هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

فوم بتن

گروه ساختوساز: بتن به عنوان یکی از اصلیترین مصالح ساختمانی در گسترهای وسیع در انواع کاربردهای سازهای و غیر سازهای در ساختمان استفاده میشود و از آنجایی که چگالی بتن سبک به طور قابل ملاحظهای از بتن معمولی پایین تر است، میتواند نقش موثری در کاهش وزن ساختمانها، به خصوص در قسمت غیر سازه ای داشته باشد. فوم بتن یکی از بتنهایی است که استفاده از آن در حال فزونی است.

برای تولید فوم بتن ابتدا سیمان و آب با در نظر گرفتن مقدار مشخصشده جهت چگالی مورد نظر با هم در میکسر دستگاه مخلوط میشود سپس ماده فوم در فوم ژنراتور دستگاه با آب مخلوط شده و توسط پمپ هوا از لوله مخصوص که دارای ساچمههای ریز میباشد با فشار عبور داده میشود این عمل باعث تشکیل کف میشود و کف حاصل در میکسر با ملات سیمان و آب مخلوط میشود که در حین اختلاط حبابهای بسیار ریز در سر تا سر ملات به وجود میآید  و بعد از عمل آمدن، توسط پمپ به طبقات پمپاژ و روی سطح ریخته میشود. خاصیت فوم این است که حبابهای هوا را تا گیرش بتن در ملات پایدار نگه دارد (وزن بتن حاصله به پایداری این حبابها بستگی دارد.)

در ادامه سلسله گزارشهای پیام ساختمان با عنوان« کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است» به سراغ تولیدکنندگان و مجریان این مصالح صنعتی رفتهایم. لازم به ذکر است اظهارات مصاحبه شوندگان الزاماً همسو با نظر مدیران نشریه نیست و ما صرفاً جهت اطلاع مخاطبان، نظرات را انعکاس میدهیم.

مزایای فوم بتن

مصری، کارشناس فروش شرکت نوین فوم بتن به خبرنگار پیام ساختمان گفت: گروه تولیدی و صنعتی نوین فوم بتن که فعالیت خود را از سال 1387 آغاز کرده است، در زمینه ساخت ماشینآلات سیار فوم بتن در چندین تیپ مختلف و ساخت دستگاه سیار فوم بتن تک فاز برای اولین بار در ایران فعالیت میکند.

وی با بیان اینکه آماده راهاندازی خط تولید بلوک سبک در مدت زمان کمتر از 30 روز ، هستیم به مهمترین مزایای فوم بتن اشاره کرد و گفت: فوم بتن باصرفهترین و محکمترین مصالح سبكي است كه ميتوان از آن براي پوشش شيب بندي استفاده نمود . نظر به اينكه با دستگاه مخصوص به صورت بتن يكپارچه در محل قابل تهيه و استفاده است، میتوان مستقیماً روي آن را عایقبندی يا ايزولاسيون نمود .

مصری ادامه داد: به دليل سبكي وزن فوم بتن و آسان بودن تهيه آن میتوان تمامي كف طبقات، محوطه و بالكن ساختمان را بعد از اتمام كارهاي تأسیساتی با آن پوشانده و بلافاصله عمليات بعدي را مستقیماً روي آن انجام داد .وی افزود:جهت ساخت ديوارهاي سردخانهها، گرم خانهها و سالنهای عایق صدا میتوان در محل با قالببندی، فوم بتن را به صورت يكپارچه عمودي ريخت. فوم بتن براي موتورخانهها و اتاقهای آكوستيك مورد استفاده وسيع قرار میگیرد .

وی در رابطه با میزان صرفه اقتصادی استفاده از فوم بتن گفت: سبكي وزن با مقاومت مطلوب فوم بتن يا توجه به نوع كاربرد آن، به طور كلي به لحاظ اقتصادي مخارج ساختمان را ميزان قابلملاحظهای كاهش میدهد چون در نتيجه استفاده از آن  وزن اسكلت فلزي و دیوارها و سقف کاهشیافته و ضمناً باعث كاهش مخارج فونداسيون و پي در ساختمان میگردد.

این کارشناس خاطرنشان کرد: حملونقل قطعات پیشساخته فوم بتن هزينه كمتري نسبت به قطعات بتني در برداشته و نصب قطعات به علت سبكي آنها بسيار آسان میباشد . همچنین هر گونه نازککاری به راحتي روي پوشش فوم بتن قابل اجراست و ضمناً چسبندگي قابلتوجهی با سيمان و گچ دارد .

وی در پایان گفت: به دليل قابل برش بودن با اره نجاري و ميخ پذير بودن آن كارهاي سیمکشی و نصب لوازم برقي و تأسیسات خيلي سريع و به راحتي قابلاجرا خواهد بود . همچنین سرعت اجرای فوم بتن روزانه حداقل 30 مترمکعب میباشد . همچنین جهت ارسال فوم بتن به طبقات خود دستگاه تا ارتفاع 35 متر پمپاژ مینماید و نیازی به استفاده از بالابر و تاور نیست.

خط تولید ارزان

منانی، مدیر فروش شرکت بتن سبک آراتا گفت: از ابتدای فعالیت خود در سال 1386 و طی چند سال گذشته موفق به طراحی و نصب و راهاندازی خطوط متعدد تولید بلوک سبک با نام تجاری پرلکس (PERELEX) در سطح کشور شدهایم. این نام تجاری با هدف فعالیتهای بینالمللی و در تجانس با برند آلمانی هبلکس انتخاب و علاوه بر ثبت داخلی در نهم می ۲۰۱۱ میلادی در فرانسه به شماره ۲۳۸۷-۳۴۹۷۶ ثبت جهانی شده است.

وی در ادامه به خلاقیتهای بهکاررفته در بخشهای گوناگون تولید از جمله میکسرهای اختلاط، فوم ژنراتور، فیدرها، نحوه ارسال بتن و به ویژه قالبهای تولید بلوک اشاره کرد و افزود: ماهیت تولید بلوکهای سبک ما به گونهای است که راهاندازی یک واحد تولیدی با حداقل امکانات نیز میسر است. اگرچه بر اساس ظرفیت مورد نظر و همچنین میزان و سطح مکانیزاسیون ممکن است از تجهیزات گستردهتری استفاده شود.

نصف قیمت بتنریزی سنتی

سید حسن صندید، از مجریان فوم بتن شرکت آرساب نیز درباره مزایای این محصول به خبرنگار ما گفت: مهمترین مشخصه فوم بتن سبک بودن آن است. علاوه بر این سهولت در اجرا و ارزان بودن از جمله بارزترین خصوصیات آن به شمار میرود.

وی افزود: تقریباً هر دستگاه فوم بتن روزانه حدود 500 مترمربع کار میکند که اگر قرار باشد به شیوه سنتی اجرا شود،حدود 5 روز زمان نیاز است. در بحث قیمت هم حدود نصف قیمت بتنریزی سنتی تمام میشود اما به دلیل عدم اطلاع مردم از مزایای آن، هنوز جایگاه خودش را  در صنعت ساختمان به دست نیاورده است.

صندید خاطرنشان کرد: به طور کلی هر متر اجرای فوم بتن با احتساب هزینه مصالح حدود 6 هزار تومان تمام میشود؛ درحالیکه در بتنریزی سنتی این پول فقط دستمزد استادکار است.  وی افزود: از آنجایی که از فوم بتن تقاضای سازهای نداریم و صرفاً پر کننده است، به دلیل وزن سبکتر و عایق بودن یکی از مصالح خوب و باصرفه در صنعت ساختمان است.

این کارشناس در مورد اجرای فوم بتن نیز گفت: دستیابی به بسیاری از خواص فوم بتن نیاز به عملآوری مطلوب آن دارد و آب دهی در  روزهای اولیه یکی از مهمترین عوامل عملآوری است .

ضمناً در روزهای گرم حداقل 2 بار آب دهی روزانه لازم است تا سرعت خشک شدن آب بتن کم شده و از ترکهای روی سطح بتن جلوگیری به عمل آورد. همچنین این کار باعث بالا رفتن مقاومت میشود .