هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

کدام کالای ساختمانی برای شما مناسب تر است

سنگ نما

گروه بازار ساختمان
همیشه سنگ‌ها را به عرض 40 سانتی‌متر دیده‌ایم، اما چند سال است که بازار به سنگ‌های میلی‌متری نیز روی خوش نشان داده و قالب جدیدی برای سنگ‌ها مطرح‌شده که دیگر صیقلی نیست. یکی از ویژگی‌های هر ساختمان، نوع پوشش نمای داخلی و خارجی آن است. در شماره گذشته به ویژه در بخش کدام کالا به پوشش‌های مختلف از جمله سنگ‌های تزئینی پرداختیم، اما در این شماره علاوه بر انواع سنگ سنتی و توجه به بازار آن، محصولات نه چندان جدید سنگ‌های سنتی و نیز جایگزین‌های صنعتی سنگ‌های تزئینی را بررسی می‌کنیم. با این توضیح که مطالب این گزارش نظرات فعالان تولید و توزیع سنگ‌های طبیعی و مصنوعی است و پیام ساختمان علاقه‌مند به بررسی دیدگاه منتقدان و سایر فعالان این عرصه است.
برش و تنوع
صنعت سنگ در گذشته وابسته به برش بلوک‌های سنگ در معادن و کوچک کردن و ساب زدن آن در سنگ‌بری‌ها بود اما امروزه فرآوری این محصول معدنی در کارخانه‌ها بیشتر بر تنوع و ارائه محصولی متفاوت استوار است تا بتواند بازار را به سوی خود جلب کند؛ بعد از خواندن این گزارش خواهید دید با نوآوری و خلاقیت در بازار سنگ بیشتر آشنا شده و تفاوت های بازاری آن را روبه ارتقا خواهید یافت. بازار سنگ تزئینی چه در خیابان فدائیان اسلام و چه بازار هایی که در شمال و غرب تهران خاص سنگ های تزئینی ساخته شده است از مکان هایی است که برای خرید سنگ قابل تامل است.
ابعاد بزرگ 120 در 120 سانتی‌متر
آنچه بازار سنگ را بیش از گذشته متنوع و جذاب کرده، ابعاد بسیار بزرگ این محصول است. ادیب مدیرعامل «شرکت صنایع سنگ ادیب» به خبرنگار ما گفت: با توجه به اینکه کارخانه وی دارای هر دو نوع خط سخت بُر برای سنگ های گرانیت و خط نرم بُر برای سنگ های تراورتن و مرمریت است، می‌تواند هر نوع سنگی را فرآوری کند.
وی توان بالای شرکت در تولید تایل های سنگ در ابعاد 120 در 120 سانتی‌متر و نیز 80 در 80 سانتی‌متر مزیت شرکت خود می داند.
ادیب قیمت هر مترمربع سنگ تراورتن را از 25 هزار تا 300 هزار تومان، و مرمریت را از 25 هزار تومان تا 150 هزار تومان برای سنگ‌های دهبید اعلام کرد.
سیطره ساب خوب
محمد قربانزاده، مدیرفروش شرکت «دلتا سنگ» در خصوص تنوع سنگ‌هایی که به بازار عرضه می‌کند به خبرنگار پیام ساختمان گفت: ما تراورتن شکلاتی و نسکافه‌ای آقامحمدی و نیز تراورتن کرم را تولید می‌کنیم که رزین دقیق و ساب خوب از جمله ویژگی‌های تولیدات دلتا ست.
وی قیمت هر مترمربع تراورتن کرم را از 38 هزار تا 45 هزار تومان و تراورتن نسکافه‌ای و شکلاتی را از 55 هزار تا 65 هزار تومان اعلام کرد.
اهمیت ساب
نوع ساب به حدی در صنعت سنگ تزئینی دارای اهمیت است که شرکت«سنگ یزد آذرین»نیز کیفیت خوب ساب سنگ‌های تولیدی را مزیت محصولات تراورتنی و مرمریتی می‌داند که برای نمای خارجی و دکوراسیون داخلی و نیز کف و پله استفاده می‌شود.
«سنگ زاگرس» تولیدکننده مرمریت گندم است. محصولی که تنها در شیراز تولید می‌شود و برای کف، دکوراسیون داخلی و پله استفاده می‌شود. حسین خواهشی مدیرفروش این شرکت قیمت هر متر از این نوع سنگ را از 26 هزار تا 30 هزار تومان تحویل در کارخانه اعلام کرده، و به نکته‌ای جالب اشاره دارد که استفاده از این نوع سنگ به همراه آجر و ایجاد ترکیبی زیبا و سنتی برای نمای خارجی است.
رقابت سنگ آنتیک با سنتی‌ها
سنگ تزئینی تنها در قالب ساده و سنتی خود مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، و بلکه قطعات کوچک و میلی‌متری آن را در سنگ‌های آنتیک می‌توانید به خوبی ببینید. محصولاتی که از نظر شکل و طراحی قابلیت بسیار بالایی برای متنوع کردن بازار دارند. این بخش از بازار، بیشتر با سنگ‌های قیچی و گیوتین شناخته می‌شوند.
مجتبی صادق تهرانی مدیرعامل شرکت «خشت آخر»که تولیدکننده سنگ آنتیک است بر تنوع و طراحی نوآورانی و خلاقانه سنگ‌هایی که در شرکتش فرآوری می‌شود،تاکید دارد.
وی تنوع ابعاد محصولات شرکتش را از 1 در 1 سانتی‌متر تا 40 در40 سانتی‌متر شمارد، و قیمت هر مترمربع از محصولات را از 15 هزار تا 270 هزار تومان متغیر اعلام کرد. 
به گفته تهرانی بیش‌ترین تقاضایی که شرکتش دریافت می‌کند، سنگ‌های با ابعاد 1 در 5 سانتی‌متر است،وی همچنین قیمت محصولات رنگ سفید و کرم را از قرار هرمتر حدود 50 هزار تومان اعلام کرد.
مزیت‌های سنگ مصنوعی
علاوه بر سنگ‌های طبیعی محصولاتی نیز در بازار دیده می‌شود که ظاهر سنگ را دارند اما سنگ نبوده و ساخت دست بشر می باشد. از جمله دلایلی که برای مصرف سنگ‌های مصنوعی مطرح می‌شود به قیمت و تنوع بسیار آنها مربوط است همچنین برخی از این محصولات تحت مجوز برندهای مطرح غربی تولید می‌شوند.
خانم آرمین مسئول فروش شرکت «سی سنگ» در تولید این محصول بر عدم استفاده از پوکه و نیز سختی بسیار زیاد آن ( در حد سنگ گرانیت) اما جذب پایین آب تاکید دارد. به گفته وی محصولی که این شرکت تولید می کند به همان سختی سنگ های گرانیت است.
خانم آرمین این محصول را که تحت لایسنس شرکتی کانادایی تولید می‌شود در مصارفی که سنگ طبیعی استفاده می‌شود مانند نمای داخلی و خارجی، کف و پله، دارای کاربرد می داند که با قیمت هر مترمربع از 45 هزار تا 58 هزار تومان به فروش می‌رسد.
150 تنوع تنها برای یک نوع از تولیدات
با این حال سنگ‌های مصنوعی، دارای مزیت‌های دیگری نیز هستند که «تنوع» یکی از آن همه به شمار می‌رود.
 شرکت «پتراسنگ»  که سنگ‌های مصنوعی و دکوراتیو قابل‌استفاده در نما را تحت لایسنس یک شرکت  آمریکایی تولید می‌کند، بر شکل نامنظم بودن قالب‌های تولیداتش تاکید دارد.
محمدرضا عباسی، مدیرعامل این شرکت، قیمت هر مترمربع از این محصول را حدود 70 هزار تومان اعلام کرد. به گفته وی این محصول انواع مختلف دارد که با چسب سنگ آنتیک به دیوار متصل می‌شود .
وی می گوید فقط یک مدل از این تولیدات به نام فیلدستون بیش از 150 نوع در سایز و شکل و رنگ متفاوت دارد. وی تاکید دارد که نوع رنگ دادن به این محصول، فناوری خاصی است که در ایران تنها ما از آن برخوردار هستیم. 
ورق جایگزین سنگ
 علاوه بر سنگ، از محصولات جایگزین نیز می‌توان استفاده کرد. سعید آدینی مدیرعامل  شرکت«آدین نما» که واردکننده و نصب کننده ورق‌های کامپوزیت است، مزیت محصولات وارداتی خود را دو سال خدمات پس از فروش می‌داند که در صورت خراب شدن تا دو سال آن را به رایگان تعویض می‌کند.  وی قیمت این محصول را در حدود 120 هزار تا 220  هزار تومان برای هر مترمربع به همراه هزینه اعلام کرد.