هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

فلاش تانك

فلاش‌تانک‌ عموماً در توالت‌هاي فرنگي به‌کاربرده ‌مي‌شود، گرچه استفاده از آن در توالت‌هاي نشسته(تخت) نيز فراگير شده است ولي در گذشته معمول نبود. اين ابزار با وجود مكانيزم ساده‌اي كه دارد در غرب به تحولات فرهنگي- اجتماعي ارجاع دارد كه نظافت و پاكيزگي را هم راستا با ارزش‌هاي مدرن اعتبار مي‌داد،به گونه‌اي كه تا قبل از قرن 19 استفاده از آن فقط در اماكن لوكس كشورهاي پيشرفته معمول بود. اين محصول مانند بسياري ديگر از محصولات، تاريخي از تحولات و تغييرات را از سر گذرانده است.
در ادامه سلسله مطالب نشریه پیام ساختمان تحت عنوان "کالای برتر"، در این شماره انواع فلاش‌تانک را بررسی می‌کنیم. لازم به ذکر است: مطالب عنوان‌شده اظهارات فعالان توليد و توزيع اين محصول بوده و نظر نشریه پيام ساختمان نيست؛ ضمن اینکه  از اظهارنظر مخاطبان و منتقدان استقبال خواهیم كرد.
 مكانيزم فلاش‌تانک
فلاش‌تانک از يك منبع ذخيره آب كه از نوعی پلاستيك UPVC درست‌شده و لوله انتقال آب به كاسه توالت، تشكيل مي‌شود. عملكرد آن به اين گونه است كه با كشيدن زنجير يا فشار دكمه تخليه آب سوپاپ تخلیه جابه‌جا شده و آب با فشار تخليه مي‌شود.
كيوان كورانلو از شركت "ويترا مكانيسم" عملكرد فلاش‌تانک‌ها را به دو شيوه مكانيكي كه با استفاده از اهرم، عمل تخليه آب انجام مي‌گيرد و سيستم فشار هوا، تقسیم‌بندی مي‌كند. به گفته وي در اين شيوه فشار هوا توسط شیلنگ باريك اعمال مي‌شود و عمل تخليه صورت مي‌گيرد به عبارت دیگر: «در اين شيوه كمابيش از همان شيوه‌اي استفاده مي‌شود كه در روغن ترمز ماشين اعمال مي‌شود.»
كورانلو افزود:  فلاش‌تانک‌ها را مي‌توان به نوع گروه فلاش‌تانك‌هاي توكار و فلاش‌تانک‌های روكار تقسيم‌بندي كرد. فلاش‌تانک‌های توكار شايد تنها 3 تا 4 سال است كه معمول شده، گرچه در كشورهاي اروپايي سازندگان مزيت‌هاي آن را درك كرده‌اند و سال‌هاست از اين نوع فلاش‌تانک استفاده مي‌كنند.
وي گفت: البته  فلاش‌تانک‌های توكار از نظر مكانيزم ويژگي خاص و پيچيده‌تري ندارند بلكه تنها تفاوت اين است كه آنها توي ديوار كار شده و جاي كمتري را اشغال مي‌كنند. براي همين نصب آن بايد در زمان ساخت صورت گيرد .
کورانلو ادامه داد: به تازگي براي توالت‌هاي ايراني هم از فلاش‌تانک توكار استفاده مي‌شود ولي همان‌گونه كه گفتم محصول جديدي است.
وي در مورد مزيت‌هاي فلاش‌تانک توكار گفت: به دليل قرار گرفتن مخزن فلاش در ديوار فضاي داخلي شكيل‌تري خواهيم  داشت و به دليل عايق بودن مخزن سروصدا ندارد. مزيت ديگر آن نظافت بهتر و افزايش بهداشت سرويس بهداشتي است.
كورانلو افزود: شايد كمتر از یک سال است كه چند شركت ايراني هم اقدام به ساخت اين نوع فلاش‌تانک‌ها كرده‌اند به همين دليل بازار اين محصول بيشتر در دست محصولات خارجي است.
وي در پاسخ به سؤال خبرنگار پيام ساختمان در مورد مشكلات احتمالي فلاش‌تانک‌های توكار پاسخ داد: اين موضوع نگراني بيشتر مشترياني است كه مي‌خواهند اقدام به خريداري اين محصول بكنند. اما جاي هيچ نگراني نيست چرا كه دريچه‌اي براي دسترسي در ديوار نصب مي‌شود كه تعميرات قسمت‌هاي اساسي محصول را به سادگي فراهم مي‌كند.
مصرف آب
يكي از نكاتي كه در استفاده از فلاش‌تانک بايد مورد توجه باشد ميزان آب مصرفي اين محصولات است. آمار نشان می‌دهد فقط 20 درصد مصرف آب در توالت‌ها صرف نظافت شخصی می‌شود و 80 درصد بقیه آبی است که در خروجی فلاش‌تانک‌ها مستقیماً به فاضلاب تبدیل می‌شود . سیفون های معمولی و قدیمی که برای نظافت کاسه توالت استفاده می‌شوند در هر بار تخلیه بین 12 تا 16 لیتر آب شرب تصفیه‌شده را هدر می‌دهند. این در حالی است که در اغلب موارد تمیز کاری کاسه توالت با حجم آبی معادل نصف این مقدار هم امکان‌پذیر است.
راهكاري كه توسط شركت آب و فاضلاب نيز تجویزشده كاهش حجم آب خروجي از فلاش‌تانك‌ها با استفاده از قرار دادن اجسام خارجي در آنها است. در اين روش ساده يک بطري پر آب، آجر يا هر ماده حجم دهنده ديگري درون مخزن جهت کاهش حجم گذاشته می‌شود. همچنين شناورهاي خاصی وجود دارد که به شناور صرفه جوئی مشهورند و با هزینه ناچیزی می‌توانند فلاش‌تانک قدیمی شما را کم مصرف کنند .
اخیراً بر اساس همین مکانیزم ساده یعنی کاهش حجم ، فلاش‌تانک‌های دوگانه طراحی و ساخته شده است. در فلاش تانک های دوگانه مخزن فلاش‌تانک به دو قسمت کوچک و بزرگ تقسیم‌شده و خروجی هر کدام از این دو قسمت نیز جداگانه قابل تنظیم است. بدین ترتیب بسته به نیاز مصرف‌کننده خروجی مخزن کوچک و بزرگ یک بار تنظیم شده و استفاده‌کننده به فراخور نیاز در هر بار استفاده خود یکی از دکمه‌های کوچک یا بزرگ را خواهد فشرد . بدین ترتیب حجم قابل‌توجهی از آب شربی که در شرف تبدیل به فاضلاب بود ، ذخیره‌سازی و حفظ می‌شود . استفاده از فلاش تانک‌های دوگانه می‌تواند 50 تا 70 درصد در این بخش صرفه جوئی به دنبال داشته باشد. به گفته كورانلو اين حجم آب بستگي به نوع برند دارد و به ترتيب ممكن است در حجم كم 3 تا 2.5 ليتر و در حجم آب زياد بين 4 تا 6 ليتر آب تخليه كنند.
تفاوت محصولات خارجي و داخلي
مكانيزم فلاش‌تانک از مكانيزم ساده‌اي برخوردار است و به همين دليل در فلاش‌تانك‌هاي روكار، كشور نيازمند واردات خارجي نيست و به گفته كيوان كورانلو چند برند معتبر ايران دست كمي از فلاش‌تانک‌های معتبر ديگر كشورها ندارند. به همين دليل واردات اين نوع فلاش‌تانک به كشور محدود است. اما در مورد فلاش‌تانک‌های توكار از آنجا كه شايد تنها كمتر از يكسال است كه چند شركت اقدام به توليد آن كرده‌اند به همين دليل شايد 90 درصد بازار در دست محصولات خارجي است در نتيجه قيمت‌ بالاتري دارند و بسته به برند از 300 هزار تا 1 ميليون و 500 هزار تومان متغير هستند. اما فلاش‌تانک‌های روكار كه عمدتاً ايراني هستند از 40 هزار تومان تا 120 هزار تومان متفاوت است.