هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

شیشه

گروه بازار ساختمان: شیشه از زمان‌های دور در زندگی همراه بشر بوده و انسان با ساخت کالایی شفاف از جنس سیلیس و شکل دادن به آن توانست خانه‌های خود را از نور محیط بهره‌مند سازد و بر زیبایی آن افزود. در شماره‌های قبل سلسله گزارش‌های پیام ساختمان با عنوان کالای برتر به بررسی بازار شیشه‌های ساختمانی به ویژه شیشه‌های سکوریت پرداختیم. در این شماره بازار کالاهای ساختمانی که شیشه پایه هستند را بررسی می‌کنیم.آنچه در ادامه این گزارش می‌خوانید نظرات فعالان تولید و عرضه شیشه‌های ساختمانی است و پیام ساختمان از بیان نظر موافقان و مخالفان استقبال می‌کند.
شیشه دو جداره و سه جداره
این روزها بازار در و پنجره‌های ساختمانی مترادف شده با در و پنجره‌های دو یا چند جداره، اما این محصولات به روز شده صنعت ساختمان که برخی با «یو پی وی سی» و برخی با «آلومینیوم» ساخته می‌شود نیازمند شیشه‌های خاصی است که اتفاقاً دو جداره بودن این کالا دقیقاً به همان شیشه‌ها بر می‌گردد. تفاوت اساسی این شیشه‌ها با شیشه‌های ساده‌ای که در گذشته استفاده می‌شد این است که فضای بین جداره‌های شیشه را گاز آرگون تشکیل می‌دهد و میان آنها را اسپیسرهای پلاستیکی قرار داده و با چسب خاصی از سیلیکون به هم متصل می‌کنند. بنابراین این اقدامات نیازمند تجهیزات کارگاهی است.
از این رو تولید شیشه‌های دو جداره باید بر اساس سفارش سازنده در و پنجره و در کارخانه انجام شود. همچنین محصولی که این روزها در بازار جلوه‌نمایی می‌کند شیشه‌های سکوریت است. محصولی که  متفاوت از نامش برای موارد حفاظتی استفاده‌نشده ، بلکه در زمان شکسته شدن به دلیل وجود لایه‌های حفاظتی ، به قطعات ریزی خردشده و آنگاه فرو می‌ریزد.
علی‌اصغر قرا گزلو ، از شرکت “شیشه دو جداره قراگزلو” به خبرنگار پیام ساختمان گفت: “ما در حال راه‌اندازی بزرگ‌ترین کارخانه تولید شیشه‌های دوجداره و سه جداره در استان البرز هستیم.” وی قیمت هر مترمربع از شیشه‌های تولیدی شرکتش در سال قبل را 28 هزار تومان اعلام  و تاکید کرد: “بیشتر مشتریانش شرکت‌هایی هستند که تولیدکننده در و پنجره‌های دو جداره می‌باشند.”
بازاری روبه رشد
منوچهر آقایی، مدیرعامل شرکت “شیشه ایمنی میرال” معتقد است: “میزان استفاده از شیشه در نمای ساختمان‌ها به نسبت دیگر مصالح، افزایش قابل‌ملاحظه‌ای یافته است، به طوری که نمای بعضی ساختمان‌های بلندمرتبه به طور کامل از شیشه تشکیل‌شده و نمایی پنجره‌ای دارند، این در حالی است که آیین‌نامه‌های ساختمانی، استاندارد 35 درصد را برای سطح مورد استفاده پنجره‌ها در نظر گرفته است؛”
وی در گفتگو با پیام ساختمان تاکید کرد: “در گذشته به این شکل گسترده از شیشه در کارهای ساختمانی استفاده نمی‌شد اما با پیشرفت‌های چشمگیر صنعتی در تولید شیشه که به دنبال آن انواع و اقسام شیشه‌ها از جمله شیشه‌های بازتاب‌دهنده (رفلکس) و همچنین شیشه‌های دوجداره که عایق صوت و حرارت است به وجود آمد، هنر معماری نتوانست چشم خود را بر روی این پدیده زیبا ، عایق و درعین‌حال باصرفه ببندد.”
آقایی خاطرنشان کرد: «شرکت میرال محصول جدیدی به بازار عرضه کرده که از لحاظ کیفیت با مشابه خارجی آن برابری می‌کند و توانسته‌ایم تا اندازه‌ای از خروج ارز جلوگیری کنیم.»
شیشه‌های رنگی
بازار شیشه تنها به شیشه‌هایی که به در و پنجره متصل می‌شود محدود نمی شود و می‌توان در بازار این کالا محصولات ساختمانی دیگری را  نیز دید که مصارف متفاوتی از نگاه اولیه به شیشه دارند.
شرکت “شیشه جام نما” محصولی متفاوت را از بلژیک به بازار ایران وارد می‌کند، شیشه‌های رنگی که جلوه‌ای زیبا به نمای ساختمان می‌دهد. شیشه‌هایی که به دیوار می‌چسبد و هر مترمربع آن از 600 تا 650 هزار تومان قیمت دارد.
خانم مرادی، مدیر فروش این شرکت به خبرنگار پیام ساختمان گفت: این شیشه‌ها در همان کشور سازنده (بلژیک) رنگ‌شده و در کوره حرارت می‌بیند سپس لایه‌ای از لمینت روی آن قرار می‌گیرد. وی در خصوص اهمیت این لایه گفت: این لایه موجب می‌شود که در صورت شکسته شدن شیشه به دلیل  وجود همین لایه فرونریزد بلکه سر جای خود روی دیوار باقی خواهد بود.
به گفته مرادی این شرکت به حدی بر کیفیت این محصولات تاکید دارد که ده سال ضمانت خدمات پس از فروش محصولات را ارائه می‌دهد. وی خاطرنشان کرد: متأسفانه در بازار شاهد انواعی از شیشه‌های رنگی بی‌کیفیت هستیم که آن را با چسب سیلیکون به دیوار می‌چسبانند.
بلوک شیشه‌ای
خانم مقدم، مدیر فروش شرکت بلوک شیشه بینا در تعریف بلوک شیشه‌ای به خبرنگار ما گفت: بلوک شیشه‌ای کالایی لوکس محسوب می‌شود که بیشتر برای نمای ساختمان یا مصارف دکوراتیو داخل خانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. وی قیمت هر عدد از این بلوک‌های شیشه‌ای را 15 هزار تومان به بالا اعلام کرد و ادامه داد: یک نوع خاص از این بلوک‌ها هم وجود دارد که داخل آن چراغ دارد و هر عدد از آن قیمتی معادل 200 هزار تومان دارد. وی ویژگی این نوع بلوک شیشه‌ای را داشتن 4 لامپ «ال ای دی» دانست که با استفاده از نور خورشید نورافشانی می‌کنند.
به گفته این کارشناس ،نوعی از بلوک‌های شیشه‌ای هم عرضه می‌شود که مانند موزاییک در کف ساختمان قرار می‌گیرد. در مجموع این شرکت که واردکننده بلوک شیشه‌ای از بهترین تولیدکنندگان اروپاست محصولات خود را یک سال ضمانت می‌کند.
چالش‌های شیشه‌ای
یکی از کارشناسان به خبرنگار ما اظهار داشت: صنعت شیشه‌های ساختمانی با چالش‌هایی نیز مواجه است از جمله  ورود تولیدکنندگان خرد به عرصه تولید و عدم رعایت استانداردهای لازم برای تولید شیشه‌های دوجداره، از جمله تزریق نکردن گاز آرگون حد فاصل دو شیشه، یا عدم استفاده از چسب پلی سولفاید و چسب بوتیل.
با خریداران
محمدی نیا از شیشه بران محلی معتقد است: در گذشته بازار شیشه بر انواع ساده آن استوار بود که ما شیشه های جام را از کارخانه خریده و خود برای مشتریان برش می دادیم اما در حال حاضر باید شیشه مورد نیاز مشتری را به کارخانه ها سفارش داد و بر اساس آن اقدام به نصب شیشه کرد.  از این رو هر شیشه بری حتی برای تعویض یک شیشه شکسته باید با یکی از تولید کنندگان شیشه های دو جداره کارخانه ای طرف قرارداد باشد.