هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

شیرآلات

آب حیاتیترین ماده در زندگی آدمی است و از ابتدای خلقت تاکنون یکی از موارد غیرقابلحذف از زندگی انسانها بوده است. همان طور که کیفیت آب مصرفی برای هر فردی اهمیت فوقالعاده بالایی دارد، کیفیت و زیبایی شیرآلات مورد استفاده در هر منزلی هم مهم و ضروری است. بر اساس تحقیقات صورت گرفته، بیشترین مصرف آب شهری مربوط به مصرف آب خانگی میباشد و موثرترین اقدام در جهت کاهش مصرف و استفاده درست از آب، انتخاب صحیح و استفاده از تجهیزات و شیرآلات مناسب است. با وجود مدل های زیبایی که در مغازههای خیابان شیراز (بورس شیرآلات ) وجود دارد، به گفته فروشندگان انگار این روزها تنها ملاک خریدار برای انتخاب شیرآلات طراحیهای متنوع و زیبای آنها است؛ چرا که تقریباً تمام شیرآلات، چه ایرانی و چه خارجی از کیفیت و مرغوبیت مناسبی برخوردارند و تفاوت آنچنانی در قیمت نیز با یکدیگر ندارند. هرچند مدل های تک و سفارشی هم وجود دارند که برای مشتریان خاص ساخته میشوند. مثلاً یک تک دوش سفارشی به تنهایی حدود 5 میلیون تومان قیمت دارد؛ چرا که با نگینهای گرانقیمت تزئین شده و به سفارش یکی از معروفترین برندهای دنیا همچون جسی یا دنیل ساختهشدهاند. در ادامه سلسله مطالب کالای برتر در این شماره از نشریه به بررسی بازار شیرآلات بهداشتی  میپردازیم  با این توضیح که مطالب ارائهشده نظرات تولیدکنندگان و فروشندگان بوده و پیام ساختمان از طرح نظرات منتقدان و کارشناسان استقبال میکند.

شیرهای امروزی قابلیت تنظیم آب دارند

احمد بازرگان، کارشناس صنایع در مورد عمدهترین تغییر شیرآلات از گذشته تا به امروز به پیام ساختمان گفت: شیرهای امروزی قابلیتهایی براي کاهش مصرف آب و تنظیم راحت تر آب دارند. درگذشته شیرها بیشتر به شکل توپی یا پروانهای بودند و کنترل میزان آب خروجی آنها کمی سخت بود، اما امروزه دیگر شیر پروانهای یا توپی ساخته نمیشود، مگر در مدل های تزئینی که بیشتر برای نوستالژیک بودنشان هنوز به بازار ارائه میشوند و جای آنها را شیرهای اهرمی گرفتهاند. وی افزود: شیرهای اهرمی هم علاوه بر اینکه کاهنده مصرف آب هستند، باز و بسته کردن شان راحت تر از مدل های قدیمی تر است و اگر خراب شوند باز کردن و تعمیر آنها توسط خود فرد نسبت به مدل های توپی راحت تر انجام می شود.این کارشناس صنایع ادامه داد: دوشهای امروزی تجهیزاتی دارند که شما میتوانید به وسیله آنها میزان خروج آب را در چند درجه مختلف تنظیم کنید و ارتفاع دوشها هم قابل تنظیم هستند، درحالیکه درمدل های پیشین شما در نهایت میتوانستید آنها را در دو میزان کم و زیاد تنظیم کنید.

جدیدترین تکنولوژی ها

احمدی، یکی از فروشندگان برند درخشان در مورد محصولات این برند به پیام ساختمان گفت: شیرآلات درخشان تولیدکننده انواع شیرآلات اهرمی،شیرآلات کلاسیک،دوش, علم دوش و لوازم جانبی میباشد. وی افزود: بزرگترین مزیت این برند کیفیت بسیار خوب و قابل رقابت با نمونههای اروپایی و طرح مدرن و با جدیدترین تکنولوژی ها است . احمدی در خصوص قیمت برخی از کالاهای این برند گفت: دوش اهرمی کاج87 هزار تومان ،روشویی اهرمی کاج قیمت 71 هزار تومان،دوش اهرمی لوکس142هزار تومان،دوش اهرمی نادیا 247 هزار تومان،شیر توالت اهرمی گلد+شیلنگ گلد359 هزار تومان و ظرفشویی فنری250 هزار تومان،قیمت دارد.

رقیبی جدی برای شیرآلات خارجی

 یکی از کارمندان برند ماهسان و راسان در مورد محصولات این برند گفت: مجموعه ماهسان پویا با دو برند راسان و ماه سان رقیبی جدی برای شیرآلات خارجی است . وی افزود: از مشخصات محصولات این برند کیفیت،زیبایی،نوآوری میباشد و استفاده از تکنولوژی های برتر در تولید، وجود دستگاههای هوشمند، استفاده از مواد اولیه مرغوب، استفاده از مشاوران و کارشناسان مجرب، بازدید دورهای کارشناسان اداره استاندارد، رعایت اصول استانداردهای ISO و استانداردهای بهداشت محیط باعث شده که خروجی این کارخانه فقط محصولات باکیفیت و مرغوب باشد.محصولات این برند انواع متنوعی از  سردوش، شیر سینک، روشویی و ...می باشد.

بهینهسازی مصرف انرژی

احمدرضا واحدی، فروشنده شیرآلات در مورد برند منتخب خود گفت:گروه تولیدی پارس مهدی با سابقهای درخشان به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان شیرآلات بهداشتی ساختمانی کشور با نام تجاری آرتین می باشد.وی با اشاره به اینکه این برند در زمینه تولید محصولاتی از قبیل انواع شیرآلات اهرمی، کلاسیک و قطعات وابسته فعالیت خود را آغاز نموده است ، افزود:کیفیت برتر ، بهینهسازی مصرف انرژی و رضایتمندی مصرفکننده از ویژگیهای شیرآلات آرتین است و این محصولات به کشورهایی نظیر عراق ، افغانستان ، ترکمنستان و آذربایجان و ...صادر میشود. واحدی خاطرنشان کرد: تمامی محصولات  با استفاده از تکنولوژی روز اروپا و مطابق با نیاز مصرفکنندگان و با هدف صرفهجویی طراحی گردیده است.

نیاز به تعریف و تبلیغ نداریم

کمالی، از فروشندگان برندهای مختلف شیرآلات بهداشتی در مورد محصولات قهرمان گفت: این برند نیاز به تعریف و تبلیغ ندارد و تمام ایرانیها  با این برند آشنایی دارند چون حداقل نصف مردم ایران از این محصول استفاده کردهاند؛ محصولی که با اسمش همخوانی مناسبی دارد و واقعاً از نظر قیمت ، زیبایی و دوام قهرمان محسوب میشود. وی افزود:انواع شیرآلات قهرمان شامل؛ آرمال توالت (آفتابه)، شیرآلات دوش، شیرآلات ظرفشویی متحرک، شیرآلات فلت دوش، شیرآلات فلت ظرفشویی ثابت و... دهها محصول دیگر است . وی در مورد قیمت برخی از محصولات قهرمان گفت : شیرآلات فلت ظرفشویی ثابت 155 هزار تومان، شیرآلات قهرمان فلت دستشویی 155 هزار تومان، شیرآلات قهرمان اسپانیایی ظرفشویی ثابت190 هزار تومان و شیرآلات قهرمان آرمال دستشویی144 هزار تومان قیمت دارد.

کمالی خاطرنشان کرد: بدون ترديد راز موفقيت يك برند و كسب اعتبار شركتهاي توليدكننده شناخت بازار مصرف و احترام به سلايق مخاطبان است و اجراي اين امر نيازمند مطالعه ميداني و نظرسنجيهاي گروهي است.

دارا بودن تأییدیه استاندارد

شقاقی، فروشنده برند نگين شير به پيام ساختمان گفت: توليدات ما بر اساس ظرفيتهاي بازار عرضه ميشود. براي اين منظور واحد تحقيق و توسعه شيرآلات را در دستور كار قرار داديم.  وی افزود:سياستگذاري توليدات شركت بر اساس اطلاعات به دست آمده از ساخت و سازها، پيمانكاران و بازاريابهاست. ما در اغلب نقاط كشور نمايندگان ثابت داريم و با توجه به سفارش آنها انواع شيرآلات را توليد ميكنيم.

شقاقی در خصوص معیار شناخت شیرآلات بهتر گفت: اولين شاخص كيفيت شيرها داشتن تأییدیه استاندارد است، اين استاندارد روي بدنه شيرها حك ميشود. از طرف ديگر شيرها بايد يك سري آزمايشات فني مثل؛ تست كار مداوم، فشار، دما، ضربه و... را پشت سر گذاشته باشند. اداره استاندارد مرتباً به اين موارد نظارت دارد البته احتمال دارد برخي افراد سودجو تمام استانداردها را رعايت نكنند و تا جايي كه خطر جاني نداشته باشند از كيفيت شيرها ميكاهند تا جنس خود را با قيمت كمتري بفروشند.

وی خاطرنشان کرد: كيفيت و قيمت شير به وزن نوع مواد بهکاررفته در آن بستگي دارد. بنابراين اگر هزينه تأمین مواد اوليه بالا باشد به طور طبيعي قيمتها هم افزايش مييابد. در حال حاضر به علت گراني ارز اغلب واردكنندگان شير مجبور هستند جنسهايي با كيفيت پايين وارد بازار كنند که شيرهاي چيني نمونه بارز آن هستند و هيچ تضميني در خصوص كيفيت آنها وجود ندارد زيرا كارخانه تولیدکننده آنها شناختهشده نيست و آلياژ كمتري دارند.

شقاقی خاطرنشان کرد: معمولاً افراد مبتدي و پيمانكاراني كه بودجههاي كمي دارند از شيرآلات چيني استفاده ميكنند، غافل از اينكه استفاده از اینگونه شيرها باعث نشت آب و خرابي ساختمان خواهد شد . وی قیمت برخی از محصولات نگین شیر را اینگونه اعلام کرد: سینک ثابت اهرمی نگین 112 هزار تومان، روشویی ثابت اهرمی نگین 945 هزار تومان ، شیر سینک شاوری اهرمی نگین 169 هزار تومان ، روشویی متحرک اهرمی نگین 113هزار تومان .