هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

سنگ‌ طبیعی و مصنوعی

گروه ساختوساز: سنگها از زمانهای قدیم تاکنون به خاطر دوام و مقاومت زیاد آنها در احداث ساختمانها و ابنیه مهم مورد استفاده قرار گرفتهاند . حتی گاهی سنگ تعیینکننده نوع معماری یک منطقه به شمار می رفته است . مثلاً تخت جمشید از سنگ آهک، ابنیه تاریخی شهر فلورانس ایتالیا از ماربل کارارا و ابنیه و برجهای شهر بولونیا در ایتالیا از ماسهسنگ ساخته شدهاند .امروزه به دلیل پیشرفت فن آوری در استخراج و حملونقل ، استفاده از سنگ ابعاد گستردهای گرفته و در زمینههای مختلف ساختوساز استفاده میشود. بیشترین کاربرد سنگ در ساختمان، نمای آن است و امروزه سنگهای طبیعی و مصنوعی زیادی توسط شرکتهای ساختمانی تولید میشود. در ادامه گزارشهای پیام ساختمان با عنوان « کالای برتر» به سراغ تولیدکنندگان سنگهای مصنوعی و طبیعی رفتهایم و از آنها در مورد محصولاتشان پرسیدهایم تا برای مخاطبان راهگشا باشد. البته لازم به ذکر است که اظهارات مصاحبه شوندگان الزاماً با نظر مدیران نشریه همسو نیست و ما صرفاً انعکاس دهنده هستیم.

قیمتها متغیر است

مهدی خانکی، مدیر بازرگانی شرکت صنایع سنگ نقشآفرین درباره شرکت متبوعش به خبرنگار ما گفت: فعالیت تولیدی شرکت ما از سال 1383 با بهرهگیری از تکنولوژی بهروز ایتالیا با تولید سنگ تراورتن آغاز شد.

وی با بیان اینکه علاوه بر تراورتن سنگ مرمریت هم تولید میکنیم، افزود: قیمت محصولات تقریباً بهروز است. ضمن اینکه قیمت انواع تراورتن در بازار از 30 هزار تومان تا 300 هزار تومان متغیر است. سنگ مرمریت هم از 50 هزار تومان تا 200 هزار تومان در بازار وجود دارد. 

نصف قیمت سنگهای طبیعی

یعقوبی، مدیر فروش شرکت کاسپین سنگ البرز  نیز با بیان اینکه محصولات این شرکت مطابق با آزمایشات به عمل آمده در مراکز معتبر آزمایشگاهی  (معیارهای استاندارد شماره 755 ملی ایران و  استاندارد اتحادیه اروپا ) است، گفت: سنگ تولیدی ما که سمنت پلاست نام دارد، دارای مقاومتی تا 3 برابر بیشتر و جذب آب تا 4 برابر کمتر از سنگهای طبیعی و دارای قیمتی معادل با  نصف قیمت سنگهای طبیعی میباشد که همین امر موجب استقبال روزافزون خریداران گردیده است.

وی در ادامه به روشهای نصب این سنگ در نمای ساختمان اشاره کرد و گفت: سنگ سمنت پلاست را مستقیماً روی سطح هر دیوار آجری تمیز (آب بندی نشده ، بدون رنگ و زیرسازی نشده )، بلوکهای بتنی و یا هر سطح بنایی میتوانید نصب نمایید . ملات جهت نصب را با نسبت یک به یک از سیمان و ماسه بسازید و بهتر است در این ملات از چسبهای پودری سنگ و کاشی نیز استفاده گردد. مقداری خمیر ملات را در پشت محصول ریخته و در جای خود قرار دهید و با تکانهای آرام و فشار ، سنگ را در جای خود محکم کنید.

وی ادامه داد: بعد از نصب سنگها ، فضاهای بین سنگها را به وسیله کیسه بندکشی ، بپوشانید . بندکشی سنگهای نما، بخش زمان بر در نصب سنگها می باشد. پس از حدود 30 تا 60 دقیقه و هنگامی که ملات بندکشی خشک شد ، لکههای ملات با استفاده از یک برس خشک و سفت از بین خواهند رفت . یعقوبی گفت: نکتهای که لازم است به آن اشاره کنم این است که جهت تمیز کردن سطح سنگ از برس سیمی استفاده نکنید چون به سطح سنگ آسیب میرساند، همچنین سطوح سنگ را به وسیله اسید یا محصولاتی با پایه اسید تمیز نکنید.

این کارشناس سنگ به سایر روشهای نصب سنگهای سمنت پلاست اشاره کرد و گفت: با استفاده از چسب هم میتوان این سنگها را نصب نمود.ابتدا باید سطح آجر و یا بلوک دیوار را با استفاده از سیمانکاری مسطح نمود ، سپس با استفاده از کاردک آجدار مخصوص نصب کاشی ، چسب را روی دیوار و پشت محصول بمالید و عمل نصب را با دقت انجام دهید . معمولاً با توجه به چسب مصرفی تا نیم ساعت امکان جابهجایی و تغییرات میباشد. بهتر است از چسبهای پودری که زمان مصرف با مقدار مشخص آب تبدیل به خمیر میشوند استفاده نمود تا بالاترین استحکام ایجاد گردد. علاوه بر این میتوان به وسیله  پیچ رولپلاک هم سنگها را نصب کرد.

یعقوبی در پاسخ به این سؤال که در چه مناطقی نباید از سنگهای سمنت پلاست استفاده کرد، گفت: در مناطقي با رطوبت دائمي همانند استخر و حمام استفاده از سنگ طبیعی توصيه نمیشود چون در سنگهای طبيعي تحت تأثیر رطوبت دائمي مواد معدني به سطح كشيده میشوند و اين پديده به صورت شوره زدگي روي سطح سنگ بروز میکند كه اين مورد در سنگهای سمنت پلاست نيز به شدت وجود دارد و معمولاً در چنين مناطقي استفاده از سرامیکها به علت لعاب ضد آب توصيه شده است.

وی افزود: در کف حمام و دستشویی نیز این محصولات توصیه نمیگردند به این علت که در فرهنگ ایرانی برای شستشوی این قسمتها از قویترین اسیدهای ممکن (اسید سولفوریک و جوهر نمک) استفاده میشود و چون این سنگها پایه معدنی نیز دارند همانند سنگهای طبیعی دچار رنگپریدگی میگردند. برای تمیز کردن سنگهای مصنوعی سمنت پلاست میتوان از پارچه نم دار یا مواد تمیزکنندهای که اینگونه مواد اسیدی ندارند، استفاده نمود.

استقبال از سنگهای سفید بیشتر است

ربانی، کارشناس شرکت صنایع تبدیلی سنگ محمد نیز به خبرنگار ما گفت: شرکت ما به طور اختصاصی در زمینه تولید سنگ تراورتن نما فعالیت میکند. به دلیل کیفیت بالای تولید قبل از اعمال تحریمها صادرات بسیار مطلوبی داشتیم اما در حال حاضر تمرکز ما معطوف به داخل است.

وی در مورد قیمت محصولات هم گفت: سنگ تراورتن در رنگهای کرم، سفید و شکلاتی توسط  شرکت تولید میشود که هر کدام گریدهای متفاوتی دارند. قیمت هر کدام از این گرید ها بستگی به خرید مواد اولیه دارد. معمولا استقبال از سنگهای سفید بیش از سایر سنگهاست. این کارشناس سنگ در پایان توصیههایی هم به خریداران داشت.« خریداران باید با جاهایی کار کنند که تا پایان پروژه بتوانند سنگ مورد نظر را تامین کنند چون در موارد بسیاری دیده شده که شرکتهای تولیدی با مشکل تامین سنگ مورد توافق مواجه میشوند و مالک ساختمان مجبور به استفاده از رنگهای ناهمگون میشود.»

سبکتر از سنگهای طبیعی

رنجبر، مدیرعامل شرکت کرد استون (عقیق سنگ) نیز درباره محصولات شرکت گفت: محصولات سنگي کرد استون از ترکيب مجدد سنگهای طبيعي با مواد افزودني ديگر همچون سيمان، رنگدانههای طبيعي و کاتاليزور مخصوصي که داراي ترکيباتي از مواد استحکام دهنده، شفافيت دهنده، مقاوم کننده در مقابل تغييرات دماست ساخته میشود.

وی افزود: اين ترکيب اختراعي بوده که تا کنون چندين مدال طلاي اختراع برتر و کيفيت برتر را به خود اختصاص داده است.  اين تکنولوژي در چندين کشور سردسير دنيا مورد استفاده قرارگرفته و مقاومت محصول در مقابل تغيير رنگ و يخ زدگي با حداقل جذب آب از بهترين ویژگیهای آن میباشد. رنگدانههای طبيعي اکسيد آهن رنگ مورد نظر را به اين سنگها میدهد و ترکيبي که از اين راه به دست میآید در قالبهایی ريخته میشود که داراي نقش و نگارهاي سنگهای طبيعي میباشد و به اين سنگها سيمايي کاملاً طبيعي میدهد. رنجبر ادامه داد: موادي که در خط توليد اين محصولات بهکاررفته طوري انتخابشده که براي کارهاي داخلي و خارجي ساختمان چه در کف و چه در نما ايده آل است،سنگهای کرد استون در مقابل فشار، نور، اشعه ماورای بنفش و ناملايمات جوي بسيار مقاوم بوده و پس از نصب مانند سنگ طبيعي و بهتر از آن رفتار مینماید. وی در پایان گفت:وزن سنگهای مصنوعی ما 46 تا 57 کیلوگرم بر مترمربع است که به مراتب سبکتر از سنگهای طبیعی است؛ ضمن اینکه این سنگ بر خلاف سنگهای طبیعی در اثر تغییرات جوی هرگز از بدنه ساختمان جدا نمیشود.

با کیفیتترین معادن سنگ در محلات

معتمدی، فروشنده سنگهای مصنوعی در رابطه با بازار سنگهای ساختمانی به خبرنگار ما گفت: سنگ تراورتن بیش از سایر سنگها مورد استقبال قرار میگیرد. در مورد قیمت سنگها هم به هیچوجه نمیتوان اظهارنظر کرد.وی در مورد کیفیت سنگها گفت: بافت سنگها بسیار حائز اهمیت است و برخی معادن از سنگهای باکیفیت تری برخوردارند. به عنوان مثال محلات باکیفیتترین معادن سنگ تراورتن را دارد.