هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

شیشه لمینت

گروه بازار ساختمان: در شمارههای قبل به بررسی صنعت و بازار شیشههای ساختمانی از شیشههای ساده، سکوریت تا بلوکهای شیشهای و شیشههای تزئینی پرداختیم. در ادامه یکی دیگر از شیشههایی که در ساختمانها کاربرد دارد را مورد بررسی قرار میدهیم. با این توضیح که آنچه در این گزارش ارائهشده نظرات فعالان صنعت و بازار شیشه است و پیام ساختمان از طرح نظرات منتقدان و کارشناسان استقبال میکند.

علم و فن آوری هر روز محصول جدیدی را به بازار معرفی میکند. شیشه لمینیت  از فن آوری های جدیدی است که برای ساختمان به کار گرفته میشود. کالایی که کارویژه آن بیشتر برای وسایل نقلیه تعریف شده بود. حال این شما هستید که از بازاری شیشهای محصولی را انتخاب کنید که بیشتر با سلیقه و نیاز شما و البته  توان مالی شما سازگار است.

شیشهایی که خرد نمیشود

محمد زکریا، کارشناس تولید شیشه در خصوص تفاوت شیشههای سکوریت با شیشههای ساده گفت: شیشههای ساده زمانی که میشکند به شیشههایی تیز و برنده تبدیل میشود اما شیشههای سکوریت زمانی که میشکند خردشده و فرو میریزد اما تکههای آن مانند شیشههای ساده خطرناک نیست چرا که حالت صیقلی به خود میگیرد به این صورت که دیگر نمیتواند به پوست و نسوج آسیب برساند. وی در خصوص اهمیت قرار دادن لمینیت میان دو شیشه گفت: این تلق لمینیتی میتواند در زمان شکسته شدن شیشه مانع از فروریختن قطعات آن شود. در نتیجه خردهشیشه به هم متصل و سر جای خود باقی میماند و به اطراف پرتاب نمیگردد.

تفاوت شیشهها

یکی از مواردی که در بازار مورد خلط مبحث میشود شیشههای سکوریت با شیشههای لمینیت است. خانم باغی زاده، مدیر فروش شرکت دانا شیمی نور در این خصوص میگوید: شیشههای سکوریت در یک روند حرارتی خاص تولید میشود اما شیشههای لمینیت دولایه شیشه است که لایهای از لمینیت در راخل آن قرار گرفته است. وی قیمت هر مترمربع از این نوع شیشهها را 250 تا 400 هزار تومان اعلام کرد و در خصوص کاربرد این شیشهها گفت: این شیشهها قدرت مقاومتی معادل سنگ را در زمان تحمل فشار دارد.

مشابه شیشه خودرو

کیارش نانکلی، مدیر فروش شرکت شیشه جام آرا سنج به خبرنگار پیام ساختمان گفت: شرکت ما انواع شیشههای دو جداره، شیشههای سکوریت ساختمانی و شیشه سکوریت لوازم منزل و شیشههای لمینیت را تولید میکند. وی ادامه داد: شیشه لمینیت دقیقاً مانند شیشه خودرو است و لایهای از لمینیت مانند برچسب ما بین دو لایه از شیشه قرار گرفته است.

نانکلی در خصوص قیمت انواع شیشه تولیدی شرکت متبوعش به خبرنگار پیام ساختمان گفت: هر مترمربع از شیشههای دو جداره 38 هزار تومان و. شیشههای سکوریت 19 تا 20 هزار تومان قیمت دارد. وی قیمت  شیشه لمینیت را به عوامل مختلفی وابسته دانست و تاکید کرد: جنس لمینیت بر حسب کاربردی که دارد، رنگ ، ابعاد، جنس خود شیشه قطر تلق  هر کدام میتواند در تعیین قیمت شیشه سکوریت دارای اهمیت است.

 شیشههای ضد گلوله

در بازار شیشههای ساختمانی هر از چندی محصول جدید دیده میشود و تا جایی که فناوری یاری میکند و بازار میطلبد بر امنیت شیشههای تولید شده، افزوده میشود.

 شرکت تعاونی در نشکن صدرا تولیدکننده شیشههای امنیتی و ضد گلوله میباشد. مرتضی ادیب محتشم، مدیرعامل این شرکت به خبرنگار پیام ساختمان در خصوص بازار هدف این محصولات شیشهای اظهار داشت: بخشی از مشتریان ما فروشگاههایی مانند طلا فروشیها هستند که به مؤلفه امنیت بسیار اهمیت میدهند. وی ادامه داد: مصرفکنندگان دیگر این محصولات بخشهای نظامی هستند که برای ساختمانهای خود شیشههایی با شرایط خاصی سفارش میدهند.

محتشم، قیمت هر مترمربع از این نوع شیشهها از 160 هزار تومان به بالا عنوان کرد و توضیح داد: قیمت این شیشهها به ابعاد، ضخامت و تعداد لایهها و نیز حالت قرارگیری شیشه ( خم یا تخت) بستگی دارد. به گفته وی در یک مورد شیشهای را با 8 لایه لمینیت تولید و ارائه کرده است. محتشم خاطرنشان کرد: از شیشههای امنیتی به صورت ساده یا شیشههای دوجداره میتوان استفاده کرد.

رفتار بازار شیشه

 

 

عباس کامران، فروشنده شیشه در مورد رفتارشناسی تقاضای بازار شیشه به خبرنگار ما گفت: بیشتر تقاضایی که برای شیشههای لمینیت مطرح میشود، درمورد ساختمانهایی است که کاربرد خاصی دارند. وی در خصوص قیمت در بازار شیشه گفت: بر حسب تفاوت در کاربری است که قیمتهای مختلفی نیز دیده میشود برای مثال شیشه ساده به قیمت هر مترمربع 4 هزار تومان است اما شیشه لمینیت هم هست که هر مترمربع آن به 200 هزار تومان میرسد. 

کامران در خصوص خدمات پس از فروش در بازار شیشه خاطرنشان کرد: در بازار شیشه معمولاً خدمات پس از فروش مانند گارانتی و وارانتی وجود ندارد چرا که این کالا شکستنی است و از این رو شرکتها برای آن خدمات پس از فروش مطرح نمیکنند. وی ادامه داد: آنچه در این بازار بیشتر دیده میشود این است که شرکتها شیشه را در زمان نصب کاملاً سالم تحویل میدهند و اگر شیشههای تحویلی دارای خط و خش یا لب پریدگی  است، به کارخانه بازگردانده میشود. از این رو عرضهکننده بعد از تحویل دادن سفارش دیگر مسئولیتی نخواهد داشت و سلامت شیشه نصبشده به حوادث و نحوه استفاده و مراقبت مشتری بستگی دارد که این باکیفیت و مواردی که سازنده در پروسه تولید باید رعایت کند، متفاوت است.

کالایی کاربردی 

بیشتر موارد استفاده از شیشه در موارد تزئینی و دکوراسیون است و گاه تنها و تنها بخش زیبایی آن مورد توجه است اما شیشههای لمینیت زمانی که بخش نشکن آن مورد توجه قرار گیرد، میتواند در زمینههای مختلف دارای کاربرد باشد. زمانی که شما همه به سطحی صاف و شفاف نیاز دارید تا بتوانید بیرون یک ساختمان را ببینید مانند پنجره ادارات یا زمانی که علاقهمند هستید از داخل یک ساختمان بیرون قابل دیدن باشد مانند ویترین فروشگاهها و مؤسسات مالی و سرمایهای، اما در هر دو حالت ابعاد ایمنی در برابر سرقت کالا یا اطلاعات نیز دارای اهمیت است. اینجا شیشههای لمینیت چند لایه میتواند خودی نشان دهد. شیشههایی که در همه موارد مصرف از نمای داخل و خارج تا سقف و کف و دیوار قابلیت استفاده دارد.

گرچه بخش اعظم شیشههای ساختمانی که در ایران تولید میشود و قسمت اصلی عرضه بازار توسط خود تولیدکنندگان ارائه میشود اما در جنوب میدان محمدیه تهران بورس شیشه متشکل از شیشه فروشان ایجاد شده است. برخی فروشگاههای این بازار به عرضه وسایل مربوط به شیشههای ساختمانی و یراقآلات شیشه های دو جداره اشتغال دارند.