مواجه بوده و تا حدود زیادی در افزایش قیمت مسکن نقش داشتهاند، کاشی و سرامیک از معدود مصالحی هستند که طی این چند سال افزایش قیمت قابلتوجهی را تجربه نکردهاند و از حدود پنج سال پیش شاهد ثبات قیمت نسبی در بازار این دو کالا هستیم.عوامل مختلفی را میتوان در ثبات نسبی بازار کاشی و سرامیک موثر دانست.به گفته فعالان بازار مصالح ساختمانی، مهمترین عاملی که مانع افزایش قیمت کاشی و سرامیک در این سالها شده، افزایش روزافزون تولیدکنندگان این کالاها در سطح کشور است. در واقع عرضه زیاد و رقابتی بودن بازار از افزایش قیمت بیش از حد کاشی و سرامیک جلوگیری کرده است.افزایش تولید این کالا در کشور موجب شده که نیاز به واردات کاشی از خارج به شدت کاهش یابد و اکنون برخلاف سالهای گذشته کمتر شاهد حضور محصولات خارجی در این بازار باشیم. در ادامه سلسله مطالب کالای برتر، در این شماره از نشریه به بررسی بازار کاشی و سرامیک  میپردازیم ، با این توضیح که مطالب ارائهشده نظرات تولیدکنندگان و فروشندگان بوده و پیام ساختمان از چاپ نظرات موافقان و مخالفان استقبال میکند:

سرانه مصرف کاشی در ایران کم است

احمد پیمانی، کارشناس صنایع با اشاره به اینکه سرانه مصرف کاشی و سرامیک مردم ایران 3/1متر در مقابل 5 متر مصرف مردم اروپاست ،به پیام ساختمان گفت:در اغلب کشورهای دنیا، برای نصب کاشی و سرامیک از چسب استفاده میکنند و به همین علت تعویض آنها به راحتی صورت میگیرد و پردردسر و پرهزینه نیست، اما در ایران برای نصب کاشی و سرامیک از سیمان استفاده میشود و همین امر، موجب شده که تعویض این کالا چندان مقرون به صرفه نباشد. البته عدهای از مردم نیز به علت عدم آگاهی از مزیتهای کاشی ، سراغ کالاهای جانشین از جمله سنگ میروند که هزینه زیادی نیز برای خریدار در پی دارد و یا برخی هم اقدام به استفاده از موزاییک به جای کاشی  میکنند که از زیبایی و مرغوبیت چندانی برخوردار نیست. وی در مورد قیمت انواع کاشی در بازار گفت: خوشبختانه اکثر شرکتها با قیمتهای نزدیک به هم اقدام به فروش تولیدات خود میکنند و محصولات یک شرکت نیز معمولاً با درجه کیفیت مختلفی به بازار عرضه میشود. هر مقدار کاشی و سرامیک از لحاظ درجه مرغوبیت در سطح بالاتری قرار داشته باشد، دوام و استحکام بیشتری نیز دارد. تاجبخش ادامه داد: در حال حاضر قیمت هر مترمربع کاشی از 4تا 8 هزار تومان متغیر است.البته اجناس مرغوبتر بازار قیمتهای بیشتر از آنچه ذکر شد، دارند اما به طور کلی قیمت کاشی تا حدود زیادی بستگی به اندازه و زیبایی طرح دارد و هر چه کاشی از ابعاد بزرگتری برخوردار باشد، معمولاً مرغوبتر بوده و در نتیجه قیمت بیشتری نیز خواهد داشت.

تولید محصول در سطح استانداردهای بینالمللی

محمد فرازمند، فروشنده برند ارچین میبد به پیام ساختمان گفت:  تولید محصول در سطح استانداردهای بینالمللی از اهداف اصلی ماست و محصولات این برند طی آزمایشهایی شامل اندازهگیری، دانهبندی گرانول ، اسپری درایرها، میزان استحکام پذیری بیسکویتها در واحد پرس، تعیین مقاومت سوزنی بیسکویتها با دستگاه پانترومتری و سنجش میزان جذب آب کاشی نهایی شده و طراحی میشود. وی افزود: محصولات این برند بسیار مقاوم و رنگ و طرحهای متنوعی دارد .همچنین دارای دو محصول سرامیک و باند است که تمامی طرحهای آن منطبق با سلیقه ایرانی و جهانی تهیه میشود. فرازمند ادامه داد: سایز سرامیکهای این کارخانه متنوع است و در اندازه های  33×60 تا 25×25 تولید می شود. باندهای این برند نیز در اندازه های 60×10تا 60×15 میباشد.

تنوع طرح و کیفیت

کارشناس فروش یکی از  نمایندگان  برند آپادانا سرام به خبرنگار ما گفت: فعالیت اصلي شركت آپادانا سرام توليد انواع مختلف كاشي با استفاده از تكنولوژي روز دنيا میباشد . وی ظرفيت اسمي شركت مذکور را توليد 30ميليون مترمربع انواع كاشي ديواري لعابدار دوبار پخت ، كاشي پرسلاني بدون لعاب (كاشي گرانيتي ) و كاشي پرسلاني لعابدار عنوان نمود و گفت: محصولات این شرکت اعم از کاشی دیواری، کاشی کف، کاشی پرسلانی و کاشی تزیینی، انواع لعاب و رنگ و فرآوردههای مشابه و... میباشد .این کارشناس محصولات تولیدی شرکت را به سه دسته اصلي شامل دو نوع كاشي پرسلاني و يك نوع كاشي ديواري لعابدار تقسيم نمود و ادامه داد : کاشیهای پرسلاني لعابدار بعد از پرس وارد خشككن شده تا استحكام مناسب براي ادامه مسير توليد را داشته باشد . سپس وارد خط لعاب شده و تحت افكت هاي خاصي مانند لعاب تر ،خشك و چاپهای رنگي ويژه قرار گرفته و در نهايت وارد كوره پخت میشود. کاشیهای پرسلاني يا همان کاشیهای گرانيتي  نیز بعد از پرس وارد خشك كن شده و مستقیماً پس از آن به کورههای پخت وارد میشوند،سپس وارد خط پوليش شده تا سطح آنها مناسب تر و براق تر شود.

وی گفت: كاشي ديواري لعابدار دو بار پخت بنا به طرح و نیاز به پخت سوم و چهارم هم دارند و در دماي 950 تا 1080درجه پخته میشوند . این کارشناس رنج قیمت کاشی را به لحاظ اندازه و سایز متنوع دانست و گفت: قیمت کارخانهای کاشی 25×25 آپادانا درجه یک 12هزار و 100تومان ،درجه دو 10هزار و 250تومان و درجه سه آن 9هزار و 350هزار تومان برای هر مترمربع است.

توجه به حفظ محیطزیست

احمدی، کارشناس یکی از دفاتر  فروش کاشی درباره محصولات شرکت کاشی تبریز به پیام ساختمان گفت: کارخانه کاشی تبریز با تنوع تولید بیش از 300 نوع طرح در کاشی و 200 نوع طرح در سرامیک در سایزهای50×25 ، 50×20 ، 60×30، 60×20، 25×25 ،60×60 ، 50×50 ،45×45، 33×33 ، 60×33 و .... که بسیاری از این سایزها به صورت انحصاری فعلاً قابلیت تولید در این واحد را دارند ، فعالیت میکند. وی افزود: محصولات این کارخانه به اکثر کشورهای همسایه از جمله : عراق ، آذربایجان ، ازبکستان ، ترکمنستان ، گرجستان ، قزاقستان و سوئد صادر میگردد که با استقبال بسیار زیاد خریداران مواجه گردیده است. احمدی ادامه داد: این شرکت توجه بسیار زیادی به حفظ محیطزیست دارد و بدین منظور تصفیهخانههایی با هزینههای بسیار بالا احداث کرده است. ضمن اینکه کیفیت ،تنوع و  قیمت مناسب در صنایع کاشی تبریز حرف اول را می زند. وی در خصوص قیمت این کاشیها گفت: رنج قیمت این کاشیها به علت تنوع طرح  متفاوت است اما به طور کلی قیمت کاشی 20×50 این شرکت از 20 تا 30هزار تومان در مترمربع متغیر است .

نمادهاي هنر ايراني در کاشی ایرانی

شریفی، فروشنده برند ناز سرام ميبد به پیام ساختمان گفت:  محصولات متمايز با ابعادي متفاوت به همراه نمادهاي هنر ايراني که بر گرفته از طبيعت بینظیر خدادادي است از ویژگیهای منحصر به فردي است که شرکت ما با تکيه بر آن در عرصه بازار حضور يافته است. وی افزود: ناز سرام اگر چه به توليد کم اکتفا نموده اما از ابتدا در صدد توليدات با کيفيت در سطح استاندارد جهاني بوده است. شریفی ادامه داد: مشخصات این برند مقاومت در برابر شوک حرارتی، مقاومت در برابر انبساط حرارتی، مقاومت در برابر سایش، مقاومت در برابر موادشیمیایی اسید و بازها و شویندههای خانگی، نمک  و مقاومت در برابر لکه پذیری است .

محصولات ایرانی دارای کیفیت و تنوع خوب

یکی از مسئولین شركت پيشگامان سراميك به خبرنگار ما گفت: این شرکت با ارائه انحصاری محصولات کیفی بیش از ده کارخانه و برند معتبر داخلی، یکی از بزرگترین و معتبرترین عرضهکنندگان کاشی در سطح استان قزوین میباشد.وی با اشاره به اینکه محصولات ایرانی دارای کیفیت و تنوع خوب هستند، گفت: برندهای داخلی در طول سالیان سال کیفیت و زیبایی محصولات را حفظ کرده و توانسته در بازار رقابت جای خوبی برای خودشان باز کنند. وی در مورد رنج قیمتها گفت: تمامی محصولات داخلی دارای قیمت متناسب میباشد و سعی بر آن بوده است تا نوسانات قیمتی نداشته باشند.