هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

گچ‌ ساختمانی

گروه ساخت‌وساز: گچ از جمله مصالحی است که در صنایع ساختمان‌سازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار  است و به علت ویژگی‌هایی که دارد از زمان‌های قدیم در امر ساختمان‌سازی مورد مصرف داشته است. همچنان که در بناهای دوران صفویه گچ نقش مؤثری داشته و گچ‌بری‌های بسیار زیبایی از آن دوران باقی مانده است.
 گچ به علت خواص خود از اولین قدم در ایجاد یک بنا که پیاده کردن حدود زمین می‌باشد تا آخرین مراحل بنا که سفیدکاری و نصب سنگ است، مورد نیاز بوده و حتی در نقاشی ساختمان هم از گچ استفاده می‌نمایند.
 گچ از پختن و آسیاب کردن سنگ به دست می‌آید.  سنگ گچ از گروه مصالح ساختمانی کلسیم‌دار است که به وفور در طبیعت یافت می‌شود و تقریباً در تمام نقاط روی زمین وجود دارد و از لحاظ فراوانی در طبیعت در ردیف پنجم می‌باشد.
 در ایران هم تقریباً در تمام نقاط کشور مخصوصاً مناطق مرکزی کشور، اطراف تهران ، جاجرود و آذربایجان یافت می‌شود.
در ادامه سلسله گزارش‌های پیام ساختمان با عنوان «کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب‌تر است» به سراغ تولیدکنندگان رفته‌ و گزارشی تهیه‌کرده‌ایم که در زیر می‌آید. البته لازم به ذکر است که اظهارات مصاحبه شوندگان الزاماً نظر مدیران نشریه نیست و ما صرفاً انعکاس دهنده نظرات برای قضاوت راحت تر مخاطبان هستیم.
قابلیت اجرا بر روی کلیه سطوح
بهاره نیک‌سیرت، سرپرست فروش شرکت سنگر گچ ساوه به پیام ساختمان گفت: با توجه به در دسترس بودن بهترین و غنی‌ترین منابع و معادن سنگ گچ منطقه حدود سه دهه فعالیت در زمینه تولید گچ داریم.
وی افزود: شرکت ما سابقه‌ای درخشان در زمینه تولید انواع  گچ  از جمله گچ طلایی (گچ سفیدکاری )، گچ و خاک ، گچ گیپتون ، گچ پاششی ،دیوار گچی 8 و 10 سانتی  دارد و روزانه 1200 تن گچ پودری و 1500 متر پنل‌های گچی تولید می‌کند و توانسته است به بازار هدف خود که همان شرکت‌های ساختمانی  و پیمانکاران و مصالح فروشان می‌باشد، دسترسی یابد.
نیک‌سیرت به دیگر محصولات گچی شرکت اشاره کرد و افزود: علاوه بر محصولات پیشین اقدام به تولید محصول جدیدی به نام سوپر گچ میکرونیزه نموده‌ایم که برای کارهای فانتزی ،گچ بری ، کشته کاری و سفیدکاری مناسب می‌باشد. وی اضافه کرد: گچ پاششی نیز محصولی است که به وسیله دستگاه با سرعت بسیار بالا و دورریز بسیار کم اجرا می‌گردد. این گچ مقاومت بسیار بالا در مقابل رطوبت دارد و عایق حرارت و صدا می‌باشد و گیرش این گچ در کوتاه‌ترین زمان بین 2 تا 3 ساعت انجام می‌پذیرد. همچنین این گچ قابلیت اجرا بر روی کلیه سطوح از جمله بلوک سیمانی، تری دی پنل، هبلکس و سطوح دیگر را دارا می‌باشد.
وی در پایان با بیان اینکه یکی دیگر از مهم‌ترین محصولات شرکت دیوار‌های گچی می‌باشد، مزایای استفاده از دیوار‌های گچی را به شرح زیر بیان کرد:
1- ارزانی: با در نظر گرفتن کلیه هزینه‌ها تا مرحله نقاشی شامل قیمت مصالح ، حمل ، ملات ماسه ، سیمان ، گچ و دستمزد استادکار قیمت هر مترمربع دیوار گچی تقریباً 50 درصد ارزان‌تر از محصول مشابه می‌شود.
2- سبکی: وزن هر مترمربع دیوار گچی سنگر گچ تقریباً 78 کیلوگرم است که در مقایسه با دیگر مصالح تقریباً 60 درصد سبک تر است.
3- سرعت اجرا : یک استاد کارمی‌تواند به طور متوسط روزانه 60 مترمربع دیوار گچی را نصب نماید ، درحالی‌که برای نصب مصالح دیگر به یک استادکار و دو کارگر نیاز بوده و متوسط اجرا 30 مترمربع در روز است.
4- صرفه‌جویی در هزینه گچ و خاک: به دلیل آنکه پانل های دیوار گچی نیاز به گچ کاری ندارند و مستقیماً روی آن را نقاشی یا با کاغذدیواری پوشش می‌دهند یا کاشی‌کاری می‌نمایند که به دلیل عدم نیاز به گچ و خاک وزن کل دیوار به صورت چشمگیری کاهش می‌یابد.
5- کاهش هزینه ملات : درحالی‌که برای مصالح مشابه در هر متر تقریباً 30 کیلوگرم ملات ماسه و سیمان نیاز است ، برای هر مترمربع دیوار گچی 15 کیلوگرم ملات گچ و سریش با قیمت بسیار ارزان استفاده می‌شود.
6- افزایش فضای بیشتر در ساختمان: به دلیل آنکه در مصالح دیگر قطر دیوار 17 سانتیمتر و در اجرای دیوار گچی تقریباً 9 سانتیمتر است در نتیجه فضای مفید بیشتری خواهیم داشت.
گچ‌های استاندارد
سیامک آذری، مدیرعامل شرکت گچ هشترود مراغه به پیام ساختمان گفت: گچ سفیدکاری از جمله محصولات شرکت ماست که دارای استاندارد ملی به شماره 1-12015 می‌باشد و زمان‌گیرش اولیه 7 تا 8 دقیقه و مدت زمان‌گیرش ثانویه آن حدود 23 دقیقه می‌باشد. وی افزود: مقاومت فشاری این گچ N/mm 1/28و مقاومت خمشی آن حدود23N/mm  است که در  کیسه‌های پلی‌پروپیلن با وزن تقریبی 40 کیلوگرم و با نام تجاری سمنان هشترود به بازار عرضه می‌گردد .
وی ادامه داد: محصول دیگر ما گچ سفت‌کاری نام دارد. این محصول در سال 1370 به مرحله تولید رسید و تا کنون در بازار عرضه می‌گردد . زمان گیرش اولیه آن 7 تا 8 دقیقه و مدت زمان گیرش ثانویه حدود 22 دقیقه می‌باشد. همچنین مقاومت فشاری آن
 N/mm  87/27و  مقاومت خمشی آن N/mm  77/22می‌باشد.
آذری در مورد بسته‌بندی این گچ هم گفت:  این گچ در کیسه‌های پلی پروپیلن با وزن تقریبی 40 کیلوگرم و با نام تجاری خورشید هشترود به بازار عرضه می‌گردد.
ساخت 12 متر در 45 دقیقه
علی صدر، کارشناس فروش شرکت پانل سبک فردو نیز به خبرنگار ما گفت: شرکت ما پانل سبک گچی تولید می‌کند و این محصول توسط چند شرکت در کشور تولید می‌شود اما هر کدام خصوصیات خاص خود از جمله ضد حریق بودن، سبکی و ... دارد. وی افزود:پانل های تولیدی ما بیشتر با هدف سریع سازی و سبک سازی در دیوار‌های داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بنابراین نمی‌توان از این محصول به منظور مقاومت در برابر آتش استفاده کرد.
صدر ادامه داد: با این پانل‌ها می‌توان دیوار 12 متری را ظرف 45 دقیقه اجرا کرد. این محصول از کشور آلمان به ایران واردشده و دارای تأییدیه‌های آلمان است اما استاندارد داخلی هم نیاز است.  وی خاطرنشان کرد: برخی محصولات دارای نشان استاندارد هستند اما برخی استاندارد ندارند. لازم به ذکر است قطر این دیوار‌ها 7، 5/7، 5/9، 5/12 و 5/15 می‌باشد.
گواهی‌نامه 9001 ISO
پیمان نیکبخت، مدیر روابط عمومی شرکت آذین گچ میانه نیز به خبرنگار ما گفت: شركت آذین گچ با ظرفيت 1500 تن در روز فعالیت می‌کند و تمامی محصولات ما با استاندارد بالایی در کیسه‌های 40 و 50 كيلوگرمي عرضه می‌شوند.
وی افزود:‌ با توجه به مشتری مداری شعار ما این است: کیفیتی که می‌توان به آن اعتماد کرد.ضمن اینکه خوشبختانه ما علاوه بر نشان ملی استاندارد، گواهی‌نامه 9001 ISO هم داریم.
نیکبخت در پایان گفت: از جمله گچ‌های تولیدی ما گچ خاک، گچ زیر کار، گچ مخصوص تاق اشاره کرد که بر طبق آزمایشات و آنالیزهای صورت گرفته سنگ گچ مورد استفاده در کارخانه دارای درجه خلوص 5/98 می‌باشد. شايان ذكر است محصولات ما هم اكنون در بازار داخلي و همچنين كشورهاي همسايه نظير كشور عراق و كشورهاي آسياي ميانه عرضه می‌گردند.