هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

لامپ كم مصرف

 گروه تاسیسات: خبر گران شدن كالاهاي اساسي همچون آب، برق و حامل‌هاي انرژي در آستانه نوروز شايد براي بيشتر مصرف‌کنندگان خبری خوشايند نباشد، ولي از جمله تصميمات برای سامان دادن به توليد و اقتصاد کشور است. در اين ميان آنچه باید مورد توجه قرار گیرد،همانا آموختن روش‌هايي براي بهره‌گیری بهتر از همين سرمايه‌هاي ملي است كه تا كنون تقريباً رايگان در اختيار هم‌وطنان قرار مي‌گرفت؛ اما اکنون، استفاده از آخرين فناوری‌های وسايل برقي و لامپ‌هاي كم مصرف، يكي از راهكار‌هايي است كه مي‌توان هم‌وطنان را در اين راه ياري رساند.
اینک، در ادامه سلسله گزارش‌های نشریه پیام ساختمان تحت عنوان "کالای برتر"، مشخصات انواع لامپ‌هاي كم‌مصرف را بررسی می‌کنیم. لازم به ذکر است: مطالب عنوان‌شده اظهارات فعالان توليد و توزيع اين محصول بوده و نظر نشریه پيام ساختمان نيست؛ ضمن اینکه  از اظهارنظر مخاطبان و منتقدان استقبال خواهیم كرد.
انواع لامپ‌ها
امير يثربي، مديرعامل شركت تي 2000 می‌گوید: لامپ‌هاي كم مصرف دامنه گسترده‌اي را تشكيل مي‌دهد؛ يكي از پرمصرف‌ترين انواع لامپ‌ها نه تنها در ايران بلكه در اروپا، لامپ‌هاي فلورسنتي (CFL) است. مطمئناً اين لامپ‌ها نسبت به لامپ‌هاي رشته‌اي قديمي مصرف كمتري دارند ولي الآن لامپ‌هاي ديگر مانندLED آمده كه مصرف كمتري دارند، اما مشكل اينجاست كه از لامپ‌هاي LED نمي‌توان نورمناسب را گرفت و چنانچه بخواهيم از LED با همان كاربري فلورسنت‌ها استفاده كنيم، بايد هزینه زیادی را متقبل شويم كه خانواده‌ها اين كار را نمي‌كنند.
يثربي در مورد لامپ‌هاي فلورسنتي ادامه داد: انرژي برق منجر به تحريك گاز آرگون و نئون داخل لامپ فلورسنت مي‌شود كه نتيجه آن ايجاد پلاسمايي است كه از خود پرتو فرابنفش منتشر مي‌كند، سپس اين پرتو توسط ماده فلورسنت به نور مرئي تبديل مي‌شود.
وي در مورد لامپ‌هاي هالوژني مي‌گويد: نوع ديگر لامپ كه رفته‌رفته، منسوخ مي‌شود لامپ‌هاي هالوژني است. لامپ هالوژني نيز نوعي لامپ رشته‌اي است كه به احاطه گازهاي فشرده و خنثي درآمده و با مقداري عناصر هالوژن، مانند يد و برم احاطه شده است. اين لامپ‌ها كاربردهاي خاصي دارند و همه جا از آنها استفاده نمي‌شود، اندازه آنها معمولاً كوچك است و مثلاً به عنوان روشنايي اتاق نمي‌توان از آنها استفاده كرد. همانطور كه گفتم اكنون لامپ‌هاي ديگر مثلاً LED جاي آنها را گرفته‌اند دليل آن نيز خطراتي بود كه اين لامپ‌ها ايجاد مي‌كنند. 
يثربي به لامپ‌هاي LED هم اشاره‌کرده و مي‌گويد: فناوری به‌کاررفته در اين لامپ‌ها خيلي پیچیده‌تر است. LED ها نسل جديد لامپ‌هاي روشنايي هستند و به گونه‌اي طراحی‌شده‌اند كه نور را در جهت خاصي متمركز می‌کند، به صورت چيپ‌هاي كوچك كه معمولاً داخل يك شيشه گنبدي قرارگرفته‌اند.
وي می‌دهد: عمر مفيد اين لامپ از ديگر لامپ‌ها بسيار بيشتر است و 5 برابر لامپ‌هاي فلورسنت عمر دارند که اين مزیت افزون بر مصرف پایین است.
وي افزود: اگرچه با گران شدن قيمت مصرف برق اين فرهنگ ايجاد خواهد شد، اما و اگر، فرهنگ استفاده از LED ايجاد شود و مردم آن را جايگزين كنند، بسيار خوب است، البته برخلاف لامپ‌هاي هالوژني و فلورسنتي تا كنون نسبت به مضرات آن خبري بيرون نيامده، تنها مشكل از نظر يثربي نور توليدي اين لامپ‌هاست، براي رسيدن به شدت نور مناسب بايد هزينه‌ بسيار بيشتري نسبت به لامپ‌هاي فلورسنتي پرداخت کرد.
يثربي ديگر لامپ‌ها را چنين نام می‌برد: لامپ‌هاي FPL، لامپ‌هاي FML، لامپ‌هاي هالوژنLED و لامپ‌هاي هيبريدي.
معايب و محاسن
چندي است كه از رسانه‌ها و تريبون‌هاي مختلف از مضرات لامپ‌هاي فلورسنتي سخن گفته مي‌شود و بنا بر گفته يكي از كارشناسان وزارت بهداشت، بخارات جيوه لامپ‌هاي فلورسنتي باعث توليد نور ماوراءبنفش مي‌شود و مضرات زيادي براي انسان دارد و با توجه به مضرات آن احتمالاً در آینده‌ای نزديك، از سراسر دنيا حذف خواهند شد.
اين گفته به اين معنا نيست كه لامپ‌هاي LED مشكلي ندارند؛ هر وسيله مزايا و معايبي دارد و با توجه به آسيب‌هاي اجتماعي و بهداشتي آن، وزارتخانه‌هاي مربوطه بايد تدبيري براي به حداقل رساندن آنها بينديشند. در صورت شكسته شدن لامپ‌هاي LED و با توجه به بخارات گاز تشکیل‌دهنده اين لامپ‌ها، مشكلات بهداشتي زيادي ايجاد خواهند كرد.
مهندس گوراني، كارشناس بهداشت مي‌گويد: در آينده‌اي نزديك خط توليد اين لامپ‌هاي كم مصرف در دنيا حذف مي‌شود و لامپ‌های LED جايگزين لامپ‌هاي فلورسنتي خواهد شد چرا که  لامپ‌هاي LED هیچ‌گونه گازی از خود متصاعد نمی‌کنند.
توليدات داخلي
امير يثربي در مورد اطلاعات موجود برای توليدات داخل کشور ادامه داد: در مورد لامپ‌هاي LED شركت‌هاي ايراني هنوز به آن سطح تكنولوژيك نرسيده‌اند كه توليد كنند،بلکه همه مصرف بازار ايران از چين وارد مي‌شود.
وي در مورد كيفيت اين محصولات گفت: همان‌گونه كه مي‌دانيد چين الآن به آمريكا و اروپا هم كه نظارت بالايي بر روي وارداتشان دارند، محصول صادر مي‌كند؛ همه مي‌دانند كه محصولات چيني از نظر كيفيت متفاوت هستند، در نتيجه بنده كيفيت لامپ‌هايي كه به ايران مي‌آيد را خوب ارزيابي مي‌كنم.
يثربي ادامه داد: براي توليد اين لامپ‌ها فناوری بالايي نياز است. از يك طرف بايد دستگاه‌های پیشرفته وجود داشته باشد، و از طرف دیگر، مواد اوليه توليد را تهيه كنند. چين هم  در سال‌های قبل از آمريكا دستگاه‌ها را وارد کرد و همانجا آن را ساختند و کم‌کم مواد اوليه را هم در كشور خودشان توليد مي‌كنند.
يثربي در مورد توليد ديگر لامپ‌ها گفت: شركت‌هاي ايراني توانايي ساختن لامپ‌هاي فلورسنتي را دارند ولي توليد آن در داخل كشور توجيه اقتصادي ندارد؛ اين است كه قسمت‌هايي از آن را وارد مي‌كنند و در اينجا تركيب مي‌شود و گازهاي لازم به لامپ تزريق مي‌شود، تنها يكي دو شركت هستند كه قسمت‌هايي از لامپ را داخل كشور توليد مي‌كنند.
قيمت‌ها
مانند هر كالاي ديگر، لامپ‌هاي كم مصرف كوچك با مصارف خانگي بسته به برند و نوع، قيمت‌هاي مختلفي دارند. دامنه قيمتي لامپ‌ها از 3 هزار تومان تا 45 هزار تومان متفاوت است. در جدول زير نمونه‌اي از لامپ‌هاي كم مصرف آمده است. لازم به ذكر است تمامي قيمت‌ها به تومان است.